Žádost o rodičovský příspěvek. Co je třeba za doklady?

suki
8. led 2008

Ahoj holky, předem se omlouvám, jestli tu to téma někde je a nebo jestli Vám přijde, že sem cpu téma, které sem nepatří. Zítra jdeme na úřad práce žádat o rodičovský příspěvek a potřebovala bych vědět co potřebuju za doklady s sebou. Děkuju všem za odpověď 🙂

ria80
8. led 2008

Ahoj,vem si obcanku a rodny list ditete.Ale myslim,ze tam jen dostanete papiry domu na vyplneni a jeste ti neco bude muset potvrdit zamestnavatel a az to vsechno budes mit,tak to tam zas zaneses.

suki
autor
8. led 2008

tak děkuju moc 🙂

niega
10. led 2008

Suki, mrkni na stránky ministerstva, kde najdeš formuláře (můžeš si je i vyplnit elektronicky a vytisknout), jsou tam vždy napsané i ty potřebné doklady. Je to srozumitelné a přehledné. Je to zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

apricots
10. led 2008

já sem byla nedávno a chtěli po mě jen občanku...zaměstnavatel nic nepotvrzuje, rodičák s tím nesouvisí...teda pokud si nevybereš první variantu...

poupe
10. led 2008

Tak ja jsem si vybrala 3letou variantu a dali my tiskopis na potvrzeni pro zamestnavatele.

med
10. led 2008

Zaměstnavatel ti musí potvrdit od kdy do kdy jsi byla na mateřské... Je to fialový formulář. Zrovna si to taky vyjednávám.

suki
autor
10. led 2008

holky a rozhodnete se některá pro dvouletou variantu?Já o to přemýšlím, ale pořád ještě váhám.

ria80
10. led 2008

Urcite ne,stejne to mam tesne,ze na to nedosahnu platem,ale i kdyby jo,tak chci byt s malou doma,co nejdyl to pujde.Nechci ji trapit skolkou.

zusma
10. led 2008

Já na tu dvouletou dosáhnu,ale asi si vezmu na 3 roky. Kdybych ji chtěla na 2, tak bych už za rok touto dobou musela zase počít mimčo a to mi přijde moc brzo 😕

listicka20
10. led 2008

Ahoj holky, nevíte, za jak dlouho se dá rodičovská vyplácet zpětně? Jsou to tři měsíce nebo půl roku?

ria80
10. led 2008

Tri mesice

pincola
27. čer 2013

pomooooooc! Holky já byla OSVČ s nízkým vyměřovacím základem, manžel je zaměstnanec s vyšším vyměřovacím základem. Chcem tříletou variantu. Dostaneme automaticky částku 7600? Nebo když jsme měla před nástupem na mateřskou nízký příjem má o ten rodičák raději žádat manžel?

zuzinkas
4. srp 2014

Ahoj holky, je nějaká novinka v tom, co si mám přinést za doklady, když půjdu na sociálku žádat o rodičovský příspěvek? Mateřská mně končí 20. 8. (to bude mít malá přesně 28 týdnů). Takže pomalu už bych se tam měla chystat, no vůbec se mně za těma úřednicema nechce. 😒

petula_88
4. srp 2014

@zuzinkas dnes jsem zarizovala, takze posilam uplne cerstve info. Nejdriv skoc na socialku, tam ti daji potvrzeni o tom, ze ti byla vyplacena materska-ppm. Pak vezmes tento papir a rodny list mrnouska a dojdes na urad prace. Tam vyplnis dalsi formular, kde uz si volis konkretni vysi prispevku, takze je dobre si to predem promyslet. A jeste potrebujes cislo uctu, kam to chces posilat. Myslela jsem, ze se o rodicak zada na socialce, ale nakonec ne.

zuzinkas
5. srp 2014

@petula_88 Jé, děkuju moc! 🙂 To jsou velice užitečné informace, aspoň vím, s čím vším mám počítat.. A ta částka se počítá jak? To udělám 220 000/3 roky/12 měsíců? Nebo jak se to dělá?

petula_88
5. srp 2014

@zuzinkas ono je tam jen policko, kolik chces pobirat. Nevim, jestli to muze byt uplne variabilni, napr. 8645 nebo jestli to musi odpovidat nejake delce. Ja vybrala ten nejvyssi, takze jsem to nerozpocitavala

zuzinkas
5. srp 2014

@petula_88 Formulář jsem si našla, tak tam to políčko vidím.. A jak nejvyšší? Jako těch 11 500,-? Já toto vůbec nechápu, jak si to máme určit.. 😒

intacta
6. srp 2014

Holky,prosim. o radu.Asi už byto tady bylo,ale nemám čas to hledat.Jdu si vyřídit rodicak a nevím zda je lepší na dva roky,s tím,ze bysme za dvě roky chtěli druhé dítě nebo na tři a eventuálně si to pak zkrátit. Jde mi o to,ze když se druhé nezadaří,tak co ten rok než budou dceři tři roky?Vrátit do prace bych se zatím nemohla,nemá mi kdo hlídat.Díky.

tehulka83
3. zář 2014

Dobre rano holky prosím o radu, kamarádka bude žádat o rodičovský příspěvek přes pracák ,co k tomu všechno potřebuje? A ještě jedna věc chce žádat o rodičovský příspěvek přes otce dítěte ale tomu končí prac zkusební doba a novou smlouvu dostane až měsíc před porodem ..jde to i přes to?A taky jak je to z penězi? Jsou nějake vyplacene už před tím než se mimi narodi nebo až po porodu?

bruckner
10. srp 2015

Ahoj holky, prosím o radu, trošku v té úředničině tápu:( Jsem v 28tt na ÚP, odpracováno mám 13 let, ale dala jsem nepředvídavě výpověď a jako na potvoru jsem otěhotněla:(. Do ochranné lhůty se nevlezu, tak je mi jasné, že na mateřskou nemám nárok, ale jak je to s rodičovským příspěvkem? Nechci automaticky na 4 roky, to bych se zbláznila, přítel je OSVČ, ale příjem má cca 45tis./měs., dají mu rodičák na 2 příp. 3 roky? A kdy máme jít na úřad o něj žádat, už teď nebo až po porodu? A porodné, budu mít nárok? Asi se z toho všeho zcvoknu:((( Díky za rady...

andelka
10. srp 2015

@bruckner OSVČ obvykle nemají nárok, leda že by si platili zdravotní a sociální pojištění. O RP se žádá po porodu,potrebujes rodný list. A porodne při takovém příjmu partnera asi těžko. Ale zajdi na socialku a poptej se,ale podle mě to bude takhle.

xpila
10. srp 2015

@andelka Zdravotní a sociální pojištění si musí platit každý OSVČ, jde o nemocenské pojištění, které je odbrovolné.

@bruckner Záleží na tom, jestli si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Pokud ne, tak budeš mít automaticky 4letou variantu. A RP budeš žádat po porodu. Na porodné určitě s těmihle příjmy nárok nemáte.

andelka
10. srp 2015

@xpila aha,tak to se mi popletlo. Takže když si OSVČ neplatí nemocenské,tak ani teoreticky na ppm nárok nemá a tudíž si nemůže zvolit,ani nikdo přes něj.

xpila
10. srp 2015

@andelka Ano, přesně tak.

bruckner
10. srp 2015

Díky, jen nevíte ještě jak je to s výší toho rodič. příspěvku na ty 4 roky? Vím, že celkem je to nějakých 220tis., ale jak se to rozpočítává, není to první dva roky nějak vyšší a pak se to snižuje?

xpila
10. srp 2015

@bruckner 7600 Kč do konce 9. měsíce a pak 3800 Kč.

3blumicky
10. srp 2015

Ahoj všem, prosím, poraďte mi, jsem uplně dementní a nemám nikoho, kdo by mi to pomohl. Neměla jsem nárok na mateřskou, protože jsem byla bez práce, takže rodičák mám až od narození dcery... a řešit to v tomhle výmazu mozku je super 🙂
Pochopila jsem to dobře- vyplním ty formuláře, co jsou na netu (možná že až to vytisknu a budu to mít v ruce, bude se mi to číst líp, zatím asi polovině dotazů nerozumim :D ) a k tomu dodám doklady plus mzdový výměr za poslední čtvrtletí- tj. aktuálně prosím za jaké období, když se dcera narodila 27. 7. ?
Za druhé- manžel má jiné trvalé bydliště než já- ale předpokládám, že na sociálku se má jít tam, kde má trvalé bydliště dcera, což určuje kdo? 🙂
Děkuji, že je někdo určuje moudřejší a poradí mi 🙂

blahova_andrea
10. srp 2015

@3blumicky trvalé bydliště dítěte je automaticky napsáno na adresu matky 😉 vyřizovat to budeš na vašem úp, otec bude v rodném listě a doloží ten příjem, ale žádat o rp budeš ty 😉 když je dcera narozena v červenci, tak jde o příjmy v druhém čtvrtletí 2015, takže duben, květen, červen. snad jsem nic nezvrtala 😀

3blumicky
10. srp 2015

@blahova_andrea Mockrát děkuju, už jsem snad doma! 🙂 (doufám že se ta demence zahojí jinak si budu muset hledat jinou práci :D )

blahova_andrea
10. srp 2015

@3blumicky no nevím, já jsem na druhém rodičáku vkuse a teda je to horší a horší 😅 nechci se vidět za ty další dva roky 😅