Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
16. bře 2015

@erlif Já jsem na to narazila náhodou, když jsem hledala info ohledně jiných bylinek v těhotenství. On ten čaj je celkem nevýrazný, takže by se dal přimíchat do jiného čaje. který piješ. Já ho chci zkusit popíjet a uvidím co to udělá

saraha1
16. bře 2015

Cauky, holky,
ja sem dneska uplne marna 😀. Stracvila jsem pul dne v porodnici, moc porodu a pacientu..no a pak to slo s moji dietou z kopce 😀.
Dva chlebicky, skoricovej snek byla dopoledni svacina. Pak jsem doma usnula, a ve 4 byl bilej rolhik a 3 kosticky coko a pak na to mega talir testovin..no a za hodinu a neco 7,4, takze to zas tak hrozny nebylo. Ale dneska sacharidy presvihnu o hodne, ale nejak to nehrotim.
Jinak ten caj z boruvci, ten mam doma, ale v tehu bych ho radeji neptala. Ptala jsem se v lekarne, jestli je nejakej dia caj, kterej se muze, lekarnice procitala slozeni a nenasla nic.
Ale na Vincentce je napsano, ze je vhodne pro pacienty s diabetes mellitus, takze par dousku denne urcite je ok pro tehotny taky, ale efekt toho vlastne nevim. Ja si ji koupil, ale jeste nenacala a ani nevim, jak to chutna, ale manzel rikal, ze je to nechutny 😀.

erlif
16. bře 2015

@saraha1 vincentku si strikam do nosu 😀 je to jen slana voda... pry je na nastydnuti, nekdo si ji dava do mleka 😀 nekdo snad rika, ze je na prevenci... no mam se az moc rada, takze s ni zustanu jen u strikani do nosu 😀

macinek
16. bře 2015

@saraha1 No já jsem to právě potom hledala a netu a našla jsem to v několika článcích, že se čaj z borůvkového listí v těhotenství může. Je to jedna z mála bylin která se bez problémů může.
http://www.vitalia.cz/clanky/bylinky-v-tehotens...
http://www.jenzeny.cz/moda/zdravi-a-krasa/seria...

saraha1
16. bře 2015

@macinek tak super! co budu pit div ale.. piju tehu caj, malinik, tak jeste boruvci 😀. Ale diky za nfo, dneska si ho snad udelam, protoze dneska se nemuzu udrzet 🙂.

leana3
16. bře 2015

Dobrý večer holky, tak zase nakukuju🙂 U mě nic nového, mlsná mě honí pořád stejně, baštím spoustu jahod s jogurtem nebo šlehačkou, taky kiwi jsem zkusila a dobrý. Hodnoty mám úplně ok, jen ty lačné jsou v rozmezí 5,1 - 5,5. ve čtvrtek mám volat do diaporadny, tak uvidím, co mi řeknou...

@saraha1 ještě k tomu loupáku... jo jo, taky jsem koukala, kolik sacharidů má a vím, že to není zrovna to pravé, ale četla jsem kdysi v Miminku zkušenost nějaké mamči s těhot, cukrovkou, že právě loupák jí glykémii nezvyšoval - tak jsem ho zkusila a taky mi prošel 🙂 Ale je jasný, že pravidelně ho nebudu. Nejhorší je, že jsem zvyklá na sladké snídaně - vločková kaše, pečivo s marmeládou atd. Do chleba se šunkou se musím fakt nutit po ránu... Přes den je to v pohodě.

barbarkaaa
16. bře 2015

@saraha1 dobrej jiselníček :D takovej cukrovkářskej :D
já teda dnes zhřesial jednou suchou hořickou tribičkou, tem čerstvě stočeným nejde odolat a hlavně jsem měla po obědě 5,6 zááázrak u mě :D
mě tady zapadla dotaz skrz tu vodu ochucenou štvavou z mandarinky, nervíte někdo? a nebo ten čaj? fakt vám zvedá cukr jen ten vyluh?

werumka
16. bře 2015

Holky, jinak mi došlo - na pití je dobrá Toma Natura Svěží - mají jí "s kapkou citronu" a "s kapkou pomeranče" - žádný sladidla v tom nejsou a chuťově je příjemná. http://www.pepsico.cz/product/tomavoda

barbarkaaa
16. bře 2015

@werumka tu jsem zkoušela, jako na cestu fajn, ale víc mi chutná kohoutkovka s citronem , ale někdy je toho citromu moc, tak poptávam jiný chutě

leana3
16. bře 2015

@barbarkaaa nám na diaporadně sestřička říkala, že si máme vymačkat 1 citrus do cca 1 - 1,5 litru vody a na den pak celkem už jen max. 150 g ovoce. Já teda držím dietu krátce a ještě jsem nebyla na kontrole, ale piju vodu s citronem nebo pomerančem ( bez dužiny, jen šťáva) a nijak to nepočítám. Střídám to s neochucenou magnésií, té vypiju asi víc a pak čaje - já jsem závislá na černém, takže si ho dávám celkem dost, zas nepiju skoro vůbec kafe.

barbarkaaa
16. bře 2015

@leana3 no já právě řesila hodně piti na začátku , naše voda se pít nedá bez ničeho a kupovat nechci, na to by nám nedal rozpočet a vubec ty bubliny mě nějakak extra nejedou, jediný po čem mě na začáku nenatahovala byl bylinkovej čaj, to jsme zjistila co bylinek nemůžu , ovocnej mi dělal kyselo a já tuplem zvracela a zelenýho a černýho se může jen šálek v těhu

erlif
17. bře 2015

@barbarkaaa já jsem teď ke konci těhu musela vodu s citronem (a to jsem si ho nedávala moc) vysadit úplně, začala mně po něm pálit žáha jako čert.. můžu max skleničku denně... no jelikož jsem teď stále nemocná, tak si rozpouštím Celaskon do víc vody a mám to jako zpestření těch mých ovocných čajů... protože bylinkové nepozřu a bubli vody mi nejedou...

saraha1
17. bře 2015

@werumka Toma Svezi je moc dobra, ale ja ji nemuzu hodne casto vubec sehnat. Ono to mozna nekupuje tolik lidi, takze to nemaji vsude.

@barbarkaaa u ty ochuceny vody mandarinkou / pomerancem - ja bych to moc nehrotila, teda pokud to nevyjde stava z 5 mandarinek na den treba, protoze to pak urcite se nastrada dost cukru. Ja vodu s citronem taky uz nemuzu, zkousela jsem pred dvema tydny a zaha by me sezrala 🙂.

@erlif
@erlif ikala jsi, ze uz jsi doma na matersky? a co ucho?

m,anzel vcera priswel z prace s tim, ze mu zas neni dobre, ze na nej neco leze..uz toho mam dost jako. T je furt, bud ja nebo ion. Ale kdyz on ma ted nejak vic stresu a myslim, ze to je kamen urazu, ze pak vsecko chytne. Tak doufam, ze z toho nic nebude a uz vubec ze me nenakazi. Rodit nemocna vazne nechci.

erlif
17. bře 2015

@saraha1 Ahojky, u nas v samosce skoro nic nemaji, ale zasob Tomy natury svěží tam mají tuny 😀
jojo od pondělka, ale zítra jdu do práce, spojím to s oběděm a musím se podívat, jak to tam beze mě zvládají.. šéf je krapet na nerv... 🙂 Ucho stále zalehlé, ale zabolí tak 2-3x denně, takže dobrý.. v pátek jdu do laborky na krev kvůli cukru a mám i kontrolu na ORL, tak uvidím, jak to dopadnu, třeba to do té doby odlehne... na kašel beru stopkašel (píšou že pro diabetiky je ok), takže mě v noci až na čůrání nebudilo vůbec nic 🙂 no jestli ponesu zprávu z ORL praktické dr. která má dveře hned vedle, tak věřím, že si mě bude chtít poslechnout.. tak snad ještě něco nevyfasuju 😀 i když myslím si, že průdušky mám fakt čisté... ale mamku takhle hnala na plicní kam ji objednali až za měsíc.. no to stejně asi už porodím 😀
Jinak jsem blbka, myslela jsem si, že holandské kakao nebo kakao na vaření nebude to samé... dneska jsem zjistila, že to na vaření obsahuje sacharidy.. sakra :D no ale já to kakao měla nasypané v doze, obal jsem neměla, to jsem vypátrala až na netu 😀
Jééj, tak snad se mu to nerozjede a ty to nechytneš.. taky jsem si říkala, kdybych měla rodit v pátek na své narozky jako mamka porodila bráchu, že vážně nevím, jak bych to dala... i když podle pohybů brouček je stále ve vodorovné pozici... nevím co je utlačování žeber žaludku... ale kopance dostávám slušné... 🙂

saraha1
17. bře 2015

@erlif no tak mymame polohu idealni a stejne neznam zadny kopance neprijemny, natoz bolestivy. mala nema sanci do zeber dosahnout, co tak pocituju, jeste ji minimalne 5 cm chybi.
Ty, s tim kakaem teda nevim, no ja kupuju vzdycky nejaky to holdansky, nejak to nezjistuju, co je co, mam to presypany v "krabicce" od nugety. No co uz, ja ho stejne davam tak lzicku a to je vahove nic.
Hele a co nejaky obklady na to ucho? Neco se pouziva, co vytahne zanet, ne? Ted enchci kecat..kapesnik namocenej do lihu? Ted nevim, ale to bys nasla nanetu.
Ja jdu zejtra dopoledne na jedno kfaco s kamaradkou, odpoledne na druhy kafco s kolegyni, mozna jeste jedno pri obede (neco z toho asi nebude kafe, abych nebyla samej kofein 😀 ). Pak ve ctvrtek by melo bejt dalsi 🙂. To mi asi brzo skonci 😀. Ale zase jsem byla zalezla doma pres mesic skoro, musim to dohnat, kdyz pak bude utrum.

