Zaměstnaná do 31.12., mám od března nárok na mateřskou?

sendoska
28. lis 2012

Ahoj, již 3 roky pracuji, v nynějším zaměstnání jsem 13 měsíců.. ted jsem na nemocenské (z důvodu rizikového povolání) , smlouva mi končí na konci prosince a jelikož jsem na nemocenské tak mi ji určitě neprodlouží. tak se chci zeptat když budu chtít nastoupit v březnu (8t před porodem)na Mateřskou mám na ní nárok 😒 ? a kdo mi ji bude platit sociálka? děkuji za všechny odpovědi 🙂

romantika
28. lis 2012

Ano v socialni oblasti je definovan pojem otehotneni v ochranne lhute. Pracovni pomer neni podminkou k ziskani materske, ale odpracovana doba z aposlednich x let. Ta ochranna lhuta uz si presne nepamatuji je nejak par mesicu na zacatku tehotenstvi. Mela jsem to stejne, dokonce jsem vlastne otehotnela uz na nemocenske, ale byla jsem jeste zamestnanec. CCa 3 mesice pred porodem jsem sla na pracak a na materskou jsem dosahla. Je to celkem benevolentni, ocenuji ze jste proste pracovala. Materskou vzdycky plati socialka, zamestnavaatel s tim nema nic spolecneho. Podminkou je, ze mate neco odpracovane. Zajdete si na socialku tam vam to reknou. Ale nejake to potvrzeni vam jeste bude podespisovat zamestnavatel, takove to co vam daval gynekolog. Nicmene i kdybyste nemela narok, coz mate, tak muzete materskou cerpat z paltu manzela, dost o tom mlzi, protoze to vite, stat nerad rozdava.

alunka001
28. lis 2012

Na mateřskou nárok mít budeš,máš za poslední rok odpracováno 270 kalendářních dní. To že Ti smlouvu neprodlouží,neznamená,že nebudeš mít na mateřskou nárok. Máš,protože budeš v ochranné lhůtě 180 dní. Gynekolog Ti dá papír pro sociálku na PPM (mateřskou) a zaměstnavatel (i bývalý) Ti to potvrdí a ty to pak pošleš na sociálku. Po PPM si pak můžeš vybrat jakou částku chceš měsíčně čerpat (kolik měsíců).

alunka001
28. lis 2012

@romantika Ochranná lhůta je 180 dní k nástupu na mateřskou,pokud to mamince nevyjde,tak na ní bohužel nárok nemá a to se může třeba stavět na hlavu. A mateřská se přes tatínka volit nedá,pouze délka rodičovského příspěvku a s tím se nemlží,je to již normálně napsané v žádosti o RP (rodičovském příspěvku). A i u tatínka je podmínka,že musí být 270 kalendářních dní nemocensky pojištěn.

romantika
28. lis 2012

@alunka001 ano to mate pravdu s tim tatinkem je to slozitejsi, na materskou muze az 7 tydnu po narozeni ditete, se zenou podepise, ze ona se stara o dite a on muze pracovat, ale mu muze vykonavat jen jiny post/praci, nez z ktere pobira materskou. Takze se to hodi obvyke jen pro OSVC, ktere maji tuto bojovou moznost nebo vstricneho zamestnavatele. Predpokladam ze v cechach je to celkem nemozne 🙂)) Nicmene jak jsme obe psaly pani to ma v poradku protoze ma odpracovano a byla v ochranne lhute.

alunka001
28. lis 2012

@romantika Jen s tím tatínkem se to dá udělat už hned od porodu,co maminka nemá nárok. Teď už tatínek na PPM nemusí. Rovnou dostanou od porodu rodičák 🙂 A nemusí už mezi sebou nic podepisovat. Proste tatínek nejde na PMM a maminka má od narození dítka RP. Teď je tato možnost rovnou v žádosti o RP.

sendoska
autor
28. lis 2012

Děkuji za odpovědi spadl mi kámen ze srdce , že nepřijdu o penízky 🙂 .. kamarádka mě strašila, že o mateřskou přijdu pokud nemám smlouvu na neurčito 😒 . A ještě prosím vám nevíte náhodou zda mě může gynekolog nechat na nemocenské i když už nebudu v pracovním poměru? nerada bych šla na pracák na ty 3 měsíce.. už jen kvůli peněz.

alunka001
28. lis 2012

@sendoska Určitě může na ochranou lhůtu se vztahuje i nemocenská 🙂

sendoska
autor
28. lis 2012

Tak snad mi ji gynekolog napíše 😉

alunka001
28. lis 2012

@sendoska Určitě napíše,je to jeho povinnost ji vypsat 🙂