Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

iriel
26. dub 2010

Tady uz se prehnal kratky lijak, ale mraci se to porad...

monasek84
26. dub 2010

iriel: jak kdyby nemohlo sprchnout doobeda nebo tak 😕

skrecko
26. dub 2010

prehanky hlasili az na poobede, monasek na zahorie to dorazi samozrejme az ked dorazime domov, aby sme nemohli ist do zahradky.
No ale ja sa pomaly balim, huraaaa

iriel
26. dub 2010

No mne je to fuk, ja pujdu az tak v pul seste, ale je fakt, ze kdyby chtelo vzdycky prset jen pres noc, tak bych se nezlobila 😉) Ba ne, zlobila, to by mi zmoklo pradlo 😀

monasek84
26. dub 2010

skrecko: no klasika, jak jinak 🙂

aj ja balim, tak se damy mejte krasne a zitra na videnou 😀

monasek84
26. dub 2010

iriel: to ja uz pres noc ani venku nenechavam... pac vzdycky kdyz ho tam necham, tak prsi 😠 😀

skrecko
26. dub 2010

majte sa krasne, zajtra sa na vas tesim, pa

monasek84
26. dub 2010

skrecko: pa pa 🙂

monasek84
26. dub 2010

taky utikam 🙂 krasny zbytek dne 😉

deniiiii
26. dub 2010

Uzijte volneho vecera kocky, ja uz za chvilku koncim v praci a jdu do divadla 🙂
Nasla jsem zajimavy odkaz, jak jsme se minule bavili, zda pred tese stimuluji zenu, nebo az na zaklade toho, co najdou pri operaci a zda musi byt manzele.
otazka:
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat, zda by jste mi mohli zodpovědět několik otázek týkajících se plánované reprodukce-metody mesa/tese. Dvanáct let žiji se svým partnerem s kterým se již dva roky pokoušíme o miminko. Nedávno jsme podstoupili několik testů, které bohužel ukázaly, že můj přítel trpí azoospermií. Bylo nám sděleno, že jediná šance jak mít dítě je právě metoda mesa - tese. Nyní čekáme ještě na genetické výsledky a pak bychom se měli dozvědět, zda nám tato metoda bude doporučena. Jelikož na výsledky budeme čekat ještě nejméně měsíc, tak bych byla ráda, kdyby jste mi mohli prozatím odpovědět na mé následující otázky:
Musíme být oddáni, aby jsme mohli podstoupit tento zákrok?
Je pravda, že pokud se nepodaří partnerovi odebrat požadované spermie, tak se automaticky nahradí anonymním dárcem? - vím, že žena před zákrokem podstupuje hormonální léčbu, tak je to z tohoto důvodu? Nebo je tento zákrok dost finančně nákladný?
odpověď:
Dobrý den.

V České republice v současnosti neexistuje zákon, který by podrobněji upravoval problematiku asistované reprodukce. Z platných právních norem nevyplývá nutnost manželského svazku při provedení MESA/TESE a následném zařazení do IVF programu.

Pokud se týká spermií dárce, je problém poněkud složitější.
Existují totiž 2 varianty postupu léčby.
Při prvé u ženy stimulujeme vaječníky a když vajíčka dozrají, plánujeme jejich odběr a současně výkon u muže. Problém nastává, získáme-li jen vajíčka a nikoli spermie. Pak buď vajíčka oplodníme spermiemi dárce a embrya zmrazíme (nemusí se nikdy použít) nebo neoplozená vajíčka vyhodíme. Zmrazení a skladování neoplozených vajíček je totiž, na rozdíl od embryí, výrazně méně úspěšné, a proto ho většina center neprovádí. S užitím spermií dárce musíte ale dopředu souhlasit. Rozhodně se spermie dárce, alespoň na našem pracovišti, neužívají automaticky.
Je možná ale ještě jiná cesta. Při ní není na začátku žena léčena. U muže provedeme odběr spermií, a pokud je získáme, jsou zmraženy. Pak teprve proběhne stimulace vaječníků, odběr vajíček a jejich oplození. Nevýhodou tohoto přístupu je, že zmražení a následné rozmražení spermií může zhoršit jejich kvalitu, což může negativně ovlivnit oplozování vajíček. V našem centru proto volíme ve většině případů první cestu. Ale ani druhou variantu nevylučujeme.

deniiiii
26. dub 2010

Takze oni doporucuji stimulovat i zenu, pokud nic nenajdou, tak se vajicka vyhodi, protoze po rozmrazeni spermii je mensi sance.

deniiiii
26. dub 2010

Sktecko: mas info pro nas v ip

skrecko
27. dub 2010

Dobre rano kocky!

deniiiii: Koci presadzuje spermie mrazit, ze sa aspon vyselektuju tie silne. No asi je to loteria, kazdy ma ine skusenosti a nazor.

monasek84
27. dub 2010

Ahoj devcata, dobre rano 🙂

Deniiii: no ono ma vsechno svy pro a proti... kdyz by zenu nestimulovali a spermijky nasli a ty napr. neprezily zmrazeni, tak by si zas lidi stezovali ze je nestimulovali hned.... nevim no.... zas ale pokud prezijou mrazeni, tak to si myslim znamena ze jsou dost silne na oplodneni atd, ne??

monasek84
27. dub 2010

Skrecko: dobre ranko 🙂 souhlasim 🙂

skrecko
27. dub 2010

My sme rozhodnuti zatial pre operacia bez toho, ze budu robit nieco so mnou. Potom sa uvidi podla vysledku.

ahoj monasek, tak co, aj vy ste zmokli vcera? Klasika, zacalo husto prsat akurat jak sme prichadzali domov, tak sa ani nedalo ist von. Fuj

monasek84
27. dub 2010

skrecko: my jsme to paradoxne jeste ani neresili.... 🙂 uvidime no...
a zmokli jsme, pekne 🙂 dojela jsem domu, bylo zatazeny, ale neprselo, tak jsem vzala psa a sotva jsme se vzdalili od domu, tak jsme 2x taaaaaaaaak zmokli..... 🙂 takze jsme si prochazku "uzili" 😉

prinzesz
27. dub 2010

caute kocky, my sme dohodnuty s partnerom ze stimulovat zacneme az po odobrati spermii, zdielam nazor s Dr. Kocim 🙂

inac vidim ze my prazania sme dopadli najlepsie, u nas totiz prsalo v case kedy som pracovala 😀 ked som sla dom uz zas svietilo slnko.. ale z toho tlaku ma tak priserne rozbolela hlava ze som bola rada ze som rada.. aj ked vecer som toho este celkom dost urobila, tz. povysavala, cvicila 😅 a este aj zehlila 😵 takze som dobra.. hlava ma do vecera prestala boliet..

monasek84
27. dub 2010

prinzesz: ono je asi lepsi cekat... kdyby nahodou nic,a by mel clovek se s tim srovnat atd....
a jinak, jaka vcelicka 🙂 ja poklidila jen tak trosicku, uvarila veceri a tak, jen tak cut cut 😀

skrecko
27. dub 2010

no prinzesz, pocasie vam vyslo pekne, nam sa v poslednej dobe stava, ze akurat jak prichadzame domov zacne liat. Uz to nie je vtipne 😠 No ale dnes zatial svieti slniecko, tak dufam, ze nas cakaju pekne dni. Inak na dnes hlasia treti stupen bio, takze bolesti hlavy sa daju zas ocakavat.

monasek84
27. dub 2010

skrecko: dneska ma prset vychodnarum, tady ne 😉

prinzesz
27. dub 2010

monasek, tak im moze 😀 len vo stvrtok ideme na vychod aj my tak uz by to malo prejst.. a ideme sadit zemiaky tak prsanie sa fakt nehodi 🙂

prinzesz
27. dub 2010

holky co varievate na veceru? alebo co vobec varievate? ja neviem co je so mnou ale mna to varenie fakt nebavi..

monasek84
27. dub 2010

prinzesz: jedete sadit bandurky, jo?? 😀

ja varim jen kdyz stihame, kdyz dojdeme brzo atd, protoze uz vecer moc nejime (teda se aspon snazime 😀 ). Jinac.... ja nevim... zemlovku, smazenej syr, grilovanej hermelin, maso na prudko, pizzu, rostenku.... spis takovy rychlovky 🙂

skrecko
27. dub 2010

ja milujem varenie, aj sa mi to ziada, lebo v robote sa nechodim niekam stravovat ale nosim si svoje. To mi aj viac prospieva, lebo nemozem jest dlho cudziu stravu, ani mi to potom uz nechuti aj ma potom hneva zaludok. Moj chodi na stravu do jedalne, ale da si varene aj vecer. A velmi ma rad polievky. A varim vselico, cez vikend zlozitejsie a masite a cez tyzden rychlovky. Lasagne lubime, cestoviny na rozne sposoby, zemiakove a zeleninove jedla, lievance, syrove vecicky, rizoto.... Kupujem casopisy o vareni alebo pozriem na nete a necham sa inspirovat. Malokedy varim alebo peciem podla receptu. Dam ti prinzesz typ - na zemiaky, zemiaky by moj jedol stale.
Krvave zemiaky: zemiaky ocistis, nakrajas na kocky a v slanej vode uvaris. Zlejes, pomiesas s kecupom, na kocky nakrajanou mozarellou /inym syrom, alebo bryndzou, ale s maozzar. je to najlepsie/, bylinkami - bazalka, oregano, ml.c.korenie, sol, pridas trosku oleja. A das zapiect na chvilu do rury. Hotovo. Je to taka obmena, raz take nieco varila Nigella, ale zlozitejsie.
PS:ospravedlnujem sa za "vareskove okienko"

prinzesz
27. dub 2010

ooo, dakujem.. ja nemam vobec napady, vzdy sa pytam kade tade co navarit 🙂 segra moja je expert tak vzdy konzultujem s nou 🙂 ona ma stale dobre napady.. ale ze by jedla ktore mi dava boli aj dietne?! to nemozem povedat, vzdy tam je nejaka smotana a pod 🙂 ale tak neva.. skrecko dik za recept dobry napad skusim

monasek84
27. dub 2010

skrecko: no u nas je to prave tezsi 😀 MM nema rad testoviny ani ryzu (fakt oboji jen vyjimecne)... za to ja oboji miluju 😀 pak oba neradi obirame nejaky maso, takze zadny peceny kure atd.... pak ani jeden nejime nejaky prorostly a tlusty maso a tak 🙂 no a pak uz ti toho moc nezbyva 🙂 takze tak ruzne pokousime, menime a tak 🙂

skrecko
27. dub 2010

no ja varim dost dietne vacsinou, aj ked to na mojom neni vidiet. Dohaname to asi sladkymi dobrotami. Ale tucne maso nevarim nikdy a oleja pouzivam len minimum.

monasek84
27. dub 2010

skrecko: no tak to ste jak my 🙂 jite zdravo atd a pak to okorenite necim dobrym 😀 co uz no 😉

skrecko
27. dub 2010

monasek, to mas tazke ked ten tvoj nechce ani ryzu ani cestoviny, tak to stale len zemiaky a chlieb 😒