Ocet na praní. Používáte?

kjp
12. únor 2020

Zdravím! Má tu některá zkušenost s používáním octa místo aviváže? Přidáváte esenciální oleje pro vůni? Opravdu to funguje? Ráda se dozvím i další tipy... Děkuji.

similenka
12. únor 2020

@kjp Davam pouze ocet misto avivaze. Vic nic nedavam.

amazonkajanik
12. únor 2020

@kjp taky tak,žádná avivaz,jen cca 3lžíce octa tam,kam se lije avivaz. Oblečení voní po pracím gelu a je měkčí. Máme tu dost tvrdou vodu,takže ho občas přidám i do bubnu,aby zreagoval s teplou vodou. Navíc ocet ustáluje barvy

j.a.n.i
12. únor 2020

Taky davam jen ocet, avivaz mi nesmi do domu.

jannym
12. únor 2020

Ocet misto avivaze, neparfemuju nicim mam dve deti se sklonem k atopii tak neriskuju jedu na jistotu

clori
12. únor 2020

ja davam ocot 1:1 riedeny vodou. ocot davam biely jablcny.

podaji
12. únor 2020

Ocet neslouží jako zmekcovac tkanin. Jde spíš o to, že to slouží jako machadlo takže v oblečení nezabývají částečky prášků a tím je oblečení vlastně měkčí. A jak už bylo psáno ustaluje barvy dezinfikuje. Aviváž je mor. Ocet rvu i do buchet 😂😂

petaska
12. únor 2020

Taky dávám ocet. Přidávám po vyprání do máchání navíc a vše ok 😉

kachna_b
12. únor 2020

Tak ako bolo písané vyššie. Čo sa týka esenciálneho oleja, nepoužívala by som ho do práčky, pretože EO je toxický pre vodné organizmy a aj tak sa spláchne a prádlo neovonia. EO nie je rozpustný ve vode, takže to nemá zmysel, skôr by som povedala, že riskujete, že ulpí niekde na oblečení a zanechá flek. To už je lepšie v prípade, že máte sušičku používať EO tam. Nakapnuté pár kvapiek na vlnené koule. Ja mám vlnené koule aj v skrini s pár kvapkami EO keď chcem skriňu "prevoňať"
A čo sa týka octu. Osobne si robím taký univerzálny ocotvý čistič, v litrovej fľaši mám šupky z pár BIO citrónov zaliate octom - týždeň až dva nechám lúhovať a zlievam si do druhej fľaše. Takto ovoňaný ocot používam na všetko. Úklid, čistenie podláh, pranie. Takto šupy z citrusov niekoľkokrát zalejem kým sú už "jeté" vyhodím a dám zas nové. Ocot vonia po citrónoch a nemá taký nepríjemný octový puch.

miki19
12. únor 2020

Ocet dávám místo aviváže a do odměrky na prací prášek/gel jedlou sodu a do bubnu nastrouhám trochu žlučového mýdla a vypere to i zašlé, těžko vypratelné fleky 🙂. Samozřejmě používám prací gel, který leju přímo do bubnu..barvy oblečení jsou krásné a bílé prádlo ta soda i lehce vybělí 🙂

martt
12. únor 2020

@amazonkajanik Mne tenkrát radil opravář praček na vodní kámen v pračce. Třeba jednou za měsíc pračku zapnout na prázdno bez prasku a v půlce programu nalít do zásobníku na prasek ocet. Od té doby to tak dělám, protože máme také tvrdou vodu. A pračka nám drží už o dost dele než ta před tím.

kjp
autor
12. únor 2020

Díky všem. Zkusím tedy samotný ocet a ten esenciální olej radši vynechám. Vyčetla jsem to v nějakém chytrém článku na netu, ale mám strach to sama vyzkoušet. Tak radši ne. Možná ty citrónové šlupky... Díky za tip!

katule1990
12. únor 2020

@kjp Taky používám už roky místo aviváže ocet, někdy přidám i ten esenciální olej, poradila mi to známá. Netušila jsem teda, že by to mohlo něčemu vadit. Dávám jen pár kapek a jen někdy, prádlo pak příjemně voní. Ne teda tak dlouho jako po aviváži, ale to mi nevadí.

