Žena v domácnosti, jaké jsou výhody a nevýhody?

jolanka
15. dub 2013

Ahojte, prosim, mam doma 5lete dvojcata a jsme na ne sami, tim myslim babicky nejsou a mm stale v praci, ted jsem na UP a tam mi radi abych sla na zenu v domacnosti nebo praci na par hodin je tezke najit. Tak me zajima jake mate nazory vy, jake jsou vyhody a nevyhody? Dekuji

evitaa
15. dub 2013

@jolanka Co to znamená jít na ženu v domácnosti? To aby nemuseli platit podporu?

zamilovanadonej
15. dub 2013

@jolanka Takže na ÚP si myslí, že je lepší platit si sama zdravotní a sociální? Tohle je podle mě dost velká nevýhoda, nehledě na to, že pokud práce není a jste registrovaná na ÚP, je to v podstatě stejné jako žena v domácnosti- jen s tím rozdílem, že si nic nemusíte sama platit. 😉

zamilovanadonej
15. dub 2013

@evitaa Spíš bych si tipla, že úřednice jsou vychcané, a chtějí se paní zbavit z evidence. 😠

mamkamarketa
15. dub 2013

@jolanka pokud deti nechodi do skolky na vic nez 4h denne, muzes si zazadat o peci o dite do 7let. Stat ti bude platit zdravotni, to je ale vse.
Ale na tvem miste bych zustala na UP. Alespon mala podpora je neco 😉

stavba
15. dub 2013

@jolanka ahoj, to by sis měla ujasnit hlavně ty, zda můžeš a chceš být celé dny doma. Zda příjmy tvého manžela stačí na pokrytí veškerých nákladů na domácnost. A hlavně, jestli ti to brzo s prominutím nepoleze na mozek, že neděláš nic jiného než se staráš o domácnost.

jolanka
autor
15. dub 2013

@mamkamarketa ja uz podporu neberu, jsem doma vice jak pul roku,

ja vim ze by stat za me platil zdravotni a protze mam deti dve tak bych mohla zustat doma az do 15let deti, jen me prave stve ze kdybych sla na tu zenu tak by deti museli chodit po obede domu ☹

brisalek
15. dub 2013

@jolanka já si myslím, že to není pravda, že mohou být ve školce jen 4 hodiny. Ale nejsem si tím jistá. Snad někdo odpoví🙂

llluckaaa
15. dub 2013

@jolanka Já myslím, že by to pro tebe výhodné nebylo a zůstala bych na pracáku.

jolanka
autor
15. dub 2013

@llluckaaa proc myslis ze by to nebylo vyhodne? muze zena chodit kdyztak nekam na brigadu, ci je moznost pri tom si privydelat?

llluckaaa
15. dub 2013

@jolanka Tak záleží samozřejmě na tom, jestli pracovat chceš. Pokud ano, tak bude asi jednodušší si najít práci když budeš registrovaná na UP. Podle mě si nesmíš přivydělávat ani při jednom - resp. by sis musela platit sama pojištění, kdybys dělala při péči o dítě.
Ale třeba mám staré informace a je to teď už jinak 😒

aktaka
15. dub 2013

Na UP si můžeš přivydělat do 4 tis měsíčně, při vyšším příjmu už by sis musela platit sama pojištění. Jako žena v domácnosti si můžeš mimo pracovní poměr (tzn. dohody o provedení práce/činnosti) vydělat víceméně kolik chceš, akorat pokud to bude vic jak 2500 měsíčně (dohoda o provedení práce), resp. 10tis měsíčně (dohoda o pracovní činnosti), stát už za tebe pojištění platit nebude. Každá z těchto dohod má samozřejmě ještě svá omezení.

kajanka1
15. dub 2013

Taky by mě zajímalo, co přesně znamená "jít na ženu v domácnosti"...

lucyvivien
15. dub 2013

pokud žena pečuje o maloleté dítě do 6 let nemusí za ní platit UP zdravotní pokud se tak rozhodneš. stačí to nahlasit na pojištovnu a oni to platí pa za tebe 🙂 Jinak UP za tebe neplatí sociálni jen zdravotní, takže pokud se odhlasiš z UP , nemusíš tak pa zbytečne dojíždet a zdrav. pojištení za tebe bude hradit zdrav.pojištovna, jen to musíš tam nahlasit

kalo
15. dub 2013

Tak tak...ukončíš to na UP a nahlásíš to na pojišťovně, tak ti ale bude platit už jen zdravotní pojištění (sociální ne). To je jediná výhoda. Můžeš ale přividělat nějakou brigádou. Děti můžou chodit klidně na celý den do školky, nemusí jen do oběda.
Z UP už žádná jiná varianta není...žádné příspěvky na dítě, žádná péče o dítě...nic takového, pokud máš děti zdravé.

