Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

adus22
8. únor 2008

Cmuk ahoj. Nas tiez caka M/T, az o mesiac budeme podavat ziadost na poistovnu. Takze sa tiez este nacakame. Ale zarazilo ma to podpisanie darcovskych spermii. To je povinne?

cmuk05
8. únor 2008

Ahoj Adus.Nie je to povinne ale tak sme sa rozhodli my.Ak by sme sa rozhodli neskoršie na darcovske spermie
tak by sme viac zaplatili, pretože si to vyžaduje dalši zakrok.A tak to bude dobre ak uz nič ine. 😒 .Monika

adus22
8. únor 2008

Dakujem za odpoved. My totizto v tomto este nemame jasno.

cmuk05
8. únor 2008

Aj ja trošku váham ,ale ked chceme mat babätko tak je taka šanca ze bude naše.Ako keby sme si mali adoptovat.To je poriadna odvaha,to je moj nazor.

bessi
9. únor 2008

Lendulko,jankajs dik za povzbuzovani. Ja mela tento tyden krizovy-motala jsemse totiz vic nez je zdravo kolem veci, ktere se tykaji genetiky a umeleho oplodneni vubec. Zacala jsem pochybovat, jestli se mame do takovych zakroku vubec poustet. Zacala jsem mit pocit, ze je to vsechno proti prirode a mam strach, aby se mi to "nevymstilo". Mam strach, abych timto zpusobem neprivedla na svet nejake stvoreni, ktere by nebylo uplne v poradku a nezpusobila mu svym jednanim prusvih na cely jeho zivot. Dalsi z ceho mam strach jsou velke davky hormonu, ktere se zenam davaji. Nezpusobi nam to nejake problemy v budoucnu? Tyto techniky jsou pomerne "mlade", nejstarsimu diteti ze zkumavky je teprve 30 let, cloveku, ktery se narodil ze zmrazeneho embrya 20 let. Je to dost malo na to, aby se vedelo, ze jsou tyto metody bezpecne. Delsi zkusenosti s tim amji jenom plemenari a ti tvrdi, ze zmrazovani nevadi. Tak mi nezbyva, nez jim verit 🙂 Samozrejme nechci nikoho znepokojovat, kazdy se musi rozhodnout sam, jestli je pro nej touha po diteti vetsi nez zivot bez nich. Sama v tom mam ted trochu zmatek, ale asi do toho pujdu a budu doufat, ze vse dopadne dobre. Clovek nema zadnou jistotu ani kdyz si poridi dite prirozenou cestou, zda bude v poradku. V nasich pripadech je to jeste komplikovanejsi, protoze my nemame ani jistotu kvalitnich spermii.

jankajs
9. únor 2008

Bessi, tiež sme nad tým rozmýšľali, ale keď to tak vezmeš, pozri, koľko deťúreniec sa narodí úplne v poriadku, potom prekonajú vážne ochorenie a zrazu sa z normálneho zdravého dieťaťa stane postihnutý človiečik, či invalid. Je to proste o tom, že nikde a nikdy nemáš záruku v tom, že dieťa, či už počas tehotenstva alebo po pôrode, bude až do svojej smrti v starobe zdravé a v poriadku. Preto sa už nad tým nezamýšľam. Žijem prítomnosť, lebo budúcnosť je veľmi, veľmi neistá. A jedno staré príslovie hovorí, že človek sa najviac natrápi pre veci, ktoré sa nikdy nestanú...

bessi
9. únor 2008

Jankajs, ja vim, ze behem zivota se muze stat cokoliv, ale tomu nezabranis. Kdezto na IVF, ICSI mas primy podil. Ale uz toho necham, snad ma prislovi pravdu. Cetla jsem tvuj vcerejsi prispevek pro Lendulku. Vis, s tema chlapama je to slozite. Nejsem si jista, jestli by si povidali s mimcem i kdyby bylo jejich vlastni. Oni jsou proste jini nez my, nedavaji moc city najevo. Mozna, ze si delas zbytecne starosti a az se mimi narodi, tak je bude mit rad a bude si s nim hrat.... Jen si myslim, ze jsi trochu precitlivela a vic sledujes jeho reakce(ale na druhe strane te chapu, delala bych totez). On se s tim jen potrebuje srovnat. Sveho muze si nedovedu predstavit, ze by nejak prehnane miloval sve vlastni deti, ze by jim nejak projevoval lasku. MAm totiz pocit, ze on sam ma nejaky blok z detsvi. Strasne me udivuje, ze vubec nema rad sve rodice. Nema potrebu je videt, mluvit s nimi, zajimat se o ne jestli nejsou nemocni ..... Mam pocit, ze neco v detsvi zanedbali. Maji opravdu velmi chladne vztahy, i kdyz on mi porad tvrdi, ze mu nic neudelali. Asi se s nim nemazlili, nehrali, nebavili.... ja fakt nevim. Ze zacatku mi to strasne vadilo, ale casem jsem si na to zvykla. Ted mam strach, co bude delat on, az se nam podari neco splodit, jak se k tomu postavi...

jankajs
9. únor 2008

Ja viem bessi. Teda asi viem, ako to myslíš. Ten môj tiež nemá vrúcne vzťahy s rodičmi, dokonca im vyká a pri rozhovore sa im nepozerá do očí. U nich otec fungoval ako banka a tiež uplatňovateľ trestov. No a jeho matka doteraz používa slová - veď počkajte - keď jej niektoré z dospelých detí alebo aj ja nie sme po vôli. Lenže darcu si vydupal on, doslova, lebo ja som bola rozhodnutá, že ostaneme sami.Veď by sme neboli prví, ani poslední. Nie veľmi sa mi videlo vychovávať dieťa niekoho iného, aj preto sme adopciu nakoniec nechali tak. Bolo mi to akoby som mu bola neverná. Možno je to choré, už sama neviem. Ale ja som si brala jeho a s ním som chcela vychovávať spoločné dietky. No dopadlo to, ako to dopadlo. On zato nemôže, hoci si to strašne vyčítal, že nie je plodný. A tak chcel, aby sme deti predsa len mali, aj keď sme museli siahnuť po takomto riešení. Vieš, preto ma to trochu zaráža.

bessi
10. únor 2008

jankajs, ono se to zmeni, uvidis 🙂 Oni ti chlapi to fakt vnimaji jinak. Byt na tvem miste, tak bych se tim netrapila. S tou neverou bych to taky tak nebrala-vem si, ze dnes jsou transplantace organu beznou zalezitosti a nikdo se na to nediva divne, vsichni to akceptuji a uznavaji. A kdyz si clovek adoptuje jednu bunku, sice pohlavni, ale pouze jednu jedinou, tak se na to spolecnost diva divne. Je to prezitek, ktery se urcite brzo zmeni, protoze chlapi jsou plodni cim dal min a bude se to mozna v budoucnu dit bezne. Chtela bych se te na neco zeptat (mozna jsi to tady uz nekde psala, ale nemam tolik casu, abych procitala vsechny prispevky), jak dr prisli na to, ze pro vas T/M nema vyznam, kdyz vam nedelali ani genetiku?
Hlavne bud v pohode, at je mimi zdrave a uvidis, ze ti bude delat jen radost 🙂

jankajs
10. únor 2008

dík besssi za povzbudenie. Už mi z toho asi fakt šibe 😖 . Jemu po 5. spg s výsledkom 0 robili vyšetrenie krvi - hormonálny profil,či čo. Jednoducho - mal 2 patologicky zvýšené hormon. hodnoty a 2 normálne. Takže z toho vidieť podľa slov 3 nezávislých lekárov, že hormóny sa snažia do zbláznenia, aby čosi vyprodukovali a nepomáha. Preto neodporučili ani T/M, lebo sa zjavne nič netvorí. Keby boli hormóny nižšie, dajú sa upraviť liekmi. Keby boli v normálnej hodnote - je predpoklad zablokovania semenovodov, ale bola by istota, že hadíky tam niekde sú, hoci nemôžu von. Ale takto... bohužiaľ.

ninna78
11. únor 2008

Ahojte babenky. Chcem Vas len potesit, my sme mali M/T v piatok a spermijky sa nasli. A mame este aj zamrazene. Navyse, moj muz uz vcera chodil, akoby ani na ziadnom zakroku nebol.
Takze nevzdavajte sa. 🙂

bessi
11. únor 2008

ninna, to jsou super zpravy 🙂 Delali ti zaroven i OPU? Preji hodne stesti pri ET.
jankajs, ten muj byl na spg 2x a pokazde 0. Hormony mu nedelali, pry se ukazalo, ze to neni u tech chlapu tak dulezite. Tak nevim, cert aby se v tom vyznal, kazdy dr. rika neco jineho. Kazdopadne si uzivej tehu, hned bych si to s tebou vymenila a nechodila do prace (i bez tech penez bych se obesla a radeji se uskromnila)

ninna78
11. únor 2008

bessi ano, vcera sme mali transfer, dufam, ze to vyjde, aj ked embryjko sme mali len jedno, pretoze ja som mala len jedno vajicko

gregy
11. únor 2008

Ahojte kočky tak manžel bol dnes po výsledky z hormonálneho profilu a má zvýšený prolaktín a neaký FSH neviete čo to znamená? Dr. mu odporučil endokrinologické vyšetrenie a že sa má opäť zastaviť a ozaj kontrolný spg. bol o tom istom jedna živá spermia v zornom poli ...

lendulka007
11. únor 2008

Ninno, tak to jsem moc ráda, že se tam nějaké spermijky našly. Super. Teď hezky odpočívej, ať se mimísovi u tebe moc a moc líbí,.....odpočívej a za 14 dní //.
Bessi, mému manžovi taky dělali hormon. profil + genetiku. Tak si vyber.
Nás T/M čeká za 14 dní. Nemůžu se dočkat.
Všem držím palečky.

ninna78
12. únor 2008

lendulka - drzim palce, nech spermijky aj u vas najdu 🙂

barca28
12. únor 2008

Ninno moc gratuluju.Teď se opatruj a nic nedělej,hezky odpočívej a těš se na // 😉

bessi
12. únor 2008

ninno, i jedno vajicko muze prinest velkou radost. Drzim pesti, at se zadari 🙂
lendulko, taky drzim pesti za 14 dni, my snad budeme tento tyden moudrejsi 🙂 Porad cekame na genetiku, mela tu uz byt a zatim nic. V posledni dobe se to tady hemzi samymi dobrymi zpravami, tak snad v tom budem pokracovat i my 😉

cmuk05
13. únor 2008

Ahoj bessi.Ako dlho sa caka na vysledky genetiky?Aj ty si bola na vysetreni?Alebo aj mna poslala.A neviem co mi to budu robit.Ak tu budes tak napis.Dakujem. 😉

bessi
13. únor 2008

Ahoj Cmuk,na genetice jsem byla i ja. Vysledky jsme meli mit za 3-4 tydny, tato doba uz uplynula a porad nam nic neposlali. Ale vim, ze to v ruznych mestech i statech 😀 trva ruzne dlouho, nekdo psal ze klidne i 5 mesicu. Doufam, ze my je uz budeme mit, protoze mame jit do CARu na konzultaci. Me delali karyotyp, manzelovi karyotyp, cystickou fibrozu a Y chromozom-pokud mate azoospermii, tak trvejte na vsech trech vysetrenich, protoze nam je v prvnim CARu, kde jsme byli, nechteli udelat. Je to docela dulezite-kdyby byla treba nejaka porucha Y, tak by se pak mela udelat selekce pohavi, aby se vam nenarodil chlapec, ktery by mel v budoucnu podobne trapeni. Preji hodne stesti

bessi
13. únor 2008

Ahoj Cmuk, pred chvilkou jsem mluvila s nasi genetickou a vysetreni karyotypu trva min. 4 tydny, kultivuje se to a driv je to nemozne. Takze moje genetika hotova neni, zato manzelova ano-i kdyz mel normalni karyotyp, tak mu nakonec nasli nejakou mutaci (jestli jsem to dobre pochopila tak na genu pro cystickou fibrozu) a tim padem nema vyvinuty kanalek z varlat. T/M ma vyznam, s nejvetsi pravdepodobnosti tam spermie budou 🙂

lendulka007
13. únor 2008

Ahoj holčinky.
Bessi, tak to je super, že by tam mohly spermijky být.
Já jsem na nás zvědavá, už se nám termín T/M bllíží. Manža už má zařízené předoperační vyš. a za 14 dní jdeme do toho.
Tak držím všem palečky.
Barčo, tobě už přeji krásný zbytek těhotenství a pak se nezapomeň s těmi dvojčátky, nám tady pochlubit.

bessi
15. únor 2008

Ahojky, asi za tri tydny zacinam stimulovat-teda nejdriv predpriprava, protoze mam dlouhy protokol. Vyfasovala jsem uz nejake leky a dela se mi zle jen pri pohledu na ne. Zatim si moc nedokazu predstavit, jak si sama budu pichat injekce ☹ Termin T/M a OPU predbezne vychazi na pulku dubna. Ted resim, jestli pak mame delat PGD-je pravdepodobnost prenosu te manzelovi mutace na deti. Pristi tyden mame jeste pohovor s genetickou, to uz by mel byt i muj karyotyp. Musim se ji podrobne zeptat na vsechna rizika, i kdyz co jsem zatim nasla, tak tato mutace zpusobuje asi jen chybeni kanalku z varlete. Nevim, jestli nejak ohrozuje zeny. Je to hrozne dilema-pri predstave, ze budu mit 1 nebo strasne malo vajicek a pokud se prokaze pri PDG mutace ve vsech, tak fakt nevim, co bych delala. Proc je vsechno tak komplikovane???

lendulka007
16. únor 2008

Ahoj Bessi, tak to na tom budeme s časem obdobně. My máme za necelé dva týdny T/M, pak odesíláme žádost o IVF a pak nějak před Velikonocemi + - začnu stimulovat. Takže OPU by mohla být začátkem - polovině dubna. U nás v CARU bohužel toto nedělají dohromady. Prostě potřebují vědět, že něco najdou a pak teprve začnou. Logiku to sice má, ale pak když se těch pár spermijek zamrazí, aby to vydržely....Říkají, že to většinou vydrží. Taky nevím, jak zvládnu tu stimulacii a ty jehly, ale asi bych si vzala taková ty pera či spreje do nosu, protože si nic nepíchnu. Určitě budeš mít karyotyp v pořádku. My to máme oba OK. Tak ti držím palečky a pak se můžem vzájemně podporovat.
Ostatním přeji také hodně štěstíčka. Zítra jedeme na hory, tak se tu mějte krásně. 🙂

bessi
16. únor 2008

Ahoj Lendulko, z tech jehel mam taky strach-ty prvni injekce se v perech nedelaji, jsou to takove tenke jehlicky, ktere se pichaji do bricha. Zkusim to a snad to nejak zvladnu (nechce se mi vstavat brzo rano a jezdit si to nekam pichnout, tak to musim dokazat sama). Ty dalsi injekce uz budu mit v perech, priplatila jsem si je. Sprej do nosu mi vubec nenabizeli, vubec jsem nevedela,ze to existuje. Delali vam i jina geneticka vysetreni nez karyotyp? Uzijte si hory 🙂

zunka
20. únor 2008

Ahojte.
Dnes som volala za manželove výsledky a dr. mi povedal, že je tam určitá odchylka, že spermie sú trochu pomalšie ako by mali byť 😒 . O mesiac opakovať ešte raz. A mám mu kúpiť zatiaľ Spektrum energit. Aj vaši chlapi papali ten spektrum? pomohol? 😒

jankakr
20. únor 2008

ahoj Zunka. Mojmu manzelikovi Spektrum Energy s Q10 pomohlo. Mal ovela lepsie vysledky spermogramu. Treba ale uzivat dlhsie. Spermie sa tvoria 3 mesiace . Nemal by pit alkohol a fajcit. Drzim palce

zunka
20. únor 2008

jankakr: tak dúfam, že pomôže aj nám. A on nepije, nefajčí, športuje, celkom zdravo sa stravuje ... a predsa 😒 . No veríme v šťastný koniec 😉

gregy
21. únor 2008

Ahojte kočky, neviete mi poradiť? 26.2. ideme na genetiku a bolo mi povedané že pred vyšetrením sa nemsú brať min. 10 dní antibiotiká a že nesmieme byť chorí. Zatiaľ sme zdarví len mne sa na puse a v nose objavili sviňuchy herpesy čo je vlastne vírus no a teraz neviem či to náhodou nebude problém. Ale to by ma potom asi šľak trafil lebo na tú genetiku čakáme už do 9.1. !!!! Čo si o otm myslíte?

bessi
21. únor 2008

gregy, to by nemel byt problem. Pokud mas neco v genech, tak je to tam od narozeni a nejaka nemoc to ovlivnit nemuze. Jen se ty bunky na karyotyp musi kultivovat, tak jedine ze by ta nemoc zpusobila, ze neporostou. Ale my na genetice byli a nikdo se nezajimal, jestli nejsme nemocni. To bude OK