Leidenská mutace - homozygot

1leny
17. črc 2019

Ahoj,
jsem 14+2tt a protože máme v rodině nějaké dědičné neduhy, poslali mě na genetiku. Vypadalo to dobře, ale nakonec mi volali, že zjistili, že trpím Leidenskou mutací a protože se "zadařilo" zdědila jsem to po obou rodičích a mám tak homozygotni formu, coz podle Dr. znamená, že je vysoká šance (až 80%) dostat trombózu. Rizika jsou to jak pro mě celkově, tak v současnosti i pro miminko, kdy prý často po 20.týdnu dochází k potratům. V pátek jdu hned na hematologii na další testy a vyšetření. Už takhle jsem pořád ve střehu (po jednom potratu s revizí) a po dnešku jsem už vystrašená víc než dost..
Chtěla bych se tedy zeptat na vaše zkušenosti. Nemá některá z vás stejný problém? Co to pro vás znamenalo nebo znamená...? Děkuju a hezký den, L.

veronikanel
18. črc 2019

Díky téhle potvoře jsem 5x potratila. Ovšem to se ještě nevědělo, že ji mám.
Při posledním těhotenství mi byl nasazen Clexan a postupně mi zvyšovali dávky. Díky tomu jsem skoro před rokem porodila zdravého chlapečka 😊
Ničeho se neboj. Teď když to ví se to řešit dá! 🌹

marketa11112
18. črc 2019

@nicolnik
@adel2507 dekuji. takze clovek klidne muze nemoc mit a nemusi to vedet? nijak zvlast se neprojevuje? dekuji. ptam se, protoze me udivili ty problemy v tehotenstvi. sama mam dve deti, jedno nedonosene, druhe zazrakem. nikde nikdo nerekl zadny duvod. ale treba ani nevim, ze by mi nekdo delal takove testy. problemy u me nastaly vzdy ve 20. tydnu a telo se od te doby vzdy snazilo miminka zbavit. otoky jsem tedy mela az tesne pred porodem

loprajska
18. črc 2019

Ahojky, mám lehčí formu - heterozygota, přišlo se na to po prodelané tromboze (3 měsíce brani antikoncepce). Byla jsem upozornena, že jakmile otěhotním, mám se hlasit na hematologii. Chodila jsem tam obě tehu od začátku, injekce nasazeny kolem dvacátého týdne. Měla jsem ddimery hodne vysoké, vždy dány silnější injekce. Vse dopadlo dobře, mám dvě zlaticka. Rodila jsem císařem ve spinálu, nebyl problém, pouze musela být poslední injekce 24 hodin před . Myslím že s dohledem z hematologie to dopadne dobře. Držím palce!

adel2507
18. črc 2019

@marketa11112 Myslím, že spousta lidí celý život netuší, že LM má. Mám ji po taťkovi a taky o tom nevěděl. U žen se na to asi přijde častěji právě kvůli těhotenství, nebo antikoncepci.

marketa11112
18. črc 2019

@adel2507 dekuji

mijecka
18. črc 2019

No já nevěděla že ji mám a přišli na to až 6 měsíci a ne bylo špatně,těžce se mi dýchalo a nakonec to byla drobná plicní embolie, píchala jsem si od 6 měsíce až do konce šestinedělí, pak jsem měla i trombózu v ruce, ale já mám na tyhle věci prostě smůlu...

zuzajulie
22. črc 2019

Z mamci strany po babicce jsme cela rodina heterozygoti a opravdu ma vliv koureni. Zatim u nas byla jedna mrtvice v 52 letech prave a hlavne z toho. Takze tomu uz se dozivotne vyhnout, prirozene navysit vitamin C a vic pit. Antikoncepci uz taky nesmime, po porodu chci pak na sterilku. Chodim na hematologii a zatim pry dobry, ale segra si pichala.

veronikaveruverule
24. črc 2019

@marketa11112 Mě dělali kompletní testy krve přímo na gynekologii pravidelně co půl rokua zjistili že mi jaksi nemůžou předepsat antikoncepci ;o)ale žádná hrůza ..teď jdu na KET tak budu pro jistotu píchat 0,5 fraxiparin,rychle jsem si zvykla a to jsem měla dříve z injekcí hrozný strach

marketa11112
24. črc 2019

@veronikaveruverule dekuji. Ja anti beru, zatim,chci to ukoncit, ale krev mi nebrali roky, krom tehotenstvi. Myslim ze toto nemam, jen sbiram info a hledam. Premyslime jeste o tretim ditku. Ja vice nez manzel,on uz se kvuli me hodne boji. dvakrat jsem si zazila hnusna tehotenstvi,jeden predcasny porod.. Rada bych vedela proc a jak se tomu vyhnout. Dekuji

baron
10. led 2020

Přidávám se jako homozygot, tedy ta horší varianta, vím to cca měsíc. Mám za sebou tři porody, kdy ještě nikdo nic nevěděl. Všechny těhotenství naprosto v pořádku, první dcera(12) se narodila o měsíc dříve, druhá(8) o tři týdny a syn(5) o dva týdny, takže to přikládám právě leidenské mutaci. Žádné komplikace, nic, také jsem byla v průběhu života na 4 operacích a všechno v pohodě 🙂 . Takže bych se zase tak nebála, určitě všechno bude v pořádku. Jana 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru