Znovu do práce po osmi letech

aviv
16. led 2017

Chtěla bych se zeptat ostatních maminek, jak jste zvládali nástup do práce po delší pauze? Zítra jdu po osmi letech do práce a mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu se těším, že se zase dostanu lidi, ale bojím se, jak to všechno zvládnu, budu mít dost velkou odpovědnost. Nastupuji sice na stejnou pozici, takže budu dělat práci co už jsem dělala, ale v jiném kolektivu ( původní zaměstnavatel je již v důchodu ). Taky se za tu dobu změnilo snad úplně vše ( jsem právník, takže se mi změnil komplet občanský zákoník), takže vlastně teoreticky nic neumím. Pracovat budu dva dny v týdnu, ale stejně ... Říkám si, když to nepůjde odejdu ve zkušební době, ale doufám, že to zvládnu. Měla jste některá stejné pocity? Minulý týden jsem byla dost v euforii, plánovala jsem co si vezmu na sebe, pročítala ten NOZ, ale teď už tak nadšená nejsem - přeci jen doma byla pohoda a klid, na druhou stranu už jsem měla pocit, že mi to "jde na mozek " zabývat se pouze domácností a věcmi kolem dětí, také jsem se už nudila, hlavně teď v zime, když nemůžu pracovat na zahradě. Návrat do práce jsem původně plánovala zlehka od září , to už budu mít obě děti ve škole, ale naskytla se nabídka, která mi vyhovuje, že je to blízko a na částečný úvazek, tak jsem do toho spadla, ani nevím jak: vlastně jsem jeden den odpověděla na inzerát a do týdne měla smlouvu. Teď si říkám, jestli jsem se neunáhlila.

mlynkova85
16. led 2017

Já šla do práce po 5 a půl letech. No začátek nic moc. Pak se to srovnalo teď nastala škola a jsem zase úplně mimo.
Když jsem se vrátila zpátky do práce tak jsem zjistila, že jsem za těch 5 a půl roku nic nezapomněla jak kdyby to byl jenom týden co jsem tam nebyla, ale bohužel jsem po 3 dnech dostala výpověď pro nadbytečnost dělala jsem finanční účetní bylo to moc fajn, ale horší pak bylo najít si práci s 2 dětma a pracovní dobou max. od 7 do půl 4 a ještě nejlépe kousek od baráku jo a podařilo se 🙂 práce fajn baví mě. Ale lítám každý den jak hadr po podlaze vstávám o půl 5 abych stihla vše připravit a večer padám o půl 11 úplně vyřízená 🙂 Mateřská byla fajn, člověk se moc nevyspal ale tohle taky není zrovna značka ideál.
Pokud to máte jen na částečný úvazek tak by to mohlo být v pohodě člověk do toho nespadne úplně po hlavě a najede pomalu já do toho byla hozena bez nějaké cizí pomoci na plný úvazek a také jsem to zvládla 🙂

aviv
autor
16. led 2017

Mně nová šéfka poslal mailem různé vzory smluv a pod., také mám pocit, že si stále něco pamatuji, ale bohužel pro mě se toho zrovna v mém oboru hodně změnilo. Zítra uvidím, nová šéfová má roční děcko a představu, že se s ní budu v práci střídat.

lennus
16. led 2017

@aviv Ahoj, mám čerstvou zkušenost, kterou jsem ne tak úplně plánovala, ale napíšu Ti ji. Původně jsem měla nastoupit na novou mateřskou po prvním dítěti, ale bohužel jsme o miminko přišli a ocitla jsem se v práci. Vyšli mi vstříc, zrovna jim někdo vypadl ve zkušebce, takže jsem mohla nastoupit a vyšli mi vstříc i s nižším úvazkem - 30hod. týdně. Já jsem do této firmy chodila na pár hodin už necelý rok zpátky, takže tak úplně vše nové pro mě nebylo. Psychicky jsem špatně zvládala, že malý je celý den ve školce, chodil sice už od podzimu na dva dny, takže si hezky zvykl a nebylo to pro něj úplně nové, ale přeci jen je tam denně 8-16:30, plánovala jsem dávat ho tam jen na max 3dny, když jsem měla být doma s druhým miminkem. Postupně jsem si zvykla na takový režim a pomáhá mi v tom i to, že malý je ve školce moc spokojený. Je to změna, ale jsem ráda mezi lidma, i když do budoucna bych ráda ještě nižší úvazek, protože přeci jen je dítě malé jen jednou a taky domácnost docela stojí, než přijedeme domů ze školky, občas nákup, večeře, u které usíná, protože po obědě ve školce nespí, je to hukot. 🙂
Držím palce, dej tomu čas a pokud tě práce baví, máte dobrý kolektiv a dítě je ve školce spokojené, sedne si to, je to jen prostě změna po těch letech! Já mám teď pocit, že mateřská vlastně byla velký veget. 😀

aviv
autor
16. led 2017

@lennus
No, já mám právě problém a to, že jak jsem byla tak dlouho doma, tak jsem děti, spíše tedy mladšího syna rozmazlila v tom, že on ve školce nikdy nespal, vyzvedávám ho ve 12. Dcera, ta byla úplně jiná, ta ve školce spala hrozně ráda a byla naštvaná, když jsem jí vyzvedla po obědě.
K nám bude chodit manželova mamka. Ona má ale problém s chůzí, k nám tedy dojde, ale už to není, aby pak vyzvedávala děti a vodila je někam, ale to snad zvládne manžel, máme štěstí, že oba máme práci blízko. Teď jim právě píšu manuál, aby věděli, co a jak .)
Jojo, veget to byl, ikdyž nemám pocit, že bych se flákala, ono nebylo moc času, syn byl ve školce jen mezi 9 -12 , odpoledne jsem s oběma dětma bývala pořád venku, ale stejně. Všichni si za tu dobu zvykli, že maminka je neustále k dispozici. Takže jsem kromě dětí zařizovala všechny řemeslníky, vozila auto do servisu, hlídala termíny apod. Mám tedy takový pocit, že v tom budu úspěšně pokračovat, ale alespoň budu mít nějakou změnu 😀

naomi6
16. led 2017

@aviv ahoj, ja se pridam. V zari jdu po sedmi letech do prace a mam z toho take obavy, jak to vse zvladnu. Ma nekdo nejaky tip, jak se na to pripravit? Jak zvládnout ten frmol rano? Starsi dite pujde v zari do skoly a mladsi do skolky, ja na plny uvazek. Bude to asi zahul. Hlidani moc nemame. Babicky jsou obe daleko.

kijonkova.k
16. led 2017

Ja jsem sla do prace po 7 letech....navic jsem nastupovala uplne jinam(jsem zdr.sestra a po materske jsem nastupovala jako prodavacka do masny😀).Hlavni bylo kdo odvede deti,kdo vyzvedne deti atd.Ale jinak super,clovek se citil zase takovy plnohodnotny.Po pul roce se konecne uvolnilo misto v nasi nemocnici a to byl teprve mazec,hrozne jsem se bala,ze jsem vsechno zapomnela a ze budu za vola,ale slo to krasne.Jsem spokojena a nemenila bych.

bachovy_esence_poradna
16. led 2017

@naomi6 nástup do práce po delší době a zároveň děti do školy nebo školky je opravdu náročná věc...
pokud to jen trochu jde, tak doporučuji to trošku rozložit, např. nastoupit do práce o měsíc dřív nebo později nebo požádat o pomoc babičky, zkusti jestli by manžel nemohl mít posunutou pracovní dobu apod.

1. třída je sama o sobě dost náročná pro děti, hlavně změnou životního rytmu a požadavky, které najednou hodně stoupnou.
A samozřejmě návrat do práce je taky velká změna - i když po MD leckdy vítaná 🙂

Někdy je toho opravdu mnoho najednou. Ale právě proto je dobré si nastavit malé okénko jen pro sebe - i kdyby to bylo 10 minut denně nebo 1 hodina za týden - ideální je nějaké cvičení, masáž, něco tvořivého apod. Aby bylo kde energii "dočerpávat".

