Změna smlouvy na dobu určitou po nástupu do zaměs. po RD

myskin
28. dub 2014

Zdravím všechny a prosím o radu. 7.května se mám vracet do zaměstnání po RD, smlouvu mám na dobu neurčitou a odpracováno 13 let. Zaměstnavatel má problémy a chce se mnou ukončit pracovní poměr. Nárok bych měla na 3 odstupné platy. Přišel s variantou, kterou prý poradili na pracáku. Podepsala bych pracovní smlouvu na dobu určitou od 7. května na měsíc. Zároveň i dohodu o rozvázání pracovního poměru datovanou po odpracovaném měsíci. Na ten měsíc by mi dali vyšší plat, ze kterého by se mi pak prý počítala podpora. Ve finále já bych si pomohla asi o 3 tisíce než kdyby to byla klasická výpověď s odstupným. Zaměstnavatel by si pomohl výrazně víc. Ale to mi nevadí. Je to malá firma, chtěla bych jim vyjít vstříc a rozejít se v dobrém. Ale abych si nenaběhla. Dnes jdu na pracák aby mi to potvrdili že to tak je, je mi divné, že by se podpora počítala z jednoho měsíce po nástupu po RD. V práci mi to řekli teď, takže mě tlačí čas abych se rozhodla.

p3tulkaa
28. dub 2014

@myskin nejsem sice mzdová účetní, ale dle mě - pokud si neopracovala 12 měsíců během těch 3 let, tak určitě neustupuj a chtěj odstupné! Jelikož by se ti to počítalo fakt málo, žádný měsíc na to dle mě nemá vliv ;)

myskin
autor
28. dub 2014

@p3tulkaa Za chvíli jdu na ten pracák tak uvidím co na to řeknou.

gabikat
28. dub 2014

Změna mzdy na 1 měsíc nebude mít vliv na výši tvé podpory_ta se počítá z průměru za předchozí kvartály, tzn. 1 měsícem se k ničemu nepomůžeš, jelikož si v uplynulém roce nepracovala. Navíc_takováto změna s avizovaným ukončením_že je rada z ÚP? Být tebou, tak obratem volám na ÚP a zjistím si, kdo tak super rady dává. nech si napsat standardní ukončení z důvodu 52c ZP_organizační změna_následně ti nebude krácena podpora na 45%. Pokud jim podepíšeš klasickou dohodu bez uvedení důvodu jen abyste se nerozešli ve zlém, budeš ztratná jen ty. Nech svoji smlouvu jak je, doba neurčitá je neskutečná výhoda v dnešní době a pokud na tebe budou tlačit nebo vyhrožovat, bez obav se obrať na nejbližší úřad práce nebo oblastní inspektorát práce.

kaca08
28. dub 2014

Podpora se Ti bude počítat i třeba z jednoho odpracovaného dne (průměrný pravděpodobný průměr). Jinak by mě zajímalo jaký plat Ti chce zaměstnavatel dát, aby Ti to pokryly to odstupné. V případě, že s Tebou ukončí pracovní poměr z organizačních důvodů, máš nárok na 2 měsíce výpovědní lhůtu a 3 platy odstupného. A na pracáku nedostaneš 3 měsíce nic z důvodu odstupného a až po těch 3 měsících dostaneš podporu dle nároku.

myskin
autor
28. dub 2014

Abych to popsala komplet. První variantaje dvouměsíční výpovědní lhůta, pak 3 odstupné platy a pak podpora. Měla jsem fakt socko plat, který byl každý měsíc zvyšován ohodnocením. Ale podpora i odstupné se vztahuje k tomu holému sockoplatu. Každopádně mi šéfová předložila vyčíslení obou variant a nijak nezastírala že je to pro ně hodně výhodné. Nemám pocit že by se mnou chtěli vyběhnout, ale dneska jeden nikdy neví. Co muž našel na netu, tak by to opravdu mělo jít.

p3tulkaa
28. dub 2014

@myskin tak to by mě zajímalo co ti na pracáku řeknou 🙂

myskin
autor
28. dub 2014

Tak na pracáku mi řekli, že můžu na ten jeden měsíc uzavřít smlouvu na dobu určitou a nepodepisovat dohodu o rozvázání pracovního poměru, protože pracovní smlouva zaniká po uplynutí toho jednoho měsíce. Podpora se prý pak nekrátí, pobírala bych klasicky 2 měsíce 65% procent z platu a tak dál. Výše podpory by se počítala z průměrného předpokládaného platu za první čtvrtletí. Takže pokud jsem po rodičovské tak záleží na mzdové účetní co doplní do papíru pro úřad práce a úřad práce se řídí podle toho. Takže pokud by mi na ten měsíc navýšili plat a do papíru uvedli stejnou cifru jako předpokládaný průměrný plat za první čtvrtletí pak by to bylo v pořádku. Nevíte jestli je nějaká bezplatná právní poradna třeba v rámci úřadu práce? Není mi jasné jestli by se něco nezměnilo kdybych podepsala jak chtějí zároveň s pracovní smlouvou na dobu určitou i dohodu o rozvázání pracovního poměru. Abych nepřišla o podporu. Ženská na pracáku tvrdila že ne, pokud se uvede důvod. Ale kdyby mi to neřekla správně, tak pak si na ní nic nevezmu. Tak si tohle musím ještě ověřit.

banitram
29. dub 2014

nějak mi uniká, proč Vás firma tlačí do podepsání nějaké dohody o rozvázání prac. poměru, když uplynutím doby určité (tedy u Vás jednoho měsíce) stejně smlouva zanikne. Bude v tom nějaký háček ... no pokud už byste jim nějaké rozvázání pracovního poměru podepsala, tak ať je to z důvodu na straně zaměstnavatele - tedy nadbytečnost, zaniknutí pracovní pozice apod. Za sebe můžu říct, že bych na tento návrh zaměstnavatele nepřistoupila. Snad jen kdyby mi skutečně vyplatili mzdu min. za 5 měsíců (2 výpověd,. doby + 3 odstupné)

myskin
autor
29. dub 2014

@banitram firma mě do toho tlačí z toho důvodu, že pro ně je to finančně výhodné. Jinak by museli platit 2 platy + sociální,zdravotní (výpovědní lhůta) a pak tři odstupné platy. Takhle se nerozváže pracovní poměr, pouze se změní smlouva na dobu určitou s vyšším platem, ze kterého se mi bude počítat podpora. A firmu to bude stát ten jeden plat po trvání smlouvy na dobu určitou. Po uplynutí smlouvy na dobu určitou pracovní vztah zaniká a já nedostanu odstupné. Ale podporu budu mít maximální možnou, takže mi to vykompenzuje ušlé platy. Protože jsem měla nízký základní plat (před 6 lety-2 rodičovské dovolené), tak jak jsme to počítali, tak bych o nic nepřišla. Taky z toho nejsem nadšená, ale já bych měla stejně problém nastoupit, protože dcera do školky nechodí a ze zdravotních důvodů ještě dlouho chodit nebude. Takže se budu modlit, že všechno dopadne tak, jak mi tvrdili ve firmě i na pracáku.

myskin
autor
29. dub 2014

@banitram a teď pořádně čtu začátek Vašeho příspěvku. Dohodu žádnou podepisovat nebudu, je to jak píšete.

brunetka11
29. dub 2014

@myskin Kamarádka nedávno řešila něco podobného, a to dost podobným způsobem. Vše proběhlo bez komplikací. Jako důvod rozvázání pracovního poměru se uvedlo, že aktuální rodinná situace nedovoluje ženě vykonávat současnou pracovní pozici.