34tt - je to předčasný porod?

lucca20
6. zář 2018

Ahoj maminky. Už má někdo za sebou předčasný porod? Ja ležela tyden v nemocnici a furt my davali kapačky. Podepisovala sem reverz a dnes s byla na kontrole ze by me dala znovu do nemocnice. Akorát mám doma 3leteho chlapečka Adámka a nevydržela bych bez něj! ;-/ jsem otevřena na jeden prst a 20mm čípek. Nerozumím tomu čípku.. Byl někdo nebo je ve stejné situaci a porodím třeba v termínu nebo dřív? Děkuji za odpovědi 🙂

zuzan88
6. zář 2018

Přidávám se k dotazu☺️

klea81
6. zář 2018

2 týdny je ještě zvýšené riziko, ale myslím, že od 32 tt je zanedbatelné, řešila bych to klidovým rezimem

klea81
6. zář 2018

38 tt se už bere za donošenost

vanea
6. zář 2018

Neznám tvoji situaci, ale na 1 prst jsem byla otevřená od 32-33tt, čípek zhruba jako ty, rodila jsem přirozeně ve 36tt, nikde si mně nenechali, a ani mi neříkali, že by to byl nějaký problém, měla jsem jen nařízený klid, odpočinek, zákaz vany a námahy.. a kdyby něco, tak hned dojet (Podolí). Bohužel neklapnul bonding, malý fofroval do inkubátoru, rodila jsem ráno, v noci mi ho pak dali, když začal držet teplotu 36-37 stupňů myslím.
Samotný porod byl pěkný fofr, dojela jsem otevřená na 8, na příjmu jsem si pobyla cca 30 min a za hodinku byl venku..Držím palce ať je vše v pořádku a mimčo se ještě chvilku drží :-*

lucca20
autor
6. zář 2018

@vanea děkuji moc!! :-*

vanea
6. zář 2018

jinak ještě teda dodám, že mně doktoři říkali, že to na porod nevypadá a že takto ke konci je to normální, že některé ženy to tak můžou mít a přitom se ještě dlouhé dny/týdny nemusí nic dít..kapačky ani injekce neproběhly...tak kdo ví, jak to celé funguje a jak to bylo 🙂 asi je to hodně individuální záležitost..

vanea
6. zář 2018

@lucca20 není vůbec zač🙂 :-*

zuzan88
6. zář 2018

Holky já dnes 34+6, čípek 1 cm... Začala sem se otvírat cca někdy minulý týden (minulé úterý sem byla v poradně a to mi to řekl poprvé), byl mi doporučen klidový režim a zítra jdu na kontrolu do porodnice.

olga_
6. zář 2018

@lucca20 Ležela jsem v nemocnici od 32+4 do 36+1 - s dvojčátky. Od 29. týdne hrozil předčasný porod. V těch 32+4 mě primář poslal rovnou z kontroly rychlou do vybavenější porodnice, píchli mi kortikoidy na dozrání plic s tím, že můžu rodit každou hodinu (čípek žádný, jen branka). Ležela jsem tam nakonec skoro měsíc a rodila jsem 37+6, takže jsem vydržela ještě skoro dva týdny doma.
Doma jsem měla tou dobou 3,5letého syna. Jezdili za mnou ob den na návštěvu, manžel chodil do práce o něho se starala široká rodina, která přijížděla tak porůznu z celé republiky. Poblíž mám jen jednu tetu, jinak všichni minimálně 300 km pryč. Zvládli jsme to dobře. Nechtěla jsem rodit mimina kilo a půl.
Sama víš nejlíp, co je pro vás jako rodinu nejlepší, jak se cítíš. Já například věděla, že prostě rodit nebudu. Při příjmu doktorka říkala, že si mě možná nechá už na porodním pokoji a já na ni čuměla, co bych tam jako dělala. Postupně jsem je všechny přesvědčila, že rodím prostě v červnu a všichni tomu uvěřili. Dej na své pocity, ale zároveň zbytečně neriskuj. Synovi to ve výsledku prospělo, ale bylo to těžké, to jo.

bartakova_veronika
6. zář 2018

@klea81 za donošenost se bere i dříve ne? malá se mi narodila 37+4 a byla donošená .. sice měla 42 cm a 2150 gramů ale přesto byla donošená ... i když je fakt že 37+4 už je skoro 38 :D tak nevím

bartakova_veronika
6. zář 2018

já jsem byla někdy ve 34 týdnu na kontrole kde mi bylo řečeno že malá špatně prospívá atd takže mě poslali do poradny do nemocnice kde ve 35 týdnu mě poslala pro jistotu do nemocnice .. napřed se řešilo zda nepůjdu plánovaným císařským řezem kvůli průchodům pupečníků a mozečku nakonec mi to udrželi do 37+4 takže jsem přes 2 týdny ležela v porodnici a následně další 3 týdny s malou než zvládla mít váhu 2450 gramů .. ale nakonec nás pustili už 2420 gramů ... bylo to vše pro mě tak stresující že jsem nakonec se nikdy plně nerozkojila a ve 3 měsících věku malé jsem to vzdala, protože jsme se obě trápili a od narození dostávala dokrm UM

klea81
6. zář 2018

@bartakova_veronika myslela jsem to tak, že není potřeba počítat týdny až do 40 tt; však 37+4 tt je 38 tt sice nedokončený, ale je to hotový 37 + 4 dny ;o)

klea81
6. zář 2018

@zuzan88 já se otevírala 29 tt, to nic neznamená, ale chce to ten klid

lucca20
autor
6. zář 2018

@zuzan88 držím vám pěsti at je to dobré!! Dejte pak vědět 🙂

zuzan88
6. zář 2018

@lucca20 i já vám... 😉V nemocnici ležet nechci, chtěla bych být doma co nejdéle to půjde.

bartakova_veronika
6. zář 2018

@klea81 jasně .. mě to potom došlo 🙂 omlouvám se .... ono 37+4 už není daleko od 38 🙂 naštěstí malá donošená byla i když s malými míry ... vše měla krásně vyvinuté .. sice byla pro jistotu 24 hodin na JIPce ale jinak vše v pořádku ... 🙂 proto jsem se potom při dopisování zarazila že 37+4 je vlastně skoro už 38 🙂

lucca20
autor
6. zář 2018

@olga_ děkuji moc.

ptacatko01
6. zář 2018

Praskla mi voda ve 23tt a ve 26+1tt jsem porodila. Vy už máte krásný týden, i kdyby jste porodila dřív, tak rizika jsou minimální. Ale i s takovým nálezem ženy donosí a některé i přenáší.

bartakova_veronika
6. zář 2018

@ptacatko01 ty jo 3 týdny bez plodové vody to už muselo být hodně rizikové .. co vím tak se říká že do 48 hodin by se mělo po odtečení vody porodit ...

ladane
6. zář 2018

Čípek 20mm a 34tt je ještě krásný. Já jela do nemocnice rovnou z kontroly u dr, ve 32tt byl čípek jen 8mm a taky otevřena na prst a tvrdnutí břicha. Takže ihned kortikoidy pro mimčo, kapačky, přísný klidový režim, podložená postel, neustále utz a prognózy, že to nedám a porodím. Pustili mě po ukončeném 34tt a už bez čípku. A rodila jsem kdy? Naprosto v termínu 39+2 plánovanou sekcí a na porod prostě nedošlo. Psychika je mocná, já si to prostě zakázala, ale problematika předčasného porodu je tak složitá, je to stejně případ od případu. Držím palce!

ah1234
6. zář 2018

Ja sa otvaram a cipok 20mm od 31tt ale podla mna to pekne doklepem az do 38tt 🙂 mysli pozitivne hlavne 🙂 🙂 aj keby sa mimco tersz narodilo, uz bude skoro urcite bez zavaznejsich komplikacii. Oni su tie deticky uz teraz dovyvinute, len musia nabrat na vahe 🙂

lucca20
autor
6. zář 2018

Děkuji srašně moc všem 🙂

ptacatko01
6. zář 2018

@bartakova_veronika to je ale u mnohem starších těhotenstvích, po odtoku vody nedávali malé skoro žádné šance, řekli nám že jestli porodim do pár hodin ať se rozhodneme jestli budeme chtít vůbec zachraňovat a případně se s ní rozloučit, pro mě v tu chvíli naprosto šílená slova. Já za ni ale chtěla bojovat, nepřipouštěla jsem si, že by to nezvládla. Každý den navíc hrál obrovskou roli. Chtěli mě nechat do 28tt možná by nechali i déle, malá i bez vody rostla a prospívala, pak jsem ale začala ve 26+1tt spontánně rodit, malé se už asi nechtělo čekat a šla akutním císařem ven. Díky bohu nám ji zachránili a je to nádherná holčička, měli jsme obrovské štěstí v neštěstí. Ale jednu maminku tam udržovali po odtoku vody ve 36tt, byla tam týden, pak ji museli vyvolat porod protože dostala zánět, to jsem sama nechápala a přišlo mi to padlé na hlavu. Já měla dítě extrémně nedonošené a extrémně nízké porodní váhy, tam se snaží, alespoň v Hradci udržet co nejdéle to jde, každý den zvyšuje šanci na přežití a snižuje následky.

lalalanka
6. zář 2018

No klidně můžeš i přenášet nebo rodit zítra.Nelze říct kdy to bude.Hodně maminek co měly hrůzostrašný nález,byly na kapačkách tak pak klidně přenášely.34tt. je dost,takže bych byla klidná,samozřejmě čím více tím lépe,takže odpočinek je na místě.I když tříleté dítko..toho klidu moc není,že🙂.Taky jedno doma mám🙂

jarmarca
6. zář 2018

@lucca20 ja porodila necekane ve 35+2, bonding bohuzel nebyl, ale mala mela 2,60kg a jen dva dny v inkubatoru, za 6 dni jsme sly domu... vim, ze kdybych jela do porodnice brzo, dali by me na kapacky a lezela bych tam mozna jeste dneska, prijela jsem ale uz otevrena na 5... u nas v porodnici od ukonceneho 34tt ani nedavaji na detskou kliniku, pouze inkubator a pousti brzo domu, samozrejme pokud nema mimco problem... drzim palce🙂

lucca20
autor
6. zář 2018

@ptacatko01to je moc dobře ze mala je v pořadku! 😊

bartakova_veronika
6. zář 2018

@ptacatko01 tak to potom jo, ja si puvodne myslela ze jste se jenom prepsala. Tak hlavne ze to dobre dopadlo a mala byla tedy velka bojovnice ze to takhle zvladla i bez plodove vody. Ja mela mit planovany cisarsky rez 37+5 ale odtekla mi voda 37+4 takze me vzali uz o den drive. Ale tam byli duvody ze uz od 34 neprospivala a divili se po operaci, ze ji nevyndali uz drive. Nemela tam vubec misto a strasne protahou hlavicku. Nastesti se to srovnalo a radeji byla 3x na ultrazvuku mozecku

blondynka400
6. zář 2018

@lucca20 já byla u druhého těhu otevřená na 2 cm asi od 30 týdne. doktor mi nařídil klidový režim, který jsem dodržovala asi týden, víc jsem nevydržela... Pak už klasika, práce, první dítě, domácnost, zahrada, posilovna, spinning (jsem maličko blázen do sportu) a tak a porod ve 39 tt. Asi to prý drželo na vodě, protože každou kontrolu jsem slyšela, že to není možné a už musím porodit 😀 Po porodu mi ale řekl, že neznat mne, poslal by mne tenkrát fo nemocnice, ale vzhledem k tomu, že věděl, co jsem za "blázna",považoval to za zbytečné, protože věděl, že bych stejně nešla. Jo a bylo to též druhé těhotenství. Ono mimi a tělo ví, kde se narodit a kdy je čas na výstup. Od 34 tt je to v pohodě, lepší než nějaké kapačky a umělé udržování....

pavca1982
6. zář 2018

@lucca20 Syn se narodil ve 36tt.s váhou 2,86 a za tři dny jsme šli domů.Držím palce.

sonislavab
6. zář 2018

Z vlastní zkušenosti a hodně zkušeností okolí mám dojem (samozřejmě, že to je spíš náhoda🙂 ), že nečekaně předčasně porodí maminka, kde je vše o.k. a ty maminky, které jsou strašené, že předčasně porodí, nakonec rodí v termínu. K Vašemu dotazu je težko "radit". Sama jste se nějak rozhodla, podle pocitů a snad je to tak správně. Pak se ale může stát, že místo synka Vám bude chybět miminko, které necháte v porodnici. Maminky tu píší různé zkušenosti. Já rodila v Podolí 33+2 a do ukončeného 36.tt prostě miminko nepustí. Další porod ve 37+0tt, ale s normální váhou, byl brán jako donošený.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru