Ze 4 leté RD rovnou na RD. Budu mít nárok na mateřskou?

ketka
21. led 2011

Holky, potřebovala bych poradit......
Pobírám rodičovskou ve čtyřleté variantě, synovi budou 4 roky v září. Teď jsem ale těhotná a termín porodu mám 25. března, nástup na mateřskou 28.1.2011 - 11.2.2011, bývalý zaměstnavatel mi už místo nedrží, měla jsem smlouvu na dobu určitou, která skončila už v průběhu rodičáku se synem......
Nárok na mateřskou tedy asi mít nebudu, že? Ale jak to teda bude? Hlavně by mě zajímalo, kdy si mám jít o rodičák žádat? Teď a oni mi to nějak určí podle toho nástupu na mateřskou nebo až po porodu a od tý doby budu pobírat hned rodičák na miminko a rodičák na syna mi zanikne? Jediný co si myslim, že vim, je to, že si asi nebudu moct vybrat a budu muset mít zase čtyřletou variantu. Jsem z toho nějak jelen 😅

k.ate
21. led 2011

podle mě po porodu zažádáš o rodičák na mimčo a rodičák na staršího automaticky smončí 🙂 pokud tvůj manžel pracuje a s jeho zaměstnavatelem bude rozumná řeč, je možný, aby na nějakou dobu (někde stačí den, dva třeba i o víkendu, někde chtěj týden) nastoupil manžel na mateřskou po šestinedělí, provedl potom volbu délky rodičáku na dva nebo tři roky a pak to převedl na tebe. Je tady o tom i téma, jak se to dá udělat 🙂 My to tak plánujem udělat, já jako studentka neměla na volbu nárok, ted už manžel pracuje, takže pujde na chvíli na mateřskou a pak se rodičák přepíše v tříletý variantě na mě...

lenule79
21. led 2011

@ketka otázkou je, jestli ti skončila p.smlouva při mateřské nebo až při rodičáku...? ono totiž nezáleží jestli ti bývalý zaměstnavatel drží místo ale kdy byla ukončena smlouva. http://aktualne.centrum.cz/finance/online-porad... je to sice staršího data, ale myslím, že podmínky pro mateřskou se nezměnily?! jinak teda mi skočila prac.smlouva před nástupem na první mateřskou, tak jsem nárok na druhou mateřskou neměla ale chtěli jsme u druhého syna taky jen 3-letou variantu a udělali jsme to jak ti radí @k.ate 😉
ale úplně nejlepší je si zavolat na OSSZ a ta ti řekne jestli nárok máš nebo nemáš a pak podle toho dál jednat 😉 přeji hodně štěstí při vyřizování na úřadech 🙂

roza
21. led 2011

RP začně běžet hned po narození druhého dítěte, na mateřskou nárok už nemáte, tudíž budete mít 4-letou variantu.

vojtisek2007
21. led 2011

na mateřskou bys měla nárok v tom případě, že bys na ní nastoupila v ochranné lhůtě 180dnů od zkončení prac.poměru -takže záleží jak je to dlouho, co ti prac.smlouva skončila...když to bude dýl, tak na mateřskou nárok nemáš a rovnou ode dne porodu budeš pobírat rodičák na nové mimi, pričemž rodičák na syna musíš zrušit....a samo dostaneš ten 4letej rodičák. Kdyby jste chtěli jinou volbu, jde to udělat tak, že na mateřskou nastoupí manžel (otec dítěte) - pokud na ní má nárok samozejmě - stačí aby jí čerpal přes víkend, neovliví mu to práci - a on pak zažádá rodičák na sebe, zvolí ty roky, které by jste chtěli a pak se rodičák převede zpátky na tebe 🙂