Žena v domácnosti, jaké jsou výhody a nevýhody?

jolanka
15. dub 2013

Ahojte, prosim, mam doma 5lete dvojcata a jsme na ne sami, tim myslim babicky nejsou a mm stale v praci, ted jsem na UP a tam mi radi abych sla na zenu v domacnosti nebo praci na par hodin je tezke najit. Tak me zajima jake mate nazory vy, jake jsou vyhody a nevyhody? Dekuji

sylvar
23. srp 2013

@j.a.n.i tak to jsem zvědavá, z čeho 😝
ještě mám rok,no

sylvar
23. srp 2013

@j.a.n.i a kdyz se pak na pojistovne nahlasim jako zena v domacnosti, bude mi platit pojisteji? Me dite si totiz urcite v 7 letsch inzulin samo nepichne, abych se mohla vzdalit dal jak pul hodiny od bydliste :(

j.a.n.i
23. srp 2013

@sylvar Ne, jak dítěti bude nad 7 let, tak už ti pojištění platit nebudou... ale můžeš si zkusit požádat o příspěvek na péči, když ti ho přiklepnou, tak při 1. stupni ti budou zdravotní platit do 10. let, při vyšších stupních bez omezení. Ale jaká je šance na cukrovku PNP získat a jaký stupeň, to netuším, to jsem naštěstí nikdy nemusela řešit.

sylvar
23. srp 2013

@j.a.n.i máme pnp přikleplé 😉 naštěstí, jen ještě nepřišla ani koruna :( a to rozhodnutí přišlo v červenci

j.a.n.i
23. srp 2013

A který stupeň?

sylvar
23. srp 2013

@j.a.n.i 1.stupeň

j.a.n.i
23. srp 2013

@sylvar Tak to do 10 let máš vystaráno 🙂 akorát to nezapomeň nahlásit na zdravotní pojišťovně.

sylvar
23. srp 2013

@j.a.n.i , ja to nahlasila hned, jak jsme prisly ze spitalu 😉 a nemohla bych si pozadat na socce o nejake penize oro sebe? Vubec nevim, jestli je to mozne, pac jsem od unora doma bez penez...

zdyfyk
9. zář 2014

Můžu se poradit?Mám dvě děti,v březnu mi skončí rodičák.Jak je to kdybych byla jako žena v domácnosti?Můžu chodit na brigádu?Kolik si můžu vydělat?

j.a.n.i
9. zář 2014

@zdyfyk Můžeš na DPP do 10 000,- za měsíc.

gita.n
22. pro 2014

výhodou ženy v domácnosti je to, že nemusíte být na ÚP a plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání. Zdravotní pojištění za Vás u "ženy v domácnosti" hradí zdr. pojišťovna, důchodové pojištění je dobrovolné. Ženou v domácnosti můžete být, pokud máte 1 dítě do 7 let nebo 2 děti do 15 let. Dítko však nesmí ve školce spinkat - max. na 4 hod denně a u dítěte navštěvující ZŠ nesmí chodit do družiny...

venuss
4. bře 2015

Dobrý den, ráda bych obnovila diskuzi. Mám 3 děti 5let a dvojčata 2 roky. Jak většina maminek si neumím představit práci např. na směny. Babičky sice máme, ale jedna pracuje a druhá je sice v duchodu, ale nechceme ji zatěžovat výchovou našich dětí... Neříkám, že občasné hlídání, ale pravidelnost s babičkou určitě nechceme. Proto do důchodu jistě nešla...☹
Chtěla bych se tedy informovat, jestli je nějaká možnost, něco si připlatit nebo nějaká klička, aby byla dvojčata vedená ve školce na více jak 4 hod., pokud bych byla žena v domácnosti.
Děkuji

morgan
4. bře 2015

@venuss myslíš asi NÉ více jak 4 hodiny ne?

j.a.n.i
4. bře 2015

@venuss Jasně, že je, můžeš si platit cca 1200,- zdravotní a pak mohou chodit neomezeně.

smardik
4. bře 2015

@venuss tak kamarádka je na pojištovně a děti ve školce normální spí. ano nemělo by se to, ale sama paní na pojištovně jí řekla, že oni si to nemají jak ověřit, je to jen na ni zda bude čestná nebo ne, ani žádné papíry nedáváš jen čestné prohlášení. já na pojištovně jsem taky ale děti chodí po obědě ze školky domů

veraakubik
4. bře 2015

Resila jsem to same-zkoncila jsem podnikat a resila co dal..Nejdriv jsem myslela na pracak,ale vzhledem k tomu,ze cekam dasli mimi bylo dosti nerealne,ze bych do práce nenastoupila, o podporu jsem nezadala a jezdit na ty jejich schuzky-mam to cca 25km jsem odmitala..Platit si sama zdravotni a socialni se mi taky nechtělo-davat jen tak pryc skoro 4tisice-no to jsem zamitla,takze mi zbyla moznost davat mladsi deti jen na dopolko do skolky,nahlasit to na pojistovne a tim za me plati alespoň zdravku,na socialni jsem se taky ptala-pry to není povine,ale pak nemam pocitat s tim,ze se mi doba co si ho neplati bude pocitat do duchodu-proste-kolik mesicu si to platit nebudu o to dil pujdu do duchodu..Takze jsem doma,zdravku za me plati pojistovna a socialni neplatim..Ale pocitam s tim,ze pujdu jednou později do duchodu..
@venuss

venuss
5. bře 2015

@morgan myslím to tak, jak jsem to napsala.

@j.a.n.i
@smardik
@veraakubik mockrát všem děkuji za rady. pokud nenajdu vhodnou práci, budu to takto nejspis resit.

vilibalda
5. bře 2015

@venuss Mně přijde lepší než být vedena jako žena v domácnosti, být jako osoba pobírající rodičovský příspěvek, což lze do 4 let. Stačí si dát rodičák třeba jen 100 Kč měsíčně a děti můžou být ve školce celý den.

chris_n
5. bře 2015

@vilibalda tak do čtyř let asi jo. Ale co potom? 🙂

lenka5731
5. bře 2015

@venuss souhlas s
@vilibalda rychle na sociálku (úřad práce) a prodloužit si pobírání rodičáku do 4 let. Po tu dobu nemusíš řešit ani zdravotní ani dobu pobytu dětí ve školce. Pokud práci najdeš, dobereš rodičák pri práci. A pokud ne, tak po jejich 4. narozeninách tak, jak už tu bylo nastíněno 🙂

hojda
5. bře 2015

Tak mě napadá, jak to školka nebo škola zjistí, že je někdo v domácnosti? že se to uvede do žádostí? Jak to můžou kontrolovat? navíc na začátku školního roku může být jiný stav, než v průběhu?

j.a.n.i
5. bře 2015

@hojda Školka to nijak nekontroluje, té je to fuk... může si to zkontrolovat ta zdravotní pojišťovna.

morgan
5. bře 2015

@venuss aha, tak to promiň, nějak jsem tomu neporozuměla...a vlastně ani teď nechápu před kým bys potřebovala mít děti vedené ve školce na víc jak 4 hodiny, asi si sedím na vedení 🙂

akankeo
3. čer 2015

@jolanka jeste v tech vyhodach chybi, ze diky nizkemu prijmu do 68000Kc za rok si Vas manzel muze odecist z dani, takze aspon neco kolem 25000Kc dostanete zpet od statu na danich, urcite lepsi nez nic. Kdyz si budete prispivat na dobrovolne socialni pojisteni, nebudou Vam roky chybet na duchod

radkabrezikova
16. čer 2015

Ja jsem to vyresila jednoduse, mam doma holcinu na voziku a v ms je jen 4 hod dopolko. Avsak pobiram prisp. na peci o osobu blizkou. To se mnohych netyka...A to reseni: moje dlouholeta kamaradka mi nabidla eko drogerii. Resi mj. i prani pro deti s exemem a je jen na me - komu ji doporucim dal. A js stastna, pac se mi me vlozene nakupy uz vratily zpet. Navic vim cim cistim, peru, nejelpsi je prostredek universal. O vikendu jsem jim na chate umyla podlahy,detske bazeny, auto a jeste tu vodu muzu pouzit na zaleti kvetin a prihnojim je. Vse paradne voni. Takze 2 mouchy jednou ranou.

venuss
27. črc 2015

NEvíte prosím, kolik je nejnižší možný příspěvek na sociální? Pokud bych si chtěla přispívat, aby se mi doba, kterou budu vedená jako žena v domácnosti, počítala do důchodu? děkuji moc

j.a.n.i
28. črc 2015

@venuss 1 863 Kč

magdalenax
26. led 2016

Já doplním informace. Jako nevedená na ÚP a bez zaměstnání si musíš platit zdravotní pojištění, sociální ne a ani nesmíš. Jako vedená na ÚP za Tebe ZP platí stát, ale SP ne. Jako evidovaná žena v domácnosti platíš jak ZP, tak SP. OK?

magdalenax
26. led 2016

Školka by měla požadovat, pokud je dítě ve školce více jak 4 hodiny denně, - potvrzení od zaměstnavatele, nebo kopii ŽL, že pracuješ, jinak správně tedy -
adie
4 hodiny a hotovo

lilibeth
26. led 2016

@magdalenax A co třeba, že dítě potřebuje být v kolektivu? To se v úvahu nebere?