Z čeho se mi bude počítat mateřská? Pracuju od ledna

ceekanka
10. dub 2013

Ahoj maminy,chci se zeptat.. Jsem zaměstnaná od ledna letošního roku,v únoru se navíc maitel rozhodl,že nás přetáhne pod jinou společnost,smlouvy ukončil a sepsali jsem nové,s novou zkušebkou,bez nároku na dovolenou a podobně. Před tím,jsem byla pů roku na ÚP. Četla jsem,že mateřská se vypočítává z průměrného hrubého příjmu předchozích dvanácti mesíců. Z čeho se v takovém případě bude vypočítávat mateřská mě?

mrazulkav
10. dub 2013

Pokud vím, je tam ještě podmínka odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky ("účast na nemocenském pojištění"). Jak je to s ÚP, netuším :( Ale pokud bys v těch posledních 2 letech ještě studovala a úspěšně studium ukončila, tak se i to studium počítá do těch 270 dní...
více info třeba tady: http://www.penize.cz/materska-dovolena/245770-p...

j.a.n.i
10. dub 2013

@ceekanka No, krom toho, že nechápu, jak se dá sepsat pracovní smlouva bez nároku na dovolenou... tak pokud splníš tu podmínku 270 dní za poslední 2 roky a tu druhou - být ke dni nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, tak by se ta mateřská počítala ze skutečného platu v tom posledním zaměstnání.

aneri53
10. dub 2013

@ceekanka A máš skutečně napsáno, že se jedná o pracovní smlouvu? Nemáš náhodou Dohodu o provedení práce? Ta totiž nezakládá nárok na dovolenou. Jinak jestli máš klasický pracovní poměr založený prac. smlouvou tak nárok na dovolenou zcela určitě máš.

ceekanka
autor
11. dub 2013

Ne,ne,je to klasická prac. smlouva. S tou dovolenou to bylo myšleno tak,že jsem měli na ni už nárok za odpracované dny na té smlouvě původní. Ale nové smlouvy nám udělali s novou zkušebkou a bez nároku na dovolenou. Zkrátka jako by jsme byli nováčci ve firmě. Mateřská se ale počítá z průměrného hrubého platu za posledních 12 měsíců. Tak mě zajimá,jestli to budu mít třeba jako naši diskriminovaní spoluobčani a ten zbytek co jsem byla na pracáku budu mít z průměrného platu,tak jako je všechno počítáno jim. 😅

novynka
11. dub 2013

@ceekanka já jsem tu tvojí dovolenou pochopila, že na ní nemáš nárok ty první tři měsíce, co jsi znovu ve zkušební lhůtě, že ano? 🙂 jinak jak říkají holky, musíš mít za poslední dva roky odpracováno 270 dní, do čehož se dá zahrnout i studium a podle mě i podnikání... pracák si myslím že ne, protože tam za tebe nemocenský pojištění platí stát, ne ty... pokud bys ale nesplňovala tyto podmínky pro mateřskou, dostaneš rovnou rodičovský příspěvek, čímž se ti "dovolená" 🙂 podle mě o půl roku zkrátí

ceekanka
autor
11. dub 2013

Děkuju holky za odpovědi 🙂 Ještě mě napadá,když tu novynka zmiňovala tu rodičovskou.. Tady se jedná o částku 220tis.,která je rozdělená podle toho,jak dlouhou si rodičovskou zvolíme,že jo.. Holky vedle,přímo ve fóru rodičovské píší,že jsou na RD 3 roky a mají 7600,- + přídavky. Když si těch 220tis rozpočítám na měsíce,po dobu tří let,tak mi vychází částka 6111,-/ měs. Jak to teda je? 🙂

jetynka
11. dub 2013

@ceekanka Já mám rodičák na 2roky a 4 měsíce a vyšlo mi to na 7500kč, podle mě si sama zvolíš jak dlouho chceš peníze brát můžeš i 2 roky a 8 měsíců třeba a být na mateřské do 4 let klidně jen od té doby (2let a osmi měsíců) už pak nebudeš brát peníze už pak, ale bude stále na rodičovské jestli mi rozumíš, že můžeš být doma a nemusíš být registrovaná na ÚP, tak mi to řekla kamarádka.

monasek84
11. dub 2013

Ahoj, zeptam se tu taky... nevite nahodou nektera z ceho se pocita materska kdyz jsem byla zamestnana, pak na pracaku, ted budu zase zamestnana a na materskou budu nastupovat v ochranne lhute.... tzn. prace - pracak - prace.... jestli se do materske zapocitavaji pouze prijmy ze zamestnani a nebo i "prijmy" z pracaku.
Diky moc

ceekanka
autor
11. dub 2013

@monasek84 Já bych řekla že ne,protože tam jde o to,že těch 270 dní za poslední dva roky,za tebe sociální neplatí stát. Protože já si říkala,že na pracáku to není hrubá mzda,ale podpora v nezaměstnanosti a tak mě napadlo,že po dobu na pracáku,by se počítal průměrný plat v ČR,právě tak jako to mají cikáni. Proto mají tak vysoké mateřské a proto nemakaj!! Protože se jim všechno počítá z průměrného platu ČR,ktarý je kolem 23,5tisíce. 😠

j.a.n.i
11. dub 2013

@ceekanka Nejdřív si o věci něco zjisti a neroznášej tu takovéhle nesmysly!

j.a.n.i
11. dub 2013

@monasek84 Počítal by se ti pouze plat z té druhé práce.

j.a.n.i
11. dub 2013

@jetynka Někdo, kdo není zaměstnaný, nemůže být na rodičovské dovolené, to je omluvené volno z práce. Takže pokud je někdo nezaměstnaný a skončí mu vyplácení rodičáku, tak to musí nějak řešit - buď si platit zdravotní sám, nahlásit se jako osoba pečující o dítě do 7 let nebo se zaregistrovat na UP - nemůže být doma "jen tak".

monasek84
11. dub 2013

@j.a.n.i ahoj, i kdyz by ta druha prace trvala jen 3 mesice (zkusebni dobu)?

j.a.n.i
11. dub 2013

@monasek84 Ano, akorát pak pozor na to, že i ta ochranná doba bude jen ty 3 měsíce, tak aby si ten nárok vůbec měla.

monasek84
11. dub 2013

@j.a.n.i ano, pocitam s tim. Diky moc

ceekanka
autor
11. dub 2013

@j.a.n.i Nenapsala jsem tu nic jako stoprocentní informaci,kterou bych podávala tak,že je je to právě přesně takhle. Jinak bych tuto diskuzi ani nezakládala. Co přesně jsem tedy roznesla za nesmysl,prosím?

mrazulkav
11. dub 2013

@ceekanka předpokládám, že j.a.n.i myslela ten blud o počítání mateřské u cikánů z průměrného platu ČR

ceekanka
autor
11. dub 2013

@mrazulkav Aha,tak to za blud nepovažuji,toho jsem byla několikrát svědkem,kdy jsem měla Romy jako klienty v bance 🙂

j.a.n.i
11. dub 2013

@ceekanka Aha, takže ty víš, že nepracovali a že to co jim přišlo byla mateřská... 😀

ceekanka
autor
12. dub 2013

Když příjde klient žádat o úvěr,nebo jakýkoukoliv půjčku,tak banka zkoumá příjem. Příjem je v tomhle smyslu myšlen jako finance,které chodí pravidelně každý měsíc z pracovní činnosti,není to částka,kterou dostanou ať už romové,nebo i jiný občan od státu,jako přídavky,podpora,příspěvky na bydlení a podobně. 😉 Samozřejmě,neházím všechny do jednoho pytle.
No ale to nic,diskuze je tu trochu na jiné téma 🙂

j.a.n.i
12. dub 2013

@ceekanka No, ale to nic nemění na tom, že to, že by se tomu kdo nepracuje počítala mateřská z průměrného platu je naprostý nesmysl. Jediné co se počítá z průměrného platu je podpora (pokud člověk nemůže doložit plat, nebo má nárok na základě náhradní doby), ale tam se zase nepožívá těch 45 - 65% co mají lidé co pracovali, ale cca 11%, takže i když je to z průměrného platu, tak to vychází na cca 3500,- což je fakt terno 😎

ceekanka
autor
12. dub 2013

@j.a.n.i Taky bych si to ještě do nedávna myslela,ale dneska už se ničemu nedivím.

j.a.n.i
12. dub 2013

@ceekanka Tak mi ukaž odkaz na nějaký zákon, či jiný předpis, ze kterého něco takového vyplývá... informace JPP neberu.

ceekanka
autor
13. dub 2013

Kdyby se všechno řídilo zákonem,tak když si půjdu stoupnout na sociál spolu s nějakou romkou a budeme ve stejné životní situaci,tak v životě nedostanu to co ona. Kdyby to tak bylo,tak se tady v tom státě asi nikdo nerozčiluje,že ty cikány živíme. Že oni si věčně na něco stěžují a mluví o jakési diskriminaci,ale jak říkám,když půjdu na úřad, tak z nás dvou budu já ta diskriminovaná.. Deno denně se setkáváme ať už osobně nebo prostřednictvím médií s takovými případy že to hlava nebere. A nejen v kauzách s romy,ale i právě takových,kde je člověk v právu a stát na zákony s....
Je to samozřejmě věc názoru a věřím,že zkušenostmi a informovaností se názor mění. Jak už jsem ale psala výše,určitě diskuze není založena na toto téma. Proto ti děkuji za názor a přeji hezký den a ať se daří.

j.a.n.i
13. dub 2013

@ceekanka Takže JPP... no nic.

amallie
13. dub 2013

@ceekanka podle me materskou nedostanes zadnou, neb se do tech 270 dnu nevejdes, tudiz od porodu budes brat rodicovskej prispevek, ne? Nebo jak dlouho teda pracujes? Se nejak nevyznam v tech smlovach, co mas. Pokud tech 270 dnu splnis, tak se ti PPM vypocita z denniho vymerovaciho zakladu tveho, nikoliv z nejakeho statniho prumeru. Tudiz bude to zaviset na tvem prumernem prijmu.