Žena v domácnosti a následná MD. Mám nárok na mateřskou?

theresa
10. led 2011

Dobrý den, ráda bych se zaptala, jak bych to měla, kdybych byla "žena v domácnoti" a následně nastoupila na mateřskou? Měla bych vůbec na mateřskou nárok? Mohla bych si vybrat následně délku rodičovské dovolené?

j.a.n.i
10. led 2011

@theresa Na mateřskou by si nárok neměla a hned od porodu bys dostávala rodičák ve 4 leté variantě.

theresa
autor
11. led 2011

jani a kdyby na mateřskou nastopil oficiálně manžel, to by šlo? mohla bych pak rodičovský příspěvek převést už na sebe?

j.a.n.i
11. led 2011

@theresa Jojo, to jde, přesný postup se tu řešil několikrát 🙂 předpokladem je, že manžel musí mít nárok na PPM, což by u zaměstanace neměl být problém, u OSVČ pozor na to, že je nutné platit i nemocenské pojištění (to spousta podnikatelů nedělá).

theresa
autor
11. led 2011

@j.a.n.i a mohl by můj manžel pobírat mateřskou (tj. asi toho půl roku) a pak kdyby měl nastoupit na rodičák tak by ten rodičák převedl na mě? nebo nemůže muž pobírat mateřskou?

j.a.n.i
11. led 2011

@theresa Mohl, ale po dobu co by byl na mateřské nesmí pracovat, takže se to dělá tak, že na mateřské není celou dobu, ale třeba jen týden a pak žádá o rodičák a ten už může převést na tebe.

ria80
11. led 2011

Ale to pak vyjde nastejno,jako když je rodičák hned od začátku,ne?

j.a.n.i
11. led 2011

@ria80 Nevyjde, jde o tu možnost zvolit si 3 roky 🙂

mamusa1611
12. led 2011

@j.a.n.i a jak dlouho musí být zaměstnaný, pokud bychom chtěli zvolit tuto variantu? Přítel nastoupil znova do práce v říjnu, já mám termín v dubnu, šlo by to?
No a když bude na mateřské tyden, tak pak za jakou dobu ji dostane? Jen za ten týden? Pak to jako jen tak může přehodit na mě? To se mi zdá divné..

lucernaa
12. led 2011

Mám za sebe také dotaz. K prosinci 2007 jsem skončila v práci(díky práci na dobu určitou), ale už jsem věděla, že jsem těhotná, a šla ihned od ledna v rámci ochranné lhůty na nemocenskou, díky odpracovaným dnům jsem si mohla vybrat variantu 3leté mateřské. Nyní jsem opět těhotná, vzhledem k tomu, že jsem nezaměstnaná, si už nemůžu vybrat variantu délky mateřské, rovnou bych měla jít na 4letou, že? Jak dlouho bych musela být znovu zaměstnaná, abych si mohla vybrat opět 3letou? A když by šel za mne manžel na chvíli na mateřskou, jakou nejkratší dobu na mateřské musí být? Nemůže být dlouho z práce pryč... Děkuju za každou radu 🙂

j.a.n.i
12. led 2011

@lucernaa Manžel stačí když bude na PPM přes víkend, ty bys musela "odpracovat" 270 kalendářních dní.

j.a.n.i
12. led 2011

@mamusa1611 270 kalendářních dní, ale to v pohodě stihne, stejně to jde vyřídit nejdříve po tvém šestinedělí, případně kdykoliv do 9 měsíců (pokud ty nemáš nárok na PPM). Jinak, když bude na mateřské týden, tak dostane zaplacený týden, pak ji ukončí, požádá o rodičák, zvolí variantu a k dalšímu1. to převede na tebe. Převádět se dá až ten rodičák, ne mateřská. Jo a ten týden co bude na mateřské nesmí na svoji smlouvu pracovat.

mamusa1611
12. led 2011

@j.a.n.i ahá, a jako v na té smlouvě zůstat může, nebo musí dát výpověd? Nebo stačí jen,aby ten týden nepracoval?

j.a.n.i
12. led 2011

@mamusa1611 Jen nebude pracovat, je to vlastně úplně stejné, jako kdyby byl týden na neschopence 🙂 ona je PPM placená z těch samých peněz, je to vlastně speciální druh neschopenky. Případně může na ní jít jen přes víkend, to pak nechybí v práci vůbec.

mamusa1611
12. led 2011

@j.a.n.i aha, jo tak dík za vysvětlení.. 😉