Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

elnika
4. srp 2014

nene piju jen cistou vodu právě.

elnika
4. srp 2014

@werumka Mě už z toho začíná být do breku,že mi to nejde nijak udržet a pořád to tak blbe líta ☹

nonnni
4. srp 2014

@werumka tak jsem se zmerila jeste ted, po hodine a pul (doktor sam rikal, ze nejak v rozmezi te hodiny, dvou...ze to nemam uplne resit stopkama a zcvoknout se z toho) a mam 6,7...

werumka
4. srp 2014

@elnika Z mojí zkušenosti jíš moc a navíc sladké. Zkus se řídit rozpisem sacharidů takto:
snídaně 40g
svačina 30g
Oběd 60g
svačina 2: 30g
Večeře 50g
Druhá večeře: 30g

Pokud toto budeš brát jako maximum, pak budou hodnoty ok. Jsi zatím v nízkém týdnu, při tomhle složení by to mělo být úplně v pohodě.

elnika
4. srp 2014

@nonnni tak to už je pěkný.Kolik máš ještě proužků?Já už teda moc ne.

werumka
4. srp 2014

@nonnni To je dobré - evidentně to reaguje dobře, klesá to. Nezapomeň, že i glukometr může "ustřelit".

elnika
4. srp 2014

@werumka tak proč mi tedy dává rozpis jiný a já pak z toho blbnu a jsem na mrtvici.Už at porodím,mám už nervy a už mi tu tečou slzičky už to nedávám.Pořádně to ani neumím měřit na sacharidy a nic.Nemáte po netu nějakou nutrični kalkulačku?

nonnni
4. srp 2014

@werumka ja ted planuji si dat na svacinu broskev a kedlubnu...ta broskev zastoupi sacharidy, ze? K veceri nevim jeste a druhou veceri asi zase par piskot s meltou...dobre se mi po tom spi🙂)))

nonnni
4. srp 2014

@elnika rano jich bylo 30 a merila jsem 5 x a jeste 2 x budu...pokud mi to nevyskoci, jako ted...

nonnni
4. srp 2014

@werumka glukometr bych nejradeji ustrelila ja..brokovnici! 😝

werumka
4. srp 2014

@elnika Tahle kalkulačka je super: www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka
Je ale potřeba vážit. Zvlášť na začátku je dobré si vážit přílohy, abys viděla, jak vypadá porce s určitým množstvím sacharidů.
Tvoje lékařka Ti dala ve své podstatě tak trochu "dietu" a režim pro diabetika 1. typu. Pro těhotné diabetičky tohle moc vhodné není. Nemusíš se z toho nijak hroutit. Je u Tebe naprosto viditelné, z čeho ty vysoké glykémie jsou a dá se to ovlivnit a upravit. Horší je, když dodržuješ úplně vše a stejně to lítá. U Tebe je ten důvod zřejmý a když si zvykneš na správný režim, bude Ti dobře.

elnika
4. srp 2014

@nonnni nápodobně,je to věčný stres co zase na něm vyskočí za hodnotu,já se budu měřit ted před druhou hodinou,pak pisnu,ale už mě z toho jebne brzy.

elnika
4. srp 2014

@werumka takže nejíst sladké a tahle kalkulačka mi to převede na ty sacharidy aby to bylo správné?

werumka
4. srp 2014

@nonnni Já bych jen doplnila, že zeleninu typu rajče, okurka, paprika - není potřeba moc počítat. Holky jsou schopné si třeba svačinu poskládat jen ze zeleniny a to pak vede ke ketonům.
Já jsem jednou takhle málem hodila z okna inzulínovou pumpu. Strašně mě namíchla 😀 Bouchla jsem s ní o stůl a odešla. Manžela to tehdy strašně pobavilo 😀

elnika
4. srp 2014

@werumka a jakou hodnotu u té kalkulačky vybrat?A podle ní můžu fungovat jo?

elnika
4. srp 2014

takže když nebudu tedy jíst sladké hladiny by se měly vyrovnat ano?Ale co ta ranní to večer dodržuji a stejně.

werumka
4. srp 2014

@elnika Ano, tam zadáš kolik toho konkrétního jídla jsi snědla a vyhodí Ti to množství sacharidů. Jsou tam mraky různých potravin, určitě si v tom to svoje najdeš.

elnika
4. srp 2014

já už to podle ní dělala,ale já jsem na tohle fakt blb s prominutím,moc tomu nerozumím a snažím se si dát trochu a nic nevážit,jelikož ani nevím co pořádně jíst a už mě všechno jídlo omrzelo a nejraději bych nejedla vůbec.

werumka
4. srp 2014

@elnika Záleží, jaká byla "výchozí" večerní glykémie. Pokud byla vyšší, tak to do rána ten metabolismus nezpracuje. Ty hodnoty, které jsi měla doteď hoď za hlavu. Až najedeš na ten nový režim, tak teprve potom uvidíš, jak to funguje.
Tu "dietu" si u té kalkulačky zadáváš jen když si podle ní stavíš jídelníček. Já jí používám jen na jednotlivá jídla - když nevím, kolik co má, tak si to tam zadám hned vím. Nic jiného si tam nenastavuju.

werumka
4. srp 2014

@elnika Víš co - "od oka" už si to můžu dělat já, protože znám, jak vypadají různé porce potravin, kolik které mají sacharidů (případně si to přepočítám z etikety). Ale já už v tom běhám 25 let. Zkus vážit - aspoň zezačátku, než si zvykneš na to, jak ty porce vypadají. Zvlášť u hlavních jídel je to potřeba.

elnika
4. srp 2014

Už tu nad tím brečím a jsem fakt bezradna,jelikož nevím zda si můžu dát na další svačinku třeba bilý jogurt a nektarinku a co na večeri a co na další sváču.Včera před hlavní večeří jsem měla 5,9 a hodinku po ní 6,takže nic tragického a na tu pozdní před spaním jsem se neměřila,ale měla jsem chleba malý krajíček,lučinu a syr nebo teda žervé .

werumka
4. srp 2014

@elnika To je jednoduché - vezmi si váhu a zvaž si nektarinku. Pak se podívej, kolik váží ten bílý jogurt. Zadej si obě ty hodnoty do té kalkulačky a vyhodí Ti to sacharidy. Dáš si tam do vyhledávání "nektarinky", pak si na to klikneš a zadáš např. 70g (to je odhadem, nevím, jak máš velké nektarinky). Dole Pod tou tabulkou Ti to napíše, kolik sacharidů celkově to má. Pak totéž uděláš s jogurtem a sečteš.
Když si třeba koupíš jogurt, máš na něm vždycky tabulku, kolik obsahuje tuků, sacharidů apod. ve 100g. To si vydělíš nebo vynásobíš skutečnou váhou toho jídla.

nonnni
4. srp 2014

@werumka me se to lepe pocita na kalorickych tabulkach a koukla jsem a na obed jsem mela 40g sacharidu...tak to fakt uz nevim, po cem mi to vyletelo...

elnika
4. srp 2014

@werumka škoda že nebydlíš blíž,já na tohle nikdy nebyla a ted musím ☹Nektarinka se váží i s peckou?

elnika
4. srp 2014

a když se smaží na oleji jak to se počítá?

werumka
4. srp 2014

@nonnni To víš, já mám k téhle kalkulačce citový vztah, dělala nutriční z IKEMu, kam chodím 😀

@elnika Važ to, co sníš, ať se nešidíš 🙂 Sice bydlím trochu z ruky, ale od toho je přece internet. Když něco nebudeš vědět, tak můžeš napsat 😉

elnika
4. srp 2014

@werumka mě říkala na poslední večeři 20g sacharidu a z toho 10g sacharidů ovoce a zbytek chleba.Pošli mi na sebe email,pošlu ti schválně tabulku jako mi dala.

elnika
4. srp 2014

@werumka jdu to poslat tak se pak na to mrkni a písni co si o tom myslíš jo?

nonnni
4. srp 2014

@werumka ty jo....koukam na sacharidy v kedlubne a je to docela vydoke cislo, na to, ze je to zelena voda...jsem necekala...na 200g je to deset gramu sacharidu...nektarinka ma na 150g 12 gramu sacharidu...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru