Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
15. srp 2015

@nicky27 jé, promiň, jsem to popletla 🙂 nektery deti jsou holt nedockavy, s tim nic neudelas 🙂 u deti narozených pred 38. týdnem muze ta glykemie nejdriv kolisat. Nektere deti hůř dýchají, nektere maji hypo. Je to strasne individualni. Kdyby tam byl problem, tak by se té hypoglykemie jen tak nezbavili.

nicky27
15. srp 2015

V pohodě. Děkuji moc tak doufám, ze to bude v poradku

xxlucka90
26. srp 2015

Ahojky všem, jdu k vám pro radu 🙂 Prosím, prosím nezahlídla jste některá v obchodech tento chleba? U nás ve Šlapanicích (albert) ho nemají tak kdyby jste ho některá někde zahlídla nejlépe Brno abych nemusela lítat po všech obchodech v okolí, chci ho zkusit na těhu cukrovku. Díky předem!!!

andreaska2
8. zář 2015

Maminky,
oslovuji Vás s prosbou o vyplnění anonymního dotazníku a zaslání na můj mail studiumdvs@seznam.cz.
Já sama jsem tady před pár měsíci přispívala se stejnou diagnózou jako máte vy.Všechno ale dobře dopadlo a 14.5. se nám narodil krásný a zdravý chlapeček Martínek.Teď bojuji,abych konečně dokončila školu,v lednu mám absolutorium a potřebuji k výzkumu hodně těchto dotazníků.Budu Vám velice vděčná za Váš čas a ochotu.Odpovědi prosím podtrhněte anebo dopište.

DOTAZNÍK PRO TĚHOTNÉ S GESTAČNÍM DIABETEM (GDM)

Vážené maminky,
jmenuji se Andrea Tománková a jsem studentkou 3. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra na SZŠ a VOŠZ Ostrava. Prosím Vás o vyplnění anonymního dotazníku týkajícího se Vašeho těhotenství s GDM – gestačním diabetem mellitem. Cílem je zjistit, jaká je kvalita života a informovanost o této nemoci a jakým způsobem dokáže ovlivnit celkovou pohodu těhotné maminky . Výsledky budou použity jako součást absolventské práce.
U každé z otázek zakroužkujte jednu Vámi zvolenou odpověď, pokud nebude uvedeno jinak.
Děkuji za Váš čas a ochotu.

1. Kolik je Vám let?
a) Do 20 let
b) 20 – 30 let
c) 30 – 40 let
d) 40 let a více

2. O kolikáté těhotenství se u Vás jedná?
a) První
b) Druhé
c) Třetí
d) Čtvrté
e) Páté a více

3. Vaše nejvyšší dosažené vzdělání
a) Základní
b) Středoškolské bez maturity
c) Středoškolské s maturitou
d) Vyšší odborné
e) Vysokoškolské

4. Byl u Vás zjištěn gestační diabetes i u předešlých těhotenství? (odpovězte,pokud se u Vás jedná o druhé a víceré těhotenství )
a) ano
b) ne
c) nevím, tento test ještě nebyl zaveden
d) test jsem nepodstoupila
vypište důvod………………………………………………………

5. Ve kterém týdnu Vám byl proveden test OGTT na zjištění gestačního diabetu?
a) Do 20 t.t.
b) Mezi 20 - 23 t.t.
c) Mezi 24 a 28 t.t.
d) Po 28 t.t.
e) Test mi nebyl proveden

6. Měla jste obavy ze samotného testu?
a) Ano
vypište důvod: …………………………………………………………
b) Ne
c) Nepřemýšlela jsem nad tím

7. Za jak dlouho jste se dozvěděla výsledek testu?
a) Ihned
b) Do 3 dnů
c) Do týdne
d) Po týdnu a více

8. Za jak dlouho od zjištění gestačního diabetu jste navštívila diabetologickou ambulanci ?
a) Do 3 dnů
b) Do týdne
c) Do 14 dnů
d) Za 14 dnů a déle
vypište důvod:…………………………………………………………

9. Jak u Vás probíhá léčba?
a) Jsem pouze na dietě
b) Dodržuji dietu a aplikuji si inzulín 1 x denně
c) Dodržuji dietu a aplikuji si inzulín 2 x denně
d) Dodržuji dietu a aplikuji si inzulín 3 x denně

10. Jaká je Vaše hmotnost?
a) Mám normální váhu
b) Mám podváhu
c) Mám nadváhu
d) Jsem obézní

11. Jaké je Vaše pohybová aktivita?
a) Navštěvuji kurz cvičení pro těhotné
b) Chodím na procházky
c) Chodím plavat
d) Nechodím nikde

e) Mám nařízen klid na lůžku

f) Jiné……………………………………………………………………..

12. Jak se Vám daří dodržovat dietu?
a) Dietu dodržuji bez problémů,glykémii mívám v normě
b) Dietu dodržuji,někdy však udělám dietní chybu,výkyvy glykémie mám ojediněle
c) Dietu se snažím dodržovat,ale moc se mi to nedaří,výkyvy glykémie mám často
d) Dietu se mi dodržovat nedaří

13. Jak často si měříte glykémii?:
a) Nalačno a po každém hlavním jídle
b) Jen po každém hlavním jídle
c) Nalačno a po každém jídle
d) Měřím se nepravidelně

14. Co pociťujete při dodržování diety? (můžete zaškrtnou i více možností)
a) Hlad
b) Chuť na sladké
c) Nervozitu
d) Únavu
e) Jiné (vypište)……………………………………………………………

15. Kde jste získala informace o gestačním diabetu?
a) Od lékaře/sestry
b) Od známých
c) Z internetu
d) Z jiných zdrojů (vypište) ……………………………………………….

16. Domníváte se, že máte dostatečné informace o svém onemocnění?
a) rozhodně ano
b) spíše ano
c) průměrně
d) spíše ne
e) rozhodně ne

17. Domníváte se, že neléčený gestační diabetes má vliv na zdraví Vašeho dítěte?
a) rozhodně ano
b) spíše ano
c) průměrně
d) spíše ne
e) rozhodně ne

18. Jaká je Vaše váha po zahájení diety?
a) Váhu si udržuji stejnou
b) Přibírám
c) Hubnu
d) Váhu nesleduji, nevím

19. Máte nějaké potíže (příznaky), které dle Vašeho názoru souvisí s gestačním diabetem?
……………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………….

20. Jak ovlivnila vnímání Vašeho těhotenství informace, že máte gestační diabetes mellitus?
……………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………..
21. Uvítali byste leták obsahující kompletní informace o gestačním diabetu
a) Ano
b) Ne

andreaska2
8. zář 2015

Dotazník je třeba zkopírovat do wordu,doplnit,uložit a odeslat jako soubor 🙂 Děkuji všem 🙂

xxlucka90
17. zář 2015

Ahoj holky. Jdu pro radu... Mám těhu cukrovku a jsem na inzulínu, můj největší problém jsou snídaně, ať si dám jakýkoliv pečivo, vždycky mám cukr 9-10 ☹ Můžete my dát tipy jaký pečivo vám vyhovuje??? Děkuji moc předem!!! 🙂

misaela86
8. říj 2015

@xxlucka90 ahoj. Me pomohly knackebroty nebo slunecnicovy chleba z Lidlu 🙂

vrk
8. říj 2015

@xxlucka90 zkus fakt tenkej chleba obyc nebo si snidani rozdel napul. Taky to tady holky delaly. Pul chleba s platkem sunky a za 2h znovu

xxlucka90
8. říj 2015

Díky za všechny rady holky! 🙂 Zkusila jsem fakt jen krajíc chleba a už to bylo dobrý. Ten druhý jsem si dala až po měření.

123charlie
18. říj 2015

@kacule85 Ahoj. Jsem na tom stejně, plácám se ve vážení a počítání. První 2 dny jsem probrečela, páč si fakt nechci píchat inzulin. Celé těhu jsem měla bezproblémové (až na ranní zvracení v 1.trimestru) a teď těhu cukrovka..jsem ráda, že existují internetové stránky, kde jsou aspoň nějaké rady a hlavně možnost komunikace 🙂.

chytrapani
29. říj 2015

Holky srazit to můžete ihned vodou citrónem😜😀😀😀😀😚

vrk
29. říj 2015

@chytrapani co? Jako srazit tehu cukrovku vodou s citronem?;)

chytrapani
2. lis 2015

Ano voda s citronem vam sníží cukr🙂)

vrk
2. lis 2015

@chytrapani tak to je pekna blbost, mozna v dany moment, ale rozhodne to nevyresi vic nebo stejne jako dieta nebo inzulin...

kudrlenkaa
3. lis 2015

Ahoj holky, chci se jen zeptat, zda měl někdo něco podobného. Dnes v 11 tt mi doktorka naměřila vysoký obsah cukru (píchání do prstu), je pravděpodobné, že mě to bude provázet celou dobu ? Má s tím někdo zkušenost ? Děkuji.

werumka
3. lis 2015

@vrk
@chytrapani Ono je to trochu zavádějící. Voda s citronem "popožene" slinivku k vyšší sekreci inzulínu. Ovšem u těhotných, které už tak mají slinivku přetíženou, to moc vhodné není. Navíc je ten účinek dost prchavý.

werumka
3. lis 2015

@kudrlenkaa Ahoj! Kolik Ti naměřili?

kudrlenkaa
3. lis 2015
werumka
3. lis 2015

@kudrlenkaa Z prstu je to orientační, navíc ne všechny glukometry jsou spolehlivé. Měli by udělat ještě test krve ze žíly. Pokud by to bylo i nadále vyšší, tak Tě pošlou do diabetologické poradny na sledování.

kudrlenkaa
3. lis 2015

@werumka Děkuji za odpověď 🙂 . Mám přijít opět za měsíc tak uvidíme.

werumka
3. lis 2015

@kudrlenkaa No za měsíc je trochu pozdě, pokud by to byla cukrovka, je potřeba to začít hlídat hned...

vrk
3. lis 2015

@werumka jj jak pises..nicmene ja uz se na nejakou poradnu v druhem tehu taky vyprdnu, i na mereni apod, jen me to stresovalo a ve vysledku na to v porodnici uplne prdeli...budu jist, tak jak to znamz predesleho tehu a budu v klidu

werumka
3. lis 2015

@vrk Tak podruhý už v tom hlavně budeš umět chodit a nebudeš případně tak vystresovaná. Na měření bych ale nezanevřela, kolem 30. týdne mohou ty hodnoty skokově vyletět a je potřeba to řešit. Trochu mě mrzí, že obecně gynekologové jsou furt v nějakých žabomyších sporech s diabetology. Z principu si tak nějak myslím, že pokud jde o diabetes, tak by se měli brát v potaz nález a zkušenost diabetologa, ale pořád to u nás moc nefunguje a celý ten systém kolem těhotenské cukrovky to hází do špatného světla.

vrk
3. lis 2015

@werumka ne, me ani tak nestresoval dieta a to jidlo. Mam rda zdravou stravu a nemela jsem s vymyslenim jidla ani porcema problem, spis to neutle sledovani, modleni se at maly neni vic nez 14dni + apod...vzdyt kazde dite je jine. Dite malych rodicu roste prumerne nas byl vetsi a co. Nakonec jsem za to byl pri predcasnem porodu neskutecne vdecna. A tehdy js em si rekla, ze uz nikdy, prdim na ne, nnecham se uz testovat.

korticka
10. lis 2015

Holky koupím Metformin...nezbyl někomu? čeká mě v Novém roce IVF...strašně ráda bych ho předtím chtěla vyzkoušet...

vrk
10. lis 2015

@korticka rekni si na gynde, predepisou ti ho

korticka
10. lis 2015

@vrk myslím že ne...doktor v CARu mi dělal test na cukr a ten byl v normě, tak mi nic nedal...tlačí mě do IVF ze kterého mají samo prachy že 😖

pe_ma
1. pro 2015

Ahoj holky...po měření z prstu mám vysoké hodnoty, takže sem dostala domácí glukometr a nějaký vzor jídelníčku...ale, na mě je tam velký oběd a večeře, tu porci prostě nesním najednou, ale už za hodinu začínám mít hlad, můžu tedy po té hodině tu porci dojíst? a jak pak načasovat svačinu? děkuji za radu!

vrk
2. pro 2015

@korticka to ale nedavaji u pco na zvyseny cukr, ten ja mela vzdy taky v norme. Rekni si o nej sama. ;)

vrk
2. pro 2015

@pe_ma ja myslim ze muzes uplne v pohode. A ty jsi byla na tom testu na tehu cukrovku ve 24tt? Nebo te merili jen z prstu?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru