Na kolik dnů dovolené mám nárok? Z PN na rizikové těh.

mufiska
25. únor 2014

Mam takovou zapeklitou otazecku. Od konce ledna, presneji 31/01/2014 jsem na neschopence a od brezna prechazim na rizikove tehotenstvi. Termin porodu mam v puli cervence 2014. Mam smlouvu na dobu neurcitou, pracuji ve firme od r.2011 a od lonskeho roku mam jeste nevycerpanou dovolenou 7.5 dne. Na kolik dni dovci za tento rok mam tedy narok a kdy si ji vybrat? Jsem z toho takova zmatena, na posledni vyplatnici mam stale uvedeno 27.5 dne dovolene k cerpani. Dekuji mockrat za odpoved

ninive211
25. únor 2014

Snad si to pamatuji správně - v pracovní neschopnosti se ti krátí dovolená až po 100 dnech pracovní neschopnosti. Na mateřské se ti dovolená nekrátí vůbec, Dle výše uvedené na mateřskou nastoupíš asi začátkem června, tedy červen až prosinec se ti nekrátí. Mezitím to vychází od konce ledna na nějakých 121 kalendářních dní, což určitě nebude 100 neodpracovaných dní, takže by se ti nic krátit nemělo a měla bys mít nárok na celou roční dovolenou 2014 a samozřejmě i nevyčerpanou dovolenou z minulého roku. O čerpání dovolené musíš požádat po ukončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel ti musí čerpání umožnit. Pozor na koncipování žádosti - nemělo by být uvedeno, jako že chceš dovolenou "proplatit" (i když reálně ji proplacenou dostaneš) - takovou žádost by teoreticky zaměstnavatel zamítnout mohl.