Žena v domácnosti, jaké jsou výhody a nevýhody?

jolanka
15. dub 2013

Ahojte, prosim, mam doma 5lete dvojcata a jsme na ne sami, tim myslim babicky nejsou a mm stale v praci, ted jsem na UP a tam mi radi abych sla na zenu v domacnosti nebo praci na par hodin je tezke najit. Tak me zajima jake mate nazory vy, jake jsou vyhody a nevyhody? Dekuji

chris_n
24. dub 2016

@luca1601 jde o to, ze osoba pecujici jsi proto, ze to dite mas malo ve skolce a musis s nim byt doma. Pokud mas dite ve skolce déle, uz jsi brana jako osoba, která můze jit pracovat a není osobou pečující (protoze mas díte ve skolce dlouho). Holt jsou to pravidla. Ja osobne bych to nepokoušela. Ale treba nekdo poradi.

angie.shy
24. dub 2016

@mpavlinka to si myslím, že vaše školka jedná proti právům dítěte a asi by se to dalo napadnout

xpila
24. dub 2016

@luca1601 Jenže neznalost neomlouvá. A teda celkem pochybuju, že ti to uznají už od ledna, byla tvoje povinnost si platit ZP sama a nebo se přihlásit jako osoba pečující o dítě.

luca1601
24. dub 2016

@xpila vim...jenze ja v lednu byla na pracaku a tam mi pNi rekla, ze do 4let veku ditete nic nehlasim....tak jsem ji verila...a ted co? Bude si pamatovat co mi rekla v lednu a nepopre to? Zaplati to za me? Kdyby to aspon byla moje chyba...ale neni...

chris_n
24. dub 2016

@luca1601 kdyz to je otazka, zda je či není. Ja si vzdycky zdravotní pojistovnu obíhala sama, ikdyz me prihlasoval a odhlasoval zamestnanec... proste jsem se pro sichr informovala vzdy sama.

xpila
24. dub 2016

@luca1601 No, jenže to není její práce a je to prostě tvoje povinnost si to na pojišťovně ověřit. A především změny "stavu" máš hlásit i sama. Stejně tak jako kdyby ses registrovala na ÚP, tak tam dostaneš papír a ten taky musíš odnést na pojišťovnu. Něco jiného by bylo, kdybys ještě pobírala RP, ale ten už předpokládám nebereš.

luca1601
24. dub 2016

@chris_n
Kdyz mi urednice rekne, ze do 4let veku ditete nic hlasit nemusim ... tak jsem ji verila...proto je to urednice....asi jsemblba tedy zejsem uverila..ne? Pro me to neni jednoduchy..verte mi, ale vedet, zevsechny informace mam o erovat a obihat,, tak to udelam...@xpila

xpila
24. dub 2016

@luca1601 Jenže zdravotní pojištění není vůbec její agenda, o to jde. To je pomalu jak kdybys chtěla od doktora právní radu.

luca1601
24. dub 2016

@xpila jenze to ja netusila...kdyz mi rekne, ze nicnemusim, ze za me zodpovida stat..tak jsem nicnedelala..nehledne na to, ze memela normalne na pracak zapsat, kdyz jsem na to mela narok i na podporu

xpila
24. dub 2016

@luca1601 A ty jsi jí řekla, že chceš zapsat? Pokud ne, tak ona to za tebe udělat nemůže a ani není důvod, aby ti to sama nabízela.

magdalenax
24. dub 2016

Že bych měla pravdu, - ...., jak to tady čtu?

luca1601
24. dub 2016

@xpila napsala jsem zpravu pokud to nevadi ..

vegal
24. dub 2016

Zajímavé téma, které se mě bohužel taky týká. A tak se zeptám, protože jsem to tu četla poprvé. Když má syn PnP 3. stupně, znamená to, že až mu bude 7 nemusím ho nechat vlastnímu osudu a jít do práce, ale že můžu být dál doma? Do práce bych šla, ale sehnat na malém městě práci na necelé 4 hodiny dopoledne se mi ještě nepoštěstilo, a tak si říkám, že až bude chodit do školy, kde ho budu vyzvedávat ještě dřív než ze školky, jak to budu dělat, když bych musela jít do práce na 8 hodin. A pokud to tak je, je to automatické s tím 3 stupněm nebo si musím nějak zažádat?

magdalenax
24. dub 2016

@vegal Ve Tvém případě jde o něco úplně jiného a záleží v budoucnu na postupu lékařů, na eventuální změně zdravotního stavu syna.... atd

vegal
24. dub 2016

@magdalenax momentálně jsem taky jako "žena v domácnosti" nebo jak se tomu nadává. Stát mi platí zdravotní. A právě jsem až do teď myslela, že je to do 7 let věku dítěte, ale pak jsem se tu dočetla, že je to podle stupně PnP, tak se jen ptám, abych se o tom víc dozvěděla. Na úřadech toho člověku moc neřeknou, když neví nač se má vyptávat.

j.a.n.i
24. dub 2016

@vegal U 3. stupně je to bez omezení věku.

vegal
24. dub 2016

@j.a.n.i děkuju 🙂 I když nejradši bych byla, kdyby byl do příštího posudku v pohodě, byl by klasické dítě a já mohla jít pracovat 🙂

magdalenax
24. dub 2016

@vegal Vezmu to od začátku, abych se v tom nezamotala a abys naopak Ty měla jasno. Sociální pojištění a jeho platby vycházejí buď od státu - pokud se jedná o rodičovský příspěvek, nebo o péči o osobu blízkou (případ, kdy se třeba stará někdo o nemocného), jinak z pracovního poměru - zaměstnavatel - / zaměstnanec, tzv. povinné odvody. Pokud je někdo doma a nepracuje, není OSVČ, sociální pojištění si platit ani NESMÍ a neodvádí jej ani Úřad práce, - bylo by to na dlouhé vysvětlování. Pojďme se tedy bavit o tom povinném zdravotním pojištění, které se platit musí za každých okolností.
Zdravotní pojištění hradí stát v případě, - že jsi na RD, nebo vedena u ÚP. Ve vyjímečných případech hradí stát za předpokladu, který jsem zmínila již výše, že pečuješ celodenně o nějakou osobu blízkou (která je invalidní, či jinak prostě neschopná se o sebe postarat, ovšem už je to na základě potvrzení, které vydává správa sociálního zabezpečení, na základě stupně postižení). Je logické, že dítě sedmileté, které bude mít stejný zdravotní problém, jako dospělý člověk, tak že se i ten dospělý s daným problémem bude moci sám o sebe postarat, třeba z 80 %, tak to dítě vzhledem k jeho věku ne. Takže, když bude mít dítě 3. stupeň uznaný, jako PNP, tak třeba dospělý bude mít jen stupeň druhý. Je třeba nijak nepředbíhat událostem, protože zbývá ještě dlouhý čas. A není to tak, jak si myslíš, - něco automaticky. Péče o dítě do sedmi let je péče o dítě - jak to napsat, - prostě prodloužená, protože se u toho daného dítěte může jednat jen o nějaký přechodný stav, kdy není schopné vzhledem ke svému zdravotnímu problému vykonávat to, co jeho vrstevníci. Stačí, když bude dítě trpět autismem, ve škole bude mít asistenta pedagoga, nebude však moci navštěvovat školní družinu atp., tak může být péče o něj prodloužena do těch sedmi let, i více. Ale to je vše na základě zdravotního stavu.
Jen ještě zmíním, že ve výše uvedených příspěvcích si asi maminy myslely, že budou dítě dávat do školky na celý den a stát za ně bude hradit zdr. poj. . , což je holý nesmysl.
Ptej se dál, jestli něčemu nerozumíš, nebo jestli jsem na něco zapomněla

magdalenax
24. dub 2016

@j.a.n.i Jo, ale záleží za prvé na tom, zda se jedná o třetí stupeň invalidity, či o třetí stupeň ve výši dávek u příspěvku na péči, přezkum se dělá každé dva roky, u příspěvku na péči možná i častěji a tazatelka má ještě dost času, jelikož může dojít ke změnám - nevíme, co a jak a ani to vědět nepotřebujeme, nebo alespoň já ne. žádost ale rozhodně podat musí, nebo reps. doložit podklady

luca1601
24. dub 2016

@magdalenax nechci byt za hlupacku, ze jsem doma a ditebdavam do skolky na cely den...pri materske jsem mela tri brigady, snyzila se abysme se meli dobre a ted po skonceni rd jdu na pracak, kde se dozvim, ze jsem proste jen do4let ditetebdoma....nemusim se nikam hlasit a zodpovida za me stat...tak hloupa, abych si dobrovolne zpusobila dluh na zdravotní m pojištění nejsem...jen jsemmzjistovala co mam delat...urednice na pracaku svou chybu ur ite neprizna....nehledne na to, ze dite chodilo do skolky a ja chodila na dohodu na brigadu, abych zaplatila co mam....

magdalenax
24. dub 2016

@luca1601 Nevím, proč bys měla být za hlupačku. Na jak dloo jsi měla RD, na rok, dva, tři.. čtyři? Jinak už fakt nevím, jak je to s tím přivýdělkem při RD, bývalo to tak právě, žes mohla pracovat jen ty 4 hodiny denně a nebo sis mohla vydělat třeba i dvacet tisíc, kdyby Ti je někdo za ty čtyři hodiny denně platil. Jsou v tom změny a já už mám hlavu, jak pátrací balon, to mi věř, každou chvíli něco řeším a ještě jsem si nestihla pořídit ani nový zákoníky, je to děs

magdalenax
24. dub 2016

@angie.shy Právně napadnout s v tomhle případě školka nemůže. Školka je sice vzdělávací ústav, proto je i podmínka předškolní docházky (dříve bývala tzv. přípravka), ale to s tím bohužel nemá co společného, protože, když dítě navštěvuje školku ty 4 hodiny denně, tak je to o tom - jak píšeš, vzdělávání, pak jdou po obědě spát a po spinkání jsou už "jen hlídané"....., většinou tedy.
Chceš mi jako říct, že bude matka doma ležet kupř. u knížky, dítě bude ve školce - neplacené, státní, kde uhradí jen stravné, a stát bude hradit za matku zdravotní pojištění?

angie.shy
24. dub 2016

@magdalenax měla jsem tuším na mysli klasický zápis dítěte, kdy matka může pracovat nebo být z různého důvodu doma, třeba s mladším sourozencem. Touto otázkou zda matka pracuje nebo ne jsou porušovány práva dítěte na začlenění se do kolektivu a možnost vzdělávání, proto se tehdy ombudsman pro lidská práva takovýchto dětí zastal a od té doby tuto otázku většina školek nezařazuje jako výběrové kritérium, ale jestli je to i přímo protiprávní, to se přiznám nevím. Mluvila jsem o přijetí dítěte do školky vůbec, nemluvila jsem o počtu hodin.

chris_n
25. dub 2016

@luca1601 no a neni to tak, ze jsi opravdu stale na rodicaku a olasis zbytecne? Pak nemusis byt ani nahlášení na pracku2 to si zjistí v orvn případě!

chris_n
25. dub 2016

@magdalenax privydelek už není má RD omezený. Od dvou let není omezena ani dochazka do školky. Ta se omezuje zase až s tou péči o dítě do 7 let.

xpila
25. dub 2016

@magdalenax Máš v tom teda několik nepřesností. Např. "Sociální pojištění a jeho platby vycházejí buď od státu" - stát sociální pojištění neplatí. Atd.

angie.shy
25. dub 2016

@magdalenax "Kritérium zaměstnanosti rodičů nelze používat jako kritérium paušální. Není proto přípustné, aby došlo ke (například bodovému) zvýhodnění všech dětí, jejichž rodiče jsou zaměstnaní. Zaměstnanost rodičů tak lze využít toliko v konkrétních odůvodněných případech jako podpůrné kritérium při rovnosti bodů".

magdalenax
25. dub 2016

@xpila Pokud se započítává do důchodu kupř. doba, kdy někdo pečuje o nemocného, je to jako kdyby ho stát platil, i když je to pomyslný výraz

morgan
25. dub 2016

@mpavlinka no tak to je blbý, ale jak už tu psaly holky, tak by to snad šlo nějak řešit. Asi bych se nejdřív zeptala u zřizovatele školky, takže asi na MČ. Tam by ti měli říct nějaký info k tomu a nebudeš si hned dělat zle ve školce. Možná se s informacema někam posuneš 🙂

morgan
25. dub 2016

@luca1601 no za hlupačku nejsi, ale už jsi poučená, že si všechno musíš ověřit sama i jinde 🙂, takových mylných informací ještě uslyšíš 🙂

Jinak holky, co se týče tý zdravotní pojišťovny, tak vím, že někdo to dělá tak, že je nahlášenej jako osoba pečující a dítě má ve školce na celodenní docházku. V něterých pojišťovnách stačí čestné prohlášení a pojišťovna to prý nekontroluje. Což samozřejmě oficiálně nikdo neřekne....je to na každým, sama bych si to asi nelajsla, ale celkem tomu věřím.