Pozitivní screening Down 13+2. Vyzná se někdo v hodnotách?

donika
6. pro 2019

Ahoj holky, včera jsem se dozvěděla výsledky UTZ vyšlo dle Dr dobře, LN 1,9; nosní kustka přítomna.
Krev ale hůře: PaPP 1,43MoM ; HCG 4,77 MoM
Celkove riziko Downa 1:202, dle věku 1:160. Doporučili mi Genetickou konzultaci a Trisomii(placeny test z krve) v Prenatalu v Brně.
Prosim, vyzná se někdo v těch hodnotách? Jaké jsou optimální? Jejich rozmezí? Měl jste někdo podobné? A kdo jste měl podobně riziko, jak to dopadlo? Vím, že je vše individuální a prostě je to buď a nebo a víc se dozvím na te genetice, ale zajímají me vaše zkušenosti a hlavně vydržet nějak do příštího týdne. Nějaká témata jsem našla, ale ne, s těmito hodnotami. Je mi hrozně a budu moc vděčná za každý příspěvek.

donika
autor
6. pro 2019

@prezdivka děkuji moc. 😊 Na testy půjdu určitě a pak uvidím.. 😇

krutak1fle
6. pro 2019

Ahoj, ja mela pred dvema lety riziko DS 1:7
Malem to se mnou slehlo. Hned druhy den jsem jela na genetiku a tam hned ten odebrat plodovku... Chtela jsem jednat rychle a byla jsem rozhodnuta si miminko s DS nenechat.
No zkratim to. Mam tu uzasnou 17mesicni zdravou princeznu!
Ale nervy to pri cekani na vyskedky byly strasny.

donika
autor
6. pro 2019

@krutak1fle to je krásný. 😊👍

saruler
6. pro 2019

@donika ahoj, podporim te. Jsem ted v 34. tydnu, cekame nase druhe dite. Prvotrimestralni screening dopadl spatne, rozhodne horsi hodnoty nez u tebe, mela jsem vypoctene riziko 1:51 na DS taky kvuli PAPP-A, ale ty hodnoty si nepamatuju a nechteji se mi ted hledat. Kazdopadne jsem sla na odber choriovych klku, ktery to vse vyvratil a vsechny mozne geneticke vady vyvratili.
U toho jsme se od geneticky dozvedeli, ze spatne vysledky ma kazda 4. zena! Coz je fakt sileny. Je to zkratka proto, ze ten screening je jenom nejaky vypocet pravdepodobnosti, odhad.
Takze ve finale jsem aspon rada, ze diky tomu odberu choriovych klku vime s jistotou, ze ty nejzavaznejsi geneticke chromozomalni vady nase miminko opravdu nema. Urcite to dopadne dobre, neboj!

brigule
7. pro 2019

@donika myslím to riziko DS jsem měla jedna ku něco pod 200 nevím přesně nemám ty papíry po ruce. To mi řekli někdy ve 22tt a prej i kdyby se něco zjistilo a já chtěla jít na potrat (jakože nechtěla), tak bych beztak těžko našla někoho, kdo po 23tt ten potrat udělá.

mariej
7. pro 2019

@donika já měla letos v září Down 1:115. PAPP 0,15. Byla jsem na plodovce, která navíc určí kompletní kariotyp plodu, takže nejen 3 hlavní poruchy. Nebolelo to a já pak 48 h nevylezla z postele. Nervy děsné, ale druhý den byly vyloučeny 3 vady a za 14 dní byla genetika. Můj názor je ten, že ty placené testy jsou jen business s lidským neštěstím. Já se ještě ani nevzpamatovala a na stole jsem měla letáček s Harmony testem za 12000. Po poradě se svým gyn jsem šla na tu plodovku.

betyblue
7. pro 2019

Byla jsem teď na odběru plodové vody a výsledky jsem měla od genetika do 24 hodin.

donika
autor
7. pro 2019

Holky, děkuji. 😊 Ani jsem neměla potuchy, že nás je tolik, který si musí projít temahle nervama.. Já po přečtení spoustu materiálu a vašich zkušeností, jsem se přece jen trošku uklidnila a už zase o něco víc věřím, že to bude v pořádku. 🙏 Mám klidový režim, kvůli špinění, které mě bohužel doprovází, takže ten prostor k dumáni je bohužel větší než bych si představovala, vždycky jsem nějaké trable zaháněla práci nebo nějakou aktivitou, která mi dost pomáhala, teď jsem v tomhle celkem omezenější, ale do té středy do nějak zvládnem, a půjdem na tu genetickou konzultaci. Jsem zvědavá co mi řeknou, protože vlastně nějak úplně nevím, co je špatně. UTZ vyšel dobře, PaPp se mi taky nezdá špatně akorát to hCG mám hoodne vysoké. Jo.. a blbej věk.
Tak uvidíme.. a doufám, že budeme mít Vánoce aspoň trošku v klidu. Taky už to konečně chceme říct dětem. Akorát nám tento strašák trošku překazil plány. 😏 Ještě jednou děkuji 😘 pro vás je to pár řádků, ale pro mne opravdu veliká podpora a pomoc. ♥️

betyblue
7. pro 2019

Výsledky odběru jsem měla v pořádku. Miminko je zdravé. Vše způsobil můj věk 35 let, který se bohužel zahrnuje do testu. Držím palečky🙂

kaja2016
15. pro 2019

@donika Ahoj, nevim jak ses rozhodla. Ja cekam dvojcata, screening pozitivni hcg 3,6 a vek 38, jinak vse u obouch ukazkove. Riziko 1:180 a 1:280. A prezto jeden Downuv syndrom ma. Samozrejme jsem znicena, protoze to neni jenom rozhodnuti ukoncit zivot detatka s DS, ale vazne ohrozit zivot a zdravi druheho miminka.Jak procitam diskuze, vetsinou ti odpovi jen ti, kterym to dopadlo dobre, coz je jasne, protoze i u rizika 1:5 je vice tech, kterym to dobre dopadlo nez tem druhym. Navic na porod mrtveho miminka asi nikdo rad nevzpomina. Chtela jsem se to sem napsat, protoze vsude akorat ctu, jak screeningy zbytecne desi a doktori zbytecne strasi, ale v nasem pripade jsem rada, ze ti informaci mam a mohu se rozhodnout, co dal. Amniocenteza probehla bez problemu. 5 ty den lezim a pomalu zacnu vstavat.

donika
autor
15. pro 2019

@kaja2016 jejda, to je mi moc líto. Jsi na tom vlastně rizikové líp než já a Downa máte.. ach jo. A jak víš, že ho máte, když máš po odběru plodovky teprve pátý den? To jsou ty výsledky tak rychle? Můžu se zeptat, co utz? Ten jste měli jak? Já byla pouze na těch neinvazivních testech z krve. Doporučili nám to tak i v Prenatalu v Brně, že to riziko není tak vysoké a UTZ byl zcela v pořádku.. Trošku si mě znervózněla.. Jestli to nebyla chyba a neměla jsem jít rovnou na tu plodovku.. ikdyz.. popravdě já nevěděla, jak se "správně" rozhodnout ani před tím.. Pořád se to ve mně mlelo.. a nevěděla jsem ani na té genetice. Nakonec jsem si řekla, že uvidím podle UTZ a či na to oni a zvolila tu krev. Plodovka se dá ještě udělat..ale to čekání.
Jinak děkuji, že jsi napsala.. souhlasím s tebou, že ikdyz je to strašně bolestné.. je dobře, že se tohle můžeme vůbec dozvědět a pak už je na každé.. co dál..

kaja2016
15. pro 2019

@donika Napsala jsem ti dlouhou zpravu a smazala se☹ To me mrzi, ze jsem te znervoznela, to nebyl muj zamer, jen jsem chtela proste nekam napsat, pro rozhodujici se maminky, ze ta amniocenteza smysl ma.Ja bych u jednocetneho tehotenstvi priste nevahala. Nyni jsem teda vahala hodne, i kvuli tomu, ze jsou dvojcatka i kvuli tomu, jak vsichni pisou, ze nesli a bylo to OK. Ten ds prave muze byt i u naprosto ukazkoveho UTZ i ten screening v druhem trimestru. To me prave geneticka upozornila. Oni se deti s ds rodi i po negativnim 1.trim screeningu, i kdyz jich je rocne snad jen 40. Ja samozrejme nerikam, ze miminka s DS nejsou hodna zivota. To bych nerada, aby to tak vyznelo. Jen ze my proste nemame kapacitu vychovavat detatko s DS a k tomu jeste dve dalsi deti. Nehlede na to, ze detatka s DS se casto spatne vyvijeji i v deloze a mohou zpusobit potrat toho druheho. Coz ale redukce taky, no proste sofiina volba. My meli UTZ ukazkovy u obou deti, jedine, co bylo spatne bylo HCG, ani PAP nebylo mimo normu. Tez mi geneticka rikala, ze to muze odkazovat na nejakou mene castou vadu. Po te amniocenteze mas vysledky do dvou-tri dnu na trisomie (downuv, edwardsuv a patuv syndrom) a pohlavi (ja se v soku ani nezeptala). A pak cca 20dnu cekas na ty ostatni vysledky. Takze i to druhe nase miminko muze byt nemocne, to zatim nevime, jen to, ze nema trisomii. Jinak ad rizika amnia - ja byla v podoli a rikali mi, ze uz roky nemeli po vykonu zadnou komplikaci - oni ty rizika 0,3 co se uvadeji jsou dlouhodoba, ale medicina pokrocila. Ja se citim naprosto skvele, no ale stat se neco muze, to samozrejme. Jinak on ten DS vetsinou je videt pak na 2.trim screeningu a na plodovku muzes jit prakticky kdykoliv do 24 tt, kdy je nezazsi termin pro ukonceni tehotenstvi z duvodu vyvojove vady. No tak drzim palec, at se rozhodnes dobre a hlavne, at je miminko zdrave a stastne🙏 No Vanoce to jsou na prd, co ti budu povidat😉

donika
autor
15. pro 2019

@kaja2016 vůbec tě to nemusí mrzet, já jsem ráda, žes napsala. Kostky už jsou stejně vyrzeny.. Spíš teď přemýšlím, co dělat, když vyjdou testy dobře.. A že jsem možná na tu plodovku měla jít rovnou. Takhle jsem si vše akorát zase jen posunula. Mne taky říkali v Prenatalu, že dělají 100ky odběru plodovek a že i ty rizika, co uvádějí jsou mnohem nižší, ale ještě jsem prostě nebyla psych.pripravena. Prostě to rozhodnutí musí nějak "uzrat". Já to HCG mám právě hodně vysoke, mnohem víc než ty.. No...
Přeju ti, ať je druhý miminko zdravé a ať to všechno zdárně zvládnete! ♥️🍀 Kéž by si maminky tímhle vůbec nemusely prochazet..

kaja2016
15. pro 2019

@donika Dekuju,snad jo. 🙏 Ja se snad vic nez potratu, bojim predcasneho porodu. Proste pro vylouceni toho postizeni zeny na ten screening chodi. A ted takovato volba. Dekuji, snad to zvladneme. To nemusi nic znamena to vysoke HCG, opravdu, cetla jsem tu zpravu od maminky, ktera ho tez mela a DS se nepotvrdilo. Chapu tvuj proces. Tvoje pochyby jsem pochopila i z tveho prvniho prispevku. Ja myslim, ze to delas spravne. Clovek se musi ridit sam sebou a rozhodne se nenechej zvyklat mojim vysledkem. Obzvlaste jestli je to miminko po ivf, tak to clovek zvazuje dvojnason. U nas to sice neni IVF , ale po trech letech snazeni (mam nizske amh 0,25).Take slozite. Udelej to, jak to citis. ❤ Drzim ti palec

donika
autor
16. pro 2019

@kaja2016 Děkuji moc.. 😊 počkám na výsledky těch testu a uvidím. Je to opravdu šílené.. takový každodenní Brainstorming.. 😅 v práci by ze mě měli radost, týkat se to jiného tématu. 😝
Na genetice říkali, ( byla jsem tam v pátek), že pokud budou mít do tohoto úterý dalších 5 (chudáků), výsledky stihnou do Vánoc. A já si říkám, že během dvou dnů by to bylo šílené číslo. 😓 Ale asi není nereálné, když tu možnost uvedli. Každopádně mi na tom ani tak nezáleží, samozřejmě bych byla šťastná se dozvědět ještě před Vánoci hezky výsledek.. na druhou stranu.. co v opačném případě, že.. Takže.. bude jak bude.
Dej vědět jak pokračujete... budu na vás moc myslet. ♥️

donika
autor
19. pro 2019

Ahoj holky, mě už fakt vodvezou.. Volali mi dnes z Prenatalu, jestli se zítra nemůžu dostavit znovu na UTZ. Ptala jsem se jestli už jsou výsledky testů, paní mi řekla, že to bohužel neví, že měla sjednat jenom schůzku.. A mě už to zase šrotuje. Pokud by výsledky neměli, proč by mě teď chtěli znovu vidět.. Že je určitě mají.. ale proč by mi to nechtěli říct. Přece by normálně řekli, vyšlo vám riziko to a to.. je potřeba to řešit dál.. nebo zveme vás na konzultaci a nebo já nevím.. Každopádně dívala jsem se tam kde mám výsledky najít.. a zatím nic. Už jsem z toho fakt unavená.. Zítra na nás prosím myslete..

lazoplazo
19. pro 2019

@donika Ahoj, to je mi moc líto, že tě takhle stresují, ale jestli tě to trochu uklidní, tak já mám podobný “zážitek” - když jsem si volala na výsledky plodovky, sestřička mi ochotně říká, že se podívá, našla je a pak se zarazila a říká “nezlobte se, ale tohle byste měla probrat s paní doktorkou”. V tu chvíli se mi zatmělo před očima. No a ono bylo všechno nakonec ok, jen prostě sestra nesmí přes telefon výsledky říct 🤦🏻‍♀️ Vím, že je to těžké, ale zkus si nic nedomýšlet!

Nám se přede dvěma dny narodila po riziku 1:45 zdravá holčička...

kaja2016
19. pro 2019

@donika Hm, to je divny. Tomu tez nerozumim. Me vysledky volali prez heslo na muj telefon. Co to je za pristup tohleto, zvytecny stres. Nezkousela jsi volat primo doktora co o to zazadal?.

kaja2016
19. pro 2019

@lazoplazo To vis, oni se rodi zdrave deti prez riziko 1:2, ale pozitivni vysledky muzes mit i u rizika 1:45000. Stejne se clovek stresuje.

lazoplazo
19. pro 2019

@kaja2016 to je jasný, nejde se bohužel nestresovat, i když z matematického hlediska může být člověk relativně v klidu. Navíc u nás se ukázalo, že ta špatná hodnota z krve měla své opodstatnění (špatná placenta, malá je na týden narození extra drobek), ale díkybohu to nesouviselo s žádnou VVV. což potvrzoval od začátku UTZ, kt. byl tak jako u zakladatelky dobrý

donika
autor
19. pro 2019

@kaja2016 Právěže je to divný, říkali mi, že tři dny před tím mi pošlou sms a pak zavolají a výsledky najdu na netu. Dali mi přihlašovací údaje, heslo. No a dnes volali, že mám dojet.. a výsledky po zadání hesla žádné nejsou. Vím, že nic nenamyslím, a že zase zbývá jen a jen vydržet, ale fakt je tohle hrozný. Napadají mě různý scénáře. Ještěže jedu aspoň zítra.. říct mi pondělí, tak mě vomejou.. No, na jednu stranu má člověk furt naději, na druhou je to ale fakt o nervy. No, zítra budeme vědět víc.. ale prostě nechápu to. Nejdřív sdělí postup jeden.. a pak je to úplně jinak. Divný. Kdyby bylo vše v pořádku, tak nechtějí UTZ. Bože.. potřebovala bych vypnout hlavu.. Vyrábět el.energii na rychlost a množství myšlenek, zaopatřím celý město..
@lazoplazo Děkuji moc za naději.. 😘 chvíli se mě drží, pak jsou tady zase ty blbý myšlenky s tím vším okolo.. a pořád a pořád dokola. Uff... No, a já se kruci cítím tak dobře.. už ani nešpiním. Mmch. s placentou mi dr říkala, že se uvidí, ale že ji mám nějak moc dole.. ale že má ještě čas. Kéž by to bylo jako u tebe.. Holt, člověk se do poslední chvíle chytá všeho..

kaja2016
19. pro 2019

@donika Treba jim ten vysledek vysel nejasnej a nebo se test nepodaril, ztratil, prijde mi to velmi neprofesionalni. Pust si nejakou komedii a vypni. Ja koukam uz od rana.-)

kaja2016
19. pro 2019

@lazoplazo Ten utz u ds byva casto dobry. To jsou takove urban legend. U nas byl taky dobry a rikala mi dr., ze to byva no. Jsem rada, ze se mala narodila zdrava a preji at dobre prospiva.-❤

donika
autor
19. pro 2019

@kaja2016 právě.. jenže říkali, přijďte ještě jednou na ultrazvuk, tak přece mi pak neřeknou tohle. To by snad.. to by bylo opravdu hodně neprofesionální. No, uvidíme. Každopádně kdyby neměli nějaké výsledky v ruce a nebo s nimi nebyl problém, tak by mě na ten UTZ z ničeho nic nezvali. Jo.. už koukáme na pohádku 🙂 akorát.. stejně jaksi poslouchám každou druhou větu. 🙄
@donika taky moc gratuluju ke zdravé princezně ❤, myslela jsem na to a pak "zapsala"..

@kaja2016 tobě je jak?

lazoplazo
20. pro 2019

@donika ahoj, tak jak to dopadlo? Myslim na tebe celý den 🍀

donika
autor
23. pro 2019

@lazoplazo Ahoj, moc děkuji!! Byla to celkem dost krušná noc a dopoledne.. asi ani nemusím popisovat.. Věděla jsem, že je něco špatně, jinak by nevolali.. Přijeli jsme tam a nechali nás hodinu čekat.. Byla to snad nejdelší hodina v životě. Došli jsme na UTZ, já silehla.. a pan doktor říkal, že Downův syndrom byl nepotvrzen, ale že nešel vyhodnotit Pataův syndrum. Proto mě pozvali na ten UTZ, aby vše zkontroloval.. Naštěstí se na UTZ nic nepotvrdilo, vše vypadalo v pořádku. Byli jsme strašně šťastní, oba jsme s manželem brečeli, protože jsme si oprovadu jeli pro nedobrý verdikt.. Dr. říkal, že k odběru plodovky není důvod a máme se užívat zdravého miminka..
Samozřejmě ve mě hlodá červík pochybností.. zda-li stačí Pataův syndrom opravdu vyloučit pouze z UTZ.. Příští týden jdu ke své G, tak se s ní ještě pobavím, chtěla mi dělat ještě tripple testy, ale tam nevím, zda si pomůžu, prý vychází často falešně pozitivně. Takže největší strach a hrůza ze mě opadli, ale klidná úplně nejsem. Ale to asi nebudu nikdy.. možná až budu mimuško držet v náručí.. ❤
všem vám moc děkuji, za podporu, vaše příběhy i zkušenosti a všem přeju to nejdůležitější - zdraví.. 😍❤

timotha
26. pro 2019

@donika me panorama test vysel ze ma plod Down syndrome. Plodovka to pak vyvratila

andy6230
20. říj 2020

Ahoj holky, mam dotaz.Pokud se v tom nektera orientujete, budu vdecna za rady 🙂

Byla jsem 2x na genetice - kolem 11tt na prvnich odberech krve, pak 13tt na UTZ a vse ok. Ted v 16 tt jsem byla na tech tripl testech (podle sestricky u ktere jsem si to dnes overila, ale pak jsem nasla ve zprave ze se jednalo o integrovany test, takze nemuzu urcite rict, zda je neco jinak ve zprave nebo sestricka predala spatne info me) a na UTZ jdu za 14dni. A z krve vysel problem. Vlastne jak prvni i druhy odber vysel sam o sobe docela dobre, ale kdyz se ty oba testy porovnaly/zkombinovali, tak tam jsou videt nejake odchylky, ktere by tam byt nemely (jako ze ten prvni vysel nejak a ten druhy o stupen hur nebo obracene a to uz se musi pohlidat) nebo takhle jsem to alespon pochopila. Dle laboratore co to hodnoti jako prvni je to pry ok, genetik ale hodil vysledky do sveho programu  (prave proto, ze vysly s takovym rozdilem) a vysly mu ted na druhem odberu nasleduji vysledky:
Ms-afp 0.47
Ue3 0.77
Total hcg 0.9
Nuchal rozmer 1.07
Hodnota papp-a 1.56
FreeB hcg 2.4
(vse mom)

Poslal me s tim tedy do Sanusu (CAR co se zabyva i timhle). Tam mi vlastne nerekli nic noveho jen potvrdili, ze se to musi zkontrolovat a ze neni obvykle aby to takto vyslo. Nabidli mi bud "prekvapko" po porodu, plodovku nebo krevni testy co se zasilaji do Hong-Kongu za 12500kc. Jelikoz jsem na plodovku jit nechtela, zaplatila jsem si krev.

Pak jsem si procetla zpravu ze Sanus, kde je napsano Integrovany screening pozitivni ze dne 9.9.2020 (13+0) a pod tim jsou ty vysledky viz vys a k tomu:
Integrovane riziko trisomie 21 1/3900
Riziko NDT 1/12000
Integrovane riziko trisomie 18 1/pod 20000
Integrovane riziko trisomie 13 1/pod 20000
Riziko aneuploidie 1/60
A zaver tam je riziko chromosomalni aberace plodu, pozitivni screening, riziko trisomie 21 1/3900, riziko aneuplodie je 1/60, vyssi hodnota PAPP-P 1.56, FB HCG 2.40, nizsi hodnota AFP 0.47, normalni sonoanatomie plodu.

Vysledky z prvniho testu jsou:
Placenta vpredu nizko
NT 1.9
Anatomi plodu hodnocena bud zda se normalni nebo zobrazeno (nerozepisuji).
Papp-a 1.71
FreeB hcg 2.25
(Oboje mom)
Oznameni o doposud neuzavrenem testu. Tato gravidita bude testovana Integrovanym testem (tyto vety jsou jen ve zprave pro Sanus)

Vim, ze je to silenej sloh...Ale prosim...
Vyznate se v tom nekdo? Dopadlo to nekomu uz nekdy taky spatne? Vim, ze tripl testy nejsou uplne spolehlive, ale nechapu proc mi sestra rekla, ze delaji tripl a ve zprave ze Sanus je integrovany pozitivni screening ze 13+0.

Vim, ze to jsou otazky na doktora, ale na genetiku a druhy screening jdu az za 14 dni a vysledky taky za 14dni. To cekani bude sileny. Dkuji moc za odpovedi. Jsem z toho docela nestastna. :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru