Žádost o rodičovský příspěvek, jak postupovat?

sakuraluci
3. črc 2013

Ahoj holky, měla bych prosbu jak na rodičovský příspěvek.
Jsem 14 dní po porodu a ještě nemám zažádáno.
Před těhotenstvím jsem byla OSVČ, poté na ÚP.
Manžel byl v den porodu zaměstnaný, proto bych chtěla využít jeho zaměstnání. Pracuje na HPP, je ve zkušební době.
Jak bych tedy měla teď postupovat? Už jsem ze všech názorů zmatená, každý radí něco jiného.
Je nějaká šance, že mi zpětně vypočítají mateřskou? Na sociálce mi jedna paní radila, že po šestinedělí by šel manžel na týden na "mateřskou" on a pak
by bylo možné to dopočítat. ? Děkuji za každou radu, na peníze nespěchám, ráda bych využila veškerých možností, které stát nabízí..

j.a.n.i
3. črc 2013

Na mateřskou zapomeň, ten co ji pobírá nesmí na svoji smlouvu pracovat, což mi ve zkušební době nepřijde jako dobrý nápad.

petulka26
3. črc 2013

@sakuraluci Mateřskou nedostaneš, máme to stejně. Díky tomu že je manžel zaměstnaný si můžeš zvolit dobu čerpání rodičovského přízpěvku, takže nemusíš jít na 4 roky (což bys musela protože jsi na úřadu práce). Jediná možnost jak mít mateřskou je že na ní nastoupí manžel, a to na celého půl roku, což si myslím že by mu ve zkušební době fakt neprošlo jak píše @j.a.n.i

kacenka1987
3. črc 2013

PPM nebo-li mateřská na tu má nárok maminka, která splní účast na nem.pojištění 270 dnů za poslední dva roky. Aby mohl muž na mateřskou, musel by být opravdu důvod, také by nemohl chodit dál do práce, kde by mu mateřskou "vypláceli" neboť je to náhrada mzdy a myslím, že na mateřskou chodí tatínci, když má žena zdravotní problém a nemůže dočastně pečovat o dítě. Kdyby to šlo nějak udělat, určitě by muži na tu PPM šly,ale nesetkávám se s tím. 😀 😀 Navíc když půjde na PPM bude mít 70% ze základu, ale ty pořád nic nedostaneš, takže ještě na tom proděláte...
Díky tatínka si pouze Rodičovský příspěvek 220 000Kč rozložíš třeba na 36 měsíců = 6111Kč atd. a nedají Ti ho automaticky na 4 roky.

sakuraluci
autor
3. črc 2013

Takže je to tak jak jsem si myslela, jen ta paní na sociálce mě zmátla tou mateřskou.
Takže tedy vytisknu formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku
ten dám manželovi do práce na vyplnění a pak podle toho vyplním formulář Žádost o rodičovský příspěvek
a celé to odnesu na ÚP? A je potřeba ještě něco dalšího?

j.a.n.i
3. črc 2013

@sakuraluci Ne, účetní v práci musí manželovi vyplnit přílohu k žádosti o PPM a tu pošlete na OSSZ a tam na základě to přílohy potvrdí Potvrzeni o denním vyměřovací základu.

lubinkova
4. črc 2013

@sakuraluci já si to teď zařizuju a bylo to takhle- na ÚP donesu 4 papíry- 1) žádost o mateřskou, co mi dal gynekolog, ale nikam to nemusím dávat potvrdit, pouze přiložím prázdné (teda jako jméno tam mám :D , jen to nenesu na sociálku..) 2) "žádost o rodičovský příspěvek" 3) "potvrzení o denním vyměřovacím základu" manžela (to si musíš stáhnout dva papíry, jednak to potvrzení, jednak přílohu k tomu, kterou potvrdí manželovi v práci. To donesete na sociálku, kde mají 30 dnů na to, aby ti poslali to vyplněné potvrzení... 4) potvrzení, že já jsem nárok na mateřskou neměla (jsem student)- s tím byl největší problém, to ti dají taky na sociálce, ale trávila jsem tam celé dopoledne a každá úřednice mi řekla něco jiného (celkem šest)... až ta poslední věděla o co jde a napsala mi vyloženě papír, kde se píše, že nejsem OSVČ, ani zaměstnanec, takže nemám nárok na mateřskou... no a tyhle 4 papíry teď ponesu na pracák 🙂 ... teda bylo to dost složité, divím se, že někde nenapíší přesný návod, jak na to.... (možná jsem to napsala složitě, tak to shrnu... potřebuju 4 papíry, jeden od gynekologa, se kterým nic nedělám, jen přikládám... druhý je přímo žádost o RD a poslední dva ti musí potvrdit sociálka- potvrzení o denním vyměřovacím základu manžela a potvrzení, že nemáš nárok na mateřskou 🙂

j.a.n.i
4. črc 2013

@lubinkova Já jen doplním, že dle zákona stačí papíry dva, ta žádost o PPM a potvrzení, že na ni nemáš nárok je výmysl UP... a tedy totální, když už tak jedno nebo druhé a ne obojí, ale oporu nemá ani jedno.

lubinkova
4. črc 2013

@j.a.n.i no, já nevím, co je podle zákona, ale úřad práce po mne chce 4 papíry... (bylo by jich min, kdybych nechtěla čerpat kratší rodičovskou díky manželovi... Kdybych šla jako student rovnou na 4 roky, tak by to asi bylo jednodušší...)... Každopádně si tam radši volal i manžel a řekli mu to samé, co mne...(že jsou nutné ty 4 papíry)... Na sociálce říkala každá žena něco jiného, tam toho moc neví... Ale na tom úřadu práce se náhodou shodli, co chtějí🙂

sakuraluci
autor
10. črc 2013

lubinkova prosím tě, nejdřív donesu to"potvrzení o denním vyměřovacím základu" na sociálku a až to přijde potvrzené, tak pak jdu teprve na ÚP?

j.a.n.i
10. črc 2013

@sakuraluci Pokud socialkou myslíš OSSZ, tak ano.

sakuraluci
autor
8. srp 2013

Holky prosím poraďte, manžel odnesl papíry do práce a chtěl to potvrdit a účetní neví, co s tím a po třech týdnech mu to vrátila prázdné, co vše je potřeba aby vyplnila. Musím tam zavolat... Díky

j.a.n.i
8. srp 2013

@sakuraluci No, otázkou je, jaké papíry ji dal? Jejich názvy, ev. odkaz, pokud jsou někde na netu.

boruvka81
9. srp 2013

Ahojky,ráda bych se zeptala k tématu,mám sice za 2 roky odpracovaných přes 300 dní,ale bohužel jsem v tom měla i PN,zaviněnou špatnou diagnózou a následnou embolii.
A otázka zní jestli se do odpracovaných dnů počítá i PN v zaměstnání..

Děkuji az odpověď

j.a.n.i
9. srp 2013

@boruvka81 Ano, počítá.

sakuraluci
autor
9. srp 2013

@j.a.n.i. dala jsem toto, je to správně?
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/6A449C78-DB0D-4...

a taky jsem poslala potvrzení o denním vyměřovacím základu

j.a.n.i
10. srp 2013

@sakuraluci Jo, tak to první je správně a pokud neví co tam má účetní vyplnit, tak je s prominutím blbá... takže ať ji partner řekne, že to má vypnit tak jako kdyby k tomu datu, co se mimčo narodilo, šel na nemocenskou (tedy krom toho prvního zatržítka, tam se označuje peněžitá pomoc v mateřství). Někoho s neschopenkou snad už řešila...
Ten druhý formulář je blbost, to nevyplňuje účetní, ale OSSZ podle sídla zaměstnavatele, právě na základě toho papíru od účetní, teoreticky tam asi může poslat ona, ale prakticky mi přijde jistější si to zařídit sama.

sakuraluci
autor
11. srp 2013

Děkuji, já si taky říkám, hlavně je doba dovolených a teď mi to vrátila po tak dlouhé době...
No, nedá se nic dělat, prostě na ní v pondělí trochu šlápnu. Díky za rady :D