marketkaticha
13. únor 2020

Používám také ocet 1:1 s vodou a 15 kapek přírodního oleje litsea cubeba. Používám už asi 5 let - mám atopický ekzém. Prádlo má zvláštní vůni po vyprání ještě mokré ale jakmile uschne jde jen cítit lehký nádech vůně po oleji. 🙂❤

kjp
autor
13. únor 2020

@kachna_b Ještě bych se chtěla zeptat na tu toxicitu...vůbec by mě to nenapadlo. Máš nějaký zdroj, kde si o tom můžu přečíst? Nic moc jsem nenašla. Díky.

kjp
autor
13. únor 2020

@marketkaticha Děkuji. Pořád mě láká to zkusit.

kachna_b
13. únor 2020

@kjp upozornenie na toxicitu by malo byť priamo v bezpečnostnom liste daného EO, ktorý by mal mať každý výrobca k dispozícii. Ide o to , že kvalitný EO byť je prírodný, je silne koncentrovaný. Má nižšiu hustotu ako voda a je vo vode nerozpustný, narozdiel od používania EO v kozmetike, kde je aj nejaký tuk, prípadne alkohol v ktorom sa EO rozpustí. Preto tá toxicita pre vodné organizmy, aj keď si môže niekto povedať, že je to pár kvapiek. Za mňa keď sa niekto rozhodne používať ocot namiesto aviváže z ekologického hľadiska, tak mi príde kontraproduktívne pridávať tam EO. (Neviem, či je to dôvod pre ktorý chceš dávať ocet do prania) To iste platí napr. u tea tree, ktorý je toxický pre kočky. Niektoré citrusové EO sú fototoxické, a nedoporučuje sa po aplikácii vychádzať na slnko a pod..
Niečo málo tu: https://www.econea.cz/blog/znate-nejvonavejsi-m... alebo anglický odkaz tu: https://www.earthisland.org/journal/index.php/a...
Ešte ma napadlo, ak používaš ocet namiesto aviváže aby vymyl zvyšky pracieho prostriedku a smrdí ti, tak rovnakú službu urobí aj roztok kyseliny citrónovej a prádlo vonia trocha "citrónovo" (100g kys. citrónovej na 900 ml vody) Ja to striedam, kyselinu citrónovú dávam na bežné veci, ocet na tie, ktoré chcem "dezinfikovať".
snáď som pomohla 😉

kjp
autor
14. únor 2020

@kachna_b Tak to je opravdu vyčerpávající odpověď😅! Netoužím po extra navoněném prádle, takže aviváž používat nechci. Je to i zbytečná chemie navíc. Ráda bych jen prádlo trochu "svěžejší" a měkčí, tak proto ten ocet. Už jsem ho tedy dvakrát použila a zdá se mi, že prádlo překvapivě víc voní po prášku než bez něj. Vyzkouším ještě tu kyselinu citronovou, to je dobrý nápad a ty oleje teda bohužel... Díky moc!

simikjuklik
2. črc 2020

@kjp ještě můžu moc doporučit Euronu. Už samotné prášky a gely jsou bez plnidel který pak zůstávají na prádle, takže je prádlo měkké a voňavé bez jakékoliv aviváže 🙂 Navíc, vhodné už od narození jejich Eco řada která zbavila moji dceru ekzému 🙂

daisymaminka
2. črc 2020

Pokud máte zájem dozvědět se více o NEtoxicitě, doporučuji FB a Svět Non Toxic (Eurona zde není povolena). Peru v Sonettu a přidávám ocet do šuplíčku místo aviváže. Jinak ocet se skvělý úklidový pomocník v celé domácnosti. 🙂

werosek
25. kvě 2022

Ahojky, já používám ocet hlavně při úklidu. Dělávám si směs vody s octem a nemůžu si to vynachválit. Tenhle i třeba to, že se dá octem odstranit vodní kámen jsem našla v článku ohledně octu a jeho využití https://komparito.cz/blog/ocet-v-domacnosti/

janap2
28. led 2023

Mám takový dotaz, jak to udělat s octem místo aviváže, když ma naše pračka pouze automatické dávkování na aviváž? Nejsem si moc jistá jestli ss může nalít do toho zásobníku a nechat to tam do dalšího praní.