Bydlíme v bytovce bez bzučáku - mám před porodem. Jak záchranářům otevřít?

michaelasv14
9. zář 2019

Omlouvám se, nevím kam téma přímo směřovat. Mám takový problem, nově bydlíme ve 4 patre v bytovce je to starší bytovka, bohužel máme sice zvonek ale nemáme bzučák ani “kecafon” nemůžeme nikomu dole otevřít ani se s nikým dole spojit, před okny máme jakoby střechu, takže dolu ani nevidíme. Docela mě začalo děsit, že přes den kdy jsem doma sama bych mohla začít rodit a kdybych měla prekotny porod tak vlastně nemám jak záchranářům otevřít. Je možnost ze by si otevřeli sami? Máte někdo zkušenost? Co vím tak v bytovce jsou sami mladí co chodí přes den do práce a jedni důchodci. Asi moc hysterčím, ale teď mě to nějak docvaklo.

areh
9. zář 2019

Myslím, že je normální, že to řešíš. Taky jsem před porodem myslela na všechno možný a je lepší být připravená 🙂 Co hodit klíče? Výjimečně jsme je házeli i z 6. patra 😀 Pokud by sis volala záchranku, tak by jsi do telefonu řekla, že po zazvonění hodíš klíče...

michaelasv14
autor
9. zář 2019

@areh To mě taky napadlo, ale před námi je střecha máme jakoby podkrovni byt, takže vidíme jen na dům před námi.

pajamo
9. zář 2019

Tak si zazvoní na ostatní a on jim třeba někdo otevře pokud ty by jsi opravdu nemohla

sim244
9. zář 2019

Myslim si, že by si záchranáři určitě poradili, zvonili na všechny sousedy, a kdyžby nikdo neotevřel, tak třeba společně s hasičema. Kdyby šlo o život, tak tě tam nenechaj umřít s miminkem jen protože bys nemohla přijít otevřít. Neboj se a nestresuj se. 😊😊

jitule_hrachule
9. zář 2019

@michaelasv14 Ahoj mám za sebou dva porody a i když ten druhý byl opravdu rychlý (v 5.30 prohlídka doktora a nebyla jsem otevřená ani na 1 cm a v 7.19 byl syn na světě), tak nepřišel tak rychle, že bych nezvládla sejít dolů před dům, toho bych se opravdu nebála.

veruuu_kubesovic
9. zář 2019

A jaký byl první porod? Já zvládla při pravidelných kontrakcich sejít 4patra bytovky (která sice měla bzučák, ale na noc se zamykala, což byla komplikace kdyby nastal porod), kde jsme tehdy bydleli, porodila jsem až za hoďku v porodnicí a přece záchranáře umíš nasměrovat v kterém patře bydlíš, stejně se budou zkoušet dozvonit se v nižších patrech...

zuzajulie
9. zář 2019

Buď zkusit jít rovnou už dolů když to půjde nebo ať zvoní na všechny ostatní

luj89
9. zář 2019

ja mela kontra po minute - dvou min a zvladla jsem sebehnout ze 4. patra dolu v poho. Jen jsem mel kontrakci nahore a pak hned dole 😀. Myslim, ze je skoro nemozny, aby nastala takova situace, ze bys potrebovala zachranku a zaroven nebyla schopna dojit dolu a zaroven nebyl nikdo doma v celym dome.

michaelasv14
autor
9. zář 2019

Já právě budu rodit poprvé tak začínám mít hororové představy hlavně skrz ten bzučák, protože jsem ani nikdy nebydlela v baráku kde by nebyl. 😀

hankaviki
9. zář 2019

@michaelasv14 a to ten bzučák nejde zařídit? A nejen kvůli současné situaci.

skarol
9. zář 2019

Když budeš doma sama, tak si zavoláš taxi, sejdeš dolů a odjedeš normálně do porodnice. Porod není tak akutní stav, abys nezvládla chodit. Prostě si jen počkáš až nebudeš mít kontrakci. Moc to nedramatizuj, ono to nebývá jako ve filmech 🙂. Ještě ke všemu píšeš, že jsi prvorodička. Já porodila od první kontrakce za 9 hodin a to jsem to měla ze všech kamarádek prvorodiček nejrychlejší.

mish_ka
9. zář 2019

Bydlím v paneláku bez bzučáku, desáté patro, jeden výtah, na který věčně čekám a ještě máme okna na druhé straně, než jsou zvonky. Mám sice taky před porodem, ale hrůzu stran sanitky mám už roky, řešili jsme i na družstvu. Raději chrání majetek, aby sem nikdo nepustil někoho cizího a ten nevykradl třeba sklepy🙈🤷‍♀️. Nepochopím. Každopádně se modlím, kdybych sanitku někdy volat musela, že se prostě dozvoní u sousedů, nevím 🙈

michaelasv14
autor
9. zář 2019

@hankaviki Bydlíme tam krátce, takže nevím ale vzhledem k tomu ze tam bydlí dost mladých lidí už by to podle mě bylo dávno kdyby to šlo. 🤷‍♀️

lenkajan
Autor odpověď smazal
Zobraz
betelgeuzz
9. zář 2019

Bydlíme v bytovce, kde v době prvního i druhého porodu bzučák nebyl. Bydlíme ve 3. patře. U obou porodů bylo dost času na zařízení spousty dalších věcí a sejítí ze schodů bylo to nejmenší. Myslím, že kdyby bylo nejhůř, záchranáři se na někoho dozvoní.

kittyy17
9. zář 2019

@michaelasv14 my bydlíme taky ve 4. patře bez výtahu, bzučák máme, ale na h...o. Protože se zamyká i přes den 😉
opravdu nejde vyhodit klíč z okna?
btw, když bys zvládla dojít k oknu a hodit klíč (resp. dojít ke dveřím a bzučákem otevřít), zvládneš i sejít dolů...

pratensis
9. zář 2019

Viděla bych to podobně jako ostatní. Za normálních okolností přichází porod postupně, takže se dá v pohodě pochytat vše potřebné a sejít třeba dolů po schodech. A zase pokud by mělo dojít k opravdu rychlému a překotnému porodu, tak toto stejně nemá cenu řešit. To je taková rychlovka, že by dítě nejdřív bylo na světě a až pak by došlo na telefonát záchranářům. A dalo by se rovnou domluvit, aby vzali i hasiče či zámečníka, nebo jak se to řeší. Ale tím nemá cenu se teď trápit, pravděpodobnost něčeho takového je malá, u prvorodičky velmi malá.

katjja123
9. zář 2019

My bydlíme v bytovce, kde je 8 bytu bez výtahu a máme dole zvonek se bzucakem s kamerou. Toto doporučuji, je to super věc. Zkuste si ro prosadit na drustvu

michaelasv14
autor
9. zář 2019

@kittyy17 Samozřejmě ze jde hodit z okna ale problém je ze tím ze je před okny střecha a před ni barák s dvorkem nevím kam doletí. 🤷‍♀️

michaelasv14
autor
9. zář 2019

Je mi jasný ze taková rychlá situace nemusí vůbec nastat nebo ta pravděpodobnost je úplně minimální, ale prave mě zajímalo jestli to tak někdo nezažil nebo co v těchto případech dělat jsem schopna začít hystercit. 😀

kittyy17
9. zář 2019

@michaelasv14 A co mezipatro? tam zvládneš dojít i v nouzi nejvyšší, hodit klíč a pak už přijdou... Neboj, takový katastrofický scénář nenastane, to spíš dojedete s manžou do porodnice ve dvě ráno a bude zamčeno (to se stalo kamarádce)

hanka_333
9. zář 2019

@michaelasv14 Fakt takova vyhrocena situace s prekotnym porodem na 99,9 procent nenastane. Ale mnohem horsi je mit dve male deti v byte a jit treba pro balicek nebo otevrit navsteve.

prejeta_zaba
9. zář 2019

Jejda nehysterči, pravděpodobně budeš mít mnoho hodin kontrakce a pak za dlouhou dobu v klidu porodíš v porodnici. Ta pravděpodobnost tohoto není ani 1%, to bys musela mít záložní plán na všechno, na každou cestu kamkoliv apod. 🤨 Ale tady ty extra scénáře mě baví 😆 Mnohé by ještě v záloze zavolaly vrtulník, aby se k nim spustil po střeše. 😆

mish_ka
9. zář 2019

@hanka_333 jo, to jsem si kolikrát musela nechat balíček ujet a návštěvy v zimě raději nejezdily, aby venku nemrzly. Když syn spal, nechat ho doma o samotě jsem se fakt bála 🤷‍♀️🙈

michaelasv14
autor
9. zář 2019

@kittyy17 mezipatro máme na druhou stranu na dvůr to nic neřeší tam se nikdo kromě lidi z baráku nedostane.

Jo snažím se byt klidná 😀 ale je to i tím ze celý život mám na takové smůlu 😀 zrovna tohle je pro mě taková neobvyklá věc myslela jsem si ze bzucaky jsou automaticky všude.

guinea
9. zář 2019

Holky, je to trošku OT, ale v bytovce NESMÍ BÝT NIKDY ZAMČENÉ VCHODOVÉ DVEŘE. Je ok mít zvenku kouli, ale zamykat se nesmí z důvodu protipožárních opatření. Pokud vypukne požár, tak z důvodu kouře se člověk velmi lehce dezorientuje, a štrachat v tu chvíli po klíčích je prostě nesmysl. To jsem si nevymyslela, na to jsou zákony. Takže ve vlastním zájmu upozorněte příslušné SVJ, aby dalo věci v zájmu všech obyvatel do pořádku.

guinea
9. zář 2019

@michaelasv14 A ještě mě napadlo, pokud by došlo k tomuhle katastrofickému scénáři (rodíš, jsi doma sama, nedokážeš sejít dolů k vchodovým dveřím), tak když si budeš volat záhranku, řekni rovnou, že nezvládeš dole otevřít dveře a ať si sebou rovnou vezmou hasiče. Oni ty dveře umí otevřít rychle a většinou bez poškození.

jirovapa
9. zář 2019

@michaelasv14 my nemáme ani zvonek, protože nám ho už několikrát pes serval ze zdi a už odmítáme kupovat nový. Dole máme na zvonku cedulku s telefonním číslem na mne a je to. A při prvním porodu jsem normálně sešla 3 patra dolů a otevřela dveře. Držím palce, ať je vše ok 🍀.

mysicka_lb
9. zář 2019

Porod takhle rychle opravdu neprobíhá, ani ten překotný. Nejdříve začínají slabé kontrakce po x minutách a takhle to trvá několik hodin. V době mezi kontrakcemi ti nic není, chodit můžeš naprosto normálně, klidně i sejít schody. Už víš, že ten den budeš rodit, ale máš spoustu času nejen sejít dolů 4 patra, ale také zajistit normální odvoz, přítomnost manžela atd. Ten překotný porod je o tom, že s kontrakcemi se chodí do porodnice, až když jsou po pěti minutách. Někdo třeba dlouho čeká a najednou ty kontrakce zrychlí až příliš. I taková žena ale dlouho předtím ví, že ten den bude rodit. Není snad ani fyzicky možné, aby ti vůbec nic nebylo a najednou se objevila hlavička. Já jsem to třeba měla tak, že jsem měla kontrakce od 4 hodin ráno a už jsem od té doby věděla, že budu rodit, ale v pohodě jsem se pohybovala a chodila a syn se narodil až v 19 hodin večer (porod to byl rychlý, ty kontrakce se rozjíždějí dlouho a pozvolna).

makronka222
9. zář 2019

Hodis jim klice - reknes to dispecinku, nebo slezes dolu a proste pockas u dveri.