saraha1
17. bře 2015

jo, vite co? mame pred barakem dilny od ucnaku, jeden z oboru je cukrarska vyrobna a maji prodejnu..uz to vidim, jak pak kazdej den zaparkuju kocar pred vbchodem a pujdu si neco koupit 🙂.

macinek
17. bře 2015

Holky víte co, já jsem se v prvním těhotenství těšila, jak si pak dám všechno to sladký a jak si to tělo odvyklo, tak mi to pak moc nechutnalo, dala jsem si jeden čokoládový bonbon a byla jsem přeslazená 😀 , ale člověk si časem zase zvykne bohužel 😀 😝

erlif
17. bře 2015

@saraha1 tak že bych jí taky mohla mít už otočenou... to by se mi ulevilo.. no do úterka musím vydržet na kontrolu v poradně... 🙂
Je fakt, že si dávám sotva čtvrtku toho kakaa do mléka, navíc manžel pořád stěhuje byt, takže momentálně je mikrovlnka na zemi daleko od zásuvky, tak mám smolík... včera jsem si rozmixovala jahody do mléka trochu osladila stévií, sakra škoda jahod... víc bycyh si na nich pochutnala kdybych je kousala a mléko zapíjela 🙂
Na zánět v uchu je dobrá slivovice na vatičku, vytáhne to dokonale.. ale já to mám píchlé, takže do ucha nesmím nic, max borovou vodu... takže mám smolík... :(
Taky bych tam byla pravidelným zákazníkem.. stačí že nám tu za rohem otevřeli novou pekárnu.. a mají tam mraky zákusků, super ceny a všechno naprosto k sežrání a já okolo chodím každý den 2x i vícekrát denně...

erlif
17. bře 2015

@macinek taky si říkám, že by bylo fajn, se to sladké odnaučit jíst úplně nebo to hodně minimalizovat... ale nedělám si iluze.. mám to v genech, v každé buňce těla.. cukrrrrrrr 🙂

saraha1
17. bře 2015

@macinek jo, to jsem slysela hodnekrat, ale ja si myslim, ze to nebude muj pripad. Samozrejme mi nebude asi chutnat dat si dort, kolac a zapit to kakaem, ale myslim, ze jak hresim uz ted obcasm tak nebudu mit problem zajet si nejakej "kazdej den jednu sladkost" system 😀.

Ted jsem si dala svacinku moc dobrou - ctvrt kila jogurtu bilyho, 15g kokosu a 20g cerealii Dobre z ovsa natural..ty mi strasne chutnaji v jogurtu, doporucuju, pokud potrebujete nejakou opevnou slozku dat do jogurtu, tak tohle je trosicku oslazeny, ale na 100g to ma 70g sacharidu a je toho kopice. takze 20 - 30g by melo stacit.

@erlif ja si vcera delala koktejl jahodovej taky. No a pekarna by byla jeste horsi pro me, ja radeji buchty nez dorty, a rekla bych, ze asi jsou i horsi pro cukrovkare - kombinace cukru a hodne testa / mouky je asi horsi, dorty vetsinou mivaji mene mouky, ale vic cukru a tuku. Kazdopadne ted to resit nemuzeme a pak si dame 🙂.
Holky, ja mam dneska docela enerigi a chut neco delat, ale zas me boli zada. Je tu doma takovej bordel, ze kdybych zacla rodit, tak snad by mnazel musel vygruntovat behem myho pobytu v nemocnici, protoze do toho prinest mimco..to by bylo snad trestny 😀.

erlif
17. bře 2015

@saraha1 já jsem před chvilkou doobědvala ale moc mi to nesedlo, takže se těším na svačinku.. zítra si dám měřící den, sice nejsem pořád fit, ale odkládat to už nebudu... 🙂
Já taky raději buchty koláče.. i když víc si pochutnám, když si to sama napeču 🙂 a taky si myslím, že pro cukrovkáře jsou daleko horší... No jak říkám, o důvod víc těšit se na porod 🙂))
Ty to moc nepřeháněj... šetři se na ty kafíčka 🙂 já bych taky chtěla mít energii, nejsem schopná ani jít a zabalit si tašku do porodnice, ale hlavně že tam mám corny banánovou, abych si po porodu mohla zobnout nějaké mňamky :D

jusinka
17. bře 2015

Holky,
@erlif
@saraha1
vy už to máte za rohem, závidím.. Já jsem 32 tt, ale protože ji mám už po třetí, tak s ní neskutečně bojuju.. Nějak to nedokážu udržet, pořád něco dojídám po dětem, GH jsem měla 42, bééééééééééééé.. a za 3 týdny nový odběr a já to pořád nedokážu úplně uhlídat ☹. Přitom jinak po norm. jídlech hodnoty ok, jen prostě pořád něco "žeru"..

S tou porodnicí.. U obou dětí jsem měla nabaleno tolik sladkostí, že jsem si až připadala blbě. A syslím si do tašky zase už teď 😀. A manžel má nakázáno, že až za mnou pojede na návštěvu, musí o vzít přes cukrárnu 😀

erlif
17. bře 2015

@jusinka mít doma ještě nějakého drobečka, je mi jsné, že bych taky pořád něco dojídala.... 🙂
taky jsem říkala všem, co budou chtít přijít, že bez něčeho dobrého (i kdyby to měl být je meruňkový koláč s tvarohem) je k sobě nepustím 😀

saraha1
17. bře 2015

@jusinka tak presnwe tak premyslim ja 😀.. do pordnice si beru musli tycinku a corny a uvidim, co mi jeste pristane pred nosem 🙂.

@erlif no a ja pujdu teprve ted delat obed. To jsem ani nerekla, kdyz jim neco s bramborem, vetsinou mi sacharidu vyjde min, takze si pak zvetsim svacu necim sladkym. Dneska to bude pudink cokoladovej 🙂.

nicky27
17. bře 2015

Ahoj holky, tak jsem jen tak brouzdala po netu a ještě něco hledala ohledně toho ogtt a o moči tam někde nic nepíšou, že by brali .... Jen že berou krev a to je vše .... Hm .... Dnes mám zase měřící den, ale jedu do 7,8 ráno 7,6 a teď 7,4 ale je fakt, že dnes moc se nepohybuji, jsem nějaká líná. Ke sváče tu mám loupák, vypadá to jako klasický rohlík, tak jsem zvědavá, jak mi to projde. Už jsem ze všeho na prášky. Manžel mi říká, ať jsem v klidu, že cukrovku nemám .... Včera jsem totiž objevila cukr v moči ... ale měla jsem banán ke sváče .... Jinak ráno na lačno to mám ok ....

erlif
17. bře 2015

@saraha1 jsem fakt ráda, že s těmi sladkostmi do porodnice nejsem sama 😀 hned se cítím líp.. fakt jsem za tuhle diskuzi děsně ráda!! 🙂
no ale co teda čtu velmi nerada, že ty si budeš mlaskat nad pudinkem!!! 😠 já si teď dala krajíček chleba k svačině a namazala to česnekovou pomazánkou od váhaly.. nemá moc sacharidů a ten ždibec nac hleba, nestojí ani za řeč 😀 tak jsem si domlaskala no... 🙂

saraha1
17. bře 2015

@nicky27 ja se z tebe zblaznim..kasli na to... jednou pro vzdy.. cukr v moci neni o cukrovce!!! takze to nehrot a ani ho snad nemer. Fakt klidek, zbytecne se nervujes, uplne zbytecne!

nicky27
17. bře 2015

@saraha1 Tak to budete dva 🙂

saraha1
17. bře 2015

@erlif ja nemerim uz asi nic, dneska ani na lacno, teda duvodem je taky to, ze mam uz jen 25 prouzku a co ja vim, treba budu rodit za dva tejdny a abych dala dalsi 400 za prouzky...
takze to je dobre, ze ty se hlidas.
Ja mela k obedu brambory azapeceny kureci prsa se susenyma rajcatam, nivou a smetanou. A dost jsem se prejedla, ale jazas budu mit brzo hlad, jak se znam 😀:

erlif
17. bře 2015

@saraha1 já se neměřím... jen si hlídám sacharidy... měřila jsem se naposledy předevčírem... včera jsem se chtěla změřit po úažasné číně od manžela.. ale vzpomněla jsem si až 2,5h a to jsem si říkala, že nemá smysl, ale měla jsem pocit, že prasknu 🙂 škoda, že nemáš stejný glukometr jako já... já tu jedny erární v záloze co jsem si koupila za své mám... a zatím to vypadá, že na ně nešáhnu, tedy pokud mi v pondělí ještě jedny předepíše.. říkám si, že s těmi už do porodu snad vydržím 🙂
no já už odpočítávám minuty k další svačince... jsem nějaká nenažraná.. možná jsem si k tomu chlebu měla dát i to mléko, ale zapomněla jsem 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru