Živnost - co znamená soustavně vykonávaná činnost?

kendy5
5. lis 2012

najde se někdo, kdo mi poradí; vím, že živnost je podle zákona soustavně vykonávaná činnost, ale co to vlastně znamená?
pokud si třeba koupím skákací hrad, a párkrát do roka s ním vyrazím na nějaký dětský den, tak už musím každý měsíc platit pojistné, odvést z toho daň?
nebo kdybych třeba při podobných akcích dělala malování henou, taky už je to v pravém slova smyslu podnikání?

attavena
16. led 2013

@kendy5 Ke každé práci, která je dělaná jako hlavní činnost, ale i vedlejší, je dobré mít ŽL, jelikož když ho nemáte, děláte na černo. Existujé vázané a volné živnosti (ty mít ŽL nemusí, jedná se o práci v zemědělství či v umění (herci, malíři, atd.), ale ostatní činnosti vyžadují živnostenské oprávnění. Jedná se o jakoukoli práci, která je výdělečná.

Pokud byste chtěla podnikat, pro založení ŽL zaplatíte 1000 Kč, vyplníte jednotný formulář, kde se přihlásíte nejen k živnosti, ale také k zdravotnímu a sociálnímu pojištění a dani z příjmu. Pokud nemáte roční obrat nad 1 000 000 Kč, tak určitě nemusíte být plátcem DPH.

Pokud byste měla podnikání jako hlavní činnost musíte od počátku podnikání platit měsíčně zálohy na zdravotní pojištění i sociální pojištění, u vedlejší činnosti pak zdravotní i sociální pojištění doplácíte až po skončení roku po podání daňového přiznání a Přehledu. (A budete-li mít nízký zisk, sociální pojištění nebudete muset zaplatit vůbec)

Během roku si schovávejte doklady a z nich pak uděláte evidenci příjmů.
Po skončení roku podáme daňové přiznání k dani z příjmu a Přehledy pojištění a zaplatíme daň z příjmu a pojištění.
Pokud byste uplatňovala výdaje na auto, platíte čtvrtletně zálohy na silniční daň a po konci roku podáme daňové přiznání.

Vypadá to vše složitě, ale není, pokud je člověk důsledný, zvládnout se to dá....🙂))

vycu
17. led 2013

@attavena Živnostenské oprávnění musí být i na živnosti volné a vázané (živnosti se dělí na ohlašované - volná, vázané, řemeslné a na koncesované), prostě na vše, co je živností, co není živností najdete v ust. § 3 živnostenského zákona.

Soustavná činnost je taková, která se pravidelně opakuje, čili objíždění se skákacím hradem je živností, pokud s ním pravidelně, byť jednou za dva měsíce, někam vyjedete (živností je např. i prodej vánočních stromků i když se fakticky prodávají jednou do roka).

vycu
17. led 2013

@attavena A teď se dívám, že jste o.p.s.ka zaměřující se na podnikání, v tom případě doporučuji školení v oblasti živnostenského podnikání, aby Vámi poskytované informace nebyly mylné.

attavena
18. led 2013

ano, vždyť já psala, že si paní musí založit ŽL, jelikož je to soustavná výdělečná činnost, navíc opravdu existuje živnost volná, u které být ŽL nemusí, ale je doporučeno

attavena
18. led 2013

napsala jsem špatně, že je to volná živnost - řekněme, že jsou zkrátka práce, které mohou být bez živnosti, ale to se paní stejně netýká (nepracuje v zemědělství, ani není herečkou, spisovatelkou, hudebníkem) Měla jsem spíš na mysli tuto skupinu. Pokud jsem to napsala nesrozumitelně, tak se velice omlouvám všem 🙂

vycu
18. led 2013

Můžete mi napsat název živnosti u které nemusí být živnostenské oprávnění? Je-li něco živností a za předpokladu, že naplním další znaky podnikání, tak živ. oprávnění musí být vždy. Ano, existují činnosti, které jsou ze živ. zákona vyjmuty, protože jsou většinou registrovány jinak (lékař, advokáti, architekti, exekutoři, veterináři atd.), ty přesně vyjmenovává živ. zákon.

j.a.n.i
19. led 2013

@vycu Třeba již zmíněná činnost v zemědělství, autorská činnost a podobně...

vycu
21. led 2013

@j.a.n.i Jenomže to pak není živnost, živností je pouze ta činnost, která je obsažena v živnostenském zákoně a je k ní třeba živnostenské oprávnění viz ust. § 2 živ. zákona.