Výše mateřské, jak se počítá?

andreajkab
19. dub 2013

Ahojky,jsem poprvé na nemocenské a to kvůli těhu. Nemocenskou mi vypočítali na den 105,- ,a vyměřovací základ byl 175,- ,jak se mi bude potom počítat mateřská než přejdu na RD ? A kdy se na RD vlastně přechází? Přdem děkuji všem,co ví,jak to chodí a odpoví 😉

nandule
19. dub 2013

@andreajkab matěřská se vypočítává rok pospátku, tak jsem to pochopila, že když nastoupím na mateřskou letos 2013 tak mateřská se mi vypočítá z roku 2012, kdyby se to počítalo z toho co těd beru na neschopence, tak to bych neměla už vůbec nic. já mám denní 200,- a vyměřovací 335,-, ale vůbec nevím jaká je mezi tím rozdíl a co je to ten vyměřovací základ

andreajkab
autor
19. dub 2013

@nandule Tak to jsme dvě 🙂 No jsem z toho taky jelen,tak snad to nebudoupočítat z té mateřské.

vojtisek2007
19. dub 2013

holky - mateřská se počítá za 12měsíců zpět než nastupujete na mateřskou - tzn. když budete nastupovat na mateřskou v září 2013, bude se vám zohledňovat příjem od srpna 2013 12měsíců zpět - nemocenská se v tom samozřejmě nezohledňuje....

z celého příjmu se vypočítá denní vyměřovací základ, který se dále redukuje -

- při nemocenské je to: do 838 Kč (redukce na 90 %), nad 838 Kč do 1257 Kč (redukce na 60 %),nad 1257 Kč do 2514 Kč (redukce na 30 %), nad 2514 Kč nezohledňuje se - z toho vyjde redukovaný denní vyměřovací základ, ze kterého při nemocenské dostanete od 22.dne marození z OSSZ 60%

- při výpočtu mateřské se redukuje : z částky do 863 CZK se počítá 100 %, z částky od 863 do 1 295 CZK se počítá 60 %, z částky od 1 295 do 2 589 CZK se počítá 30 %, z částky nad 2 589 CZK se už nic nezapočítává - mateřská je potom 70% denního redukovaného vyměřovacího základu

takže jen tak od oka, když teď jste na nemocenské tak máte cca 60%, při mateřské je to 70%, takže ty penízky které máte na deň teď si povyšte o cca 10% a budete vědět tak nějak bajvoko výšku mateřské - nepřesně, protože pro každé se trochu jinak redukuje denní vyměřovací základ....

a jinak mateřská trvá 28týdnů při jednom dítěti, pak se přechází na rodičovskou dovolenou

vojtisek2007
19. dub 2013

@andreajkab
@nandule
viz. výše

andreajkab
autor
19. dub 2013

@vojtisek2007 Děkuji moc za stručné vysvětlení 😉

nandule
19. dub 2013

@andreajkab tak jsem myslela, že při mateřské alespoň ještě trochu přilepším a ono to bude stejné skoro jako na neschopence, nechápu náš stát, člověk si za všechno platí a když chce něco od nich tak stejně nic nedostane ☹

andreajkab
autor
19. dub 2013

@nandule No asi tak nějak,kdybych mohla jsem v práci až do porodu,ale bohužel nejde a tak to nějak budeme muset hold přežít 😉 No je to hnusná doba, a nejvíce to odneseme my,kteří poctivě platíme,pracujeme a odvádíme daně a pak z toho žijou ostatní a my si musíme vystačit se 3500,- Hold jsme se blbě narodil asi 😎

nandule
19. dub 2013

@andreajkab jéé vidím že jsme ve stejném týdnu 😀 . Já jsem od 1. března na neschopence a to jsem si plánovala, jak budu pracovat celé těhu a ono zase nic. Kdyby nebyly problémy tak pracuji, ale problémy začaly z ničeho nic a ze dne na den na neschopence, byla jsem z toho nešťastná

andreajkab
autor
19. dub 2013

@nandule Jéva to je náhoda 🙂 No já na ní jsem už od 6 tt,jelikož jsme po dvou samovolných potratech,tak se mnou dr. o ničem nediskutoval,ikdyž bych mohla být v klidnějším pracovním nasazení,ale co se dá dělat,chci jen to nejlepší pro prcka 😉 Ale je to síla,kolikrát už mi doma pěkně hrabká 😎 Díky bohu za těch 6 hodin vycházek 🙂

nandule
19. dub 2013

@andreajkab no já jsem byla první 3 měsíce jenom doma nikam jsem nesměla, až potom mi napsal těch 6 hodin vycházek doktor, ale i tak je to kolikrát málo, když jdu dopoledne k nějakému jinému doktorovi, tak mi musí dát razítko do neschopenky a za chvíli tam nebudu mít už místo, tak nevím kam mi je budou dávat 😀

sarkad2856
20. dub 2013

@nandule razítka nemusí dávat na neschopenku .Pokud jsi u lékaře i v době vycházek tak se nic neděje,pokud by ti vycházky skončily a tebe nestihli doma tak ti nechají ve schránce lístek a s tím jdeš k doktorovi a ten ti razítko a šas napíše tam a máš to omluvené.

nandule
21. dub 2013

@sarkad2856 to sice ano, ale já chodím i na odběry krve a s dcerama po doktorech, tak si raději nechávám dávat razítka, protože nevím, jak by si mě mě na odběrech pamatovali