Test na cukrovku ve druhém trimestru, je povinný?

zuzanastr
8. říj 2015

Ahojky, chci se zeptat, jestli je test na cukrovku ve druhém trimestru povinný nebo ne.
Moc děkuji.

sara84
9. říj 2015

Povinne neni nic,ale velmi vhodne! A kecy typu nejsem rizikova skupina jsou usmevne...Radeji vydrzim trosku nepohodli,nez ohrozim miminko komplikacemi,ktere z nelecene tehu cukrovky plynou...

mafeska
9. říj 2015

@zuzanastr není povinný.

loupacek
9. říj 2015

Povinný není. Odmítnout můžeš.

Na druhou stranu, měla jsem u prvního dítěte těhotenskou cukrovku. A to jsem původně na test jít nechtěla. U těch dalších dvou jsem šla a cukrovku jsem neměla, ale už bych neodmítla, bála bych se no.

verunatom
13. říj 2015

Ja jdu zítra mam strach ze to nedam.i čištění zubu nebo spolknout lek je pro me hruza a vzdy se me otočí žaludek tak nevim jak to dam.ale nenapadlo me ze to odmitnu.

karlajasmine
13. říj 2015

Je to uplne v pohode.. nebojte se toho! 🙂 Ja se toho hrozne bala a navic na to sla v tech nejvetsich vedrech, takze nejist a skoro nepit 8h predtim bylo desny, ale pak se to fakt dalo.. proste vezmou krev, pak se napijete toho roztoku, ktery chutna jako sladka stava, a pak proste jenom vydrzet jeste 2 hodky a 2 odbery a je po vsem.. Navic sestricky s tim pocitaji, ze se tehotnym muze udelat spatne a nas (byla jsem tam jeste s jednou holkou) se porad chodily ptat, jestli nam je dobre a jestli si nechceme lehnout..

verunatom
13. říj 2015

A kolik se toho pije? No bude to pecka uz jen jak me bude zle z hladu ☹

karlajasmine
13. říj 2015

Bylo to zhruba jako velka sklenicka vody.. jako ze nebylo toho malo ani moc.. bylo mi pak cca 20min trochu na zvraceni, ale dalo se to vydrzet, kdyby ti nebylo dobre tak jim rekni, ze si chces lehnout nebo byt u otevrenyho okna.. potom ta dalsi hodinka uz byla v pohode, to uz jsem mela jenom hlad 🙂 Ale ten cukr v tom roztoku te trosku zasyti, takze ani to neni tak hrozny..

vaness5588
13. říj 2015

@zuzanastr já to mám tak, že mi měřili hodnotu cukru z klasického odběru v 1.trimestru a teď v 24 tt jdu na druhý klasický odběr, kde mi stejným způsobem změří hodnotu cukru a jen v případě, že by byla hraniční nebo vyšší, se prování tento speciální test. Je to dle mého logický postup, než každou maminu hnát zrovna na tento test...

karlajasmine
13. říj 2015

@vaness5588 jde ale o to, že na lačno můžeš mít hladinu cukru normální,ale ze právě za hodinu nebo dvě po požití nápoje můžeš mít hladinu cukru vyšší, což znamená těhotenskou cukrovku. Pokud ti vyjde hladina vyšší než 5,1 už nalačno, tak tam je to jasný a žádný další testy už se ani provádět nemusí. Tak moc nechápu jak to tvůj doktor mysli :-/

sara84
14. říj 2015

@vaness5588 no ja myslim, ze pokud bude vas druhy odber spatny, tal na ogtt nepujdete, je jasne ze tehu cukrovku mate, pokud bude druhy odber vporadku, tak jdete klasicky na test!

andy80
14. říj 2015

Těhu cukrovka nejde prokázat jinak než za pomocí zátěžového testu. Rozhodně bych neodmítla, nejen, že bych mohla ohrozit sebe, ale především mičmo.

verunatom
14. říj 2015

holky dala jsme to odběr krve pak vypít tu vodu byla takova citronova dalo se to pak zase krev po hodine a po hodine další krev takze tri hodiny čekaní peklo ale šlo to.

melis7
15. říj 2015

@vaness5588 ale to jak to pises je spatne.Pokud budes mit hranicni nebo vyssi hodnota glykemie,tak je jasne,ze uz tu tehotenskou cukrovku mas a test se nedela.Mala by jsi uz drzet diabetickou dietu.

zuzanastr
autor
20. říj 2015

Díky za odpovědi, ještě se chci zeptat, ohledně nápoje, jak velké množství tekutiny musím vypít? Díky za odpovědi!!

brokovich
20. říj 2015

@zuzanastr asi 3 deci

zuzanastr
autor
20. říj 2015

Děkuji a dalo se to vypít??

brokovich
20. říj 2015

Úplne v pohodě. Já mela hlad jak vlk, vyzahla jsem to na ex. Normální šťáva. Je kolem toho zbytecne povyku. 😉

evulina77
20. říj 2015

přesně, mnoho povyku pro nic. Jen jsem měla šílený hlad, doporučuji si vzít sváču s sebou a hned po všech odběrech a povinnostech si ji dát. Já poprvé neměla a i ta cesta do bufetu byla dlouhá...

zuzanastr
autor
20. říj 2015

a můžu se zeptat, kolikrát brali krev? Někde se uvádí 2 krát jinde 3 krát. Díky! 🙂

evulina77
20. říj 2015

mělo by to být 3x - na lačno, po hodině a po dvou hodinách

zuzanastr
autor
20. říj 2015

ok díky moc

klarkaadd
20. říj 2015

@zuzanastr je toho 1/2 litru, já teda mám ráda sladké, ale tohle bylo na mě už v půlce moc. Má se to vypít do 5min. Nakonec jsem to samozřejmě zvládla, ale měla jsem co dělat. Prostě každý to snáší jinak a třeba ti to bude zrovna chutnat. Každopádně je to lepší, než někdy cca před třemi lety, kdy to byla snad jen hustá glukosa a táhlo se to skoro jako med. Teď je to taková ochucená hoooodně sladká voda. Nejlepší je se zabavit a nemyslet na to. Asi hodinu se mi to pořád vracelo, ale bavili jsme se tam s jednou maminkou, tak to i rychle uteklo a zapomněla jsem na to. Takže druhá zkušenost lepší. U první (před těmi 3 lety) jsem měla co dělat, abych to v sobě udržela.
Jinak je určitě dobré vzít si s sebou nějakou svačinu a sníst hned pak. Měla jsem být 12 h na lačno, a od půlnoci nepít. Ráno jsem šla na 6:30. A ano, jsou to tři odběry. Já měla pak strašnou žízeň z toho sladkého.
Jinak určitě se to zvládnout dá, kvůli mimču všechno, porod je teda horší 🙂 🙂 🙂

lubi29
27. říj 2015

Ahoj...taky mne to zajímá.Já už jsem v 18.tydnu a ješte jsem na testu nebyla.Ani nic neříkala doktorka.Možná tím,že jsem mela dobrý vysledky krvy,tak to delat nemusí asi.Nevím.A chtela bych se zeptat jaký vitamíny,minerály jsou nejlepší v druhým trimestri?

zuzanastr
autor
27. říj 2015

Ahojky, test na cukrovku byl OK.
Na lačno Ti vezmou krev, pak vypiješ sladkou vodu (úplně v pohodě se to dalo vypít) 1 hrneček, po hodině odběr krve a po další hodině odběr krve a je to. 🙂
Ale co jsem se bavila, tak každá nemocnice má objem vody jiný.
Já byla v Hodoně a byl to jen hrneček sladší vody.
Ohledně vitamínů beru teď kyselinu listovou (tu od začátku těhotenství), brusinky v tabletkách a železo.
Měj se!

lubi29
27. říj 2015

Dekuju...Brusinky?To slyším poprvý...No každej byl v 16 tým tydnu nebo tak a já nic.A na kontrolu jdu až za mesíc,tak snad tomu miminku nic není 🙂 Já brala Gravital,ted nic...nevím co si mám koupit práve..žádný problémy zatím nepozoruju.Jo beru ascorutin od začátku tehu...

lubi29
27. říj 2015

Oba ty triple testy vyšli negativní...což jsem moc ráda.

klarkaadd
28. říj 2015

@lubi29 na cukrovku se chodí později až nějak kolem 24 týdne, já byla teda na poslední chvíli ve 26, myslím, se to dělá do toho 26. Ale říkala sestra, že čím dřív tím líp samozřejmě. Ale myslím, že se nemusíš bát, doktor tě určitě ve správný čas pošle 🙂

hance09
28. říj 2015

@lubi29 jsem teď taky 18 tt a na test mám jít dle harmonogramu až někdy v prosinci... A po minulé zkušenosti se toho dost děsim...měla jsem co dělat,abych to v sobě ty dvě hodiny udržela...
Jal se to pak dělá,když to člověk nevydrží a vyzvrací?

klarkaadd
28. říj 2015

@hance09 no taky jsem měla poprvé stejný pocit, že to neudržím, ale povedlo se, jinak bys, myslím, měla jít znovu... 😖

cattus
28. říj 2015

Byla jsem na testu 19.10. A jak jsem psala priteli po tom zavrela jsem oci usi nos .. proste vsechno krome pusy a lila do sebe. Bylo to pul litrru neceho neprijemne sladkeho s citronovym ocaskem. Byly jsme ten den na testu dve. Druha maminka obdivovala ze jsem to dala skoro na ex primo v ordinaci. I sestricka rekla ze si to muzeme vzit do cekarny a vypit behem 10minut ja ji rekla ze jestli to ma se mnou slehnout tak at je to pod odbornym dohledem. Nejhorsi byly ty tri hodiny cekani a sezeni v nepohodlne pozici. Jeste druhy den jsem byla uplne grogy. Bolely me svaly na brise a mela jsem pocit ze kazdou chvili umru. Navic Jirik reaguje na cukr takze jsem byla jak boxovaci pytel bez prestani temer 14hodin jenze pak jsem se zase najedla a jelo to zase dokola. t

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru