Změna pracovního úvazku v těhotenství, máte zkušenost?

nupta
29. led 2016

Mám práci, která mě víceméně baví, a ráda bych pracovala do 8. měsíce těhotenství. Jsem na počátku druhého trimestru a už jsem po druhé delší dobu nemocná. Pár lidí z okolí mi říká, abych s lékaři zvážila dlouhodobou neschopenku, čemuž se bráním a jsem samozřejmě ráda, že k tomu dosud nebyl důvod. Nicméně stonám mnohem více a intenzivněji než předtím a je pravda, že leccos asi chytnu v práci, ze které teď prostě chodím mnohem více unavená než dřív. Proto jsem začala uvažovat, že bych se s šéfem domluvila na dočasném zkrácení úvazku během mého těhotenství. Napadají mě však otázky, jak by to bylo s návratem po mateřské a rodičovské - zda bych měla nárok na plný úvazek; a také jak by se zkrácený úvazek promítl do výše mateřského a rodičovského příspěvku.

Pokud s tímto máte zkušenost, prosím, napište. Budu ráda i za pohled z druhé strany od vedoucích pracovníků.

monikagurthova
29. led 2016

@nupta Ahoj, to je hodně na domluvě, pokud teď podepíšeš dodatek ke smlouvě na zkrácený úvazek, tak po nástupu z mateřské ti tento dodatek bude platit a musel by se úvazek znovu měnit. Nebo bys musela mít v dodatku ustanovení o tom, že po mateřské by se úvazek vrátil na plný. A nemáš spíš možnost home office? Já třeba teď mám domluveno s nadřízenou, že teď poslední měsíc před mateřskou (ze zdravotních důvodů jdu 8 týdnů před porodem) budu 3 dny v práci a 2 dny na home office, právě proto aby mi nemusela zkracovat úvazek...

nupta
autor
29. led 2016

@monikagurthova Uvažovala jsem, zda by šlo oficiálně dohodnout, že po rodičovské bych měla plný úvazek - žádný dodatek jsem nikdy neuzavírala - takže děkuji za tip. Já učím, jinak bych práci z domu určitě brala.

monikagurthova
29. led 2016

@nupta Pokud by sis měnila úvazek, tak by jsi musela podepsat dodatek k pracovní smlouvě.

pavlak5
29. led 2016

Nedelej to snizis si pripadne rizikac ,kdybys na nej preci jen nastoupila ,materska ,ktera se pocita jako nemocenska by byla taky nizsi....mohlo by se stat ze po rodicaku by te na plnej uz nevzal a pak bys mela na pracaku taky min .....,pokratily by se ti dny dovoleny apod.... .Poku zvladas chod tam,pokud ti daji home office ,tim lip ,ale pokud toteda nedavas jdi na neschopenku.

karlajasmine
29. led 2016

jo, nedelej to.. mela bys nizsi PPM, jak pise pavlak5.. to spis zkus domluvit ten home office.

nupta
autor
29. led 2016

@monikagurthova Díky. O dodatku jsem si teď hodně vygooglila, byla by to dobrá alternativa - většinou se dodatek uzavírá na dobu určitou, takže po jeho vypršení bych mohla mít zase plný úvazek.

@pavlak5 Díky za upozornění, případný přechod na rizikové mě nenapadnul - moc díky za poznámku. No, nechce se mi do toho, ale nejsem nejmladší a jsem ráda, že se nám zadařilo. Teď si říkám, že to asi ještě vydržím, ale když bych něco zase chytla. No jo, jenže co když chytnu něco fakt blbýho... Na druhou stranu chytnout můžu cokoliv kdekoliv.

@karlajasmine Díky za radu, výše jsem psala, že home office pro mě bohužel není - učím.

monikagurthova
29. led 2016

@nupta A nebylo by tedy lepší jít rovnou na rizikáč? JE to sice placené stejně jako neschopenka, ale než riskovat...

nupta
autor
2. únor 2016

@monikagurthova Poradím s doktorkou - děkuji vám všem za dobré postřehy!

kamcatka29
2. pro 2019

Dobrý den, zajímalo by mě, pokuď zažádám o zkrácení úvazků v době těhotenství a o vyrovnávací příspěvek v době těhotenství ( pracuji jako sestra v nepřetržitém provozu, dle našeho personalního mám právo zažádat pravě i o zkrácení úvazku ) tak zda se mi mateřská bude počítat z doby před zkráceným úvazkem ? Děkuji za případnou odpověď

nupta
autor
3. pro 2019

Ahoj, právě si myslím, že se bude počítat z toho zkráceného (resp. záleží, kdy na něj přejdeš - čili i z obojího). Uvažovala jsem, že o něj požádám a tohle mě právě přesvědčilo, že ne, krom toho vím, že by mně nemohli vyhovět. Já jsem nakonec nastupovala na mateřskou až v osmém měsíci, nějak jsem to dala. Ale byla jsem hrozně unavená a ještě jsem dvakrát marodila. Možná jsem měla zůstat doma...

drep
3. pro 2019

@kamcatka29 počítá se to z výdělků za posledních dvanáct měsícu. Součet dvanácti platů děleno dvanácti. Takže třeba půl roku zkráceného úvazku už mateřskou ovlivní docela dost