Výše mateřské dávky. Jak se vypočítává?

hacina
11. črc 2006

Omlouvám se pokud se toto téma už probíralo, ale bohužel jsem ho nikde nanašla☹ Poradíte mi (srozumitelně🙂 ), jak se vypočítává výše mateřských dávek ? a jak to s těmi platbami vůbec je ? Prvních 7 měsíců od narození dítětě platí zaměstnavatel, potom stát ..??? Nemám vůbec tušení, tak bych v tom ráda měla jasno. Je nějaký horní limit, přes který např. dávka nejde ? Děkuju moc za objasnění.

skraut
11. črc 2006

Ahoj mateřská se nastupuje 6-8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů (doufám že jsem to nespletla u jednoho dítěte) a platí ji zaměstnavatel z průměrného platu to činí 69% (tak jak nemocenská). Potom mateřská končí a nastupuješ rodičovskou dovolenou kterou ti platí stát a ta je od 1.1.2007 zvýšená na 7500,-Kč.

princezna
11. črc 2006

28 týdný u vdané ženy, 36 týdnu u samoživitelky bez partnera ve společené domácnosti

hacina
autor
11. črc 2006

děkuju moc za informace🙂 ještě jsem někde slyšela, že ta první dávka od zaměstnavtele je limitovaná nějakým stropem - cca 22.000,- hrubého. je to pravda ?

sweethy
11. črc 2006

A jak je to s mateřskou(těch 28 týdnů), když nastoupím z pracovního úřadu? A těch 7500 rodičovské je pro všechny, i ty co nebyly zaměstnané? A ta je tři roky? Budu ráda, pokud mi některá dokážete poradit 🙂

nika
11. črc 2006

sweethy pokud nastupuješ na MD z ÚP tak se ihned informuješ na ossz příslušné dle místa bydliště, tam ti vše vysvětlí 🙂

mnauu
11. črc 2006

sweethy pokud jde o rodicovsky prispevek, tak ten nema souvislost se zamestnanin 😉

mnauu
11. črc 2006

narok na rodicovsky prispevek mas do ctyr let veku ditete (do 7 let, pokud ma dlouhodobe zdravotni postizeni)

gedren
12. črc 2006

Ahoj,

pred casem jsem narazila na nejakou kalkulacku materske a z te jsem odvodila, ze vyse materske je shora omezena asi 13 tisici. A jinak pocita se to myslim z hrubeho prijmu za poslednich 12 mesicu. Takze pokud si to sectes, vydelis 12, spocitas z toho 69 %, tak pokud je to min nez tech zhrba 13 tisic, dostanes tolik, kolik sis spocetla, pokud je to vic, dostanes tech 13 (nebo 12, ja fakt nevim presne).

Jinak moje kamaradka treba neni ani zamestnana, ani na pracaku (je na skole, ma stipendium, obcas nejaky autorsky smlouvy ruzne a tak), no a nastoupi asi rovnou na rodicovskou, to se muze, kdyz clovek nema narok na materskou, jediny rozdil je v tom, ze rodicovskej prispevek dostavate az od porodu, kdezto tu materskou uz tech 6-8 tydnu pred porodem.

Jo a pokud je materska mensi nez rodicovsky prispevek, tak nalezi zene vyrovnani do vyse rodicovskeho prispevku, nevim teda, kdo ji ho dava, asi stat 🙂

vero
12. črc 2006

Existují ještě redukční hranice, takže pokud je vyšší příjem (příjem za posledních 12 měsíců vydělený 12) než tato hranice, částka se krátí o určité procento. Z toho se teprve počítá 69 %. Ale od příštího roku by měl začít platit nový zákon o nemocenském pojištění, takže budou i změny v mateřské (plánuje se 70 % místo 69 % a redukční hranice budou taky jiné).

mlsoun
12. črc 2006

Nevíte někdo, jak je to u studentů? Ptala jsem se na socialce a tam mi řekli, že buď přerusim školu a tu "mateřskou" mi bude platit VŠ, ale když nepřerušim, tak mi od porodu budou vyplácet tu rodičovskou, která je prý 3600Kč...Já přerušovat nechci, ale nevim, jak utáhneme rodinný rozpočet 😖
M.

ladunka
12. črc 2006

Teď jsem se dočetla, že redukční hranice budou od prvního ledna 2007 dvě (dosud byla myslím jedna) a budou se určovat vždy na jeden rok, a to nějakých extra složitým výpočtem, jejich výši bude k prvnímu lednu příslušného roku vyhlašovat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Takže ty, které mají vyšší příjem, se zatím nedozvědí, kolikže od prvního ledna dostanou - bude to asi jako vánoční překvapení 🙂

misuna
12. črc 2006

mlsoun: Mám kamarádku taky studentku s dítětem a je to přesně tak,jak říkáš - mateřskou dostaneš jenom,když školu přerušíš. Jinak máš nárok až na tu rodičovskou dovolenou od porodu, která je teď od 1.7.2006 (jak tady už holky psaly) těch 7500,- Ona právě taky nechtěla přerušit, rodila v dubnu,takže ještě pobírala tu menší rodičovskou a teď se to zvýšilo.. naštěstí mají fajn rodiče, který jim pomáhají, protože jinak nevim, jak by to zvládli, když jsou oba studenti ☹

len.tilka
13. črc 2006

Misuno, takže ten "rodičák" je opravdu už těch 7500 Kč?
Já si právě nebyla jistá, jestli už je to opravdu schválené... Všude psali, že je to schválené, ale přitom to ještě nebylo schválené od sněmovny nebo od parlamentu... teď nevím, jsem politický analfabet. 😀 Zkrátka - to jedno ho schválilo a to druhé ještě ne. 😀

extravaganca
13. črc 2006

len.tilka:Já taky nekdě četla,že to ještě není platné...jsem z toho taky pěkně zmatená...

