Léčíte poporodní depresi antidepresivy?

dagmar86
11. čer 2017

Maminky, je tu někdo, kdo léčí poporodní depresi antidepresivy? V těhotenství jsem lítala skrze těžkou depresi - bohužel jsem ji neléčila, bála jsem se brát léky... Po porodu se to ještě více rozjelo, 10 měsíců jsem kojila a léky brát také nechtěla. Bylo to peklo. Krom několika fyzických a psychických zhrouceních bojuji s těžkými stavy úzkosti. Už nemůžu dál.... Je tu prosím někdo, do se odevzdal do rukou psychiatra a bere AD a POMOHLO MU TO? Prosím, maminky, nepiště mi, ať se vzchopím atd... Prostě to nejde, ačkoliv mám silnou vůli a v životě mě potkaly spousty těžkých událostí, teď to prostě nezvládám... Prosím o příspěvky maminek, které se s AD léčí... Děkuji moc.

hanule61
11. čer 2017

@dagmar86 Dagmarko, já se léčím antidepresivy od 20 let a už mi je 56. Před dětmi mi psychiatrička sdělila, že narozením dětí deprese ustoupí. Vydrželo to 9 let (kdy druhorozenému byly 4 roky). Podotýkám, že u mne se jedná o periodickou depresi bez jakéhokoliv důvodu. (ataky byly v letech 1981, 1984, 1986, 1995, 1998, 2001, 2013). Nyní mě v pohodě udržuje jedna tableta denně. Sama si nepomůžeš a věřím, že Ti pomohou antidepresiva. Sice začnou působit až po 14-ti dnech, ale už po nich se budeš cítit mnohem lépe. Mne ještě v těch 80-tých letech při hospitalizaci léčili elektro šoky. A to bych nikomu nepřála. Vygumuje to totálně mozek. Učila jsem se znovu číst, psát a počítat. A paměť se mi snad vrátila až po 1/2 roce! Užívej si miminka a obrať se na odborníka. Tady nikdo, kdo si deprese na vlastní kůži neprožil, Ti adekvátně neporadí. Hezký zbytek víkendu.

dagmar86
autor
11. čer 2017

@hanule61 dekuji moc za reakci. Uzivat miminka jaksi nejde, dny jen prezivam. Opravdu AD pomahaji? Citim, jakobych selhala, kdyz budu brat leky. Bojim se taky, jak se po nich budu citit.. Je mi 31, mam prvni dite. Vse to cele odstartovalo otehotnenim, ktere bylo velmi a dlouho planovane. Citim se i provinile za to, jak jsem se citila v tehotenstvi☹ Vlastne porad se citim vina za vse. Vycitky, obavy, panika, strach, svirani na hrudi, unava, beznadej, naprosta osobni neschopnost. Citim se ztracena a vse kolem mne je tak prazdne. Stydim se a nenavidim se za to. Vzdyt se mi splnil sen.. Tak proc nejsem stastna?

werumka
11. čer 2017

@dagmar86 Ahoj, to, co prozivas, je nemoc. Stejně jako angina. Taky si u anginy neklades otázku, proč Tě při ní bolí v krku. Protože víš, že to k té nemoci patří. A nemoc nemůžeš ovlivnit tím, že si reknes, ze když si budeš mýt ruce a nebudeš chodit do velkého kolektivu, tak neonemocnis. Ty bakterie zijou v každém člověku a někdy se premnozi, ať děláš co děláš. A stejně tak je to s nemocemi psychickými. Spustily Ti jí hormony. Brala jsem AD v těhotenství, beru je doteď. Nestydim secza to, můžu normálně žít, být mamou pro svoje děti, manželkou pro svého muže. A to je prece dobrý cíl, ne? 🙂

dagmar86
autor
11. čer 2017

@werumka byt mamou, manzelkou.. to je dobry cil. Pro me se zda byt zatim tak tezko dosazitelny .. prala bych si proste jen fungovat, normalne. Jsem objednana k psychiatricce za 12 dni.. zda se mi to vecnost.

werumka
11. čer 2017

@dagmar86 Ty cíle se staví postupně. Nejdřív stačí, když prozijes jeden den bez slz. Pak stačí, když si dáš dobré jídlo a budeš z toho mít radost. Pak stačí, že se ráno probudíš a nebudeš se cítit vyčerpaná... A postupně to pomalicku bude narůstat. Nespechej na sebe.

dagmar86
autor
11. čer 2017

@werumka moc dekuji.. uvidim.

werumka
11. čer 2017

@dagmar86 Kdyby ses cítila špatně, zavolej do centra krizove intervence (tady http://www.bohnice.cz/krizova-pomoc/ nebo tu https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j...) Jsou schopní poskytnout pomoc po telefonu a zkontaktovat lékaře, který Tě v místě bydliště přijme hned a dá léky. Vždycky je řešení. Jen v tehle chvílích ho člověk prostě nevidí. Od toho jsou ostatní, aby Tě v tu chvilku poponesli 🙂

eli_luc
11. čer 2017

Držím palce, zvládnete to!

zuz4a
11. čer 2017

@dagmar86 třeba by Vám těch 12 dní do návštěvy odbornika pomohl přestát Persen Forte - volně prodejný preparát proti úzkosti na přírodní bázi, nenávykový. Mě ho kdysi doporučila psycholožka a celkem mi pomohl.

danahladnickova
11. čer 2017

Ahojky...já měla po narození syna laktační psychozu a bez prášku bych to nedala....taky jsem prášky nechtěla ani za svět...brala jsem půl roku,ale potom jsem znovu neplánovaně otěhotněla a prášky vysadila a vše je O.K. nikdy jsem nevěřila že dokážu byt jestě nekdy tak štastná...chtěla jsem se vším skoncovat...malého jsem si vůbec neužívala,litovala že jsme si ho pořídili ale teď bych ho nedala ani za svět...i když ho občas i proplesknu ...takže za mě se prášku netřba bát...když to pomůže 😉

naste
11. čer 2017

@dagmar86 Určitě co nejrychleji navštivte psychiatra . Pokud zavoláte, že se cítíte špatně, určitě vás vezme dřív.

dagmar86
autor
11. čer 2017

@danahladnickova děkuji.... mám stejné pocity.... jak jste poznala, že se jedná o laktační psychozu a ne poporodní depresi? Já jsem po porodu a pár měsíců po sotva dávala, hroutila se, kudy jsem chodila....o malého se nechtěla starat, vstát z postele byl nadlidský úkon.... už jsem se za těch pár měsíců zautomatizovala, zvykla si, nicméně nejsem schopná, krom stesku, smutku, nic prožívat.... Někdy mám chuť se vším skoncovat, jak je všude prázdno😢

arwen_arina
12. čer 2017

Byla jsem opravdu na sebevrazdu:( a bylo to kvuli nuceni v porodnici do kojeni, pokracovat to takto dal,bylo by to fatalni pro me i pro malou...brala jsem Asentru,uz jsem ok...kdybych nekdy mela druhe,nikdy jim nedovolim, aby mi davali dite ke kojeni. Nastesti se vse srovnalo a mam s holcickou krasny vztah🙂

dagmar86
autor
12. čer 2017

@arwen_arina a jak dlouho jste kojila? Ja chtela prestat uz davno, ale vydy

dagmar86
autor
12. čer 2017

ale vzdy jsem si rikala, "jeste chvilku vydrzim", pak se u syna rozjel ekzem, a kojeni se doporucuje ke zlepseni, tak jsem si nedovolila prestat. Jakmile jsem se dostala na 44kg, uz jsem nemohla dal. Po odstaveni uleva, je to lepsi, ale stale to nejsem ja..

arwen_arina
13. čer 2017

@dagmar86 nastesti jen sest dnu v porodnici, holka malem umrela hlady. Pak jsem doma ihned prestala a bylo nam obema dobre, ji hned a mne za par tydnu🙂

dagmar86
autor
13. čer 2017

Dekuji vsem za reakce. 10 dnu, a pak snad bude lip. Hodne se k tomu upinam, takova nadeje... snad se to pak zmeni. Dekuji.

