Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
1. dub 2016

@dixi86 Ahoj, za prvé to chce klid 🙂 nikdy není řešením nejist. Pokud nebudeš jist, zbytečně si budeš zatěžovat metabolismus a kvůli vzniklým ketonum ti bude blbe jeste víc. Cukrovka není o tom, že budeš jíst málo, abys neměla vyšší glykémie. Je to o tom, že budeš jíst dost a pokud by byly glykemie vyšší, pomůže se slinivce inzulinem z venku. Nic víc. Nevím, jak Ti dělali ogtt, ale pokud je zvýšená lačná glykémie, musí se zkontrolovat za pár dní znovu a teprve pri druhém nadlimitnim odběru je diagnostikována GDM. Glykémie mezi 5,0 a 5,3 na glukometru jsou úplně v pořádku, protože odchylka glukometrů často způsobuje zkreslení směrem nahoru. Suma sumarum, žádný stres, jez pravidelně a dost. Týdny, které jsou pro cukrovku kritické už máš za sebou 🙂

dixi86
1. dub 2016

@werumka děkuji za uklidnění 🙂 , měla jsem jedno vyšetření, pak jen měření doma, normálně mám nalačno do 4,8 max, většinou méně a po jídle se to moc nemění, jsem relativně v klidu, jen jím míň a míň(né úmyslně) a váha nestoupá, ale klesá, tak doufám, že si i tak prcek vezme co potřebuje...Bohužel jsem měla štěstí na "výborného" doktora, který mi rovnou oznámil ty nejhorší možný dopady na mimčo včetně úmrtí plodu a víc se nebavil a od té doby né a né to vyhnat z hlavy, takže jsem trošku pacient 😖

werumka
1. dub 2016

@dixi86 Pokud se vyssi lačná nepotvrdila opakovaným měřením, cukrovka se potvrdit nedá. Tzn.pořád je tu 50% šance, že cukrovku vůbec nemáš. Dávala jsem tu odkaz na dotazník, kde je možné vyplnit, jestli byl test provedený chybně. Lékaři z diabetoligie v Praze tu laborku zkontaktuji a doporučí jim nápravu. Tehotenska cukrovka samozrejme pro miminko různé komplikace představuje. Ale ty nejhorší scénáře se opravdu týkají žen, které o cukrovce buď nevědí, nebo jí neřeší ( a ač se tady na fóru může zdát, že cukrovku řeší všechny, tak pořad velká část žen dietu třeba nedodržuje). Ber to spíš jako prevenci vůči sobě i vůči dítěti. Pro Tebe je to prevence před rozvojem diabetu 2.typu a pro Tvé dítě taky. Dnešní medicína je mnohem dál než před lety a ve chvíli, kdy by se třeba ukazovalo, že děťátko mic rychle roste, nebo že se zhoršují průtoky pupecnikem, tak se prostě porod vyvolá. Děláš všechno co můžeš, buď v klidu, za chvilku už to budeš mit za sebou 🙂

pe_ma
1. dub 2016

@dixi86 jejda, takový přístup mě mrzí! dr rádi děsí, musí postrašit, ale většinou to dost přeženou :( neboj, ty i miminko budete v pořádku 🙂 jak píše werumka 🙂

heavenlym
1. dub 2016

Ahoj těhulky, mám dotaz ohledně těhotenské cukrovky. Na zátěžový test jsem šla teď ve 26. týdnu těhotenství a hned první hodnotu (na lačno) jsem měla 5,4, tudíž už mi nedávali vypít glukózový roztok a prohlásili, že mám cukrovku. Hodně jsem si o tom četla na internetu a jsem v šoku, protože všude píšou, že nedodržení diety může způsobit vývojové vady miminka. Co mi to řekli, hned jsem začala držet dietu, ale mám strach, protože do toho 26. tt jsem jedla dost sladkého. Myslíte, že to mohlo miminku ublížit?

dixi86
1. dub 2016

holky moc děkuju, jedna známá s normálním diabetem od něj odešla, jinak by se prý oběsila a to je ženská, který je přes 50 a nenechá si nic líbit a tenhle i jí dokonale vykolejil. Každopádně to s prďolkou doklepem a věřím, že vše bude ok. Díky moc 🙂

martinka8338
1. dub 2016

@heavenlym já nevím,ale já do testu taky valila sladké snad každý den a myslím že většina do zjisteni....

werumka
1. dub 2016

@heavenlym Ahoj! Správně bys měla jít na kontrolu lačné ještě jednou - teprve kdyby byla hodnota glykémie znovu nadlimitní, tak se jedná o cukrovku.
Dietu je potřeba dodržovat - jak kvůli Tobě, tak kvůli miminku. Vývojové vady hrozí ve chvíli, kdy je cukrovka přítomná už před těhotenstvím - tj. v době, kdy během prvních tří měsíců vznikají základy pro všechny orgány. Pokud se jedná o klasickou těhotenskou cukrovku, tak tam jsou rizika trochu jiná. Vzhledem k tomu, že v těhotenství je zvýšená potřeba inzulínu, tak slinivka pracuje o 50% - 100% víc oproti normálu. Což je prostě zátěž. Po dvacátém týdnu těhotenství se k tomu přidává inzulínová rezistence, která je způsobená hormony, které produkuje placenta. Inzulín pak má ztíženou působnost. Pokud se tyhle dva faktory sejdou a slinivka není schopná tu inzulínovou rezistenci dorovnat, vznikne těhotenská cukrovka. Pokud budeš dodržovat předepsanou dietu a budeš sledovaná, nemá se co stát. Cukrovka s porodem mizí. Pokud by glykémie i přes dietu byly vyšší, pomůže se slinivce inzulínem z venku. Nic víc v tom nehledej. Základem je jíst v pravidelných intervalech a hlídat příjem sacharidů. Miminko bude hlídané, bát se nemusíš. Pro Tebe je to dobré v tom, že Tě to naučí režimu, kterým v budoucnu můžeš předejít rozvoji diabetu 2. typu. A stejně tak i miminku, které když nebude vystavené větším výkyvům glykémií, nebude mít metabolismus zbytečně zatížený.

werumka
1. dub 2016

@martinka8338 Sladké v tom roli nehraje... těhotenská cukrovka je záležitostí hormonů...

dayella
1. dub 2016

Dost mě děsí představa, že jsem ze 3 j nočního inzulinu během 3 týdnů skočila na 15 j (5j snídaně, 3j oběd a 7j noční) - chtěla bych pochopit, čím to je. Dieta, měření glykémií, píchání inzulínu a nafouknutý pupek mi dost kazí radost z posledního měsíce těhotenství a já se těším až to bude za mnou a zároveň mám hrůzu, že mi cukrovka zůstane.

heavenlym
2. dub 2016

@martinka8338 Tím se také snažím uklidňovat, tak snad to tak opravdu bude.

heavenlym
2. dub 2016

@werumka Děkuju za vysvětlení. Ve čtvrtek jdu na kontrolu za doktorem, tak se ho na všechno poptám a o test si kdyžtak řeknu.

werumka
2. dub 2016

@dayella Neděs se, tyhle dávky jsou pořád dost nízký 🙂 Spíš takové vykrývací a pomocné. Diabetici, kteří dostanou cukrovku třeba v pubertě a pořád ještě nějakou svou produkci inzulínu mají, běžně začínají na 20 jednotkách nočního a to nejsou těhotný 😀 Je možné, že sis tím "hřešením" během více dnů tu cukrovku trochu dekompenzovala. Ale je to prostě o dlouhodobé dietě. Někdy se může zdát, že glykémie reagují dobře a člověk trochu zvolní, ale pokud už to jednou cukrovka je, tak každé to "zvolnění" s sebou nese větší zátěž pro metabolismus. Nevěš hlavu, po porodu se to upraví.

rony77
3. dub 2016

@werumka Ahoj Veru, dnes tedy začala první měřeni doma. V 7.40 na lačno 5,5. Dala jsem si snídani podle diety a usnula. Za dvě hodiny budík a měření v výsledkem 5,8. Dělám to blbě? Mám se stresovat a shánět si přesnější glukomer?

werumka
3. dub 2016

@rony77 Podle mě to měření úplně odpovídá tomuhle glukometru, reálně mas podle mě glykémii pod 5. Měřila jdi z druhé kapky? Po jidle měř po hodině, ne po dvou. Po dvou hodinách už glykémie klesá a nezachytis jeji vrchol.

rony77
3. dub 2016

@werumka jo,měřím z druhé kapky. Podle té jejich tabulky a jídelníčku bych měla snídat v 6.30 a následně se měřit až 9.15 ☹ sestra říkala, že tak brzy vstávat nemusím, ale první jídlo si mám dát do 8.00. Tak jsem to udělala tak, že na lačno se měřím v 7.40 a do 8.00 se nasnidam. Potom jsem se změnila v 10.00. Jsem z toho jelen. Nevím jestli mě neservou, když se začnu měřit už hodinu po jídle ☹

rony77
3. dub 2016

@werumka zmerila ne změnila (telefon)

werumka
3. dub 2016

@rony77 Ty dvě hodiny po jidle už je glykémie na sestupu. Klidně jim můžeš rict, ze ses zkoušela měřit po hodině i po dvou a že po té hodině je glykémie vyšší, tak to povazujes víc za vypovídající. Po dvou hodinách je vrchol glykémie u většiny diabetiků 2. typu. Četla jsem na to nejakou studii, ale těhotných se skutečně týká ta hodina po jídle a tam je hranice do 7,8. Snídaně v osm je v pořádku. Za hodinu se změř a v deset si dej svacinu. Oběd v jednu a za hodinu po něm zase změřit. Svačina ve tři a v šest večeře. Druhou večeři si naplánuje tak, abys nebyla přes noc dlouho bez jídla. Klidně si jí dej až v deset vecer.

rony77
3. dub 2016

@werumka Super , děkuji za rady 🙂 Dali jsme si dnes procházku 8km, tak jsem nesvačila,ale lékař říkal, že se do jídla nemusím nutit. Ve 14.00 jsem měla oběd a v 18.00 večeři 🙂

pe_ma
3. dub 2016

no tvl! 7,1 před večeří?! jako super :(

dayella
3. dub 2016

Měla jsem od kontroly ve středu dva dny měřit profily před jídlem a hodinu po jídle a v pátek zavolat diadr. pro případnou opravu množství inz. Měla jsem od středy, kde mi laborka naměřila 5,5 a hoďku po snídani 8,2, 3j před snídaní a 5j na noc. Po měření glukometrem doma byly hodnoty na lačno 6,2 a 6,7 a hoďku po snídani 10,5 a 10,0. Tož volám výsledky a měla jsem zvýšit na 5j ráno a 7j na noc. Což jsem provedla a další den měřím 7,2 a 9,8. Nejsem expert, ale nemělo by navýšení jednotek inzulinu mít opravdu nějaký efekt na to, jaké pak naměřím hodnoty? Ten můj glukometr po kontrole s laborkou měří asi 1 až 2 jednotky navíc. Spíš mám pocit, že si je cucá z prstu.

werumka
4. dub 2016

@dayella Ketony ráno meris? Ty jsou pro úpravu dávek důležité. Obecně bych u tohohle glukometru odecitala s klidným srdcem 1 mmol/l pri každým měření. Navýšení inzulínu ma efekt ve chvíli, pokzd he to navyseni dostatečné. Nezapomen, ze účinky inzulinu brzdí hormony. Ja jsem treba vzdycky byla citlivá už na zvednutí o jednu jednotku. Jiní diabetici potrebujou dvě. A v těhotenství se ti ještě násobí.

martinka8338
4. dub 2016

Holky a kolik má být hladina ve 22hod?

werumka
4. dub 2016

@martinka8338 Neměla by být vyšší, než hodnota po jídle - tzn max do 7,8.

martinka8338
4. dub 2016

@werumka dekuju 🙂

dayella
4. dub 2016

@werumka Neměřím, nemám na to papírky a moje diadr. se o nich za celou dobu, co jsem u ní nezmínila. Ještě by mě zajímalo, jestli na působení toho denní inzulínu má vliv, kam si ho píchnu. Vím akorát, že z břicha se vstřebává mnohem rychleji než ze stehna, ale konkrétní čas jsem se nikde nedověděla. Dostala jsem ten denní novorapid, píchat těsně před jídlem. A pak by mě tedy ještě zajímalo, jestli si ten inzulín můžu píchnout z boku do těhu břicha 😖

werumka
4. dub 2016

@dayella Máš nárok na 400 proužků, pokud jsi na dietě, pokud máš inzulin, zvyšuje se jeste pres revizniho lékaře. Ať paní doktorka neni líná a proužky napíše. Pokud mas inzulin, je to nutnost. Ze strany do břicha by to jít mělo. Noční inzulín do stehna. Pred jidlem počkej po injekci tak 15 minut, v těhotenství je ten nástup účinku pomalejší.

mosquito
4. dub 2016

Holky, mám dotaz. Dnes poprvé mám všechny hodnoty špatné až jsem z toho špatná i já. Na diabetologii volám až ve středu. Na lačno 6.0 a pak 10.2, 8.3, 8.2. Skoro vždy jsem se vešla do 7.7 po snídani a na lačno mívám tak 5.3. Je možné, že to ovlivnil včerejší den? Dnes jsem jedla jako kdykoliv jindy ale včera relativně málo a ne moc pravidelně. Nebylo mi dobře, pálila mě žáha a většina jídla se mi vracela, spala jsem v polosedě. A v sobotu jsem hřešila, měla jsem sladké, byli jsme na výletě a taky režim nic moc. Předem děkuju za vaše zkuešnosti.

werumka
4. dub 2016

@mosquito Ten rozhazeny režim to nabourat mohl. Nejsi třeba nachlazena? Z jednoho špatného dne se nestřílí. Jde o tendence. Budeš se měřit i zítra?

mosquito
4. dub 2016

@werumka Dnes jsem byla poprvé v práci po třech týdnech, kdy jsem měla zánět průdušek. Zítra si chci měřit taky. Včera jsem měla hodnoty úplně ukázkový. Jen na lačno 5.8, ale pak 6.5, 7.2, 6,4. Tak snad zítra bude zas líp. Moc děkuju za reakci 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru