Těhotenská cukrovka a psychika

kulistice
27. bře 2017

Vím, že o těhotenské cukrovce tu už jedna diskuse je, ale protože je tam hodně příspěvků, zakládám diskuzi novou. Ve 26tt těhotenství mi zjistili těhotenskou cukrovku a pořád tak nějak bojuji s jídelníčkem a s tím to nějak přijmout. Občas mám strach, zda to zvládnu a pořád přemýšlím o tom, co si můžu dát a kdy. Nechci aby byla strava monotonní a bojím se, že mi vyskočí vysoké hodnoty. Hlavně večer je to nejhorší a to mam cukr nejvyšší. Jak jste na tom vy, co vám těhotenskou cukrovku zjistili? Zvládali jste to dobře už od začátku? Zhoršoval se cukr postupně? "Bojovali" jste s jídelníčkem a psychiku spojenou s touto diagnozou?

werumka
18. dub 2017

@medulinek Ja bych se nutne tech sacharidů nevzdávala. Ale rozdělila bych tu snídani na dvě části. Sníst půlku tech sacharidů, za hodinu se změřit a dojist zbytek. Na tyhle zvýšené glykemie po snídani to dobre funguje.

medulinek
18. dub 2017

@werumka tak to jeste zkusim,stejne kdyz si dam uplne bez sacharidu,tak ma za chvili hlad.

werumka
18. dub 2017

@medulinek Určitě - to ráno nějaké sacharidy chce - celou noc bylo bez jídla a pak je lepší aspoň nějaké ty sacharidy dodat. Ta dělená snídaně funguje fakt dobře. Měříš se za hodinu od začátku jídla?

medulinek
18. dub 2017

Od konce jidla

werumka
18. dub 2017

@medulinek Ono by se mělo měřit od začátku jídla 🙂 Možná ty glymči budou nižší, zkus to 🙂

medulinek
19. dub 2017

Aha, ja to do sebe nekdy soukam i pul hodiny,tak dneska zkusim hodinu od zacatku i hodinu od konce,ale stejne dneska zase lacna 5,7. Ted se mi to strida ob den - dobra,spatna,dobra,spatna,tak to vidim zase na navyseni. Pritom uz jim v podstate furt to samy

medulinek
19. dub 2017

hm,tak nic 8,5 a 8,3

nataliehanikyrova
11. zář 2019

Zdravim,

zjistili mi tehotenskou cukrovku, vůbec s tím nemám zkušenosti a u doktorky jsem si myslela, ze mam jasno z toho co mi řekli, ale jak jsem z toho celkove špatná, tak si asi nepamatuju vše co jsem se dozvěděla... takže to měření: třeba: když mám mít hodinu po jídle - je to hodinu po tom co jsem dojedla, nebo hodinu od toho, kdy jsem začala jist? Prý je důležité mít to přesně: +/- 5 min.

Nepicham si žádný inzulin ani neberu léky (doufam, ze ani nebudu muset)

A zatím mám i dobre hodnoty po měření, ale je to teprve 2hy den.

Měření nemám před a po každém jídle, jen mám udělaný plánek na každý den, kdy se mám změřit. Někdy to je jen po večeři, někdy ráno před snidani a po ni a někdy jen po obědě atd...

Jinak jsem z toho taky na nervy, byl to pro mě šok, šla jsem tam s tím, ze budu naprosto ok... a ejhle po první hodině jsem měla hodnoty 11,1 a pak 9,2 ... no úplně jsem to obulela a ještě porad to blbe nesu, navíc miluju sladké, takže to je vážně za trest, jsem z toho pekne nervózní a občas se citim protivne, bez toho cukru :D

Děkuji moc za případně odpovědi a vsichni se držte!!!

kopretinak
11. zář 2019

@nataliehanikyrova Zdravím, mě bylo řečeno měřit se hodinu po tom co dojim. Takže já dojim , mrknu na hodiny a přesně za hodinu merim. 🙂 Dietu držím skoro 2mesice a cukrovka se vyvíjí, takže jsem byla nucena snížit množství sacharidů v porcich a musím uznat,že je to pekne na palici. Já milovník sladkého strasne trpím. Je to hodně náročné. Už nevím co pomalu vařit, abych se najedla. Je to jen sama bílkovina a zelenina. ☹️ Nechci se vidět po porodu, jak budu jen hromada kostí a vytahany břicho. ☹️

lachtanice86
11. zář 2019

@nataliehanikyrova jednoznačně hodinu od začátku jídla. Koukni na tehotenskacukrovka.cz píše to doktorka ktera se na to specializuje. Já byla na dietě taky, stačila jen dieta a hodnoty jsem měla ukázkové a mam zdravou holčičku. Jinak díky tomu jsem přibrala jen 8kg, ty už mám dávno pryč, jsem 9m po porodu. A vlastně mi ta strava natolik sedla, že jsem teď dobrovolně lowcarb

lachtanice86
11. zář 2019

@kopretinak má se měřit hodinu od začátku jídla

misak48
11. zář 2019

@nataliehanikyrova hlavně se snaž trošku uklidnit, ony ty hodnoty stresem dokážou lítat a je pak úplně jedno, co člověk jí. Zkus to brát z té světlé stránky - je super, že prestozes měla pocit, že budeš OK, tak jsi na ten test sla. Tím pádem se na to včas přišlo a může se to podchytit a miminko bude v pořádku (komplikace ze zanedbané tehu cukrovky jsou fakt hnusné). Druhá světlá stránka je, že třeba díky tomu tolik nepriberes a pak to nebudeš muset shazovat a budeš si všechno to snadke moct dopřát potom 😉 jinak jak už ti tu psali holky, měřit by se mělo hodinu od začátku jídla. Ale zase jíst tak nějak rozumně dlouho a ne třeba celou tu hodinu až do měření 😀

nataliehanikyrova
19. zář 2019

Dekuju vám všem za rady!!! 🙂 už to zvladam lépe, zatím si mužu dovolit jist různá jídla- jsem zjistila podle měření i větší porce (až na jeden oběd, ten jsem přehnala a místo cílové hodnoty 7,6-7,8 jsem měla 7,9) ale to šlo o to co jsem jedla asi hlavně a nebo kdybych si toho dala min, tak by to taky bylo lepší, tak vím pro priste aspoň! Jinak normálně ty hodnoty po jídle mívám kolem třeba 5,6 nebo 6neco. Jen se bojím toho jak vsichni rikaji, ze se to zhoršuje postupně... to bude pak omezování větší 🙂 ale co neudělat pro miminko! Ted jsem 26 týden.

sabca21
22. bře 2020

zkus jeste pripravek glukorizin, udrzuje hladinu cukru v tele a me pomohl, nemusela sem si prave tolik vsechno hlidat a miminku neuskodi, je na prirodni bazy, ale pokud bys mela strach, tak sse muzes s nekym poradit, me to teda nicemu nevadilo, ba naopak

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru