Z čeho se počítá mateřská? Byla jsem 4 měsíce na PN

kakamilca
31. bře 2014

Chtěla bych poprosit o radu. Na mateřskou mám nárok při odpracování 9ti měsíců (myslím, že je to 270 nebo 280dní - teď si nejsem jistá) při nástupu na mateřskou (6-8 týdnů před termínem porodu). Mělo by mi to těsně vyjít. Momentálně, ale přemýšlím o nemocenské. Jak se v tomto případě bude vypočítávat mateřská? Když bych měla dejme tomu 6 měsíců řádně odpracovaných a k tomu bych 4 měsíce byla na nemocenské. Počítá se průměr z těch 10ti měsíců?
Jo a jen tak okrajově - výše nemocenské se počítá jak? Vím, že prvních 14dní se nic nedostává a jak je to potom?
Předem děkuji za odpovědi. 😉

alyssa.anna
31. bře 2014

Já byla také na nemocenské (od 14 do 31tt) a PPM se mi vypočítávala za základního platu, ne z toho co jsem dostala z PN. Nevím jestli to nezměnili, ale první 3 dny PN se nedostává nic, od 4. do 23. dne ti platí zaměstnavatel a od 24. dne ti platí sociálka, vychází to cca na 70% platu, ale není to tak jednoduché a směroplatné, zkus najít kalkulačku na netu

marmazel
31. bře 2014

Nejsem si jistá jestli nárok na mateřskou vůbec vznikne, když nebude odpracováno těch 270 dní.

gwennie
31. bře 2014

Jak říká alyssa, byla jsem ve stejné situaci, PPM se vypocte z platu, ktery mas ve smlouve, neprumeruje se nemocenska. Nastesti 🙂

xpila
31. bře 2014

PPM se vypočte z platu, nemocenská se do výpočtu nezahrnuje. Na nemocenské první 3 dny nedostaneš nic, 4.-14. den budeš dostávat nahrádu mzdy od zaměstnavatele a od 15. dne vyplácí sociálka.

wedmad
31. bře 2014

Aby jsi měla nárok na mateřskou, musíš mít za poslední 2 roky účast na nemocenském pojištění min. 270 dní. Mateřská se vypočítává průměrem z hrubé mzdy za posledních 12 (tobě tedy asi z 6) měsíců (tzn. nejen výši mzdy ve smlouvě, ale i např. mimořádné odměny a prémie). Doba nemocenské se do výpočtu naštěstí nezahrnuje.
Co se týče nemocenské, první 3 dny nedostaneš nic, potom 4-14 den platí zaměstnavatel (jen pracovní dny), od 14 dne výš platí sociálka (i víkendy). Výše nemocenské se vypočítává z redukovaného denního vyměřovacího základu ve výši 60%. Denní vyměřovací základ se většinou uvádí na výplatní pásce nebo ti ho sdělí mzdová účetní/personalistka.