Zdravotní sestra a budu dělat pečovatelku

brikatka
18. zář 2015

nemůžu si najít práci v ambulanci---nebo je to prac.doba která mi nevyhovuje(2 menší děti) ...mám možnost pracovat v terénu jako pečovatelka..ne sestra(nemám osvědčení k výkonu povolání bez dohledu)...nějak se s tím vnitřně nedokážu poprat..možná proto , že manžel VS...prostě cítím takovou propast-sama v sobě....stydím se?Jsem náročná?Moc si o sobě myslím?Na tuto práci stačí 2 mes.kurz---ja chodila do školy 4roky...prosím vaše názory-snad to zvládnu 😅 dík

konidana
18. zář 2015

Nevím ,zda ti toto pomůže, ale kamarádka má SŠ, pak i VŠ-systémové inženýrství (je Ing.) a také dělá podobnou práci. Práce v oboru po několika letech nechala a začala dělat pečovatelku/asistentku potřebným. Nejdřív naháněla jen brigádně praxi a pak asi má ten kurs. Našla se v tom a práce jí baví a naplňuje. 10 let studovala a zahodila to:D Napiš si na papír svoje pro a proti, třeba ti to pomůže🙂

marton
18. zář 2015

@brikatka za mě klobouk dolů 🙂 .Potřebná práce a i tobě by měla přinést uspokojení.Kdybys na to nebyla vůbec,tak do toho nejdeš.Nevím co s tím má společného VŠ tvého muže.Můj má 3 a já nemít práci,ve které jsem od matury,tak jsem na podobné jako ty nebo v domově důchodců 🙂 .Držím pěstě ať se ti líbí.

terez225
18. zář 2015

@brikatka ... taky jsem zdravotní sestra a začinala jsem jako pečovatelka ,postupně se pak najde nějaké místo pro tvé vzdělání. Není to žádná práce ,která by tě degradovala . Naopak bych doporučovala všem sestrám aby si touto prací prošli ,protože získají aspoň odhad co všechno musí i ,,pečovatelka,, zvládat a kolik má práce 😉 Některé sestry se pěkně po sanitářkách a pečovatelkách vozí jak po odpadu a přiom nevědí kolik práce zastanou. Terénní péče ? Člověk se tam setká s bezdomovci a lidmi ,kteří jsou na úplném dně . Někdy s babičkama a děděčkama co jsou naprosto boží a perfektní. Lidé jsou v domácím prostředí více svý a dokonce dokáží být zlý více než hodní ,ale vždycky a s úsměvem na práci pečovatelky vzpomínám a když vidím sanitářku ,nebo pečovatelku ,je mi líto kolik práce musí holky zvládat. Jsem ráda ,že jsem si tím taky prošla . 🙂

bajana
18. zář 2015

Ja som túto prácu robila 2roky v UK s VS vzdelaním a bola to skvelá škola života. Tvoje pocity nechápem, nezdielam a nie sú podľa mňa na mieste. Však ostan doma a čakaj na lepšiu ponuku, ak na to máte prostriedky....

terez225
18. zář 2015

@brikatka ještě jsem chtěla dodat ... chápu že lidi mají po škole ideál jít na super oddělení (nejlépe JIP a ARO ) a být hned zdravotní sestra. Jenže realita je úplně jinde a často kvůli tomu toto krásné povolání zahodí. Mě spíše dělat pečovatelku pomohlo být lepší sestrou , protože jako pečovatelka jsem měla možnost poznat jak lidi vidí a vnímají práci sester. 🙂 🙂 Tak snad ti to pomohlo

loafeer
18. zář 2015

Já tě úplně chápu....Studovat tolik let a nakonec dělat něco, na co stačí kurz.....ale stydět se? to určitě ne...myslím, že tohle bude škola života a nikdo neříká, že je to do konce života.... Já Jsem PA a po skončení RD se bojím, že tady v porodnici práci nenajdu a skončím někde na LDN 😢 ....Pečovatelku bych dělat nešla ani za prase, bo na to nemám. Takže za mě seš hvězda, že se do něčeho takového pouštíš...

konidana
18. zář 2015

Všechny pečovatelky obdivuju!!! Je to potřebná a prospěšná práce.

brikatka
autor
18. zář 2015

to já zas lidi miluji, nevadí mi utírat jim zadky,...dělám to ráda(i když to může vyznít blbě)..teší mě že pak je ten člověk zase čistý..má důstojnost...těžko to vysvětlit

amazonka.k
18. zář 2015

Máte na mysli domácí péči ? Na tu dvouměsíční kurz nestačí. Pokud jste myslela skutečně jen pečovatelku, co tedy zkusit tu domácí péči ?

betelgeuzz
18. zář 2015

To je někdy úděl matek, jít dělat práci, na kterou nepotřebují tak vysoké vzdělání jaké mají, ale je to jediný způsob, jak skloubit práci a rodinu. Švagrová má ekonomickou VŠ a dělá práci asistentky, na kterou by ji stačila střední škola. ale zase jí vyhovuje pracovní doba, stíhá vše kolem dětí. A švagr si ji za to váží, že se vlastně obětovala, on má vyšší pozici, doma je málo.
Pokud ti ta práce nedělá problém, tak proč ne. Za pár let, jak budou děti větší a nebudou potřebovat tolik péče, si můžeš najít lepší, případně i dřív se něco uvolní, co ti bude vyhovovat. rozhodně bych to nebrala jako něco degradujícího.

elu
18. zář 2015

já v těchto profesích nevidím absolutně žádný rozdíl co se společenského statusu týče a zdravotní sestry se střední školou také musí v nemocnici umývat ty zadky jak říkáte...neviděla bych to tragicky a do budoucnosti bych se zamyslela nad úplnou změnou oboru

jannis81
18. zář 2015

A co jít na částečný úvazek do nemocnice? Získat potřebnou praxi a pak jít někam do ambulance? Je to něco za něco v tomto oboru. Držím pěsti pro spravne rozhodnuti a snad i manžel pomůže a podpoří vás v tom nejlepším rozhodnuti; )

konidana
18. zář 2015

@brikatka pokud víš, že tě ta práce bude bavit, tak bych nic neřešila. Prostě ji dělej co nejlíp:D Má to smysl🙂

koncita
18. zář 2015

@brikatka a proč se nepostaráš o to, aby ses mohla zaregistrovat...pokud nemáš kredity, je možnost té zkoušky. Potom bys neměla ani smalými dětmi problém najít práci, sestra se uživí vždy a všude...

brikatka
autor
18. zář 2015

@koncita protože nemám praxi abych se mohla registrovat-nikdy jsem ve zdravotnictví nedělala krom ca roku v ambulanci.
a noční mít nemůžu-jelikož manžel pracuje po-pá a pak má služby (taky nemocnice) a někdy se doma neobjeví i dva dny..

kytka12
18. zář 2015

Jsem porodní asistentka s praxí, sice nemám 2 děti, ale věděla jsem po roce, že pracovat na směny prostě nemůžu. Bylo mi zle po každé noční, byla jsem vzteklá, unavená, prostě nejsem vhodný člověk na směnný provoz, tak jsem začala studovat sociální práci a nyní mám práci na 1 směnu na Úřadu práce a jsem za to ráda. Možná by kromě pečovatelství pomohla rekvalifikace nebo nějaké kurzy.

koncita
18. zář 2015

@brikatka a jít někam dělat sanitárku/ošetřovatelku jenom na denní provoz? Zkuste se poptat...
Jinak doufám, že co jsem doma na mateřské, tak se nic nezměnilo, ale sestru u lůžka můžete dělat i bez registrace - to bývá na odděleních ošetřeno tak, že s neregistrovanou sestrou vždy slouží někdo registrovaný...a nejsou všude jenom směny, zkuste se poptávat i po těch denních;ranních...

brikatka
autor
18. zář 2015

@koncita ptala jsem se...

brikatka
autor
18. zář 2015

@koncita víš....ono já té praxe moc nepobrala-proto si myslím, že jinak než pod dohledem určitě nejsem schopná dělat- je to 12l et od školy a krev jsem brala max. tak manželovi, který se obětoval,protože mě miluje 😀 😀 😀 😀 😀

brikatka
autor
18. zář 2015

@jannis81 mooc děkuji 😉

misule55
18. zář 2015

Ahoj, no já jsem taky sestra- tedy zdrav. asistent, taky jsem studovala 4 roky, následně 3 roky Bc., ale soc. práci a dělala jsem pečovatelku v terénu 2 roky. Pro mě to byla jedna z nejvíce naplňujících prací, oproti špitálu je to pohoda. Lidi tím, že jsou doma, jsou příjemnější. Mě se to líbilo, ale chápu, že tam je trošku stud nebo jak to nazvat - úplně tě chápu. Taky se to ve mě rvalo, že přece Bc. nebudu dělat obyčejnou pečovatelku. Šla jsem tedy tam, kde titul užiju a nepolepšila jsem si, práce mě nebavila. Zkuste to a uvidíte, je to hodně fyzicky náročné, ale podle mě naplňující a klienti jsou vděční.
Druhá stránka jsou peníze- bývá to opravdu málo placená práce, což je škoda, protože kvalitní lidi z oboru utíkají 😖

koncita
18. zář 2015

@brikatka v tom případě si myslím bude práce pečovatelky pro tebe úplně v pohodě 😉

svetlus_pepca
18. zář 2015

Já bych se nestyděla dělat práci, která je "pod tvou úroveň" (teď to nemyslím nijak špatně, je v ohledu na vzdělání). Ale co mě třeba jako vystudovanou sociální pracovnici dokáže neskutečně naštvat, když na práci, kterou já bych dělala s láskou a několikaletým vzděláním, vezmou někoho s kurzem sociální péče, protože je prostě levnější... Takže trochu jiný pohled na podobnou situaci 😉 Ale zkus to brát tak, že to není napořád. Nebo nakonec tě to bude bavit. Dej tomu čas a šanci 🙂

veryvery
18. zář 2015

Jsem zdravotnický asistent, studovala jsem při mateřské dálkově a studium bylo na pět let. Byla jsem s dvěma dětičkami sama, učila se po nocích a občas chodila na brigády do noci. Bylo to těžký a stálo mě to hodně sil. Dělala jsem pak v kavárně, než děti odrostly. Letos jsem nastoupila na internu jako ošetřovatelka. První týden strašný, ukrutná změna, s některými pacienty náročné, hlavně denní ranní hygieny, ale je to opravdu výborná zkušenost, jak psala @terez225 , tak s tím naprosto souhlasím. A u nás byla možnost, jít pak do sester, když máte vzdělání. Byla jsem těsně před tím, akorát teď mi roste bříško 🙂 Možná později. Hlavu vzhůru, zkuste to a jinou práci si můžete hledat kdykoliv 🙂 😉

brikatka
autor
18. zář 2015

@svetlus_pepca to neni možné...nepleteš si soci.pracovníka a prac.v soc.službách?? 😕

svetlus_pepca
19. zář 2015

@brikatka To je o tom, co si představíš pod pojmem sociální pracovnice. Nesmíš koukat jen na ten post úřednice na sociálce 😉 Jako sociální pracovnice mohu dělat spousu jiných věcí a bohužel mnohdy jsou to i místa, kde stačí právě ten kurz. A to je pak teda sakra k vzteku!

brikatka
autor
19. zář 2015

sociální pracovnice je minim.VOŠ a TO není ani právně možné a hradit napr.u člověka ,který má ZS a pak 2mes.kurz....já tomu teď vážně nerozumím..snad se nezlobíš

j.a.n.i
19. zář 2015

@svetlus_pepca Tak s každým vyšším vzděláním člověk může dělat i dost prací, na které stačí i nižší... nějak nechápu, co tě na tom rozčiluje, tak si vyber takové místo, které s menším vzděláním dělat nejde, ne?

ivular
19. zář 2015

@brikatka Pečuji o nemohoucí maminku, za kterou denně chodí "sestřičky" z domácí péče, tak si dovolím trochu se k tématu vyjádřit. Už se jich u nás vystřídalo opravdu hodně a většinou jde opravdu o odmaturované sestřičky, některé mají dokonce bc. Z jejich vyprávění nemám pocit, že by šlo o nějaké utírání zadků. Většinou dělají to, na co nestačí příbuzní: podávání léků starouškům během dne, kdy jsou příbuzní v práci, odebírání krve, píchání inzulínu, převazování kožních defektů, rehabilitace postižených končetin, masáže. Určitě někdy zkrátka jen pomáhají s hygienou, ale dle jejich vyprávění mám pocit, že převažují úkony, které by "kdokoliv z ulice" nezvládl. Proto mi příjde divné, vnímat tuto práci jako podřadnou.. A obdiv si tedy jednoznačně zaslouží - nejen pro zmiňované znalosti a dovednosti, ale taktéž kvůli fyzické náročnosti, protože např. ty, které disponují služebním autem, musejí denně obstarat kolem 25 pacientů.
Jen je trochu problémem, že právě proto, že jsou tyto sestřičky "bez dozoru", mnohé z nich se snaží každého pacienta co nejrychleji odbýt - samozřejmě na úkor kvality péče - ale to je asi zase jiné téma..
A jen na okraj dodám, že zdravotní pojišťovny platí tyto služby velice štědře, takže firem poskytujících domácí péči narůstá jako hub po dešti. Jde zkrátka o výnosný business. A třešinkou na dortu je, že mzda takovéto terénní pečovatelky je např. v Praze vyšší než mzda programátora a správce PC sítí na Hané 😅
@svetlus_pepca Sociální pracovnice jsou naprosto odlišná kategorie - nepleťme jablka s hruškami 😉

kocvarovas
19. zář 2015

Taky jsem zdravotní sestra, i s pomaturitním studiem na VOŠ a pokud by nebyla jiná možnost, klidně bych šla pečovatelku dělat, hlavně, že bych měla práci a byla v kontaktu s lidmi, což mě na mé práci baví.. Navíc nikde není psáno, že se během práce nebudeš moct vzdělávat, nasbírat kredity, složit zkoušku a zaregistrovat se, abys mohla jako sestra dělat samostatně bez dozoru.. Držím pěsti a vůbec si nelam hlavu. PS: U nás je to naopak, VŠ mám já (v jiném oboru než zdravotnictví), manžel má jen maturitu a vůbec nechápu, proč by se na to mělo hledět.. Ikdyby měl základku, hlavně, že pracuje a jeho práce ho baví..