Živnostenský list při mateřské. Co k tomu potřebuji?

mpad
18. kvě 2009

Ahoj,

uvažuji o založení ŽL k mateřské, poradí mi někdo, co vše k tomu potřebuji, jak je to s daň. přiznáním, sociální, zdravotní, jak na účetnictví apod.............? děkuji moc za rady, jsem v tomto neznalec a bojim se, abych to zvládla a nějak se do toho všeho nezamotala. Nemám v okolí nikoho, kdo by mi poradil ☹

děkuji moc za Vaše příspěvky

vojtisek2007
21. kvě 2009

mpad - k založení živ.listu potřebuješ doklad o vyúčení nebo potvrzení xy let praxe v oboru -podle toho v čem chceš podnikat, nebo u volných živností (obchodní činnost..) nepotřebuejš nic, na živnostenském úřadě si vyžádají od finančního úřadu, zdravotní pojištovny a okresní správy sociálního zabezpečení tvoji bezdlužnost vůči nic (dřív sis to musela vyběhat sama dnes už ne) a ještě si zažádají o tvůj vypis z rejtříku trestů - samozřejmě musí být čistý, jinak živnsotenský list nedostaneš.
Pokud jsi na mateřské tak se bude tvoje živnsot brát jako vedlejší příjem, tzn. že nemusíš zálohy na soc. a zdrav platit každý měsíc jako normální osvč, ale až při podání daňového přiznání doplatíš podle toho, co vyděláš, ale můžeš si zálohy samozřejmě platit, když chceš. Po obdržení živn.listu (dnes už ho taky fakticky nedostaneš, dostaneš jenom výpis z obchod.rejstříku) zajdeš se zaevidovat na fin. úřad, OSSZ a tvojí zdrav.pojištovnu - kde uvedeš podnikání jako vedlejší příjem.
Pak za uplynulý rok budeš podávat daňové přiznání - za rok 2009 do 31.3.2010 - a na účetnictví si bu´d najdi někoho, komu budeš nosit doklady průběžně, může ti i vystavovat faktury, platit faktruy - prostě kompletní starost o účetnictví, nebo jestli toho nebude moc, tak potom v lednu/únoru si najít jednorázově účetní, která ti to zpracuje sama a udělá ti daňové přiznání - to si ale budeš vystavovat sama faktury a hlídat si kolem toho vše - ale když toho není moc, není to nic složitého.

mpad
autor
21. kvě 2009

vojtiek2007 MOC MOC děkuji, jsi poklad, jednalo by se o nákup a následný prodej zboží (internetový obchod)
rozhodně bych potřebovala někoho, kdo by mi to účetnictví vysvětlil a upozornil mě na všechny možnosti a na co si dát pozor atd. Faktury zvládnu to bude v pohodě, ale alespon na 1 rok budu někoho potřebovat, nevíš kolik to tak stojí? Samozřejmě jen velmi orientačně, nemám vůbec představu kolik si taková účetní může říct....................
Jééééé a já koukám, že jsi z Jindřichova Hradce, napiš do IP odkud přesně, tam jsem se narodila a do nedávna bydlela kousek od JH 🙂 🙂 🙂