Žena v domácnosti, jaké jsou výhody a nevýhody?

jolanka
15. dub 2013

Ahojte, prosim, mam doma 5lete dvojcata a jsme na ne sami, tim myslim babicky nejsou a mm stale v praci, ted jsem na UP a tam mi radi abych sla na zenu v domacnosti nebo praci na par hodin je tezke najit. Tak me zajima jake mate nazory vy, jake jsou vyhody a nevyhody? Dekuji

vipeta
27. kvě 2016

Holky, jak mám postupovat, když chci byt vedena jako žena v domácnosti? Mám manžela na materske a potrebuju se na tu dobu někde registrovat kvůli zdravotnímu pojištění. Děkuji🙂

jajulin
27. kvě 2016

@vipeta a máte jedno dítě nebo víc?

chris_n
27. kvě 2016

@vipeta asi nechápu dotaz

vipeta
27. kvě 2016

@jajulin
@chris_n
ano, nedopsala jsem to uplne🙂 mam dvě deti, 2 a půl a 8 týdnů, manžel je na MD a ja nemůžu zároveň pobírat RP, tak bych chtěla aspon od pojišťovny platit zdravotní pojištění, což by melo jít, a byla bych jako žena v domácnosti...

jajulin
27. kvě 2016

@vipeta jj, taky jsem to tak měla. Stačí se nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že budeš doma s tím starším dítětem. Neměl by v tom být problém.

vipeta
27. kvě 2016

@jajulin a tak to půjdu na svou pojišťovnu, jo? A staci to telefonicky? A to jim muzu normalne říct, že je manžel na MD a ja chci jen byt někde vedena, abych si zdravotní nemusela platit sama, jo? 🙂 a po skončení te jeho materske tam asi zas zavolám, co?

jajulin
27. kvě 2016

@vipeta jj, na svou pojišťovnu a řekneš, jak to je. Já to taky tak řekla a nebyl problém. Telefonicky to asi nepůjde, protože budeš muset podepsat nějaké lejstro. Vem si s sebou rodný list obou dětí (pro jistotu) a pokud jsi už na mladší dítě pobírala rodičák, tak dopis od pracáku o jeho stopnutí. Nebo prostě nějaké jiné lejstro, z kterého je patrné, že nic nepobíráš.

vipeta
27. kvě 2016

@jajulin moc díky🙂 doufám že to bude stačit vyridit az v červnu, v květnu jsem ještě mela par dni rodicak, tak tam bych to mela mit hrazeny...

tamarecka23
26. srp 2016

Ahoj. Mužů si tedy přivydělat na DPP? Když se rozhodnu byt v domacnosti? Dekuji

j.a.n.i
27. srp 2016

@tamarecka23 Jo, muzes.

hejsa
4. zář 2016

Jednak máme skupinu Náhradní babička,zkus nají babi.Potom proč ,na ženu v domácnosti, - nenech se vyšachovat z různých přídavků a pomoci.Výhoda žen v domácnosti - v pohodě a klidu se staráš o domácnost. Já říkám,že mi měknul mozek...Jinak je to na nic - do práce musíš už kvůli slušnějšímu důchodu,nevíš co ti život přinese.Děti do školky-pro ně je to dobré a potom do školy.Jednoznačně práce.

kaja2016
4. zář 2016

Mela bych otazku na zkusenejsi. Lze jit po nejkratsim rodicaku na zenu v domacnosti? A je tam prakticky nejaky rozdil mezi tim a prihlasit se na UP?

dagmarj
4. říj 2016

holky a na kolik vychází to socialní pojištění. pochopila jsem tady ze zdravotni platí stat. a vy jeste pisete o nejake almužně, z ceho ji vypocitaji když jsem byla doma 6let?

venuss
14. lis 2016

Jsem vedena na UP, pobírám ještě podporu do konce roku, naskytla se mi ted možnost pracovat na dohodu o provedení práce, avšak bych si mohla vidělat víc, než 4900 jak umožňuje UP, tak přemýšlím, že bych se nahlásila na zdravotní pojišťovnu, ale.... práce by byla i v odpoledních hodinách a manžel jezdí domů nejdříve ve 3 hod., tak jak to udělat, když děti nesmí spát ve školce a ani být v družině? navíc děti jsou rádi do odpoledne ve školce i v družině....

j.a.n.i
14. lis 2016

@venuss Tak pokud si vyděláš víc jak nějakých 6500,- tak se ti vyplatí si to zdravotní zaplatit sama a máš to. A vlastně jen za prosinec, protože když se u UP odhlásíš teď, tak celý listopad máš pokrytý a platila bys jen prosinec. Nebo tu dohodu ukončit mezi svátky a ještě se na konci prosince zpět na UP nahlásit.

tamarecka23
14. lis 2016

A můžu pobirát příspěvek na bydlení?

marketka888
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
blahova_andrea
15. dub 2018

ahoj, obnovuji téma. holky, co jste zůstaly po RD doma, jak to zvládáte? myslím nedostatek sociálních kontaktů, divné řeči či pohledy okolí a v neposlední řadě finance? máte s mužem společný účet nebo vám něco posílá na váš? kolik je pro vás minimum na fungování? nebo vůbec dostatečný plat muže, aby jste zvážily, zda zůstat ještě chvíli doma? díky moc všem za postřehy z praxe od vás, které tak žijete nebo jste nějakou dobu žily 🙂

oveckaluky
15. dub 2018

@jajulin Jakože mohou být na RD oba?

bbn
15. dub 2018

@blahova_andrea ahoj, já zůstala po RD s mladším doma, už 3. rokem. U nás je to tak, ze muž má tak náročné zaměstnání, ze by péči o děti a domácnost v případě mého zaměstnání nebyl schopen zvládnout. Já musím s dětmi a domácnosti fungovat na 100%, muž vlastně “jen” chodí do práce. Na druhou stranu je tak dobře placeny, ze já muzu naprosto s klidem zůstat doma navždy, moje výplata by nebyla ani petinová oproti jeho. Já mám asi štěstí, já se s žádnými blbymi pohledy ani kecy ještě nesetkala, spis naopak, většina kamarádek mi závidí, ze muzu být doma. Kontakt se společností mi moc nechybí, porad mám co dělat - mám na starosti cely dům a zahradu, udělala jsem si z toho koníček a relax. Navíc teď čerstvě máme ještě třetí ditko a každý den řeším rozvozy starších děti na kroužky a sport, moc se nezastavim. Na pokec mám většinou rodiče ostatních děti na krouzcich a hele, bohatě mi to stačí. Jako já jsem spokojena, moje kariéra rozhodne neutrpela, protože kancelarina pro mě není kariéra, a muž mě velmi oceňuje, ze vše klape, aniž by on ještě musel něco řešit.

blahova_andrea
15. dub 2018

@bbn tak to je krásný případ. bohužel u nás by to stejně idylicky nevypadalo. bohužel nijak idylicky nevyhlíží ani varianta s mým nástupem do práce, takže vlastně jen zvažuju plusy a mínusy obojího a vybírám menší zlo

kocvarovas
15. dub 2018

Asi je to i o povaze. Já bych např. žena v domácnosti být nechtěla. Už na MD a RD mi vadilo, že jsem finančně závislá na manželovi.Každý máme svůj účet, on mi peníze bez řečí ještě posílal. Nikdy nic nevyčetl, ani nenaznačil, to ne, ale prostě můj pocit.. Takže za mě určitě ne.. Pěkně na svoje nožičky a nevěšet se.. Je to záhul. Domácnost, děti, práce, ale jde to..

petronelka20
15. dub 2018

@blahova_andrea Já po rodičáku nastoupila na dva měsíce do práce, ale měla jsem věčně nemocné děti. Ty mi hlídala manželovo babička, ale jelikož je to starší paní a děti i po více než měsíci nebyly zdravé (neumí být tvrdá, takže jí takřka skákaly po hlavě a neléčily se), tak jsem pak šla na OČR a po dvou týdnech jsme se s manželem dohodli, že dám výpověď, že to nemá smysl (starší jsem měla od podzimu do teď třeba týden ve školce a pak dva týdny doma, pak pár dní školka a zase dva týdny doma...mladší byl celkem držák, ten byl třeba týden doma a pak dva týdny ve školce). Byla to sice špatná práce, ale s prac.dobou od 7 do 15, což už nikde v okolí nic takového není. Zkouším koukat po nějakých zkrácených úvazcích, ale bez úspěchu. Tento měsíc budu mít poslední podporu a pak budu bez koruny. Jinak s manželem máme společný účet, takže hospodaříme spolu. Finančně to zvládáme, ale jak teď budu bez koruny, tak půjde pomaleji rekonstrukce baráku, ale v našem standartu to nijak nepocítíme. Do práce bych šla i ráda, ale musela bych najít takovou, kde bych mohla děti odvádět do a ze školky, což se hledá těžko.

blahova_andrea
15. dub 2018

@kocvarovas ano, pokud tatínek pomáhá, je na něj spoleh, účastní se dění okolo dětí i jinak než finančně, tak rozhodně. ale pokud mám být na vše sama, lítat jak hadr na holi mezi školkou, školou, prací, barákem a ještě plnit přáníčka chlapa...tak zvažuji i jiné možnosti 😉

petronelka20
15. dub 2018

Jo a jinak jsem zatim na pracaku, ale pokud do leta nic nenajdu, tak se odhlasim a prihlasim jen na ee.

petronelka20
15. dub 2018

a pojistovne

bbn
15. dub 2018

@blahova_andrea Jj, takhle bych dopadla s prácí taky. Jak hadr na holi a stejně bych na muži byla finančně závislá. Jinak účet máme jeden, i v době kdy jsem pracovala, na každý rok má muž v xls udělané “škatulky” do kterých veškeré finance prerozdeluje, mám tam i já škatulku “kapesné” a to mi stačí, já na shopovani moc nejsem, momentálně utracim víc za kytky na zahradu 😀

blahova_andrea
15. dub 2018

@petronelka20 prave.castecne uvazky jsou.ale vetsinou se pracovni doba neslucuje s peci o deti, dojizdenim...

jajulin
15. dub 2018

@oveckaluky ne, nemuzou byt oba rodice na RD zaroven. A situace, na kterou jsem reagovala vyse, se RD vubec netyka.

dancamich
15. dub 2018

@petronelka20 mě docela vyšel vstříc Lidl co se týká částečného úvazku. Berou teda i brigoše, ale pro mě bylo lepší jít na 20h/týdně, mít stravenky, předvánoční benefity jako 2500,- v pětistovkových poukázkách na nákup nebo spotřební zboží (které jsem pak vrátila a dostala prachy 😃 ), kupon s 10% slevou na nákup apod... Zapomněla jsem dodat, že jsem si dopředu napsala, které dny můžu a případěn které směny. Oni to přizpůsobili.