Musí mít dítě svůj psací stůl?

samettka
2. čer 2019

ahoj ženy, mám dotaz na zkušené maminky se školními dětmi:
Je třeba do dětského pokoje pořídit každému dítěti svůj psací stůl? Nebo stačí jeden společný?

Plánujeme zařídit dětský pokoj už pro školáky a vzhledem k nedostatku místa řešíme, zda omezit kvalitu spacího prostoru palandou, ale dát tam dva stoly, nebo velkoryseji řešit rozložení postelí, ale stůl se tam vejde jen jeden.
Prosím o zkušenosti, jak dětem vyhovuje mít společný stůl v pokoji, či každý svůj, či zda dělají úkoly nakonec úplně někde jinde🙂 Díky.

olga_
2. čer 2019

@samettka Za sebe rozhodně každý svůj psací stůl!!! Já jsem to měla i jako malá jako takové svoje království - měla jsem tam svoje psací potřeby, svoje věci v šuplíkách atd. Nevyužívala jsem ho zdaleka jen ke psaní úkolů. Měla jsem tam svoje dekorace, prostě takový soukromý prostor na ukládání věcí, kam mi nikdo nelezl. Malovala jsem si tam... U známých mají dvě děti jeden stůl a je to peklo. Já sama bych trpěla.

sudylichozrout
2. čer 2019

@samettka ahoj, za me urcite dva stoly. Jak pise Olga, kazdy stul je takove male kralovstvi. Vem si, jak vetsina dospelych lidi nerado sdili pracovni misto. To je to same, i dospeli i deti maji svuj stul jako svuj koutek, kde pracuji a tvori.

samettka
autor
2. čer 2019

děkuji za odpovědi, no nevím, já měla s bratrem jeden stůl, ale šuplíky každý své a své místo na věci, jen ta pracovní/psací plocha byla společná, a dalo se to v pohodě....🙂

bera28
2. čer 2019

Jednoznačně každý svůj stůl.

malenka3
2. čer 2019

Jako dítě jsem dlouho měla sdílený stůl a štvalo mě to. Když jsem dostala svůj, byla jsem štěstím bez sebe, navíc na stole neděláš jen úkoly, kreslení, modelování, ntbk, spousta věcí, dvě děti si budou překážet. Radši dva stoly a palandu. Benefit dvou postelí to nevyváží.

olga_
2. čer 2019

@samettka Já bych to nikdy nechtěla zažít 😀. Kdybys měla svůj stůl jako dítě, už bys ho nikdy nechtěla sdílet. Palanda není zas až taková ztráta komfortu a samostatné pracovní místo to opravdu nevyváží.

gracinka7
2. čer 2019

My měly se ségrou společný. A většinou jsme si stejně dělaly úkoly na stole v kuchyni.

berenika39
2. čer 2019

Nevím, no, ale Petr má svůj stůl, svoje zázemí, svoje podkoroví s koupelnou ...a stejně přijde i dnes (je ve 4.třídě) se sešitem a smolí všechno u mě v kuchyni nebo venku u grilu. preferovala bych spaní, než psací stůl...

samettka
autor
3. čer 2019

@olga_ já právě naopak měla svoje království na posteli, kde jsem spala, hrála si, četla, povídala s kamarádkami, to bylo to mé teritorium🙂

78marcela
3. čer 2019

Radši bych dobrý postele a jeden stůl. Stejně si delší dobu budou psát úkoly na kuchyňském stole pod mým dohledem.

dendy88
3. čer 2019

@samettka u nás mají palandu a dva stoly ,mají to už cca 2 roky , časem až budou větší a budou to teda chtít tak bych chtěla jeden stůl (máme jeden větší takže nebude problém aby každá měla svoje šuplíky) a palandu rozdělit na 2 samostatné postele ale na to je ještě čas ,začátky školy jsem chtěla aby měli každá svůj stůl . Jinak já měla stůl dohromady s bráchou a nikdy mi to nevadilo .

martinka_33
3. čer 2019

Měly jsme se ségrou dva stoly a palandy, mě by to asi bylo jedno, ale ségra by společný stůl nechtěla, té vadil i společný pokoj 😀

aneta15
3. čer 2019

@samettka já koupila dětem každému svůj stůl a nikdy u něj úkoly nepsali, všechno u nás probíhá u kuchyňského stolu. Mám doma ctvrtaka a prvnaka takže za mě jsou dva stoly zbytecne. Nakonec jsem koupila nový velký stůl do kuchyně 😀 vůbec jsem děti nenutila vyplynulo to tak nějak automaticky

barchen
3. čer 2019

@samettka Zeptala bych se dětí zejména kvůli palandě, nebo případně jak to cítiš ty. Přece jenom, spánkem tráví víc času než děláním úkolů a ne všechny děti chtějí spát nahoře. Starší dcera, stejně tak jako já, nemá ráda spánek nahoře. Já stůl jako dítě ani neměla, časem jenom brácha a úkoly jsme dělali u kuchyň. stolu.

samettka
autor
3. čer 2019

@barchen právě, to spaní nahoře se mi taky nezdá, a nechci, aby stoly pak byly nevyužité, jak píše @aneta15 ...jenže protiargumentem je, kdyby si každý chtěli časem u stolu tvořit, měli tam rozdělanou práci, lepení, kreslení, apod....aby to nemuseli sklízet sourozenci....děti jsou ještě malé na nějaké rozumné rozhodování, zda dají přednost posteli nebo stolu, a já mám jen jednu zkušenost😀

barchen
3. čer 2019

@samettka Samozřejmě, to si musíte ujasnit vy doma. Já osobně ale nemám ráda palandy (jaksi podvědomě jsem od dětství nesnášela spánek nahoře), vím, že tohle také budeme řešit ale spíš budu hledat prostor pro postele a tvoření umístit dočasně na skříně nebo někam do obýváku ale ne na úkor postelí.

m.e.l
3. čer 2019

My to s bráchou v cca osmi metrovém pokoji měli jednoduché - palanda a jeden stůl. Když o tom tak přemýšlím, tak jsem asi úkoly odflákla někde na koberci jen už abych mohla lítat venku. 😀 No a brácha ten zase byl flink a lajdák. 😀 To jsem Ti pomohla, že? 😀 Tvoření - to jsme nikdy asi neprovozovali.

editah222
3. čer 2019

Naše děti mají každý svůj stůl a ty stojí ladem. Oba píšou úkoly v kuchyni :D

editah222
3. čer 2019

@m.e.l uf, už jsem myslela, že jsem jediná :D my když tvoříme, velmi málo, tak v obyváku na zemi :D :D

kami1984
3. čer 2019

Synové mají sice 2 stoly, ale momentálně z nich utírám jen prach🙂 V postelích jsou naopak zašití, mají tam své bunkry. Starší syn vše píše na kuchyňském stole. Vlastně i když si kluci malují, modelují, vše na kuchyňském stole

samettka
autor
3. čer 2019

@m.e.l že? my taky ne, ale manžel měl svůj stůl a prý tam měl týdny modely a lepení apod. , učil se u něj a tak, takže za něj je stůl nutnost, já se bez něj obešla...🙂

samettka
autor
3. čer 2019

jste skvělé, holky, díky za reakce, teda koukám, že vedou hlasy ve prospěch jednoho stolu, ale je to těšné...tak zase nevííííím😀 😀

veruska007
3. čer 2019

@samettka co si vyrobit psací stůl, aby bylo místo pro dvě děti na sednutí? My máme pro děti stůl z desky z Bauhausu, k tomu výškově nastavitelné nohy. Šířka pracovního místa pro 1 je na šířku podložky na psací stůl z Lidlu.
Prakticky vždycky 1 dělá úkoly u pracovního stolu a 1 v kuchyni ... ale mají oba stejné možnosti.

samettka
autor
3. čer 2019

@veruska007 no ono prakticky u nás není o místo na stoly, daly by se dát do L, jenže tam se k nim vejde jen jedno sedací místo, takže prostě by tam mohlo sedět jen jedno dítě

hlasil
3. čer 2019

Moje děti mají království na posteli... tam se přes den válejí, čtou, hrají si, sami i společně. Stolky malé mají taky, dcerka je často i u něj, maluje, tvoří... syn školák nikdy. Jeho baví čtení a na to stůl nepotřebuje. Já jako malá měla palandu a neměla jsem ji ráda.

betelgeuzz
3. čer 2019

Já jsem zastáncem, aby mělo každé dítě svůj stůl. Neměli jsme místo na dva klasické kancelářské stoly, prostor byl 160 cm, tak máme na míru desku s nožičkama a uprostřed jsou pojizdné šuplíky. Holky místo využívají nejen ke psaní úkolů, ale i kreslení, tvoření. Úkoly si v kuchyni nikdy nepsaly, ani se mi to nelíbí. Když potřebují pomoct s úkoly, přípravou, vyčlením si na to čas a neodbíhám od jiné práce. palandu taky mají a tam si čtou, hrají, palanda tomu nijak nebrání.

bayt
3. čer 2019

@samettka dala bych palandu a dva stoly

konidana
3. čer 2019

@samettka třeba bude větší důvod uklízet pracovní desku, když budou mít jeden společný. U nás by asi bylo nejlepší, kdyby vlastní stoly neměly žádné 😅 Syn dělá úkoly stejně v kuchyni, na svém stole občas něco vyrábí a vrství se mu to tam... dcera pokud úkoly dělala doma, tak je píše zásadně na zemi na koberci, ale u stolu si taky občas něco lepí a vystřihuje (když tam má místo, když ne, pracuje opět na zemi). Máme dva stoly (1 pracovní desku a 2 židle) a palandu (v pokojíčku o 9 m2)

konidana
3. čer 2019

@samettka jinak dětský pokoj jsme zařizovali postupně, a zvlášt stoly. Nejdříve děti neměly v pokojíčku žádný, jako předškoláci měli jeden malý ikea stolek na kreslení a postupně se školní docházku jsme pořídili nejprve každému malý stůl na úkoly, ale neosvědčilo se to. Teď mají jednu dlouhou pracovní desku přidělanou jen ve zdi a k tomu každý kontejner se šuplíky a židli.

zlorenka
3. čer 2019

Ja bych navrhla koupit takovy ty police s vyklapeci/vytaceci deskou stolu. Nebo sikovnej kutip tatinek vyrobi sam. Imho neni potreba klasicky stoly, ale ten prostor ocenej 🙂