Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

linee
29. bře 2018

@z_kopretinka ja jsem popravde uz sestinedeli nedodrzovala:( Stejne jsem se musela v jidle hodne omezovat, mala trpela na prdiky, takze jsem byla rada, ze jsem vubec neco jedla.
S cukrem dekuji, zeptam se pak u dr. a budu sledovat🙂

linee
29. bře 2018

@dancamich jeeej:( A co tam tak zavolat? Objednavat neobjednavaji, ale zkus jim vysvetlit situaci, ze jsi z toho vycerpana. Nastesti pokud se to ustali, tak jsou kontroly co 14 dni, obvykle co mesic, tak jednou mesicne by to slo. Pokusila bych se vysvetlit situaci, zda by ti vyhoveli a uvidis. Moc drzim palce!
Jinak ja take dojizdim do jineho mesta, u nas dia je, ale s tehu zkusenosti moc nema, tak dojizdim 35km. Bohuzel take obcas musim poresit hlidani a jizdu autem uz moc nedavam, takze take o zabavu postarano:( Urcite to ale nevzdavej a budu drzet moc palce!!!

kristyna70
29. bře 2018

@linee no jsem sama z toho udivena, ze se nevolnosti vratili, dopoledne to povolilo a ted po prochazce mi je zase soufl. Cukr mam dnes ukazkovy tak asi opravdu hormonama ci co.

dancamich
29. bře 2018

@linee gynekoložka za mě orodovala. Prosila je, ať mě vezmou, půjčí mi glukometr a že už si to pohlídám, že to mám stejně za pár + dítko na krku apod.. No nehnula s nimi a to chodí i k porodům a se všemi se tady zná. ☹ Zkusím to nějak napasovat, abych se tam alespoň 1x dostala, vyfasovala jejich kalibrovaný glukometr a jídelníček. Vím, že se to během let mění, takže aktuální by byl lepší.

linee
29. bře 2018

@dancamich tak to je hodne smutne:(

dancamich
29. bře 2018

@linee tak jsou i horší věci že. Pan doktor za 14 dní končí, protože jde jinde, takže ho chápu. Ty glukometry z Tesca nebo z netu asi nebudou nic moc přesné že?

linee
30. bře 2018

@dancamich ja bych pokud,zkusila spise lekarnu.Ale uprimne bych pockala na kontrolu u dr.

linee
30. bře 2018

@dancamich ty hodnoty nemas az abnormalne vysoke,zkusila bych pokracovat v diete.Navic glukometr,prouzky a pod.proplaci pojistovna,ale ne vsechny,je mozne,ze by ti ten,co bys koupila pojistovna neproplatila a byla by to skoda. Ale psala jsi,ze nejaky glukometr mas.Meris se jeste?Co ty hodnoty?Jsou porad tak nizke?

dancamich
31. bře 2018

@linee Hodnoty mám trochu jak na houpačce. Když se vyspím normálně, tak ok a když se dceři zdá nějaký zlý sen a tím pádem jako dnes naspím sotva 4 hodiny, jsou hodnoty vysoké. Nad ránem nejsem totiž schopná nic pozřít, takže jím třeba až v šest ráno, kdy už mi je blbě z hladu + fakt nejsem v tu chvíli moc vybíravá. Glukometr musím zítra vrátit dědovi, protože měl horší cukr na kontrole, tak se musí zjistit, co dělá jinak. On jinak baští jen ty prášky, inzulín si nemusí píchat naštěstí.

monizav
1. dub 2018

Ahojky. Můžu se prosím zeptat, jaký časový rozestup by měl být mezi posledním večerním jídlem a snídani? Jde mi totiž o to, abych to ranní měření měla opravdu do 5,1 (to mi totiž dělá největší problém, a inzulín si opravu píchat nechci ☹ .

linee
Autor odpověď smazal
Zobraz
linee
1. dub 2018

@monizav nalacno se pocita min.8 hodin,idealne 8-10,vice urcite ne.Idealne je 2.vecere tak 2-3 hod. pred spanim,kolem 21.hodiny

monizav
1. dub 2018

@linee Když já právě chodívam spát kolem půlnoci a vstávám v 9 ráno. Takže když si dám 2. večeři v deset večer a snídat budu v 9 ráno, tak to už je zase dlouho že? Takže vstávat v 8 ať je to max tech 10 hodin?

linee
1. dub 2018

@monizav ja to mam podobne. 2.veceri si davam kolem 10. hodiny vecer. Mas glukometr? Chce to zkouset, co u tebe nejvice zabira. Podle toho jsem si to upravovala. Napr. ve vetsine clanku se pise, ze u tehotnych pomaha 2.vecere. Ja jsem napr. zjistila, ze mne 2.vecere ranni cukr spise navysovala,
i kdyz jsem ruzne upravovala. Takze jim 1.veceri kolem 19-20 hod. a pred spanim si davam sklenici plnotucneho mleka. Vstavam kolem 8-8,30. Kdyz spis delsi domu, musis pak dat vydatnejsi 2.veceri, resp. si ji upravit jinak jako nekdo, kdo napr. spi 6-7 hod. (cim dele spis, tim dele zacne telo hladovet)

monizav
1. dub 2018

@linee Glukometr jsem dostala. Já mám právě zjišténou cukrovku cca 14 dní a furt si na to teprv zvykám. Tak já to zkusím jako ty. Kolem sedmé, osmé si dám večeři, a před spaním si dám hrnek mléka. A vstávat budu v těch 8, ať mám mezi tím hrnek mléka a ranní snídani max 8 hodin. Protože moje doktorka dává inzulín pri ranních hodnotách od 5,1 a výš. A toho se chci vyvarovat. Moc děkuji za tvou radu 😘

linee
1. dub 2018

@monizav chce to zkouset, ja ten inzulin take dostala:( 14 dni nezabrala dieta, hodnoty jsem mela porad kolem 5,5-5,6, takze inzulin. Chce to zkouset, na kazdeho zabira neco jineho. Jen kdyz udelas zmenu, pockej vzdy tak 2-3 dny, nez se to na cukru projevi. Abys treba jeden den neudelala zmenu a rano nezjistila, ze nezabira a vecer zkusis neco jineho. Dej tomu cas a drzim palce

mili_ilim_ilmi
10. dub 2018

Ahoj. Chtěla jsem se zeptat, kvůli jak vysokému cukru berete inzulín. Návštěva diabetologie mě teprve čeká a nechce se mi tam. Bojím se toho, že diabetologie bude nějaký mamlas, který mi špatně naordinuje lecbu a já budu brát zbytečně inzulin. Glykemii na lačno jsem měla 6,0. Nepřijde mi to zase až moc vysoký. Takto vyšší glykémie jsem měla i před otěhotněním, byla jsem na glykemicke křivce a po dvou hodinách po glukóze jsem měla glykemii pod 5. Měřila jsem glykemii i párkrát po jídle a naopak se mi stávalo, že jsem namerila dost nízký cukr. Myslím, že ta vyšší glykémie na lačno souvisí s léky na astma, je to na nich uvedeno jako možný vedlejší účinek a s vyšší hladinou cukru na lačno mám problém od doby, co jsem zacla brát léky na astma. Myslím si, že mám vyšší glykemii na lačno, ale že přes den mívám cukr v normě nebo dokonce pod normou. Trochu se bojím toho, že by mohl dát doktor inzulín a mě by pak bylo blbě z nizkeho cukru. Jak doktor stanovuje léčbu. Dá léky jen podle ranní glykémie nejdřív řeší, jaká je glykémie během dne a zkouší dietu? Já bych radši vyzkoušela nejdřív tu dietu nebo změnu léků na astma.

werumka
10. dub 2018

@mili_ilim_ilmi Ahoj! Myslím, že jednorázový skok na 6 nevadí. Spíš než klasickou GDM máš opačně nastavený metabolismus, který produkuje nárazově inzulinu víc a když se nenajíš a dlouho lačníš, tak pak máš ráno vyšší glykémii, protože Ti tu glykémii vyžene glykogen. Co si dáváš večer před spaním?
Ty léky na astma jsi brala jak dlouho před testem nebo před ranním měřením?

mili_ilim_ilmi
10. dub 2018

@werumka Léky jsem brala večer před spaním a ráno pak asi dvě hodiny před odběrem. Chtěla jsem je vynechat, ale je mi bez nich proste špatně a mám strach, že se bez nich budu dusit (už takhle mám kvůli těhotenství ty léky dost omezene). Před spaním jak kdy, ale většinou mám spíš sacharidovou večeři a docela na večer mlsam. Před odběrem jsem měla před spaním tři suché rohlíky (měla jsem v tý době nechutenství, tak jsem jedla dost divné) a ředěný džus. No teď je mi konečně docela dobře, tak se snažím jíst lepe, dia dieta by mi ani moc nevadila, teď když mi začalo být konečně docela dobře, tak se stejně snažím jíst zdravéji. Ale prave, že si taky moc nemyslím, že by ty moje problémy byla vyloženě cukrovka. Myslim, že teda celkově dost špatně jim a spíš bych asi teda měla jíst před spaním nějakou bílkovinu. Což je teda u mě trochu problém, do bílkovin se totiž musím vyloženě nutit, ale zvládla bych to.

werumka
10. dub 2018

@mili_ilim_ilmi A které léky jsi ty dvě hodiny před odběrem brala? Byli by lepší měřit lacnou před tím, než si je vezmes. Pak by ukázalo víc.

mili_ilim_ilmi
11. dub 2018

@werumka Beru inhalační kortikosteroidy. V přívalovém letáku je uvedeno, že léky zvyšují krevní cukr, ale nevím, jestli je to myšleno tak, že ho obecně zvyšují, nebo jestli je to myšleno jako nějakou dobu po jejich užití.

werumka
11. dub 2018

@mili_ilim_ilmi Říkala jsem si, ze to asi budou ty kortikoidy. Inhalační zvedají glykemii narazove. Ale samozřejmě je dobre byt při jejich dlouhodobém brání obezřetný, protože to užívání v těhotenství může prohlubovat inzulinovou rezistenci. Zkus si tu lacnou změřit hned po probuzeni, ještě před rannim vdechem.

pavlin888
11. dub 2018

Ahoj holky,tak ted mam tyden glukometr a mam akorát problém s rannim cukrem na lacno,nemohu ho dostat pod 5,6,mam stále 5,9 nebo 6. Druhou veceri nemam,stale zvracim a mlecne výrobky ted uz vůbec nemuzu, to se me leti ven. Doktor sam rikal, ze se mnou to bude orisek,malo co udrzim. A dokonce mi povolil i colu když uz mi je zle. Merim se před podavanim leku,jsem astmatik a mam inhalacni kortikoidy. Dekuji za jakekoliv rady.

mili_ilim_ilmi
11. dub 2018

@werumka Aha. Já u sebe nemám glukometr, zatím jsem nebyla v poradně. Ale až ho pořídím, tak určitě budu měřit před léky a zkusím i co dělá s cukrem podání těch léků. Zatím jsem byla jen na odběrech u doktora a to jsem se zase bála si ty léky nevzít, protože jsem šla pěšky a navíc venku bylo hnusné a já jsem bohužel taková, že jakmile zakaslu, tak kašlu pak kašlu minimálně tři tyd, i když v posledním roce se to zlepšuje. Každopádně děkuji za rady.

werumka
12. dub 2018

@mili_ilim_ilmi Tak uvidíš, to domácí měření hodně napoví, jak se glykémie chovají. Hlavně se fakt měř hned po probuzení, ať to není zkreslené.

werumka
12. dub 2018

@pavlin888 Ahoj, ten problém je v kombinaci inzulinové rezistence a pak toho zvracení. Zřejmě máš vysokou hladinu ketonů (jsou to odpadní látky, které se produkují ve chvíli, kdy musí organismus vyrábět cukry ze svých zásob - často právě při zvracení, nebo při nízkosacharidové dietě). Tenhle proces pak prohlubuje inzulinovou rezistenci a výsledkem jsou vyšší glykémie. Je nějaké jídlo, které v sobě nějakým způsobem udržíš a které by přicházelo v úvahu před spaním nebo v noci?

asadek
12. dub 2018

Zdravím dámy, ráda bych se zeptala na jeden detail. Když počítám cukry ve stravě, bere se hodnota v tabulce. Ale tam je uvedena hodnota sacharidů a pak ještě z toho cukrů. Která ta hodnota se započítává do těch 200g/den? Díky moc za radu ;)

mili_ilim_ilmi
12. dub 2018

@werumka V úterý jdu do poradny, tak uvidím, co mi tam řeknou.

linee
12. dub 2018

@asadek pocitaji se sacharidy. Vice informaci a jak pocitat naleznes napr. i tady http://www.tehotenskacukrovka.cz/dieta

pavlin888
12. dub 2018

@werumka Ahoj co udrzim je mrkev,salatova okurka a ještě hrozno. Jinak každé ráno se davim a po snídani taky. Je to zážitek. Večer už jen prezivam den a ani jíst se mi nechce. No v pondělí mám dia kontrolu,tak jsem zvědavá.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru