Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zaměstnavatel mě šikanuje, potřebuji na PN kvůli těhu

mysicka_lb
28. srp 2013

Ahoj všem maminkám a budoucím maminkám, prosím o radu. Pracuji v malé firmičce, kde má hlavní a jediné slovo pan majitel. Bohužel se nemáme zrovna v lásce a šéf mi moji práci všemi možnými i nemožnými praktikami 'zpříjemňuje'. Hlavním problémem je šílená zima na pracovišti. Od podzimu do jara se tu nedá vydržet bez zimního kabátu a dvou svetrů (budova, ve které pracujeme, je obecně dost chladná, k tomu šéf netopí a dělá průvan, takže v teplých dnech tu mám 18 stupňů, v zimě 14 stupňů). V mé kanceláři vyrval dveře, abych se nemohla před tím jeho průvanem schovat, a sundal kolečko od topení, abych si nemohla zatopit. Takže všichni ostatní zaměstnanci mají jen trochu chladněji, zatímco já umírám zimou. Termín porodu mám v dubnu, takže to pro mě znamená 'užít si' akorát ty největší mrazy v práci. Ale neumîm si představit, jak na těhotenské břicho navlékám dvoje oteplováky jako každou zimu. K tomu vodí všechny návštěvy do mé kanceláře (ano, do té zimy, je to prostě magor) a halasně tu několik hodin jednají za mými zády, takže se vůbec nemůžu soustředit na svoji práci. A jakmile udělám chybu, strhává mi za to peníze. K tomu mi strhává peníze i za o minutu zpožděný příchod a za neusmívání se (takže když teď ráno zvracím a celý den je mi zle, je to opravdu 'veselé' a je jen otázkou času, kdy bych měla méně peněz než na neschopence). Jsem teď asi v 8tt a o mém těhotenství neví, bojím se, že by mi pak nastalo ještě větší peklo. U doktora jsem byla, prohlédl mě a vše ok, o neschopence nepadlo ani slovo a ani se mě neptal, co dělám za práci. Další termín mám na konci září, to akorát pomine to nejrizikovější období prvního trimestru a zároveň přijdou ty zimní pracovní podmínky. Od toho data bych šla ráda na neschopenku a už se do této práce nikdy nevrátila. Ale nevím, jak to doktorovi říct, a vím, že někteří jsou schopní ženu za takovou prosbu seřvat jako toho největšího flákače. Nevím, zda to hrát spíše na nevhodné pracovní prostředí (ale už slyším na 'je mi tam zima' 'tak si vemte tlusté ponožky'), na nevhodnou náplň práce (balím těžké balíky; na své zdravotní problémy (mám hodně nízký tlak, je mi zle) nebo na co přesně. Mám strach, že jakmile jednou zvolím špatnou cestu, už si zavřu vrátka na vždy). Ale v té práci nejsem schopná až do mateřské vydržet, už doslova stříhám metr.

camelinka
28. srp 2013

@mysicka_lb Můj subjektivní názor je, že nemám ráda, když se jdou holky hned po zjištění těhu válet domů bez důvodu, aby mohly courat po obchoďácích a kafíčkovat s kámoškama,ale jestli to u vás v práci fakt vypadá takhle, tak se nedivím, že se vám tam s mimčem mrznout nechce. U doktora můžete jednat buď na rovinu- říct mu, jak to tam máte, vybarvit to v těch nejhorších možnostech, nebo něco zahrát, že omdlíváte, celý den zvracíte, co já vím 😅. Jestli se šéf chová jak dobytek, tak vás trochu lží mrzet nemusí....
Druhá věc je, že jste zatím v 8tt a v 1.trim se může stát bohužel cokoliv. Držím palce, s mimčem i blbým šéfem 🙂

aneta15
28. srp 2013

pokud máš normálního doktora tak Ti to napíše. Mě se při obou těhotenství ptal doktor každou návštěvu, jestli chci zůstat doma, nebyl to vůbec žádný problém. Byla jsem doma asi od třetího měsíce, protože mi bylo prostě jen "špatně" měla jsem vycházky od 13 - 17 a celý těhotenství nepřišla ani jedna kontrola. Moje příbuzná dělá na poště a měla šéfa magora, tak než mu řekla, že je těhu tak si došla pro neschpenku, řekla, že tahá balíky a, že jí na jinou práci přeřadit nemůžou a bez rečí jí neschpenku napsal, pokud se bojíš tak bych to uhrála na zvracení, motání hlavy nebo bych prostě změnila gynekologa

mimco
28. srp 2013

To je teda síla. Já bych to podrobně vylíčila doktorovi a toho dobytka co Vás zaměstnává natvrdo nahlásila na pracáku, ať mu tam příjde kontrola. Divím se, že tohle tolerujete, i jako netěhotná bych s ním pěkně rychle vyběhla, nebo by mu dal minimálně přes držku můj manžel. Držím palce!!!

camelinka
28. srp 2013

@mimco souhlas 😀 😉

mysicka_lb
autor
28. srp 2013

@mimco Bohužel to funguje tak, že než přijde kontrola z pracáku, musí se předem telefonicky ohlásit a říct, proč tam jde. Takže než by dorazila, bylo by tam 25 stupňů. A jakmile by odešla, zrovinka náhodou by to kleslo zase na 15 a k tomu bych měla vyhazov. Ono to bohužel není tak jednoduché, jak se zdá, i když zákon je jakoby na mé straně.

schnek
28. srp 2013

mně před 7 lety neschopenku v prvním těhu psala praktická doktorka. Napsala mi bolesti zad a nějaký opičky kolem a bylo to. Gynekoložku jsem měla tenkrát takovou sůvu, že tý bych si o neschopenku neřekla. Dneska bych si normálně řekla a buď by dala, nebo bych hledala jinýho dr.

llluckaaa
28. srp 2013

Být tebou, tak to vybalím po pravdě gynekologovi a doufám, že se slituje. I psychický teror na pracovišti může miminku ublížit, navíc tam máš i ty těžké balíky, takže by snad neměl mít gynekolog s předepsáním neschopenky nějaký morální problém 🙂 Držím palce, ať to vše dobře dopadne 😉

speedygon
28. srp 2013

@mysicka_lb kontroly chodí z Inspektorátu práce(musíš veškeré prohřešky nahlásit) a doporučuji si pořídit alespoň diktafon nebo něco, kde jde nahrát i obraz, abys měla důkazy. A to, že se kontroly musí ohlásit je blbost, pozbývaly by smyslu. Prostě zaměstnavatele nahlaš a oni jsou povinni stížnost přezkoumat. Neschopenku bys měla dostat bez problému, když řekneš, v jakých podmínkách děláš....Pokud na gyndě odmítne a máš lepší praktickou dr, tak řeš přes ni....

lucidela
28. srp 2013

Já bych rozhodně v takové práci nezůstala. To bych raději dala výpověď. Nejprve bych zkusila požádat o neschopenku gynekologa (odkázala bych se na těžké balíky, to je vcelku objektivní důvod), kdyby to nevyšlo, požádala bych praktického lékaře (nevolnosti, časté zvracení, pocity na omdlení z nízkého tlaku). Jestli chodíš k nějakému specialistovi, zkusila bych to v případě neúspěchu i tam (moje kamarádka např. dostala neschopenku od alergologa, když jí to odmítl vydat gynekolog). Rozhodně bych neotálela a v takové mizerné práci nezůstávala.

mysicka_lb
autor
28. srp 2013

Obvoďačka by mi neschopenku určitě napsala, té se říct nebojím. Ale to může? A i jako rizikové těhotenství, nebo jen např. na nevolnosti? Aby to nevydalo jen na týden a pak bych nešupajdila zase do práce, to by bylo ještě horší než chodit do ní celé těhu. Jakmile by šéf zjistil, že jsem těhotná, mám strach, že by se mě snažil vyrazit (já vím, ze zákona 'nesmí'). Výhodou zase je, že v těch bundách a svetrech to můžu tajit hooodně dlouho.

uztotakbude
28. srp 2013

Takže zaprvé bych okamžitě volala inspekci z BOZP. Oni posoudí teplotu, která na pracovišti nesmí klesnout pod určitou hranici. Určitě se to dá udělat i "anonymně". Že pan majitel bude tušit odkud vítr vane? Bude, ale dokud to neví stopro, nic s tím nenadělá. Navíc propustit tě nemůže, jsi v ochranné době - těhotná. A doktorovi to řekni na rovinu. Vůbec se s tím nepárej, tak jak jsi to řekla tady, tak to řekni mu. Uvidíš, že neschopenku dostaneš. Žádný doktor neriskne žalobu za zanedbání péče a potrat.

mimiveru
28. srp 2013

@mysicka_lb PŘESNĚ tak, stačí říct, že tě bolí břicho a trošku přihoršit tvůj zdravotní stav a Dr. ti neschopenku napíše 😉 jako těhotná jsi v ochranné lhůtě, vyhodit tě nemůžou, ale obávám se, že při zjištění tvého těhotenství by ti šéf udělal na pracovišti peklo... Tak ať se zadaří a běž marodit, jestli se ti to tedy vyplatí - myslím finančně 😖

akashka
28. srp 2013

@mysicka_lb já mám neschopenku napsanou od začátku těhu od obvoďačky a i když nyní ve 4. měsíce komplikace ustaly, řekla mi jak ona, tak gynekoložka, že to nechají na mě zda se chci vrátit do práce, že mně rozhodně nutit nebudou.. takže si myslím, že s neschopenkou určitě nebudeš mít problém, žádný doktor si netroufne ti ji nenapsat, pokud řekneš, že máš velmi stresující zaměstnání, které navíc ohrožuje tvé zdraví.. na tvém místě už bych tam ani nepáchla, takové stresy nejsou pro tebe ani miminko dobré.. ale kontroly chodí tento rok hodně, s tím počítej, na mě zatím přišla každý měsíc jednou.

Sem začni psát odpověď...

Odešli