Zkrácený úvazek po RD. Musí ho zaměstnavatel umožnit?

teddy0305
1. bře 2012

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat, jak je to doopravdy se zkráceným úvazkem? Musí ho zaměstnavatel umožnit nebo existují nějaké kličky v zákoně? Až budou malé 3 roky a já bych se měla vrátit do práce, nastane nám problém:
pracovní doba 7,30 - 16,00
otevírací doba školky 7,00 - 16,00
do práce to mám cca 20 minut autem, ráno v pohodě, ale odpo... a celý týden je starost o dítko jen na mě, manžel je kamioňák a babičky obě cca 60 km a pracují a ještě dlouho budou...
Musí mi zaměstnavatel umožnit pracovat cca na 7 hodin? jedná se o výrobní společnost, ale já dělala v kanceláři účtařinu...
Děkuji za rady a zkušenosti

mamkamarketa
1. bře 2012

@teddy0305 co vim ja,tak to musi umoznit samozivitelkam. samo tim ti zmeni i platove podminky,ale co vim ja,tak v praxi se to moc nedela.

kuratkol
1. bře 2012

@teddy0305 To je teda divná otevírací doba školky, to musí nevyhovovat i jiným rodičům...

teddy0305
autor
1. bře 2012

tohle je v zákoníku práce:
§241 (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

teď jde o to, co jsou ty vážné provozní důvody...

@mamkamarketa to, že budu mít míň peněz, s tím se počítá, ale jinak než tím, že budu dělat na zkrácený úvazek to u nás prostě nejde...
@kuratkol jj, taky mě to zarazilo, že to zatím nikomu nevadí, ale asi to ostatní můžou zařídit snadněji, střídají se, mají babičky, nevím...

mamkamarketa
1. bře 2012

@teddy0305 to jo,ale to je pro ty samozivitelky. to,ze manzel jezdi s kamionem nikoho si myslim zajimat nebude. chlapa mas basta. nevim,v zakoniku prace je,ze pokud tehotna ma rizikovou praci,tak ji musi zamestnavatel najit jinou praci za stejne penize,nebo ji nechat doma za plny plat. realita je takova,ze 90% tehle tehotnych konci na nemocenske

mamkamarketa
1. bře 2012

@teddy0305 zkus to drzim ti palce.

teddy0305
autor
1. bře 2012

@mamkamarketa tak to je taky smutný, no jo, rodinám s dětmi opravdu v tomhle státě každý vychází vstříc!
Zkusit to zkusím, to určitě, uvidíme, co se bude dít... zajímalo by mě, jestli je v Čechách nějaký zaměstnavatel, který s tímhle vstříc vychází...

crca
1. bře 2012

@teddy0305 S tou školkou je to fakt divný 😒 u nás jsou všude v okolí školky od 6.15hod,právě z důvodů,aby maminky stíhali kdyžtak na 7 do práce.....Jinak je to fakt děs 😒 ,ale myslím si,že když jsi dělala v kanceláři,tak by to nemělo tolik vadit když příjdeš na 8 hodinu ne?To snad taková překážka v provozu není... 😅 😉 Jinak držím palce,mě to za chvíli čeká taky 😒 Jenže já tu práci musím nejdřív najít 😀

comra
1. bře 2012

ahoj,

@teddy0305 prosím, pak napiš, jak jsi dopadla, popřípadě co jsi ohledně tohot ještě zjistila. Já mám sice ještě trochu času, než bych se měla vracet do práce. Ale už teď uvažuji o zkráceném úvazku. Budeme mít 3 děti a manžel je velmi pracovně vytížen. Takže vše kolem rodiny je víceméně na mně.Takže bych ráda aspoň na pár let zkrácený úvazek, abych to vše zvládla a nezbláznila se.. 🙂 🙂

mamkamarketa
1. bře 2012

@teddy0305 drzim palce,ale dneska je to fakt blby. kdyz uz ti dite do skolky vezmou,tak zase to nevychazi s praci ☹

teddy0305
autor
1. bře 2012

@crca no právě, že to strašně vadí naší vedoucí ( paradoxně maminka dvou dětí)! mám ještě na návrat dost času, teď jdeme teprve k zápisu do školky a malé budou 3 v květnu 2013. řeším to už teď i proto, že kolegyně to už zkoušely a zatím neuspěly, právě proto, že paní vedoucí prostě řekla, že to umožňovat nechce. I proto se to zřejmě zatím neřešilo na vyšších manažerských pozicích a já bych chtěla zjistit, jaké máme v takové situaci práva... ani by mě nemuseli vzít na stejné místo, jsem ochotna dělat třeba sekretářku, ty se u nás ve firmě opravdu nepředřely, nemusela bych řešit závěrky ( automaticky přesčasy do večera!) atd...

teddy0305
autor
1. bře 2012

@comra už jsem napsal i dotaz na mpsv, tak uvidím, co mi odpoví ještě tam...

editah222
1. bře 2012

@teddy0305 já si myslím, že to co jsi napsala výše neplatí jen pro samoživitelky, ale pro všechny ženy nebo může bez rozdílu.
U nás v práci toho využila zatim jen jedna žena, ale bez problemů ji byl snížen pracovní úvazek na 7hodin denně a to už měla 12leté dítě.
Pokud děláš v kanceláři tak tam snad žádný závažný důvod který by překážel být neměl. Aspon mě žádný nenapadá 😀
Kdyby jsi byla prodavačka v obchodě tak je jasné, že kvůli tobě nezavřou o hodinu dřív, ale takhle si myslím, že je to v pohodě a mělo by ti to být povoleno.

Jak už jsem psala, můj zaměstnavatel to umožnuje. Já už jsem si taky domluvila, že po RD nastoupím jen na 6,5hodiny a v pohodě.

dadous
1. bře 2012

@teddy0305 Je zaměstnavatel povinen po návratu ženy do práce nějakým způsobem jí vyjít vstříc třeba úpravou pracovní doby, pokud by to potřebovala?

Teoreticky ano. Podle zákona má zaměstnavatel umožnit ženě zkrácenou nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby tak, aby zajistila péči o dítě. Ale tuto povinnost má pouze tehdy, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. A bohužel zaměstnavatelé se mnohdy vymlouvají a předstírají provozní důvody a ženám nevyhoví. A takové případy končí někdy i u soudu.

j.a.n.i
1. bře 2012

@teddy0305 To co je v zákoníku práce platí pro všechny, nikoliv jen pro samoživitelky a pokud děláš účetní, tak pochybuju, že zaměstnavatel vymyslí nějaké závažné provozní důvody. Takže bych si prostě písemně požádala, nechala si potvrdit převzetí a oni se tím budou muset zabývat, ono je jednoduché říct ústně, že to nejde, je to nedokazatelné, ale pokud už je to oficiální žádost, tak je slušná šance, že to schválí, protože by z toho mohli mít problém.

teddy0305
autor
1. bře 2012

@j.a.n.i taky jsem si to vyložila tak, že to platí pro všechny a když bych k tomu ještě doložila nějakým potvrzením od manželova zaměstnavatele, že opravdu se o dceru starám výhradně já, tak by to taky mělo mít nějakou váhu, ne?

a v jakém předstihu si myslíte, že je vhodné to začít řešit se zaměstnavatelem? a mám tu žádost doručit své nadřízené nebo spíš na personální? Když to pošlu přímo jí, může to smést ze stolu a nikdo víc se o tom nemusí dozvědět....

teddy0305
autor
1. bře 2012

@editah222 tak to se máš, že Ti v práci nedělají problémy....

editah222
1. bře 2012

@teddy0305 když podávám nějákou žádost, tak ji mám vždy 2x a jednou si nechám podepsat převzetí s datem. Pak nic smést ze stolu nelze. ˇŘekla bych, že standartně se tahle žádost dá nadřízenému, ale v každé firmě to funguje jinak. Myslím si, že si nedovolí tě odmitnou.

My se budeme po RD vracet do kanceláře 2 a obě budeme mít kratší pracovní dobu. A ted jsem vylovila v paměti, že před 3 letama jsem měla kolegu s malým dítkem a ten měl pracovní poměr normálně 8 hodin, ale v pátek jen 5 hodin (manželka studovala nebo co) a šéf mu to taky umožnil.

Opravdu záleží na lidech. Někteří zaměstnavatelé se chovají hrozně 😠

teddy0305
autor
1. bře 2012

@editah222 no vidíš a my se máme v průběhu 5 měsíců vrátit 4 a co se tak s holkama scházíme, tak ještě 2 budou mít podobný problém, sice mají manželi doma, ale taky s pracovní dobou dlouhou, tak kdo pak ty děti má vyzvedávat?
Ještě než jsem odcházela na MD, dost se tam pohrávalo s myšlenkou udělat firemní školku, pro firmu s 800 zaměstnancema si myslím, že by se vyplatila, ale zřejmě to tam někde zamrzlo na mrtvém bodě, už jsem doma 2 roky a školka nikde :o( ta by toho vyřešilaopravdu hodně... Když jsem odcházela, bylo na MD nebo RD asi 150 maminek!!!

editah222
1. bře 2012

@teddy0305 juj, tak taková firma by vážně měla mít školku.