Jinak je toto jedno z období kdy jsou velmi dobrým pomocníkem Bachovy esence - při pocitech přetížení, neklidu, vyčerpání, starostech, úzkosti, pro posílení sebevědomí.... a také obecně na lepší adaptaci při měnících se podmínkách v životě 😉
(flexibilita a zároveň pevná "kotva" když se vše mění, odolnost a stabilita)

sikulik
16. led 2017

@naomi6 my jsme si to s manželem rozdělili, já vstávám v 4.30 a jedu ráno do práce, on vodí děti do školy a školky, odpoledne je v práci déle a já je vyzvedávám a chodím s nimi do kroužků, na procházky, sportovat, apod. Je to záhul, ale jsem šťastná, že můžu s dětmi trávit každé odpoledne, je to skoro jako "odpolední" mateřská 😀, s dětmi mi bylo doma moc fajn, moc jsme si to na mateřské užívali, ale opravdu už jsem potřebovala také jiný svět a dostat se mezi dospělé lidi 😀

mlynkova85
16. led 2017

@naomi6 tip na to asi není. První třída je u nás dost velký zápřah denně minimálně 2 úkoly. Jediný co mne napadá zkuste jeden den jak to bude až půjdete do práce ráno odveďte děti do školky, školy odpoledne je jakože vyzvedněte a zkuste jak to budete stíhat časově. Já si stopovala kolik minut nám to vše trvá abych první den nepřišla pozdě. Ráno máme vychytane vím přesně v kolik hodin musíme odejít z domu mám i rezervu maminko já potřebuju ještě čůrat 😀 odpoledne je to trochu horší to jsem ještě úplně nevychytala. Abych se mohla věnovat dětem podle mé představy musel by mít den minimálně 30 hodin

sikulik
16. led 2017

@naomi6 a neboj, určitě to zvládneš, já když jsem ještě byla doma a představovala si jak to budu zvládat, hrůzou jsem se budila po nocích, že to prostě nezvládnu, že se to nedá a jak můžu ty moje miláčky opustit, ale nakonec to bylo úplně v pohodě. Člověk jak je doma a nemá ten nadhled, vidí vše hodně zkresleně...

naomi6
17. led 2017

@sikulik
@mlynkova85 dekuji vsem za podporu, snad to nejak zvladneme. Manzel bude muset pomahat. Chodi rano na 8, takze bude vodit on. Ja musim odchazet nejpozdeji v 7, odpo budu zase vyzvedavat asi ja. Asi mi budou hodne chybet deti.

sikulik
17. led 2017

@naomi6 Bezva, to je potřeba, aby se manžel zapojil. Jednak ti to moc pomůže a jednak si taky uvědomí, jak je to náročné. Když si to chlap nezkusí a všechno je na ženské, ani si neuvědomí co to obnáší. Ráno si v klidu odejde a odpoledne přijde a děti už jsou doma, najezené, vyhrané, a oni si pak ti chlapi toho ani neváží. Takhle když si to zkusí, jak se dětem ráno nechce vstávat, oblíkat, snídat apod. tak to pak více ocení. Můj manžel to s dětmi zvládá dost dobře, asi líp než bych to ráno zvládala já hlavně s tím, že musím být na určitou hodinu v práci a děti jak najust zdržují, asi by mě brzy odvezli do blázince. Takhle odpoledne už nikam nespěcháme, jen do kroužků a když tam nebudeme přesně na minutu, svět se nezboří. Taky jsem měla strach, že se mi bude stýskat po dětech, ale v práci mi to tak strašně rychle letí, že to ani nepostřehnu a mám padla 🙂 a už si běžím pro ty svoje Zlatíčka 🙂 a o to víc si s nimi pak celé odpoledne užívám 🙂

aviv
autor
19. led 2017

Tak po prvním dnu jsem byla totálně vyřízená a zralá tak akorát ukončit pracovní poměr ve zkušební době .) Usnula jsem s dětma v devět večer. Druhý den byl o poznání lepší, překvapilo mě, že jsem se hrozně rychle chytla, jako kdybych tu pauzu neměla. Takže si myslím, že přehnané obavy nejsou na místě, ostatně, pokud neděláte ve zdravotnictví, tak si říkám, že o nic nejde a chyba se dá napravit 🙂