danahladnickova
14. čer 2017

@dagmar86 Tak já nevim, řekla sem ze nám nejde kojení atd. tak asi odvodili ze laktační psychoza😒

dagmar86
autor
23. čer 2017

Tak jsem se dnes dočkala... Zprvu se mi zdálo, že těch 14 dní neuteče a že to nevydržím... Kontaktovala jsem jiné lékaře v okolí, bohužel mě nikdo nechtěl vzít hned... Je to cca 14 dní od posledního sesypu (který trval cca 2 dny), a já se cítím skvěle. Dokonce jsem přiznala (a cítila!), že svého syna miluji, směji se, začínám mít o sebe zájem a vše se zdá "normální".... Nechápu tu změnu, už dlouho mi nebylo tak dobře. Psychiatrička tvrdí, že po 2 letech středně těžké-těžké deprese nevěří, že by jen "tak" přešla a předepsala Adjuvin 50mg, mám brát 1/2 denně. Doporučuje, abych se zaléčila. Prosím Vás, když se nyní cítím dobře, je nutné brát AD? Nebo je to jen přechodka před dalším relapsem? Navíc jsem si přečetla příbalový leták - tolik nežádoucích účinků.... 😨 - mám se obávat? Omlouvám se, mám jen respekt z léčiv, a když není opravdu "nejhůř", nevezmu si nikdy nic... Děkuji za reakce.

danahladnickova
23. čer 2017

@dagmar86 tam mě taky říkal doktor že po porodu malé si mám zase nasadit tritico...ale já už jsem se cítila dobře tak už jsem si nedávala...nejhorší je že AD neni jak paralen...když te neco bolí šupneš a zachvilku učinkuje...u AD to chvíli trvá...já osobně by se poradila s manželem jestli na tebe dá prozor kdyby náhodou něco ale asi bych to zkusila už bez prášků...ale je to na tobě

dagmar86
autor
23. čer 2017

Prý pokud to nezaléčím, bude se to pořád vracet..

danahladnickova
23. čer 2017

@dagmar86 to je fakt těžko radit...a tys už brala nebo ne AD?

dagmar86
autor
23. čer 2017

@danahladnickova Nene, nikdy jsem AD nebrala.

danahladnickova
23. čer 2017

@dagmar86 tak já sem sa na začátku prášku taky bála a nechtěla jsem je ani za svět...brala sem tritico a rivotril...a pak sme to postupně snižovali...to sem ti asi moc neparadila,co? ale tak tu pulečku bych si možná asi dávala...já jsem všecko probírala s manžel...co ti na to radí tvůj? můj mna fakt hodně podržál..nebyt ho tak už tady možná ani nejsu..

dagmar86
autor
23. čer 2017

@danahladnickova taky to s ním chci probrat... a nežádoucích účinků se bát nemám?

marketka00
23. čer 2017

@dagmar86 ahoj, nemam sice zkusenost s depresi po porodu, ale mam zkusenost s depresi, jako takovou... AD se neboj, je to berlicka. Doktor ma pravdu, ze tve nahle zlepseni stavu nejspis nemusi byt trvale a mela bys podstoupit terapii. Za me...pomoz amsi leky a vyhledej dobreho psychologa a chod na psychoterapii 🙂 pomaha to nejvic

lolam10
23. čer 2017

@dagmar86 urcite zacni AD brat.a nezadoucich ucinku se neboj.musi to tam vse dramatizovat pro jistotu..mne AD zabraly krasne (uzkostna porucha) a v tehotenstvi se mi jen snizila davka a na kojeni zase zvysila a vse ok.uz se nikdy nechci dostat do stavu v jakem jsem byla a pokud tomu ma zabranit brani prasku tak je to jednoduchy...a nedoporucila ti doktorka psychoterapii?a nevim kolik je tvemu diteti ale ja jsem se taky do toho sveho zamilovavala az casem a rozhodne to nebylo hned coz me osobne dost prekvapilo...

dagmar86
autor
27. čer 2017

@lolam10 dekuji. Uz jsem zacala brat AD, na psychoterapie (soukrome i hrazene pojistovnou) jsem chodila v tehu a nepomohly..

dagmar86
autor
30. čer 2017

Prosim vasaberou AD hned? Beru 4.den a nepoci

dagmar86
autor
30. čer 2017

Písu na mobilu, tak to tak vypada☹ Prosim vas, zaberou AD hned nebo ne? Beru 4.den a lepe se vubec necitim.. dekuji