2. těhotenství po prodělaném Hellp syndromu v 1. těh.

walina29
24. čer 2014

Ahoj Holky, je tady někdo kdo v prvním těhotenství prodělal Hellp syndrom? Chtěli by jsme druhé dítě a trošku mám strach co mě v těhotenství bude čekat. V prvním jsem prodělala Hellp syndrom akutní císařský řez v 38 tt. Vím že u druhého těhotenství je malá pravděpodobnost že by se Hellp měl opakovat, ale i přesto mam trochu obavy. Chtěla jsem se zeptat zda některá z vás má stejnou zkušenost a jak probíhalo druhé těhu🙂

vanule
24. čer 2014

Je mi jasné, že na tohle nebude jednoznačná odpověď. Bohužel mám tu samou zkušenost, první těhotenství skončilo "díky" preeklampsii ve 34tt akutním císařem, teď by jsme chtěli druhé, obavy mám a doktory (nestranně několika) mi bylo řečeno: může se to opakovat, ale taky nemusí, i když popravdě více názorů bohužel se přiklání k tomu, že s tím mám počítat 😒
@walina29 škoda , že jsi dala téma "jen" do otázek, diskuze by byla lepší...

dezyre
24. čer 2014

Mám jednu kamarádku která měla hellp syndrom a druhé dítě absolutně neplánuje. Potom mám ještě jednu kamarádku, která v prvním těhotenství měla preeklampsii a v druhém ji neměla, i když se samozřejmě bála, ale bylo vše v pořádku.

lamarika
24. čer 2014

V prvním těhotenství se mi ke konci projevil naštěstí opravdu až v termínu a porod byl ukončen sekcí. V dalších dvou těhotenství se už neprojevil, ale pořád jsem se hlídala. Při sebemenším natíkání či zvýšeným tlaku jsem byla v pozoru.

zzuzinda
25. čer 2014

Kamarádka má prvního synka akutním císařem pro HELLP sy a druhou dcerku spontánně v pohodě. Taky se hodně bála (a nejen ona, i její manžel měl strach, tenkrát se o ně strašně bál) a malou donosila i porodila v pořádku.

renca_hanych
25. čer 2014

@walina29 jak budu mít víc času, napíšu do zprávy..mám o čem psát 😉

sanny100
30. led 2015

Dobrý den i já před 2 roky prodělala HELLP SYNDROM. Bylo to mé druhé těhotenství. Syn se narodil akutním císařským řezem ve 38TT .Naštěstí byl v pořádku .Já byla druhý den převezena do fakultní nemocnice v Ostravě na ARO kde jsem byla 8 dni a pak další 3 týdny na JIP TU dobu na ARO si vůbec nepamatuji. Jako by mi to někdo vymazal z hlavy .Vzpomínám si jen na nespočet halucinací ,představ či snu ...doted nevím co byla realita nebo představa .Byl to nejhorší měsíc v mém životě .Selhaly mi ledviny i jatra.Měla jsem vnitřní krvacení a otoky .byla jsem napojena na umělou ledvinu a dostávala transfuze atd atd . Následně jsem prodělala ještě další 3 operace .Syna jsem poprvé viděla až když mu byli 4 týdny . Možná se to vše vubec nemuselo stát :(bohužel i přes potíže které jsem měla a stím také šla za mim gynekologem jsem se nedočkala žádného vyšetření a byla jsem poslana domu ,že je prý vše v pořadku...no ale já už se neuměla ani doplazit do auta :(
Doted jsem v kontaktu s doktory ,kterým vděčím za život opravdu do byli doktoři na svém místě!!!!
Zrovna před 2 tydny byla zahájena studium ohledně hellpu Doktoři se budou snažit přijíd na to ,zda je tato nemoc genet.puvodu zda se muže opakovat v druhém těhotenství atd...
Udivoval mě fakt že touto nemoci za posledních 10let onemocnělo 85 žen z toho jen 5 žen mělo nejhorší pruběh bohužel se mezi ne radím i já :( a všech 5 nás rodilo téměř v termínu.
Co se týče dalšího těhotenství já sama za sebe už bych měla strach a rozhodně bych si to nechtěla zažít znovu. Doted není den kdy bych si na to nevzpomněla .Mám ale kamarádky ,které prodělaly preklampsii a ta se jim v druhém těhotenství již neopakovala .Nikdo z doktoru vám předem neřekne, zda se to muže opakovat, či ne.
Před rokem také vyšla kniha jediného druhu HELLP SYNDROM .
Všem budoucím maminkám přeji hlavně hodně zdravíčka a bezproblémové těhotenství