Žádost o rodičovský příspěvek. Co je třeba za doklady?

suki
8. led 2008

Ahoj holky, předem se omlouvám, jestli tu to téma někde je a nebo jestli Vám přijde, že sem cpu téma, které sem nepatří. Zítra jdeme na úřad práce žádat o rodičovský příspěvek a potřebovala bych vědět co potřebuju za doklady s sebou. Děkuju všem za odpověď 🙂

pindrulinn
23. zář 2015

Holky jdu se poptat zitra,tak vam dam vedet.Pujdu pres velke I(informace 🙂) a me v praci na osobnim poradili vyrizovat RP aspon dva mesice dopredu,nez to bude aktualni.driv to neni potreba.takze to v klidku vyridim ☺

nonnni
23. zář 2015

@pindrulinn RP prispevek se vyrizuje po narozeni ditete. Pred naroznim vyrizujes PPM.

pindrulinn
23. zář 2015

@nonnni nevim zda si zcela uplne rozumime.Rodicovsky prispevek,tedy penezity prispevek ktery matka pobira po 28 tydnech materske,se nevyrizuje po narozeni ditete,je to zbytecne brzy.Navic jsem to dnes vyrizovala.tak jeste jednou.ja mam na mysli rodicovsky prispevek,tedy balicek 220 000.Tesne po narozeni vyrizujes pediatra,pojistovnu aj.Mymu chlapeckovi budou 3 mesice a mam dle pani urednice cas az do brezna.Nicmene se formulare vyplnuji min dva mesice pred datem kdy konci PPM.Opravdu to tak je

pindrulinn
23. zář 2015

Tedy co se tyce dokladu na Praze 13 : pani na informacich me poslala na odbor socialni podpory,kde jsem dostala dva formulare se kterymi musim jeste na prazskou zpravu socialniho zabezpeceni-cenrtum je na Troji ale maji x pobocek.tam mi musi vyplnit od kdy do kdy a kolik mi vyplaceli PPM a s tim pujdu zpatky na urad Phy 13.tak takhle je to u me 😊

pindrulinn
23. zář 2015

Pro nonnni jeste podrobneji : RP cerpa matka od narozeni ditete jen pokud nepobira materskou,v opacnem pripade az po ukonceni vyplaty materske,tudiz neni potreba RP vyrizovat po narozeni ditete jak zde uvadis.pozadat muzes uz dva mesice pred ukoncenim materskeho prispevku,ci se da tento prispevek 3 mesice zpetne doplatit.tot vse 😉

nonnni
23. zář 2015

@pindrulinn z tveho dotazu nebylo jasne, ze jiz pobiras PPM. Kazdopadne RP se opravdu vyrizuje az po narozeni ditete, otazkou je jen kdy, nekdo hned a nekdo pred koncem pobirani PPM, ktera muze byt ruzne dlouha s ohledem na pocet narozenych deti. Jiz tady padlo mnoho dotazu, zda si u automaticky nastaveneho RP na 4 roky musi tehotna neco vyrizovat jiz pred narozenim ditete.

Pokud pobiras PPM, tak si NEMUSIS zadat 2 mesice pred pocatkem cerpani, RP se da vyplacet az 3 mesice zpetne, takze i pokud bys zapomela, tak o RP neprijdes, jen ti ho vyplati v jednorazove castce po zpracovani tvych formularu a to zrovna obycejne netrva dlouho. Pokud matka zada o RP po narozeni ditete, tak se ji castka na ucte objevuje do nekolika dni.

Pochopitelne, pokud si chces byt jista, ze mas vse podane vcas, tak si to ty dva mesice predem podej.

pindrulinn
24. zář 2015

Presne tak 😉

klllarinka01
27. črc 2016

Ahoj všem, chci trošku oživit diskuzi a zjistit, jak je to s tím rodičovským příspěvkem, jaké doklady je třeba mít, když mi cca 4 měsíce před porodem v práci skončila smlouva na dobu určitou, a celou dobu těhotenství jsem byla na rizikovém. Nárok na PPM jsem měla. Kamarádka říkala, že vyřídit to chvíli trvalo a že to bylo docela dost papírování. Že chtěli výšeše příjmů i jejího manžela, pak že musela jít do práce pro nějaké papíry. Ale jak je to, když jsem byla na nemocenské? A za jaké období zpětně by se musely ty papíry donést? Nemáte někdo zkušenosti? Děkuji předem 🙂

andysek2512
27. črc 2016

@klllarinka01 mě končila smlouva v den kdy se malý narodil, na ppm jsem nárok měla, rodicak jsem si vyřizovala před 14 dny... Sla na pracák pro formulář, pak na socialku kde mi potvrdili vyšší denního vyměřovacího základu a pak zas zpět na UP , tam jsme spočítali částku jak dlouho chci být doma a bylo.... Potřebuješ sebou rodný list miminka. Svou a partnera občánku.... Nic více🙂
Jo a také jsem byla na neschopence od 2 měsíce tehu🙂

andysek2512
27. črc 2016

@klllarinka01 partnera občanka stačí kopie🙂)).

klllarinka01
31. črc 2016

@andysek2512 Jé tak to moc děkuji za informace 🙂 Takhle podle toho popisu to zase nevypadá nějak moc složitě. Bála jsem se, že to bude zase běhání po úřadech a to já fakt moc nemusím 😀 A stačí si začít vyřizovat ten rodičák cca měsíc před tím než bude končit PPM? 🙂

klllarinka01
31. črc 2016

@andysek2512 A ještě mne napadlo, z firmy od přítele/manžele se žádné papíry nevyžadovaly? To se vyžaduje jen asi v případě, když chceš mít rodičák napsaný na něj, ne? 🙂

andysek2512
31. črc 2016

@klllarinka01 já mám rodicak na sebe takže jsem žádné papíry od přítele nepotřebovala😉
Jinak nejvíc dopredu o rodicak můžeš zadat 60 dní..... Já byla někdy cca 12.7 a mateřskou mám do 18.8:-) tak třeba jdi mesic a něco ať máš víc času kdxz by něco 🙂 já si jeden týden byla pro formulář a pak další týden na sociálce a rovnou odnest zpět na UP🙂)))
Jinak raději si doma dopředu rozmyslí jak dlouho chceš být s malým doma a přibližně si to spocitej.... Ptz mě řekli ať si to spočítám sama(byla tam nepříjemná baba) a pak když jsem šla znovu tak jsem říkala že jestli jsem počítala správně tak mi to cca vychází na 7100 Kč a budu s malym do jeho 3 let tak říkala že jo.... A po 3 měsících můžeš vždy zádat o změnu kdyby něco... Jako navýšení ndbo snizeni

klllarinka01
1. srp 2016

@andysek2512 To já raději půjdu dopředu, nemám pak ráda zařizovat něco na poslední chvíli 🙂 Nikdy nevím, co mi do toho může vlézt. Udělám to asi podobně jako ty. 😉 Doma bych chtěla být asi taky ty 3 roky, mezitím bych pak ráda pořídila ještě sourozence 😀 Já myslela, že ti to spočítají oni a ne že si to mám spočítat sama. Nebo spočítat jenom tak odhadem abych věděla a oni to pak už je zkontrolují? O tom navýšení a snížení jsem slyšela, alespoň, že to tak jde upravovat. 🙂 Jsem na to zvědavá.. A to budeš pobírat celou dobu 7100,- Kč, nebo jen ze začátku a pak se to bude snižovat? A co jsem tak slyšela, tak si rodičák taky chodí kdy chce, že to nechodí pravidelně, prý podobně jako nemocenská 😀

andysek2512
1. srp 2016

@klllarinka01 tak mě nemocenská chodila docela pravidelně (+/- dva dny třeba :D) tak uviidme no 🙂 Jinak určitě je lepší jít o něco dopředu, no já když tam byla pro formulář tak tam byla užasná paní která mi do formuláře vše zaškrtala co mám kde vyplnovat, tak jsem doma vyplnila a pak tam šla (zapomněla jsem ale přítele OP) tahle hodná paní pod kterou spadám měla dovču a šla jsem jinám a tam se mi podívala do toho formuláře a řekla at si tam zaškrtnu v jaké vyši chci to pobírat a doma at si to spočítám... takže asi tak.. takže záleží na koho narazíš 🙂 hele celou dobu 7100 kč 🙂 mám to na 30 měsíců rozpočítané a vychází mi to do 3 let malého přesně 🙂 tak uvidime, taky jsem chtěla pořidit sourozence, ale nějak nevim jestli bych to zvládla :D raději bych třeba až za 4-5 let :D ale tak já myslim že změním názor ,ale zatím si to s dvěmi dětmi nedokáži představit 🙂 :D

