Zřízení živnosti a podnikání na rodičovské dovolené

krysulka
5. črc 2014

ahoj všem! Prosím o radu maminky živnostnice,co s tímto mají zkušenost, jak to chodí při rodičovské dovolené? A sice...chtěla bych si udělat živnostenský list a zkusit začít podnikat při RD. Nevím ale jak to celé funguje, co se vše bych musela odvádět a jsou povinné nějaké paušály co bych musela platit? Na jaké úřady musím jít vše zařídit? Všude se dočítám něco jiného. Někde píší, že zdravotní a sociální platit nemusím, že po dobu co pobírám rodičák, že za mě bude platit stát...někde zase že platit musím😒 a s daněmi též nevím 😨 Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nepodnikala a nevím zda se vůbec "chytnu" tak bych ráda dopředu věděla jak to je s placením všeho možného...Ráda bych měla info předem než se vypravím na úřady, protože ne všude člověk narazí na ochotné úřednice, které pomůžou 😠 Moc děkuji za rady a zkušenosti 🙂 🙂

anelli1
17. črc 2014

@blanka.k takže nakoupím od dodavatele, zaplatím fakturu, na které bude zboží včetně dph, něco si přirazím a prodám a dph už nijak neřeším?

blanka.k
17. črc 2014

@anelli1 přesně tak.... on ti prodá něco za 100+DPH=120,-, ty si připočteš marži třeba 20,- a prodáš za 140,- bez DPH....jenže to pak od tebe třeba firmy , které jsou plátci DPH nebudou chtít, protože si nemají zas oni co odečíst 😅 Nevím,jaký bude tvůj cílový zákazník... Většinou tyhle druhy podníkání se dějou s placením DPH, což je třeba povinnost při ročním obratu nad 1.000.000

ivkaj
17. lis 2014

@blanka.k jak tak pročítám tuto diskuzi, zkusím tě poprosit o radu.V současné době jsem na RD, ale pracovní poměr mi skončil, byl na dobu určitou.
Platí i v tomto případě, že když budu podnikat, tak po dobu kdy jsem na RD neplatím zálohy, ale zaplatím až podle ročních příjmů?

blanka.k
17. lis 2014

@ivkaj ta v tom případě nejsi na RD, ale pobíráš jen RP, takže první rok neplatíš nic a pak po dobu pobírání RP jen zálohy z toho, co rok předtím vyděláš.