Zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy

sarka11
23. kvě 2008

Chci se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s okamžitým zrušením pr.poměru z důvodu nezaplacení mzdy. Příteli už několikrát zaplatil zaměstnavatel pozdě, a to si o ni ještě musel říct, tak jsem mu řekla, že ať se tentokrát nehlásí. Našla jsem nějaké info na netu, ale nevím třeba, jestli to doručit písemně poštou doporučeně a taky jak je to v takovém případě s dovolenou, na kterou má ještě nárok. A taky jak z něj ty nezaplacené peníze vymáhat, přes pracák? Díky

sisstin
23. kvě 2008

sarka: já mám obavy, že okamžité zrušení PP ze strany zaměstnance neexistuje, jen ze strany zaměstnavatele 😕

sisstin
23. kvě 2008

teda pokud není ve zkušebce, což asi není 😉

f.nina
23. kvě 2008

Nevím ja Tvůj přítel,ale můj ma ve smlouvě že pokud-li nedostane výplatu nejpozději do 30 dnů má nárok na okamžité zrušení pracovního poměru. 😉 ale má to ve smlově tak nevím no 😒

sisstin
23. kvě 2008

jj..jak píše f.nina..jedině, kdyby to měl ve smlouvě 😕

f.nina
23. kvě 2008

sisstin jj má to ve smlouvě nedávno sme o tom diskutovali ale jeto velká a perspektivní firma takže tam se to stát nemůže....

sarka11
autor
23. kvě 2008

v zákoně , aspoň co jsem našla, je uvedeno 15 dnů ode dne výplatního, což u něj je 15.den v měsíci že může okamžitě zrušit pr.pom., takže od pondělka za týden by mohl

sarka11
autor
23. kvě 2008

už jsem z toho vážně na nervy, každý měsíc mu dává menší a menší výplatu, a nejvíc jsem se nasmála a nasrala dneska, když přinesl výplatní pásku s úplně směšnou částkou, no hlavně že mu dal výplatnici, ale peníze ne, že 😖 😠 😠

pindruska
23. kvě 2008

sarka11: myslím, že nejlepší bude zavolat si na úřad práce, kde vám poradí. alespoň u nás, když jsem něco potřebovala, tak jsem se na ně obrátila, přepojili mě na právničku a ona mi ochotně poradila.
já si myslím, že je to v Zákoníku práce, že opravdu, pokud do ?? dní neobdrží výplatu, může zaměstnanec okamžitě skončit pracovní poměr.

pindruska
23. kvě 2008

z internetu:
Pokud zaměstnavatel nevyplatí zaměstnanci mzdu, plat nebo jejich část po dobu delší než 15 dnů od jejich splatnosti, má zaměstnanec právo okamžitě zrušit pracovní poměr a navíc má nárok na tříměsíční odstupné. Přinášíme Vám vzor jak může být okamžité zrušení napsáno v případě nevyplacení části mzdy.

Pokud nemá ve smlouvě uvedeno, kdy je mzda splatná, počítá se že je splatná nejpozději následující měsíc, např. za duben je nejpozději splatná 31. května. Pokud jí nedostane, počítá se 15 dní od 1. června. Myslím, že by to takto mělo být, také jsem to před rokem zjišťovala...

pindruska
23. kvě 2008

(§ 56 Zákoníku práce - zákon č. 262/2006,
kokrétně § 56 odst. 1 písm. b)

sarka11
autor
23. kvě 2008

pindrusko díky

pindruska
23. kvě 2008

sarka11: není zač, rádo se stalo. 😉 ale v pondělí si raději zavolejde na ten úřad práce pro bližší info. 😉