Z RD do práce o pár měsíců dřív, přijdu o příspěvky?

gandalfka
1. únor 2012

Ahojky maminy, prosím o radu. RD mi končí po třech letech na konci června, zaměstnavatel mi ale nabídl dobré místo s nástupem od 1.4.. Pokud nastoupím, přijdu tedy o poslední tři měsíce rodičovského příspěvku, nebo je nějaká možnost jak o peníze od státu nepříjít? Za rady a připomínky předem díky.

amallie
1. únor 2012

O penize od statu neprijdes urcite, ty s tim nesouvisi, u rodicovskeho prispevku si muzes vydelat neomezenou castku, jen nesmis dat dite do tri let do skolky na dele nez 5 dni v mesici, ale pokud ti pohlida babicka nebo manzel, tak je vse, jak ma byt.

missuliineek
8. únor 2012

Pardon Takže když je mé dceři půl roku a já mam rodičovský příspěvek tak můžu jít do práce?? a hlídal by mi otec malé nejsme sezdaní... předem děkuji za odpověd

j.a.n.i
9. únor 2012

Ano, můžeš, při rodičáku můžeš pracovat bez omezení, omezená je pouze návštěva dítěte ve školce/jeslích.

brusinka.pusinka
9. únor 2012

Pracovat můžeš i s rodičákem kolik chceš vydělat a už není ani školka problém děti od 2 let věku můžou být ve školce neomezený počet hodin...takže klidně i celodenně 😀

kacenka1111
9. únor 2012

Super diskuze, taky me to zajimalo 😎

lukza
11. únor 2012

jak všeci píší mužeš si vydělat kolik chceš a stále pobýrat RD a od novégo roku pokud si na sociálce zažádáš a nové podmílky tak muže pracovat brát RD a dítě mít ve školce neomezeně každ den ale to musíš přejít na nový systém za starých podmínek si muže vydělat kolik chceš ale dítě muže být jen na 4dny v měcíci ve školce pokud by ti hlídal někdo s rodiny tak nemusíš nic měnit a hurá do práce a stále budeš mít i RD🙂)

zuzik24
13. únor 2012

Já teď řeším trošku jinou otázku. Jsem na tříleté rodičovské dovolené, v dubnu mi končí. Zaměstnavatel mi nabídl práci buď na plný nebo částečný úvazek. Bohužel, ani jeden z nich nebudu moci přijmout, protože nemám hlídání a na soukromou školku v Praze by padl celý můj plat ☹ Napadlo mě, jestli je možnost, že bych si prodloužila rodičovskou na čtyři roky. Jde to??? Protože vlastně bych od státu už nepobírala žádnou částku, tu jsem si vyčerpala během těch tří let, ale abych mohla mít rodičovskou a v říjnu například nastoupit do zaměstnání na hl. pracovní poměr. Poradíte mi?

bledulka
14. únor 2012

pracovat a vydělat si můžeš neomezeně. Ale s tím hlídáním..Pokud čerpáš RP podle starého systému (klasicky volba 2,3 neb 4 roky) tak nesmíš dát hlídat dítě do předškolního zařízení naplno,ale jen na těch 5 dní v měsíci. Možnost je přejít na RP v novém systému,kde musíš ale přijmout VŠECHNY podmínky pro vyplácení-takže sice neomezený výdělek i neomezené hlídání dítěte staršího tuším dvou let,ale také výplatu menšího objemu peněz..,

neboli- zatímco při minulé volbě 3 l. rodičáku jsi dostala celkový objem peněz něco okolo 240 tis., tak nyní je to tak, že dostaneš celkově 22O tis. a ty si sama řekneš, do kolika let to chceš rozpočítat- to znamená, že pokud jsi např. vyčerpala již 200 tis, tak už se ti do konce vyplatí 20 tis, které si ovšem sama zvolíš v kolika dávkách...je potřeba to přesně spočítat,kolik jsi již vyčerpala a pak uvidíš,jak výhodné to je..

jsem v podobné situaci, syn je v červenci, budou mu tři roky a nyní od března nastupuji do práce, nabídku jsem nechtěla odmítnout...Starší syn je ve školce,mladší syn bude mít soukromé hlídání u jedné maminky a padne na to celý RP. Ale beru to jako investici do budoucna, do září by na mě nečekali (až bude školka..) takže i s radostí ten RP "obětuju", protože těžko bych takové místo pak sehnala...
@zuzik24 to je i pro tebe- můžou ti dávku rozpočítat do října,ale nevím, zda tam není omezení v minimální výšce dávky- chtělo by to spočítat na UP, tam mají přesné podklady..pokud na tebe zaměstnavatel počká, tak můžeš asi být doma i bez pobíráí RP s tím, že zdravotní poj. ti bude platit stát,ale sociální mít placeno nebudeš...a nebo zvážit, zda pokud zaměstnavatel s nabídkou nepočká, zda se nevyplatí do toho října obětovat plat na soukromé hlídání či soukromou školku.. dnes málokde někdo na někoho čeká s otevřenou náručí a nabídky jsou "ber nebo neber"

možná jsem někde nenapsala něco přesně, určitě tu někdo poradí lépe...

jitulik4
14. únor 2012

od dokončeného 7.měsíce věku dítěte může a nemusí jít na mateřskou otec i nemanžel a ty si můžeš vydělat kolik chceš k RP dítě můžeš dát do školky od 2 let na neomezenou dobu a rodičák je 220tisíc na dobu jakou si určíš,maximum je11560 měsíčně a i po vyčerpání lze prodloužit mateřskou na až 4 roky

andy80
14. únor 2012

Všechno co tu píšete, je pravda, ale zakladatelka bude mít rodičák po staru, protože kdyby si zažádala o nový, tak si myslím, že už nebude mít nárok, protože bude mít vyčerpáno 220 tisíc. Tudíž pro ní platí staré podmínky a to ty, že může dávat dítě do školky max. na 4 hodiny denně. Pokud nemá vyčerpáno 220 tisíc, tak si může zažádat o rodičovskou po novu a může si dát tu částku, která jí zbývá vyčerpat takovou, aby jí vyšla akorát do toho dubna.

saronka
14. únor 2012

teď jsem to zrovna řešila kvůli diplomce píšu o tom, můžeš přejít na novou variantu, musíš si podat žádost a díky tomu můžeš vyčerpat rodičák k 1.4. 🙂 ale kdybys nepřešla tak prostě nastoupíš dřív a o peníze sice přijdeš ale zase budeš mít práci a skončíš rodičák dřív

stanny
18. únor 2012

Ty jo..jsem z toho jelen 😀 .. Mám rodičák na 2 roky..malému je 10 měsíců..hlídání mám. Můžu nastoupit do práce na stejnou pozici, za stejné peníze, prostě jet na plno jak dřív a rodičák mi bude chodit dál až do těch 2 let malého,jo? Nikam se to třeba nehlásí nebo tak?

vojtisek2007
18. únor 2012

@stanny - jo, přesně tak....budeš brát rodičák i můžeš chodit do práce 🙂

glimmer
23. únor 2012

od 1.1.2012 můžeš dát dítě od 2 let neomezeně do školky a RP ti zůstane.

kapulet
23. únor 2012

jsem z toho trochu jelen, jsem na rodičovské s dalším dítětem, jsou mu 2 roky, rodičák mám automaticky na 4roky, když přejdu na novou, přijdu z celkového výměru o 20tis.? a zbytek co chybí do vyplacení se rozloží jak budu potřebovat? Potřebuji totiž aby mi ta rodičovská vyšla na ty 4 roky, budu si od září hledat novou práci (stěhovali jsme se z kraje do kraje) a nevím jak dlouho to bude trvat, proto potřebuji nechat tu 4-letou variantu a malého dát do školky 😅