Těhotenská cukrovka - jak zmírnit velké chutě na sladké

martonina
21. led 2019

Ahoj holky.. chci znát váš názor. Mám těhotenskou cukrovku už od začátku těhotenství. Nejakk mě to nevadilo až do teď. Začala jsem trpět chutema na sladké. Hrozně! Jsem 7 měsíc, zatím se mi daří být na dietě bez inzulínu. Můj dotaz zní. Koupila jsem si sladidlo ze stévie. Vím že umělá sladidla se v tehu nesmí ale stévie se neoznačuje jako sladidlo umělé. Na netu jsem četla několik názoru lékařů i lekarky specializované na cukrovku v tehotenstvi, že sladidla ze stévie můžeme.. ve skupince na fb v které jsem mi je ovšem zakázali.. nerada bych dělala něco špatně ale zabíjela bych pro sladší pudink nebo knedlík s tvarohem. ... :D :D je to děs

kejt29
21. led 2019

@martonina a neni nejlepsi zavolat svemu diabetologovi? Verila bych mu vice nez tady radam maminek...

martonina
autor
21. led 2019

@kejt29 zkoušela jsem... Má teď dovču a jiný u nás není

klea81
21. led 2019

Ne, žádná sladidla. Už jen sladká chuť v puse spouští v těle procesy, hormony a inzulin. To snad vydržíš, ne? 😉 Já jsem byla na dietě i inzulínu 2x a vše jsem vazila a nejedla nic co nemůžu. Mysli na dítě, chceš ničit jeho slinivku?

martonina
autor
21. led 2019

@klea81 zase klid.. 🙂 nejsem nezodpovědný idiot 🙂 měla jsem to na začátku na inzulín. V poradně mě lékařka chválí že jsem si ji dostala pod kontrolu. Narazila jsem na internetu na odpověď Mudr Krejčí kde píše o tom že stevii schvaluje. Je to jedna z nejlepších doktorek specializovaných touto problematikou. Proto mě to zarazilo. Neptám se tu na zkušenosti proto abych svému dítěti ničila slinivku nebo proto že jsem nezodpovědná.. 🙂 kdyby tomu tak bylo sežeru to rovnou a nazdar .

.

kejt29
21. led 2019

Stejne z toho tady moudrejsi nebudes. Pockej na sveho lekare a porad se s nim. Na rady na Konikovi bych fakt neverila...

lueur
21. led 2019

@klea81 prosim te, to jsi slysela kde, ze sladka chut v puse spousti inzulin?

klea81
21. led 2019

@lueur v odborných publikacích 😉

klea81
21. led 2019

@martonina a tak proč se ptáš, když víš vše nejlíp?

martonina
autor
21. led 2019

@lueur četla jsem také spoustu brožur o těhotenské cukrovce ale že sladká chuť v puse spouští inzulín jsem nikde nevycetla 🙄 asi novinka

klea81
21. led 2019

@martonina jenomže já nečetla brožury, ale lékařské knihy a vědecké studie, mudr Krejčí je dobrá, ale umělá sladidla nejsou pro tělo přirozená a stevie tu ani moc dlouho není, aby byly relevantní studie a na těhotných se ani žádné dělat nesmí

martonina
autor
21. led 2019

@klea81 netvrdím že vím všechno.. :D kdyby ano neptám se.. jen nepotřebuju hned číst takové narážky.. cukrovku si držím v normálu zodpovědně a pouze mě zajímali názory ... Třeba někdo něco podobného už ze svým lékařem řešil 🙂

werumka
21. led 2019

@klea81 Sladká chuť skutečně produkci inzulinu nespousti. To bych si musela pokaždé ten inzulin píchnout, což se sladidlem skutečně nenastane. Nijak glykemii neovlivňuje. Ovlivní chuť na sladké. Ta pak může byt větší. Ale produkci inzulinu ne.

@martonina Stevie nevadi, zkus ji. Pak ještě můžeš vyzkoušet cekankovy sirup. Ma úplně minimum sacharidů a na glymcu dobrej 😉

lueur
21. led 2019

@klea81 hmm zajimave. Docela bych chtela vedet v jakych a kdo byli autori. To je totiz neskutecna hovadina😁 nebi teda pardon, jestli vysla nejaka nova studie, rada se necham poucit. Hormon inzulin totiz reaguje pouze na zvyseni hladiny glukozy v krvy. Ta je obsazena treba v klasickem cukru. Dokonce ani fruktoza- ovocny cukr nema na inzulin vliv( presto, ze je nanic zase kvuli ukladani tuku), tak by me zajimalo, jak treba stevie, ktera neni ani cukr, muze mit vliv. A jak pak funguji treba umela sladila, ktera jsou apriori urcena pro diabetiky( netehotne)?

klea81
21. led 2019

@werumka tak si to asi vědci vymysleli 😜jen pomyšlení na citron ti v puse vyrobí pocit že je kyselý a spustí se ti sliny, tělo není hloupé

martonina
autor
21. led 2019

@klea81 já se hádat nebudu.. stévie není dlouho v ČR ale ve světě už jsou na ní studie.. není považována za umělé sladidlo a sama krejčí popisovala tuhle problematiku jako něco co nechápe a stevii v ní zastávala.. proto mě to zaskočilo.. pouze jsem se zeptala zda tu není někdo kdo se o to zajímal.. není důvod mi hned naznačovat jak přistupuji nezodpovědně...

werumka
21. led 2019

@klea81 Já se ti snazim říct, ze moje telo nevyrábí inzulin vůbec. Takže když si ho mepichnu, tak ho nemám. Pokud sním neco se sacharidy, tak si musím inzulin dat. Pokud si dam kafe se stevii, tak glykémie stojí. Stevie neobsahuje sacharidy - nezvyšuje glykémii- nevyplavuje se inzulin navíc.

