Výše mateřské dávky. Jak se vypočítává?

hacina
11. črc 2006

Omlouvám se pokud se toto téma už probíralo, ale bohužel jsem ho nikde nanašla☹ Poradíte mi (srozumitelně🙂 ), jak se vypočítává výše mateřských dávek ? a jak to s těmi platbami vůbec je ? Prvních 7 měsíců od narození dítětě platí zaměstnavatel, potom stát ..??? Nemám vůbec tušení, tak bych v tom ráda měla jasno. Je nějaký horní limit, přes který např. dávka nejde ? Děkuju moc za objasnění.

eva.konczynova
16. říj 2007

Ahojky holky.. můžete mi poradit? Vůbec se v té mateřské či rodičovském příspěvku nevyznám.. Moje situace je následující... těhotná jsem úplně krátce, takže předpokládaný termín porodu by mohl být červen. Pracuji ale teprve od 1.6.2007, před tím jsem řádně studovala VŠ (pracovala jsem sice brigádně, ale vždy jen na dohodu o provedení práce). Budu mít nárok na mateřskou od zaměstnavatele, nebo až na rodičovský příspěvek? Slyšela jsem, že pokud někdo nemá nárok na mateřskou od zaměstnavatele, pak se to řeší nemocenskou, což vychází plus minus stejně.. Předem mockrát děkuju za cenné rady.

luciv
18. říj 2007

ahojky holky jak to je třeba v případě když je kamaradka na mateřské předtím byla na uřadu práce a je sama s malým ten bude mít ted 28.11. 3roky bude příští rok pobírat tu nízkou materskou jako ženy které jsou čtvrtý rok doma což je 3800kč nebo dotane ještě do 28.11.2008 těch 7500kč?

mobina
18. říj 2007

Luciv mám pocit, že bude pobírat tu nízkou 😒

luciv
18. říj 2007

ja si to právě taky myslím a kamaradka že ne, tak jsem se ji snažila vysvětlit proč by stát prodělával na ní další rok, měli to nízké pak to zvyšili a zvyšili to i jí tak proč by ji to nemohli zase snížit. Pořád říka že určitě ne že stát by to neudělat tak jsem se ji snažila vysvětlit že určitě ano když zvyšili všem ne jen novopečeným maminkám ale i jí když malý měl už dva roky proč by to měli snižovat jen dalším, ja to beru tak že většina matek co pracovalo a sjou na mateř.většinou se po 3letech vracejí do rpáce a proč by zase prodělávali na matce která předtím byla na uřadě.

edita01
26. říj 2007

Ahoj holky.čekáme první mimčo.dělam v jednom hotelu v kuchyni a majitel po mě chce abych odešla na rizikové těh.místo 18ti tisíc mi začal dávat přes pásku 16 000hrubého.on mi ale na peníze sáhnout nesmí že?a za 2.vyplatí se mi teda zůstat doma?moc vám děkuji za odpověd 🙂

mikca
26. říj 2007

to že ti sáhnul na peníze tak by ti měl oznámit proč to tak udělal, určitě to nesmí udělat proto že jsi těhu..z toho co ti ted dává tak ti bude muset vyplácet pak peněžitou pomoc v mateřství, tak možná proto aby jsi jí neměla velkou, ale to asi nesmí...no a jestli se to vyplatí..no dostávat přes deset tisíc měsíčně a nechodit do práce , je výhodné ne?? nevim kolik se přesně počítá z platu, ale určo v tvém případě to přes deset bude...to musíš uvážit sama jak se cítíš a jestli to zvládneš pracovat..jo a jestli tě vůbec doktor na riziko pošle...a proč chce vůbec zaměstanvatel, aby jsi šla na riziko??

edita01
27. říj 2007

No právě že je mi dobře a pracovat zvládam.jenže si už našel místo mě náhradu a já tam sem vlastně momentálně navíc.chce abych odešla prý proto abych náhodou neuklouzla,za čas budu kolegům otravná protože mi budou pořád muset pomáhat tahat těžší věci,že budu pracovat mín hodin za stejný peníze a to že kolegům bude vadit taky což ale vůbec neni pravda.a jinou práci kam by mě mohl přeřadit taky nemá.jenže jemu jde jen o peníze.proto najednou taková starost.

edita01
31. říj 2007

zapoměla jsem dopsat že těch 18 000 bylo čistého.

pavlinka3
5. led 2008

ahoj holky.....potřebuju poradit s tím, kolik budu mít mateřskou - díky velmi rizikovému těhu jsem MUSELA od 1.11.2007 přerušit studium na VŠ a nahlásit se na pracák - na OSSZ mi pracovnice řekla, že se na mě bude vztahovat 6měsíční ochranná lhůta, takže na mateřskou nárok mám a bude mi jí vyplácet škola.....ale kolik??? podle čeho se to bude počítat, když jsem při škole neměla žádný příjem??? to je nějaká minimální částka nebo co??? díky za odpovědi 😉

pavlinka3
5. led 2008

jo a ještě musím dodat, že jsem na neschopence a že od pracáku nemám nárok na žádný peníze, takže tudíž ani žádný nedostávám ☹

pavlinka3
7. led 2008

holky to tomu žádná nehovíte? jak se mateřská počítala u studentek před rokem 2008? je to snad stejný ne? poraďte 😔

kristina_tvb
7. led 2008

ahoj holky, chcem sa vas spytat, ako je to s dlzkou materskej? Je to 6 az 8 tyzdnov, to viem, ide mi o to, to si mozem vybrat kolko chcem ist, alebo 8 by som dostala iba ak by som bola pred tym uz na rizikovom? Diky za radu

many
8. led 2008

to nevím,ale doktorka ti snad řekne 😉

paolin
8. led 2008

nedavno jsem cetla, ze nastup na materskou je 6 tydnu pred porodem. 8 tydnu davaji doktori jen vyjimecne. ale jak psala many - vsude to bude jine, tak se zeptej primo sve doktorky 🙂

dzej
19. led 2008

kristina peněžitá pomoc v mateřství začíná 8.-6.týden před stanoveným termínem porodu. Pokud se necítíš, můžeš říct své dr aby ti nachystala papíry už od 8.týdne. Bereš ji celkem 28týdnů, pokud máš dvojčata a více tak 37týdnů.Je dobrý si předem taky vybrat dovolenou v práci nebo hned po skončení PPM protože se ti nekrátí, znamená to, že máš nárok na celých 20dní.Pokud si ji vybereš později nebo necháš proplatit, krátí se ti. Jinak vyměřovací základ zůstavá pro rok 2008 stejný jako v r 2007.

lussinda
6. únor 2008

Ahoj holky, chci se zeptat, pokud jsem už tři roky u jedné firmy v pracovním poměru a od srpna 2007 na nemocenské (rizikové těhu), konec ledna na začátku mateřské ..
Mám nárok během mateřské dovolené (za těch 28 týdnů) na dovolenou? Tzn. že by mi ji po vyčerpání mateřské proplatili? ..
O krácení dovolené za rok 2007 už vím ☹ A tu mi proplatí právě po čerpání mateřské ..

zuzik03
6. únor 2008

lussi, já šla na mateřskou 27. 1., předtím jsem si vzala 3 týdny dovolenou (nevyčerpanou z loňska) a na personálním mi řekli, že mám současně nárok na CELOU dovolenou za 2008 a ať si o ni zažádám po skončení mateřské. Na neschopence jsem nebyla, ale podle mě to je stejné, myslím, že bys na ni taky měla mít nárok. Tady to bylo v nějakém tématu docela dobře popsané.

k20nikusa08
14. pro 2009

chtela bych se iformovat - pokud jsem po studiu jeste nenasla praci a ted jsem zjistila ze jsem tehotna a nejsem obcanem ČR jak to s tou materskou a placeni od zamestvavatele to jakoze budu zit z vzduchu pokud me nikam nevzali do prace?predem dekuji

j.a.n.i
14. pro 2009

no na mateřskou každopádně nárok nemáš, teda jedině pokud si teď někdy úspěšně končila studium a povedlo se ti ještě najít práci, tak bys nárok mít mohla... jak je to v případě sociálních dávek a případného RP po porodu, to netuším, pokud nejsi občan ČR, myslím, že záleží odkud jsi, jestli tu máš trvalý nebo přechodný pobyt....

mona.0000
4. led 2010

ahojky prosim nevite nekdo kolik bych dostavala materskou kdyz jsem jenom na brigade a tam mam 4500 dekuji za odpoved

ojo
4. led 2010

mona, no jesti to je brigáda, ze které ti neodvádí sociální pojištění...resp. nemocenské, tak nebudeš mít nárok na žádnou mateřskou pouze na ten rodičák

mona.0000
4. led 2010

ahoj

ojo
8. led 2010

mona...ještě tu je možnost si platit dobrovolné nemocenské pojištění...ale to musí trvat těch 270dní před nástupem na mateřskou...když se na něm zaplatíš suma sumárum něco přes 12000,- tak budeš dostávat nejvyšší možnou mateřskou...

johnatanka
8. led 2010

Holky, koukám, že tady jsou chytrý dušičky, co se v tomto vyznaj. Mohla byste mi některá poradit? Respektive, jestli si to myslím dobře. Jsem na rodičáku, 2.5. budou malýmu 3 roky, čili bych měla 3.5. nastoupit do práce, smlouva na dobu neurčitou, ale vím, že pro mně nemají místo a očekávám tedy padáka pro nadbytečnost. Když bych do konce dubna dala neschopenku na těhotenství, tak je to tak, že normálně by mě opět vypláceli nemocenskou do nástupu na mateřskou a jela bych normal dál na smlouvu??? Je to takto????? Víte to někdo. Děkuju moc za každý příspěvek 🙂

vojtisek2007
8. led 2010

johnatanka - nastoupit na neschopenku můžeš do 7mi dnů od zkončení prac.poměru, pak by ti vyplácel nemocenskou, ale mateřskou asi ne, protože na tu musíš nastoupit do 180dnů od zkončení prac.poměru a to bys asi nestihla...takže rovnou bys potom ode dne porodu měla rodičák v té 4leté verzi a do tý doby neschopenku...nemusíš dát neschopenku do konce dubna, když bys měla do 3.5. nastoupit a k tomu datu tě propustí, musíš neschopenku dát do 10.5.

johnatanka
8. led 2010

vojtisku - když dám neschopenku ještě před ukončením pracovní smlouvy??? Měla bych nastoupit 3.5., jelikož 2.5. mi končí rodičák....hele a když bych stihla nastoupit na mateřskou do těch 180 dnů od toho května, tak by mě zaměstnavatel vyplácel ještě i mateřskou??? Díky, díky, díky, díky.....

vojtisek2007
8. led 2010

před ukončením pracovní smlouvy ale jsi na rodičáku a nepracuješ....neschopenku dát můžeš, ale peníze se ti z ní budou vyplácet až od toho 3.5. kdy bys měla fakticky začít pracovat...a ano, kdyby jsi stihla nastoupit mateřskou do 180dnů od toho května kdy ti dají výpověď, tak ti bude vyplácet i mateřskou 😉

johnatanka
9. led 2010

supéééér, díky za info 🙂

ojo
9. led 2010

vojtisek, nevím něco o tom, že i když mám stále trvající poměr, že si můžu ještě platit dobrovolné nemocenské pojištění k tomu, abych pak měla ještě vyšší mateřskou?? 😉

nebo jestli můžu brát nemocenskou zároveň k rodičáku?...to jsem slyšela, že jde...

vojtisek2007
9. led 2010

ojo - jestli máš živnosták, tak ano, nemocenská je náhrada za mzdu, když jsi na rodičáku a nepracuješ, nemáš co nahrazovat, ale když jsi na rodičáku a máš živnost, že živnosti odvádíš sociální a zdrav., tak pak můžeš při rodičáku i mít neschopenku z titulu živnosti..ale jinak ne