Zánik zaměstnavatele a výplata odstupného od ÚP

reny83
31. bře 2014

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a můj zaměstnavatel u kterého jsem již 10 let pracovala a ke kterému se mám od nového roku vrátit, s nejvyšší pravděpodobností spadne do insolvence a zkrachuje. Zaměstnavatel mi řekl, že pokud se tak stane, nebude mít na mé odstupné a že mi ho poté musí vyplatit UP. Kolegyně která je ve stejné situaci jako já se byla na UP zeptat, ale pani jí do jisté miry tuto informaci vyvrátila s tím, že sice nějaké peníze dostane, ale jen 60% a ty jí prý navíc budou počítány z rodičovského příspěvku a ne z příjmu, který pobírala než šla na mateřskou.
Mohli by jste mi prosím tuto situaci trochu vysvětlit? Na co mám a nemám nárok?
Děkuji

lucieandrlova
31. bře 2014

Dobrý den, nejlepší je zavolat na Call centrum Úřadu práce:
http://portal.mpsv.cz/kontakty
Já budu asi to samé řešit v létě... ☹
Řekli mi, že jsou 2 možnosti: buď to řešit přes ÚP - podá se návrh na náhradu ušlých zisků, ale vymáhají potom pouze odstupné a mají "strop" peněz.
Druhá možnost je řešit to soudní cestou...
Poradí prý také Česká advokátní komora, Státní úřad inspekce práce a Českomoravská konfederace odborových svazů.

Myslím tedy, že si to Váš zaměstnavatel dost zjednodušil.
Já osobně, pokud mi nezaplatí co má, budu vše řešit soudní cestou. Ono se totiž nejedná jen o odstupné. Dívala jsem se do Zákoníku práce. Je toho víc:
2 měsíce výpovědní doba, pak 3 měsíce odstupné a náhrada za dovolenou po dobu mateřské - musí proplatit, tedy za 3 roky 12 týdnů... Tzn. Celkem náhrada za 8 platů a to není málo...

j.a.n.i
31. bře 2014

@lucieandrlova No, jen to trochu opravím... pokud bude zaměstnavatel zanikat v době, kdy si na RD, tak za 2 měsíce výpovědní doby na žádný plat nárok nemáš, protože ti žádný neuniká a co se dovolené týká, tak ta náleží pouze za MD a nikoliv za RD, tedy za těch 28 týdnů kolem porodu a rozhodně ne za 3 roky a ještě se v případě, že nebyla čerpána ihned po MD krátí... takže suma sumárum žádných 8 platů, ale ty 3 plus možná nějaká dovolená, pokud sis ji po MD nevyčerpala.