klea81
21. led 2019

@martonina za svoje asociace si každý může sám, o nezodpovědnosti jsem nic nepsala...

oplik
21. led 2019

@martonina já vždy myslela na miminko jak bych mu tím ublížila a chuť pak rázem přešla to dáš!!

elencze
21. led 2019

stévie jako rostlina ano, ale to sladidlo steviol je pěkná umělá srač..., takže můžeš sladit lístky stévie, ale do sladidla bych nešla

babanci
29. kvě 2019

Tak zrovna dneska jsem vyslechla rozhovor jedné gynekoložky, jak nadávala, že se snížil limit na těhu cukrovku na 5,1 a jaká je to pitomost, že se teď rodí malé děti a že doufá, že jí matky s tím testem pošlou někam. Tak by mě teda zajímalo, jak to ve skutečnosti je.

werumka
29. kvě 2019

@babanci Upřímně? Gynekolog má na práci trochu jiné věci, než diabetolog. Stejně, jako diabetolog neradí gynekologovi, jak provést stěr z děložního čípku, tak by zase gynekolog neměl dávat k dobru svoje poznatky ohledně těhotenské cukrovky. A navíc dávat do rovnítka něco takového, jako je nízká porodní hmotnost a limit na těhotenskou cukrovku. Pokud tím chtěla paní doktorka říct, že žena, která drží diabetickou dietu, porodí malé dítě, tak by měla vrátit diplom. Protože dieta při těhotenské cukrovce je pouze o racionálním stravování. Dítě si vezme z matky to, co potřebuje. A i kdyby mělo tělo matky nedostatek (což se děje třeba u nevolností, kdy žena zvrací od rána do večera), tak tenhle nedostatek nahradí ketony, které se v tu chvíli vyplavují. Takže miminko je v pořádku. V nepořádku to je pouze tehdy, kdy je cukru nadbytek. Ten nadbytek se určil tak, jak se určil. To znamená na hranici 5,1. A zase - gynekolog není lékař, který pak u matky řeší metabolické potíže několik let po porodu a stejně tak u dítěte. A pokud má být prevence potíží dieta, která neškodí ani matce ani miminku, tak nevím, v čem paní doktorka viděla potíž...

babanci
29. kvě 2019

@werumka No, moje dcera těhotenskou cukrovku má. Je z toho pěkně ve stresu, bojí se si kousnout do jablka, v noci nespí, protože si někde přečetla, že někde porodníci nechtějí cukrovkářky nechat do 40. týdne. Natož přenášet. Tak zrovna u ní by bylo stokrát lepší, kdyby to nevěděla. Navíc se u ní ani test nedělal, měla vyšší cukr na lačno, tak usoudili, že jí prostě má. Od té doby si měří snad tisíckrát denně a dobré. Když byla na kontrole, chytali se tam za hlavu, co jich teď mají, že to nestíhají a dceru odbyli...jo, asi dobrý, tak se jen tak hlídejte.

lachtanice86
29. kvě 2019

@babanci tehotenskou cukrovku jsem měla, korigovanou na dietě, všechny hodnoty ok, rozhodne jsem se nepichala tisíckrát denně. přenášet mě nenechali, šla jsem na vyvolání. Jejich dietu jsem si upravila, počítala jsem sacharidy a jablko si nedala. Spíš jahody a maliny. Chutě jsem neměla žádný, navýšila jsem tuky a chutě pak zmizely. Díky dietě jsem přibrala jen pár kilo. Bylo to otravny vše vážit ale zas tak hrozný to nebylo

m_tina
29. kvě 2019

@babanci jestli ma strach cokoli snist, tak at sacharidy neji a bude v pohode 🙂 doporucte ji stranky mudr Krejci, je to nejlepsi diabetolog u nas s uznanim i v zahranici a hodne se ted snazi proaadit nizkosacharidovou atravu pri tehu cukrovce i bwznych cukrovkach a vysledky to ma uzasne, ja sama osobne muzu potvrdit!

m_tina
29. kvě 2019

a jeste vrele doporucuji tuhle knihu! https://alten-berg.cz/cs/pro-zdravi/30-real-foo...

babanci
29. kvě 2019

@m_tina Díky, naštudujeme. Za tři týdny se bude rodit, tak to už dáme. 🙂

werumka
29. kvě 2019

@babanci Jestli je dcera jen na dietě, tak se nechává i přenášet. Je to těžké. Pro nektere ženy je tahle diagnóza těžší než pro jiné. Stresuje je, boji se. Není to ale vina te samotné diagnózy. Holt některé jsme takové... ze se bojíme víc. A cukrovka v těhotenství vyžaduje, aby se ta žena během krátké doby naučila hodně věci. Což je pro některé velký stres. Důležité je, ze má glykemie v pořádku s hlavně si je muže sama měřit. Muže si i díky tomu nastavit nějaký jídelníček, ve kterém bude pokračovat i po porodu. Držím ji palce, ať už to doklepe!

amaliekvidova
29. kvě 2019

@martonina Vyzkoušej čekankový sirup, jak už ti někdo radil, je úžasný, na glykemku nemá skoro žádný vliv a chutná jako med. Stevii jsem zkoušela a nechutná mi, má hnusnou pachuť.

lachtanice86
29. kvě 2019

@m_tina low carb je super. Já na ní zůstala i po porodu a dobrovolně

m_tina
29. kvě 2019

@lachtanice86 já už sem rok a půl a fakt super 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru