Zaměstnavatel nechce akceptovat moji neschopenku

petrapavlikova
30. led 2013

Ahojte, dne 18.1. jsem byla v práci na ranní a dali mi výpověď ve zkušební době ke dni 18.1.2013, protože mi pak nechtějí platit mateřskou. 21.1. jsem šla k doktorovi a ten mi napsal neschopnost - vystavena dne 21.1. a je tam práce neschopna od 18.1.2013. Zaměstnavatel mi poslal neschopenku zpátky a prý nemák nárok, páč jsem byla 18.1. v práci a je to v docházkové knize. Sociálka neschopenku přijala v pohodě. Chci se zeptat zda to doktor napsal takto dobře a nebo má pravdu zaměstnavatel? Jsem z toho na nervy už 😒

maladama
30. led 2013

@blondynka400 já JSEM právník a v pracovním právu a právu sociálního zabezpečení se orientuju poměrně dobře.

petrapavlikova
autor
30. led 2013

@lamontana tak toto splňuji do porodu to mám 5 měsíců a odmakáno taky mám

lamontana
30. led 2013

V tom případě můžeš čerpat nemocenskou než nastoupíš na PPM (6-8 týdnů před porodem - napíše ti gynekolog)
U sociálky, kam patříš si to ověř na té infolince, ať jsi v klidu.

maladama
30. led 2013

@petrapavlikova OK, to vypadá nadějně. Po skončení pracovního poměru u té sázkové agentury (pokud se z něj platilo zdravotní pojištění, nebyla to nějaká prapodivná smlouva, že ne?) ti začala běžet ochranná lhůta 180 dní. Z ní uplynulo těch 60 dní (kdy jsi zaměstnaná nebyla), takže ti "zbylo" 120 dní. Pak ti začalo běžet nové pojištění, z něj naběhla nová ochranná lhůta (cca 75 dní), která se přičte k té původní, ale bere se maximálně 180 dní, počítáno ode dne zániku pracovního poměru (tedy 21.1.). Což je hrubým odhadem někam do 21.7., ale to už budeš mít nejen po porodu, ale hlavně po datu, kdy smíš nejdříve nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství, což je pro nárok na PPM klíčové.

Takže, ano, pokud jsi u té sázkovky měla normální pracovní smlouvu nebo DPČ, z níž se odvádělo zdravotní pojistné, tak nárok mít budeš.

blondynka400
30. led 2013

@maladama každopádně ti ale chybí troška empatie....
A takových právníků, co se dobře orientují v pracovím právu už jsem viděla docela dost 😀

petrapavlikova
autor
30. led 2013

@maladama jojo byl to klasický plný pracovní poměr na dobu neurčitou, ukončen zaměstnavatelem z důvodu nadbytečnosti. Zavíralo se dost poboček a my byli mezi nima. Měla jsem 3měsíční odstupné .

blondynka400
30. led 2013

@petrapavlikova a tipsport nebo fortuna? Tipáč teď zavíral dost, až jsem koukala... 😒

maladama
30. led 2013

@blondynka400 mně primárně chybí empatie vůči lidem, kteří dávají právní rady "od oka", bez prověření platných zákonů, protože když se pak něco po***e, tak už je většinou pozdě na všechny ty věci, které by se byly daly dělat, kdyby už ta první rada byla správná. A mockrát jsem se setkala s následky takových špatných rad, kdy opravdu už se nedalo nic dělat, a bylo mi moc líto toho člověka, který se spolehnul na špatnou radu (i když byla třeba dobře míněná), a pro kterého už jsem nemohla udělat vůbec nic.

petrapavlikova
autor
30. led 2013

@blondynka400 Chance, ted ji přebral tedy Tipsport, proto se dost poboček zavřelo asi kolem 10.

maladama
30. led 2013

@petrapavlikova tak to je dobré. Měj pro jistotu připravený i zápočtový list od nich, oni by ho na OSSZ měli mít, ale jeden nikdy neví.

petrapavlikova
autor
30. led 2013

@maladama Jo papíry mám všechny v deskách ve folii. Všechny smlouvy uchovávám . A mám se jít tedy evidovat na pracovní úřad asi.

blondynka400
30. led 2013

@maladama jestli se nepletu, tak jsem napsala, že nárok na MD má, což má. Jestliže poslední roky pracovala krom 2 měsíců. Takže nevím jaké rady od oka.... Ty jsi tady hned začala rozhlašovat, že nárok nemá... To za prvé.
Za druhé jsem i říkala, ať si zavolá na sociálku a dle rodného čísla se vše prověří...
A za třetí tady nejsme na žádné právním foru, na to abych dávala právní rady...
@petrapavlikova to ani nevím.... Jen jsem si všimla, že pár poboček zkončilo...

j.a.n.i
30. led 2013

@petrapavlikova S tím nárokem na mateřskou je to hodně na hraně, záleží kdy přesně si otěhotněla, jestli ještě za trvání toho pracovního poměru v sázkové kanceláři nebo až po ukončení smlouvy.

j.a.n.i
30. led 2013

@blondynka400 Upřímně, pokud se v něčem nevyznáš, tak neraď... to že má člověk za poslední 2 roky odpracovaných 270 dní je pouze jedna podmínka, ještě je třeba splnit tu druhou a to nastoupit na mateřskou za trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě po jeho skončení.

blondynka400
30. led 2013

@j.a.n.i upřímně, zajímalo by mě, jak ty víš v čem se vyznám a v čem ne. A rozhodně si nech poznámky typu jestli mám radit nebo ne. Neporadila jsem jí nic, co není pravda a vycházela jsme z toho, co napsala. O ochranné lhůtě samozřejmě vím. Ale jesliže je v 19tt a ochranná lhůta je 180 dní, je jasné, že jí to vyjde.
To, že když je zaměstnání kratší než 180 dní se ochranná lhůta krátí jsem nevěděla, proto jsem se na to taky ptala...

marketakv
12. říj 2016

Ahoj potřebuji radu.Informovala jsem zaměstnavatele o tom, že budu dlouhodobě marodit.Neschopenku jsem dostala 21.9.2016 a on mi k tomu samému datu dal výpověď.Teď mi samozřejmě nechce proplatit nemocenskou.Mám na ni nárok či ne. Už jsem nebyla ve zkušební době.

marketakv
Odpověď byla odstraněná
Zobraz