Výše mateřské dávky. Jak se vypočítává?

hacina
11. črc 2006

Omlouvám se pokud se toto téma už probíralo, ale bohužel jsem ho nikde nanašla☹ Poradíte mi (srozumitelně🙂 ), jak se vypočítává výše mateřských dávek ? a jak to s těmi platbami vůbec je ? Prvních 7 měsíců od narození dítětě platí zaměstnavatel, potom stát ..??? Nemám vůbec tušení, tak bych v tom ráda měla jasno. Je nějaký horní limit, přes který např. dávka nejde ? Děkuju moc za objasnění.

1980mat
11. pro 2006

zrzecko: Mateřská se zvyšovat nebude. Ta bude činit stále okolo 70 % z vyměřovacího základu. Zvyšovat se bude pouze rodičovský příspěvek, který se poskytuje poté, co žena po mateřské dovolené nastoupí na rodičovskou dovolenou. Zatímco peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), která se poskytuje pouze 28 týdnů je dávkou nemocenského pojištění a vztahuje se na ni zákon o nemocenském pojištění, rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory a vztahuje se na ni zákon o státní sociální podpoře. Jedná se tedy o dva pojmy, které by se něměli směšovat. Jinak vyšší rodičovský příspěvek je schválen již přes půl roku. Teď se ho jen poslanci ODS pokusili snížit, ale nepodařilo se jim to. 😉

slonik
11. pro 2006

do mateřské se bere hrubá nebo čistá mzda? Dík.

hankah
11. pro 2006

1980 mat: a je u výše mateřské taky nějaká hranice jako u nemocenské? díky

1980mat
11. pro 2006

hankah: Asi Tě zklamu, ale i u peněžité pomoci v mateřství je stanovena maximální hranice. Teď činí něco okolo 13000 Kč.

slonik:Mateřská se počítá z hrubé mzdy.

hankah
11. pro 2006

mat: tak to vlastně vyjde stejná výše jakou mám teď když jsem doma na neschopence, viď?

1980mat
11. pro 2006

hankah: Mateřská se počítá z příjmů, které jsi měla v posledních 12 měsících před porodem. Vypočítá se průměr a z toho se pak určí 69%. Takže mateřská a nemocenské se liší, ale velký rozdíl to nebude.

hankah
11. pro 2006

mat a ještě jednu otázku, počítá se to z klasické mdzy a neschopenka se do toho nepočítá - je to tak?

zrzecka
11. pro 2006

1980mat 😉 ja mela na mysli ten rodicovsky prispevek..

zdenicka
11. pro 2006

holky nevit kdo urcuje to,ze jste na rizikovce?jestli obvodni nebo na gynde?

kristi
11. pro 2006

zdeni, gynekolog

zdenicka
11. pro 2006

dekuji za odpoved.

slonik
12. pro 2006

1980mat děkuji za odpověď a ještě se zeptám - 12 měsíců před porodem nebo 12 měsíců před nástupem na mateřskou?

macik
12. pro 2006

Možná to tu už někde bylo, četla jsem jen poslední stránku, ale nevíte někdo, jaká je minimální výše mateřské dávky? třeba v případě, že otěhotní studentka bez příjmů...

1980mat
12. pro 2006

slonik: Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje za kalendářní dny. Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví stejným způsobem jako nemocenské od patnáctého kalendářního dne pracovní neschopnosti s tím, že denní vyměřovací základ se zjišťuje ke dni nástupu na mateřskou dovolenou. Takže z toho vyplývá,že mateřská se vypočítává za období 12 měsíců, které předcházely dni nástupu na mateřskou dovolenou.

macik: Minimální výše peněžité pomoci v mateřství stanovena není, i když v právních předpisech jsou stanovena určitá omezení. Například uchazečce o zaměstnání se také poskytuje PPM (mateřská). Výše PPM za kalendářní den činí u uchazečů o zaměstnání jednu třicetinu částky rodičovského příspěvku, která náleží za kalendářní měsíc.

