Zřízení živnosti a podnikání na rodičovské dovolené

krysulka
5. črc 2014

ahoj všem! Prosím o radu maminky živnostnice,co s tímto mají zkušenost, jak to chodí při rodičovské dovolené? A sice...chtěla bych si udělat živnostenský list a zkusit začít podnikat při RD. Nevím ale jak to celé funguje, co se vše bych musela odvádět a jsou povinné nějaké paušály co bych musela platit? Na jaké úřady musím jít vše zařídit? Všude se dočítám něco jiného. Někde píší, že zdravotní a sociální platit nemusím, že po dobu co pobírám rodičák, že za mě bude platit stát...někde zase že platit musím😒 a s daněmi též nevím 😨 Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nepodnikala a nevím zda se vůbec "chytnu" tak bych ráda dopředu věděla jak to je s placením všeho možného...Ráda bych měla info předem než se vypravím na úřady, protože ne všude člověk narazí na ochotné úřednice, které pomůžou 😠 Moc děkuji za rady a zkušenosti 🙂 🙂

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka Dojdeš na živnost.úřad + zaplatíš 1000,- - vybereš si živnost(i víc) dle libosti (u volných nedokládáš nic, u vázaných např.praxi či vzdělání)
Živnošták by to měl hlásit dál, ale s tím nemám moc dobré zkušenost, takže radši chodím všude sama....
Dojdeš na finančák, tam se taky nahlásíš, stejně jako okresní/městská správa soc.zabezpečení , zdrav.pojišťovna. Pokud máš, vem si sebou papír z pracáku, že pobíráš rodičák = jsi OSVČ na vedlejší činnost = nemusíš platit min.odvody. První rok neplatíš zálohy žádné. POkud jsi i zaměstnaná (jen vybíráš RD), tak i v dalších letech nemusíš platit nic, nebo jen z toho co vyděláš (pokud nejsi zaměstnaná, tak musíš platit z toho co vyděláš....to je vždy dle předchozího roku)
Nevím, v čem podnikáš, ale většinou se vyplatí daně dělat paušálem = nevedeš žádné účetnitcví, jen faktury/doklady, které sama vydáš (když si od tebe někdo něco koupí/objedná službu).
Pokud by se ti živnost rozjela, tak je dobrá věc, prodloužit si rodičák (pokud nemáš) na 4 roky - pokud pobíráč RP, jsi stále osvobozena od placení min.záloh (které jsou letos asi 3700,- měsíčně) - platíš jen z toho co vyděláš, což jsou u běžných přivýdělků min. částky (jen tak pro představu, pokud bys vydělala 100.000 ročně, měla puašál 60%, tak zdravka, daň je 0 a sociální je třeba do 2000,-,takže "čistého 98.000) 😉

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka Ještě k těm platbám....
letos bys neplatila nic... do dubna 2015 bysm musela odevzdat přehledy pojišťovně, socce a daň.přiznání za rok 2014 - dle toho, kolik vyděláš, tak zaplatíš za celý rok zpětně a naráz. A jak jsem psala, pokud jsi vedle RD ještě zaměstnaná, nemusíš platit zálohy žádné ani další roky....pokud nejsi zaměstnanec, vypočtou ti zálohy dle toho 1.roku - např. VZP by po tobě chtěla 12.000 pojistné,tak ti vyjde 12.000/12měsíci = každý měsíc budou chtít zálohu 1000,-. Samozřejmě můžeš si i dobrovolně říct, že chceš platit něco každý měsíc a zas další rok ti dle skutečného výdělku něco vrátí/nebo něco doplatíš....
Daň se platí jen 1x ročně zas za rok zpět (zálohy na daň chtějí jen u lidí co mají fakt hoooodně velký příjmy, pokdu někdo vydělá např. 20.000 měs.tak nechtějí nic)

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k děkuji moc za vysvětlení 🙂 pochopila jsem tedy správně, že když jsem zaměstnaná, že bych si mohla klidně dál přivydělávat bez placení zdrav a soc pojištění?a zeptám se tedy ještě a co když ty přivýdělky budou hodně malé? Já bych teprve chtěla začít a je to oblast služeb péče o tělo (mám certifikát,tudíž živnost vázaná) a fakt nevím kolik vydělám, jelikož není tolik času, manžel hodně v práci a jiné hlídání nemáme,takže jen když bude doma s malou...nemyslím si, tedy že by to bylo 100 000kč ročně. Takže si budu střádat faktruy a pak je doložím na finačáku a pojištovně a sociálce? Omlouvám se,alw potřebuju to vysvětlit polopatě abych něco nezorala 😠 😠 Jinak rodičák mám zatím něco přes dva roky... a ještě prosím Tě jak je to pak s vrácením daní na mě jako vyživovanou manželku? Bude mít na to manžel nárok, když bych se s přehledem vešla do té limitní částky 68 tisíc ročně? Děkuji 🙂

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka Platit musíš vždy - jen pokus jsi zaměstnaná, nemáš povinnost platit žádné měsíční zálohy - jen 1x ročně spočteš, co vše sis vydělala a dle toho platíš - a já si právě pamatuju, když jsem měla cca 95.000 ročně, že mi nevyšla žádná daň, ani sociální, jen zdravotní se platí vždy, i kdyby si vydělala jen třeba 3000,- ročně , tak z toho musíš zaplatit...ale je to docela málo, mě tenrát z těch asi 95.000 ročního příjmu vyšlo do 2000,- zdravotní 🙂

A manžel si tě odečíst může - do těch 68.000 se bere to, co si vyděláš na živnost v "hrubým" (před zdaněním)...
Při každoročním vyúčtování dokládat úřadům nic nemusíš, jen vypíšeš jejich papír, kam napíšeš příjem, výdej a pak už počítáš dle jejich požadavků (mají to dobře uděláno, stáhneš z webu formulář, zadáš zákl.data a ono se to spočte samo).... jen kdyby přišla kontrola z finančáku, musíš doložit fakturama, že ten příjem sedí číselně 😉

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka ještě pokud budeš mít něco jako kosmetiku.... tak tě asi budou nahánět z hygieny, hasičů...kvůli provozovně ... nevím, jak je to u těchto žvností, já měla vždy živnost, že 90% sedím doma u PC, takže provozovnu nahlášenou nemám, podnikám z domu 😅 Ale utěch masérek, kosmetiček atd. pokud máš provozovnu, tak musíš to mít ještě schváleno od hygieny (musíš tam mít někde třeba umyvadlo, teplou vodu atd.), a někdy ještě chtějí vyjádření od hasičů..... Nevím, jeslit by to šlo doma dělat "tajně", že bys řekla, že jezdíš za klientama domů....

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k tak to jsem vůbec netušila, že když vydělám malinko, třeba jen 3000 měsíčně, uvedu příklad,že nemusím platit žádné daně...já myslela,že se platí vždycky, tak to jsi mě vcelku potěšila 😉
jen teda mám pořád ještě hokej trochu v tom, komu všemu a jakým způsobem dokládám ty výdělky....a to jen výdělky už po odečtení nákladů? (protože do toho co mi zaplatí potenc klient bych musela počítat vše co k tomu budu potřebovat) prostě já budu dávat potenc klientům faktury a ty pak donesu na soc ,zdrav a finančák? 😕

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k byla bych mobilní takže bez provozovny, tohle potom odpadá, naštěstí 🙂 🙂 🙂

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka nulová daň vychází i u výdělku třeba 20.000 měsíčně.... Např. vyděláš 20.000, ale 10.000 máš výdaje, zyde 10.000 ke zdanění. Daň je (snad se nepletu) 15%....tj. 1500,- ti vyjde daň. Ale každý člověk má na sebe slevu na dani 2070,- , takže to už tvoje daň vyjde do mínusu = nic neplatíš 😉

A ty výdaje - buď si můžeš říct, že chceš paušál (ten je daný % dle toho v čem podnikáš.... většinou bývá kolem těch 60%...to pak nemusíš výdaje vůbec řešit. Prostě jedeš na paušál 60%, to znamená, že výdaje jsou 60% příjmů.... Takže kdy ti vyjde 20.000 příjem, výdaje jsou 0,6*20.000=12.000,-, takže ke zdanení (pro socku, zdravku) přiznáváš jen 12.000 čistého....
Nbeo je možnost vést si účetnoctví a fakt schovávat účty od všeho co k podnikání potřebuješ....ale to si chce spočítat, jeslti by se ti to vyplatilo. Pokud je někdo zedník, je jasný, že má veliký výdaje (materiál ,doprava, prac.pomůcky), tam se mu to vyplatí si ty účtenky schovávat.... Pokud ale nakoupíš jednou za měsíc kosmetiku za 1000,- a vyděláš 10.000,-, tak je lepší jet taky na ten paušál.
A faktury nenosíš nikam, musíš je asi 5 let archivovat, kdyby přišla kontrola (kdyby se jim nezdálo, kolik si vyděláváš dle toho, co napíšeš do přiznání 1x ročně)

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k jo tak, už to začínám pomalu pobírat, no to bude ještě zajímavé 🙂 ale aspon to zkusím...spíš jsem se právě bála toho papírování kolem a kolem a taky se trošku bojím, že mi potom na tom finančáku nebudou věřit, že jsem např vydělala fakt tak málo....protože nepředpokládám, že bych měla tolik času aby to byly kdovíjaké částky...mě právě všichni říkali, že se pak musí živnost pozastavit,když budu mítt malinkaté výdělky,ale to mi přijde docela blbost, budu chtít mít nějaký inzerát, svoje webovky atak...takže pozastavená živnost by pak byla jakobych podnikala na černo a to fakt nechci... 😕

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka já první rok vydělala 3000,-, protože jsem pracovala jen 2 měsíce.... U RD je fakt výhoda, že nemusíš platit ty asi 3700,- měs. minimální odvody . A u RD fakt nikdo nebude zkoumat, kolik vyděláváš, neboj 😉
A co mám zkušenost, tak na úřadech jsem neměla problém, kolikrát jsem někde něco blbě vypočetla (když jsem to vyplňovala a počítala ručně a ne na PC), nebo něco zapomněla vyplnit a hned volali, ať si to opravím, nebo že to opraví oni, ať o tom vím.... 😉 Já se toho napřed hrozně bála (dostala jsem hned po škole nabídky práce, ale skoro vše na ŽL), taky jsem se v tom plácala, ale teď (i když mám živnost na něco jiného než původně a tátlně jsem změnla obor) si to hrozně pochvaluju 😉 A první živnost jsem měla v r.2005 , tak by člověk řekl, že už to zná.... ale letos jsem zas měla zmatky na VZP kvůli výpovědi u klas.zaměstnavatele, ale všichni naprosto v pohodě, ddluh uhrazen, penále odpuštěno 😀 Ideálně jezdit to vyřizovat s kočárkem, kolikrát mě brali přednostněve frontách a snažili se mě mít rychle z krku (napřed tam syn brečel jako miminko, teď má hrozný hlášky 😀 😀 )

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k mě to právě napadlo už dřív to zkusit,certifikát mám už asi 5 let,ale v práci jsem toho měla dost a pak jsem si taky chtěla odpočinout...ale ted mi to přijde jako vhodná příležitost, navíc RP je hrozná almužna a to ho mám na 2 roky, a navíc by se mi líbilo být časově nezávislá 😉 😉 a když by to aspon něco hodilo, tak si určitě RD protáhnu na víc jak do dvou let malé....

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka Pokud bys to pak chtěla dělat i po RD při klas.práci, tak pokud bys byla zaměstnanec, tak by se tvoje živnost taky brala na "vedlejšák", stejně jako při RD 😉 Takže taky žádné min.odvody a platby jen z toho co vyděláš 😉 Ale musíš to mít navíc při práci. Pokud bys chtěla dělat jen "živnost", tak se musí měs.platit ty min.odvody cca 3700,- měsíčně (a to je třeba dost nevýhodné u malých výdělků...vyděláš 8000,- měsíčně, ale skoro polovinu "sežere" zdravka a socka 😅

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k no tak to teda jo...to se vůbec nevyplatí pak!!! 😕 😕

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k každopádně Ti moc děkuji za pomoc 🙂 🙂 nějak ty informace vstřebám a pak se vrhnu do toho...snad nic nezořu 😝

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka nemáš zač, ještě mě napadla jedna věc (ale snad se tě netýká).... pokud jsi zaměstnaná a chceš živnost na stejnou věc, jako děláš v klas.práci, musíš mít souhlas zaměstnavatele 😉

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k no já doufám,že se mě netýká 😀 ☹

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k ještě mě teda napadá jedna věc...když jsem si to spočítala, tak bych v tomhle roce musela vydělat hrozně málo, aby si mě v r 2015 mohl manžel odečíst z daní...protože jsem část roku brala PPM a vyplatili mi z práve dovolenou, tak abychom se do toho limitu vešli, musela bych vydělat do konce roku řídově jen pár tisíc...a když bych tu živnost měla od září, tak nevím zda by mě to finančák vůbec věřil....nevím jaká je minimální částka, kterou např jakoby "musím" nebo "bych měla" vydělat 😖 😖

blanka.k
5. črc 2014

@krysulka žádná min.částka není... pokud to máš při RD/zaměstnání tak prostě klidně můžeš mít 4 klienty ročně 😉 Já jsem první rok měla celkem 2 nebo 3 faktury za listopad+ prosinec 😀 Prostě nebyla klientela 😉
A jak píšeš, musíš se do těch 68t vlízt i s PPM + dovčou 😅

krysulka
autor
5. črc 2014

@blanka.k právě to je mi jasné a podle toho si holt toho vezmu "na hrb" málo...ikdyž nepředpokládám,že by toho i tak bylo moc....ted je toho všude hodně... 😕

adrianka1712
5. črc 2014

Tiež by som mala dotaz. 🙂 Neviete niekto, ako je to pre cudzincov? Rada by som si založila živnosť, som na RD, rodičák poberám zo Slovenska. Má s tým niekto skúsenosti ? ďakujem 🙂

krysulka
autor
6. črc 2014

@blanka.k ještě prosím mám jeden dotaz 🙂 živnostenský list si vyřizuju v místě trvalého pobytu ale co ten zbytek??finančák,pojištovna a čssz??budu mít totiž rozdílné místo podnikání cca o 300km...děkuju a pěkný den 🙂

blanka.k
6. črc 2014

@krysulka vše je bohužel dle místa trv.bydliště (pokud se to nezměnilo...taky jsem bydlela při první zřizování ŽL v Praze a musela na Moravu do 3 různých měst) 😅 Jen pak ty každoroční přehledy stačí podat na jakékoliv pobočce /poslat poštou 😉 Takže pak fakt doporučuju si to obejít vše sama 1 den, abys nezjistila po pár dnech, že to nikde nenahlásili a musíš tam znovu.

dominikaspackova
7. črc 2014

Nevím, jestli to tu už zaznělo. Pokud chcete podnikat dlouhodobě, tedy i po skončení RD, rozhodně se hodí si protáhnout rodičovskou na celé 4 roky, protože po celé ty 4 roky nemusíte platit zálohy na soc a zdravotní. Což je měíčně přes 3500 kč,

sonka.77
7. črc 2014

@krysulka zřiďte si datovou schránku, pak to vše vyřídíte elektronicky a nemusíte nikam jezdit. Živnosťák tedy nevím, ale přihláška na FÚ, zdrav. pojišťovnu a ČSSZ jde elektronicky určitě.

krysulka
autor
7. črc 2014

@dominikaspackova jojo díky, zaznělo, no já se rozhodnu podle toho zda se mi to podnikání rozjede, musela bych ten rozdíl vydělat...ted mám RD do cca dvou let malé....ale v práci mi dýl jak 3 roky držet místo nebudou, to už mi bylo řečeno když jsem šla na MD, že to nebudou povolovat do 4 let dítka 😠

krysulka
autor
7. črc 2014

@dominikaspackova a ty zálohy 3500 bych ale nemusela platit, když bych např nastoupila do práce na půl úvazku ve třech letech malé...(když pečuji od dítko do 15 let) měli by mi to povolit....tak stále budu mít to svoje zaměstnání jako hlavní činnost, ne? tak bych tyto zálohy platit nemusela i tak, nebo ano? No trošku v tom mám stále hokej...

anelli1
16. črc 2014

@blanka.k Takže taky žádné min. odvody a platby jen z toho co vyděláš - co je prosím myšleno těmi platbami z toho, co vydělám? A pokud bych chtěla doma svůj vlastní e-shop s potravinami (jsem zaměstnaná na plný úvazek, toto by bylo mimo), jaké jsou další podmínky? Také povolení hygieny...?

blanka.k
17. črc 2014

@anelli1 pokud má někdo živnost jako hlavní činnost, musí měsíčně platit asi 1800 zdravotní a 1900 sociální (a z toho zpět nedostane nic, to si nechá stát vždycky každý měsíc), ať už vydělává 4000,- měsíčně nebo 40.000 😅 Kdo to má na "vedlejšák" (při pobírání RP, při práci), tak tohle platit nemusí. Jen si 1x ročně spočte, kolik vydělal a z toho zaplatí určitá % jednorázově, a další roky si může dávat jen zálohy podle toho předchozího roku. (vyjde mu třeba zaplatit 1200,- za předchozí rok, tak další rok si dá měsíčně zálohu 100,-,ale nemusí těch 1800/1900,-.... 😉 ...takže pokud by člověk byl nějaký rok v mínusu, tak holt nic státu neodvede (pokud by byl na hlavní činnonst, musí odvést každý měsíc těch cca 1800+1900,- a státu je úplně jedno, že ani to nevydělal 😅)
U eshopu netuším jaká jsou pravidla, vše by měl říct živnosťák, co budou chtít, event.si zavolat na Krajskou hyg.stanici, co oni chtějí (pokud by to byla prodejna, tak budou buzerovat hygienici i hasiči,ale eshop netuším....)

anelli1
17. črc 2014

@blanka.k moc děkuji za odpověď. teď je mi to jasné. a ještě se zeptám. mám nákupní cenu zboží, nebudu plátce dph. Dodavatel mi to prodá včetně dph, já si k tomu přirazím marži a prodám zase s dph. Je to tak? a to dph už nijak neřeším, nikde neodvádím? abych neudělala někde chybu - jaké přijdou ještě výdaje? auto nebudu používat k podnikání, pronájem domény u e-shopu. Ještě něco dalšího?

blanka.k
17. črc 2014

@anelli1 pokud nebudeš plátce DPH, tak prodávat to budeš muset zas bez DPH 😉
Výdaje buď neřešíš - jedeš paušálem, nebo řšíš = musíš vše archivovat, jednak ty nákupní faktury od dodavatelů, a pak pokud bys měla sídlo doma, tak se dají odečíst nějak náklady na energii (možná i třeba nájem), bývalo to asi 30% .... ale to netuším, já výdaje neřeším, jedu paušál. Dá se odečíst telefon, paušál na něj, nějaké kancel.věci, PC, atd.