klllarinka01
1. srp 2016

@andysek2512 Tak to ses měla. Mě právě chodila pokaždé jinak, pokaždé jiná částka, protože to bylo vždycky za jiný počet dnů.. No jako docela blázinec. Podle toho se pak nedalo pořádně nic plánovat, když jsem nevěděla kdy budou peníze na účtu.. Jéé, to tak většinou bývá, že nejdřív je tam někdo super a když se tam jde podruhý, tak je tam někdo úplně jinej a většinou nepříjemnej. 🙂 Ale raději si to propočítám, kdybych měla štěstí a narazila na někoho "podobného" 😀 Tak to je super, že pořád takhle částka, bála jsem se, aby e to postupně nesnižovalo. Já bych právě chtěla mít tak dva roky odstup od dětí, abych mezitím nemusela hledat práci, tam bych byla tak rok a pak šla zase na mateřskou. 😀 Ale uvidíme, všechno se do té doby může změnit 🙂

andysek2512
1. srp 2016

@klllarinka01 to jo raději si to propočítej, ptž nikdy nevíš 🙂 :D já to tam taky nevyplnovala ,jen jsem jako měla v hlavě že ta částka je přibližně 7100 kč a bylo 🙂 :D tak držím palečky at tam jsou na tebe hodni!🙂

klllarinka01
1. srp 2016

@andysek2512 Propočítám, přesně jak říkáš. Nikdy nevíš.. 😉 Děkuju moc za všechny rady a doufám, že hodní budou 😉)

camille1m
1. lis 2016

Dobrý den, poradíte jak je to s RP u OSVČ? Nemocenské jsem si začala platit až po otěhotnění, takže nemám nárok na mateřskou. Jaké doklady musim mít? Lze podat zadost elektronicky nebo musim na úřad práce? Díky.

klllarinka01
31. pro 2016

@camille1m Dobrý den, bohužel jak je to u OSVČ tak to opravdu nevím ☹ Asi nejlepší bude se na ÚP práce poptat co je třeba. Myslím, že elektronicky by to podat mělo jít, nevím zda k tomu nebude potřeba elektronický podpis..

verys91
1. led 2017

Přidám se k dotazu,jestli nevadí,chtela bych se zeptat jestli můžu mít papíry co jsou ppotřeba vyplnit vytisknute z netu nebo jestli musím mít ty jejich barevně rozlišené,ja je mám vytisknute černobíle a potřebuji nějaké potvrzení o příjmu za sebe nebo stačí nechat potvrdit od zaměstnavatele jen ten papír k vypočítání vymeru co je na socialku? Je tam kolonka o potvrzení za 14-21dni nemocenské co platil zaměstnavatel,to mi musí potvrdit v práci a zbytek mi potvrdí na socialce chápu to dobře? A ještě se zeptat když jsem byla na neschopence od února a ppm mi končí teď v lednu,potrebuji nějaké jiné potvrzení o příjmu třeba za leden než jsem nastoupila na tu neschopenka? Děkuji za rady

plafune
6. led 2017

Holky, v pondělí jdu žádat o rodičak, víte co vsechno po mně budou potřebovat? Zda jen potvrdit kolik jsem mela mateřskou nebo i neco u zaměstnavatele, kdyz chci rodicak na dva roky. Předem diky za odpověd.

jojosefina
9. led 2017

@plafune napíše mi prosím tě, jak se přesně postupuje. Jako 1)na ossz s tímto formulářem a těmito doklady... atd
2) ...

blahova_andrea
9. led 2017

@verys91 stačí vytištěné černobílé. potvrzení příjmu dokládáš ze sociálky na základě toho, co jim pošle zaměstnavatel. myslím 😅

blahova_andrea
9. led 2017

@plafune občanku, rodný list dítěte, žádost o rodičák a papír s denním vyměřovacím výměrem vyplněný ossz

kasyma
12. led 2017

Holky prosím vás možná blbej dotaz,ale v tom formuláři na té druhé starně písmeno E. Žádám o přiznání dávky ode dne: když mateřská skončila 9.1. píšu 10.1.17 je to tak?

plafune
16. led 2017

@kasyma taky jsem se na to ptala a záleží od kdy ji chceš, tedy pokud chces rodicak už za leden, tak napises od 1.1.2017, ale vyplatí ti ho pouze od 10.1.17 do konce mesice(zbytek bude jeste materska)a pokud ji chces az za únor, tak píšeš od 1.2.2017

plafune
16. led 2017

@jojosefina
1.na úřad prace, kde se zada o rodičovský příspěvek-tam dostaneš dva formuláře
2.pak potvrdit prvni formulář na socku 🙂
3.druhy formulář vyplnis doma
4.vse odneses zpet na úřad prace s rodným listem dítěte a hotovo ;)

jojosefina
16. led 2017

@plafune děkuji jednoduché jasné srozumitelné !

klllarinka01
18. led 2017

@plafune a muzu se zeptat jak se ty formulare jmenuji. Ze bych je vytiskla doma a usetrila si jwdnu cestu na pracak. Dekuji 🙂