len.tilka
13. črc 2006

Tak snad nám někdo poradí jak to teda je. 😀 Vím, že se hodně diskutovalo o tom, že je to moc a že to možná nebude takový skok, ale poroste to pomaleji...
A kolik je teď porodný?

len.tilka
13. črc 2006

Tak jsem teď hledala na internetu a tam jsem našla jen to, že by to mělo být až od 1.1.2007 (těch 7500 Kč) a nikde jsem se nedočetla, že už je to teď nebo že je to schválené... tak nevím. ☹

1980mat
13. črc 2006

Ahoj holky, na toto téma už tu proběhla minimálně jedna diskuse a jako právnička, která pracuje v oboru jsem tam napsala, jak se vše vypočítá. Jen pro úplnost dodám, že rodičovský příspěvek ve výši cca 7500 Kč je již schválen, ale pr. úprava bude účinná až od 1.1.2007, tudíž i rodičovský příspěvek ve výši 7500 Kč se bude vyplácet až od 1.1.2007. Nevím, kde Misuna, vzala tu informaci, že to platí už nyní. Od 1.1.2007 bude jak už tu někdo psal účinný i nový zákon o nemocenském pojištění, takže v této oblasti dojde k mnoha změnám. Pokud máte dotazy týkající se peněžité pomoci v mateřství ( jak se odborně říká mateřské), můžete se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení. Její webové stránky obsahují rubriku "Napište nám", kam můžete elektronicky zaslat svůj dotaz nejen ohledně mateřské, ale i ohledně nemocenského, důchodů apod. a ve velmi brzké době Vám ho tam kvalifikovaní právníci zodpoví. Sama jsem tam ještě před půl rokem pracovala coby čerstvá absolventka práv a právě toto bylo mimo jiné mou pracovní náplní. Skutečně doporučuji této služby využít, než si tu nechat radit někým, kdo má např. informace jen z doslechu, od známé apod. Na ČSSZ Vám zodpoví i ty složitější otázky tákající se např. výpočtu mateřské. Vše je na www.cssz.cz. Přeji hodně zdaru.

honzina
13. črc 2006

Jen by mě zajímalo, proč o tom schválení nemluvili v médiích? Jo, před volbama se tím politici oháněli, protože chtěli nalákat voliče... ale o tom, že je to OPRAVDU

honzina
13. črc 2006

... ale o tom, že je to OPRAVDU schválené, se už nikde nemluví...
Není to divný???

vero
13. črc 2006

Na stránkách ministerstva práce a soc. věcí tahle informace proběhla. Bylo tam info, že od ledna 2007 by se měl vyplácet rodičovský příspěvek ve výši cca 7500.

Výše porodného na děti narozené od 1.1.2006 do 31.3.2006
1 dítě - 8750; 2 děti - 21000; 3 děti - 52500; 4 děti - 70000; 5 dětí - 87500

Výše porodného na děti narozené od 1.4.2006
1 dítě - 17500; 2 děti - 52500; 3 děti - 78750; 4 děti - 105000; 5 dětí - 131250

honzina
13. črc 2006

Jakže je to jistý, jo? 😀
Že to nebylo medializovaný, tak jako ten návrh tohoto zákona... 🙂

kristi
13. črc 2006

ne, tohle uz je jisty, rodicovsky prispevek bez ohledu na prijmy bude okolo tech 7600

honzina
13. črc 2006

Tak já vám teda, holky, budu věřit, jo? 😀 😉
A s manžou teda hurá do toho, že? 😀 😀 😀 😉

kristi
13. črc 2006

no jasne, my uz to mame za sebou....a nastesti se nas to tyka.... 😀 😀 😀

momice
16. črc 2006

Ahoj holky, uz som sa na to dotazovala i v diskuzii na sk, teraz som si vsimla aj túto.
Pracujem v CR, mam narok na matersky prispevok? resp. kolko musim odpracovat? ako je to s tym porodnym ked som slovenka?
Predom dakujem

zuzanice
17. črc 2006

Ahoj. Také jsem se hodně zajímala o to, jestli zvednou rodičovský příspěvěk. Né, že bych spoléhala na stát, že mě bude s mimčem živit, ale určitě je rozdíl 3500 a 7600. Našla jsem na stánkách ministerstva práce a sociálních věcí článek o tom, že to prezident podepsal. Nebylo to tolik medializované, protože to bylo podepsané v době, kdy nastala v ČR obleva a řeky se vylévaly z koryt a byly ty záplavy. Proto, média měli jiné "starosti" a tohle se moc neobjevilo.
Tady je odkaz na ten článek. Zuzka
http://www.noviny-mpsv.cz/clanek.php?id=1062

cecetka
18. črc 2006

Kalkulačka na výpočet výše mateřské je tady http://www.mpsv.cz/files/clanky/2351/Penezita_p...
Maximální dávka je tuším 440,-Kč/den

vero
19. črc 2006

Momice, pokud pracuješ a bydlíš v ČR, tak bys měla mít nárok na mateřskou. Na podrobnosti se radši zeptej na správě sociálního zabezpečení. Podmínka pro poskytnutí peněžité pomoci v mateřství je odpracování 270 dnů za poslední 2 roky.

momice
19. črc 2006

Vero dakujem, ano pracujem a zijem tu, mam tu aj prechodny pobyt. Skusim este zistit podrobne, myslim s materskou asi to tak bude ako pises, ale porodne asi nie - to by tu chodili rodit zastupy 🙂

romcatko
20. črc 2006

cecetko, prosím tě ten denní vyměřovací základ a průměrný měsíční příjem je hrubý nebo čistý?