hankah
12. pro 2006

mat - nemáš to s náma jednoduché, viď 😉 😉

1980mat
12. pro 2006

Jednoduché ne, ale ráda poradím, protože mě to baví a hlavně se o to zajímám i kvůli sobě, protože v nejbližší době hodlám porodit tři děti. 🙂

hankah
12. pro 2006

taky tři??? 😀 to já chci taky, ale ten můj s tím nějak nesouhlasí 😠

1980mat
12. pro 2006

hankah:Tak to já to mám doma stejné. Ten můj chce jen dvě děti, ale já ho snad časem přiměju ke změně názoru. Ale možná po porodu prvního mimča změním naopak názor já. 😒

ali1
19. pro 2006

Ahoj 1980mat.Mohla by jsi mi prosimte poradit?Klikala jsem na www.cssz.cz ale okenko,,napiste nam,,jsem nenasla,tak se obracim s prozbou o radu primo tebe.Jiz dva roky pracuji neoficialne v cizine,nejsem vedena na uradu prace,ani na socialce a doma si platim jen zdravot.pojisteni.Zalimalo by mne,jestli si musim platit socialni pojistni a jak dlouho!,abych mela narok na materskou dovolenou,porodne apod.a jestli nevis kolik bych pobirala od statu jako svobodna matka.Snad kliknes na tuto sranku a budes tak hodna a odpovis mi.Mockrat dekuji predem.

1980mat
22. pro 2006

ali1: Rubriku "napište nám" v průběhu letošního roku na ČSSZ zrušili, protože byli zavaleni dotazy a nestíhali na ně odpovídat. Já Ti asi nebudu moci odpovědět, protože k posouzení toho, zda budeš mít nárok na mateřskou a na porodné je potřeba, aby jsi doložila některé skutečnosti. Tato záležitost se řídí Nařízením 1408/71 EEC, kde o tom najdeš podrobnosti. Píšeš, že jsi v cizině pracovala neoficiálně. Nevím, co tím myslíš. S kým jsi měla uzavřen pracovní poměr, kdo Ti vyplácel mzdu, kde si odváděla pojistné ( v Čechách nebo v tom druhém státě)? Odváděla si vůbec v nějakém státě pojistné na sociální pojištění? Byl ten cizí stát státem EU? Je spousta otázek, které musíš nejdříve zodpovědět, aby jsem Ti mohla poradit. Určitě Ti ale v této věci poradí na příslušné OSSZ (Okresní správě soc. zabezpečení).

hankah
22. pro 2006

ahoj mat, jsem ráda, že jsi se ozvala 😉 můžu se na něco zeptat, když od 1.1. zvýšili nemocenskou a když jsem od srpna na neschopence, tak se to bude přepočítávat od toho ledna podle nového? je to tak??

1980mat
22. pro 2006

hankah: Bohužel tě zklamu, ale asi jsi v médiích nepostřehla,že účinnost nového zákona o nemocenském pojištění se podařilo našim poslancům a senátorům v průběhu prosince o rok odložit, takže i v příštím roce se v této oblasti budeme řídit starým zákonem o nemocenském pojištění. Výše nemocenského tedy bude od 1.1.2007 i nadále činit 69% z vyměřovacího základu. V případě, že by účinnost nového zákona neodložili, tak by se samozřejmě od 1.1.2007 všem, kdo jsou na neschopence, od ledna výše nemocenského počítala podle nového zákona. 😉

hankah
22. pro 2006

aha, tak to jsem fakt nepostřehla 😖 no tak to se nedá nic dělat.děkuju za info a přeju hezké svátky

1980mat
22. pro 2006

hankah: Já Tobě a vlastně všem tady přeji také hezké svátky a budu se těšit zase někdy "napísanou".

milu
5. led 2007

Ahoj všem 🙂 mám dotaz týkající se těch 69% z průměrného platu. Mám základní plat plus prémie. Bere se průměrný plat poslední čtvrtletí čitsý plat děleno třema a z toho těch 69%? moc děkuju pa pa M.

milu
5. led 2007

Koukám že mateřská se počítá z hrubé mzdy a když mám základ a prémie tak z čeho se to bere? děkuji M. 🙂

lenulem
5. led 2007

Ahoj, výše mateřské se počítá z hrubé mzdy - tzn. součtu základní mzdy a prémií. na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí je i kalkulačka, která ti přesně vypočte, kolik ve tvém případě bude mateřská dělat na jeden kalendářní den. Teoreticky by to tam mělo být i dobře🙂

milu
8. led 2007

Ahoj a moc díky ale nemůžu uvěřit vlastním očím když jsem tam zadala můj měs. příjem cca 12tis tak z toho vylezlo mateřská měsíčně asi 6tis. A když jsem použila kalkulačku nemocenské tak bych měla něco kolem 5-6tis. Když to shrnu.... zjistím, že jsem těhotná půjdu marodit za 5-6tis.,
pak mateřská 6tis. na 26týdnů a pak rodičovská dovolená od státu 7500,- na čtyři roky je to tak???? nebo mi něco uniklo?? moc děkuju za odpověď M.

hankah
8. led 2007

holčiny, kde je tam ta kalkulačka?nemůžu to najít-díky

milu
8. led 2007

je to http://www.mpsv.cz/files/clanky/2351/Penezita_p... pa pa ale fakt se mi to nezdá??