Z RD na chvilku do práce. Z čeho se pak počítá mateřská?

jajkax
1. bře 2012

Ahoj holky poradíte mi prosím na můj konkrétní dotaz.já v tomhle strašně tápu, studovala jsem to na internetu a pořád kokrétně nevím jak to je. 😒 Takže jsem na 3 roky na mateřské, končí mi v červenci(dceři budou 3) od září bych chtěla do práce(k mému otci-místo mám jisté) ale zároveň bych se chtěla na podzim začín snažit o mimčo.U dcery to trvalo celkem dlouho.Zajímalo by mně kdybych byla v práci třeba jen 3,4 měsíce z čeho se mi pak počítá mateřská(nebo nejprve asi nemocenská žejo-kdybych zůstala doma)nebo jak dlouho musím odpracovat aby se mi to počítalo z nové mzdy????Doufám že jsem to napsala srozumitelně.Díky moc

j.a.n.i
1. bře 2012

No, to záleží na tom, jestli ti teď trvá pracovní poměr nebo ne. A pokud trvá, je to u tvého otce?

jajkax
autor
1. bře 2012

Jo trvá a je to normálně u mého táty jako to bylo před prvním dítětem.Ale rád by mi teď přidal abych pobírala potom víc...

jajkax
autor
1. bře 2012

@j.a.n.i Jo trvá a je to normálně u mého táty jako to bylo před prvním dítětem.Ale rád by mi teď přidal abych pobírala potom víc...

j.a.n.i
1. bře 2012

@jajkax Tak v tom případě není stanoveno jak dlouho tam musíš být, takže ty 3,4 měsíce stačí 🙂

jajkax
autor
1. bře 2012

a vypočítává se mi potom mateřská z nového platu nebo ze starého???? 🙂

hermina
1. bře 2012

Zdravím a přidávám se s podobným dotazem. Jsem na rodičovské dovolené a uvažuji, že bych se vrátila do zaměstnání, kde mám trvalý pracovní poměr. Ale chtěla bych jen na částečný úvazek (což by se ošetřilo dodatkem k pracovní smlouvě). Pokud bych po nějaké době (cca 6-12 měsíců) chtěla nastoupit na další mateřskou, z čeho se mi bude vypočítávat? Protože kdyby to mělo být z toho sníženého úvazku, tak nemá smysl se do práce na těch pár měsíců vracet, že...

j.a.n.i
1. bře 2012

@jajkax Z nového, pokud bude vyšší než starý 🙂

j.a.n.i
1. bře 2012

@hermina Do 4 let věku dítěte by se ti to počítalo z toho původního před před první mateřskou, pokud bys šla na další mateřskou později, tak už z toho půl úvazku.

hermina
2. bře 2012

@j.a.n.i , moc děkuji za odpověď. Opět se potvrdilo, že jsi fundovaná. 😉 Tušila jsem, že v tom bude nějaká výjímka, ale nevěděla jsem jaká. Měla jsem dnes cestu okolo 0SSZ, tak jsem se tam taky zeptala. Samozřejmě mi tam řekli, že se to vypočítává z toho sníženého úvazku, o nějakých čtyřech letech se vůbec nezmínili. A já to v tu chvíli taky ještě nevěděla, takže jsem se na to extra neptala. Věřím, že by mi to nakonec vypočítali správně, ale spoléhat se na jejich informace se nedá. Podotýkám, že paní viděla, že mám celkem malé dítě a výslovně jsem jí řekla, že bych pak chtěla "navázat další mateřskou"

blandik
5. bře 2012

@j.a.n.i - ahoj, mám velmi podobný dotaz, moc prosím o zodpovězení. Do tří let věku dítěte jsem byla na RD, s tím, že rodičovský příspěvek jsem brala jen do dvou let věku, ale RD jsem měla nahlášenou u zaměstnavatele do tří let. V těch třech letech (říjen 2011) jsem se vrátila do zaměstání, na částečný úvazek 6 hodin. Teď od února jsem na nemocenské kvůli rizikovému těhotneství, předpokládám, že na nemocenské už zůstanu až do nástupu na mateřskou (což bude asi tak v půli září 2012)...prosím o radu, z čeho se mi bude počítat mateřská - zda z toho zkráceného úvazku, navíc většinu času v pracovním poměru strávím na nemocenské nebo platí, to co jsi psala o tom, že do čtyř let věku prvního dítěte se vypočítává z původního základu před první mateřeskou, i když jsem mezitím nastoupila do pracovního poměru? Děkuji moc.

j.a.n.i
5. bře 2012

@blandik POkud stihneš na PPM nastoupit do těch 4 let věku předchozího dítka, tak to pro tebe platí 🙂 takže se to bude počítat z toho platu před první mateřskou, pokud je vyšší než ten aktuální na 6 hodin. Akorát si to pohlídej, občas jim to na OSSZ uteče a zapomenout to zkontrolovat.

blandik
5. bře 2012

@j.a.n.i - jé, to určitě stihnu. Děkuji moc, to je dobrá zpráva.

hermina
5. bře 2012

Ještě bych měla jeden dotaz. Kdybych ukončila rodičovskou dovolenou, chvíli pracovala pro svého zaměstnavatele a pak bych zase chtěla být s dítětem doma a nepracovat, můžu pak znovu zažádat o udělení rodičovské dovolené na to samé dítě? Děkuji.

j.a.n.i
6. bře 2012

@hermina Jojo, můžeš, žádat můžeš kolikrát chceš až do těch 3 let a vždy ti musí být vyhověno. Domluvě podléhá pouze dřívější návrat do práce.

duch
3. kvě 2012

@j.a.n.i Ahojky...má podobný dotaz jaký už tady padl,jen bych potřebovala doplnění.Kdybych po ukončení RD nastoupila do práce na nějaký 1-3měsíce na zkrácený úvazek(smluvu mám na dobu neurčitou,pův. jsem měla normálně plný úvazek),poté nastoupila na nemocenskou(rizikové těhotenství),pak mateřskou.....jak jsem vyčetla,pokud bych nastoupila na mateřskou do doby než 1.dítě bude mít 4roky,měla bych PPM počítanou jako u prvního dítěte.,ale nemocenská by se počítala ze zkráceného úvazku...píšu to správně?Děkuji za odpověď

j.a.n.i
4. kvě 2012

@duch Ano, píšeš to správně.