j.a.n.i
15. dub 2013

@kalo Pokud se nahlásí na ZP jako osoba pečující o dítě do 7 let (nebo 2 do 15 let), tak smí dítě/děti chodit do školky max. na 4 hodiny denně. PS: a UP žádné sociální neplatí...

j.a.n.i
15. dub 2013

@kajanka1 Předpokládám, že je míněna "osoba pečující o 1 dítě do 7 let nebo o 2 děti do 15 let.

j.a.n.i
15. dub 2013

@jolanka Asi takhle:
Nevýhody:
- dítě smí chodit do školky max. na 4 hodiny denně
Výhody:
- nemusíš docházet na UP
- nemáš omezený příjem
- nemusíš nikam hlásit každou brigádu

gammaray
15. dub 2013

@jolanka jsem přesně tvůj případ..skoro pětiletá dvojčata bez hlídacích babiček apod....tak jsem se letos z otravného pracáku odhlásila(byla jsem tam skoro 2 roky).jako dvojková máma ,jsem to uvítala,zp.za mě bude platit z.pojištovna (u dvojek jaž do 15 let),takže super.že mám dvojky ve školce jen 4 hodky mi taky neva 😉

jolanka
autor
15. dub 2013

tak vam vsem moc dekuji za rady a nazory, pracovat bych samozrejme chtela ale to proste neni mozny, kdyz nejsou babicky, tak to udelam ukoncim to na pracaku a budu doma,

jolanka
autor
15. dub 2013

@j.a.n.i tvoje vyhody a nevyhody mi pomohli moc, 😉

jolanka
autor
15. dub 2013

@gammaray no snad to nasim nebude vadit kdyz nebudou spat ve skolce

levandule_vanilkova
15. dub 2013

Maminy to mě zajímá - Žena v domácnosti se bere jak na pracáku? To jako po mateřský nebudu muset docházet na pracák, nebo za mě dokonce budou platit zdravotní, když se rozhodnu být v domácnosti? 😅

kajanka1
16. dub 2013

@j.a.n.i Aaaha, dekuji za osvetleni!

jolanka
autor
16. dub 2013

@levandule_vanilkova kdyz ti skonci rodicak a nebudes chtit jit na pracak tak si dojdes na zdravotni pojistovnu a tam se nahlasis jako zena v domacnosti a oni za tebe budou platit zdravotni,

lusi80
17. dub 2013

jj,já tak byla jako žena v domácnosti,ale aby syn mohl být ve školce dýl jak 4 hodiny, platila jsem si měsíčně 1080,- zdar.pojištění,sociální mi neplatil nikdo ☹ je lepší jít po mateřské na pracák,pokud není práce,tam budete dostávat 5 měsíců almužnu 🙂 každej měsíc se to snižuje,potom jít na pojišťovnu jako žena v domásnosti,na to máte právo,berou se dvě děti do 15ti let,ale nic moc výhody to nemám,na pracáku si můžete vydělat do 4000,-,je to jako brigáda 🙂

zakarin
18. dub 2013

myslím,že to výjde na stejno,když jste vedení na ÚP,započítává se do důchodu jen rok,tak rok být třeba na ÚP,podporu vyplácejí stejně pouze 5 měsíců, a pak se nahlásit jako žena v domácnosti,zdravotní platí stát. A být žena v domácnosti,nemusíte lítat na ÚP a tu práci co vám nabízejí tam si najdete sami i doma u pc a navíc pokud budete chtít přivýdělek,jako žena v domácnosti máte více šancí,protože vám to můžou dát jako brigádu

barcakr
22. srp 2013

ahoj, chci se zeptat, jsem žena v domácnosti a pečuji o pětiletou dceru, kterou od září vezmou do školky na osm hodin. Bylo mi od jedné známe řečeno, že se nemusím o září hlásit na UP, že prý od ledna 2013 změnily podmínky, že ženou v domácnosti můžu zůstat i když mi dítě bude chodit do školky na 8 hodin denně, nevíte o tom někdo něco. díky za info. 🙂

j.a.n.i
22. srp 2013

@barcakr Ne, to si známá plete s tím, že je možno aby dítko od 2 let chodilo do školky bez omezení při pobírání rodičáku.

sylvar
22. srp 2013

@j.a.n.i a jak je to, když je dítěti víc jak 7 let? to mi taky stát(pojišťovna) bude platit zdravotní pojištění?

j.a.n.i
23. srp 2013

@sylvar Ne to si musíš platit sama, nebo mít 2 děti do 15 let a pak ani jedno nesmí chodit do družiny.